FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
diferenta audio on-board si placa audio
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DGAlexandru



Conectat la: 25 Oct 2007
Mesaje: 65
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Delta04 a scris:
....

Pe placa de baza Abit IP35 exista o "interfata de sunet" fara iesiere coaxiala, aceasta detine doar optic, n-am avut un cablu optic sa o incerc, dar nu cred ca ar da rezultate bune...

Daca te pricepi un pic la electronica, poti sa scoti semnal audio digital si pe coaxial. Iesirea optica foloseste 3 pini: masa, semnal si alimentare +5V - pt coaxial conectezi masa la masa si firul "cald" la semnal. Nu e ceva profesional, dar poti sa vezi diferenta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 10:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Lun Ian 21, 2008 5:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Delta04 a scris:
Am facut si eu un experiment de test cu sistemul meu actual. Placa de sunet Creative SB Live si Yamaha RX-V361.
Combinatia iesire analog din SB Live - intrare analog pe receiver se auzea mult mai frumos decat, iesire digitala pe coaxial din placa de sunet - intrare coaxiala pe receiver. Testul a fost facut cu un cablu audio de duzina cu lungimea de ~1m.
Sa inteleg ca DAC-ul SB live-ului este mai de calitate decat DAC-ul intern al receiverului? Sa fi fost cablul devina? Smile

Pe placa de baza Abit IP35 exista o "interfata de sunet" fara iesiere coaxiala, aceasta detine doar optic, n-am avut un cablu optic sa o incerc, dar nu cred ca ar da rezultate bune...


Daca poti gasi un cablu optic poti incerca linistit, o sa fi surpins de rezultate. Nu te lua dupa habarnisti, cipul ala de pe placa de baza nu va face resampling (in cazul de fata s-ar cheama UPSAMPLING de la 44.1 la 48kHz).
Live!5.1 pe iesirea anlogica de front si center/sub are un DAC cu patru canale facut de SigmaTel (STAC9721T - "mostenit" de la placa Live! originala cu 4 canale) si pe spate/surround au mai adaugat un cip Phillips (UDA1334A) care este ceva mai bun. Driverele KX de fapt folosesc o inversare pentru a folosi iesirea de surround pe fata din acest motiv.
Eu am avut un Live!5.1 si se auzea destul de bine, dar nu cred ca se compara cu ce are Yamaha ca DAC.

Acum, daca ai un Live! 24bit, problema este cu totul alta.
Live!24bit este una din placile Creative care NU face resampling (upsampling de la 44.1 la 4Cool pentru ca NU are cip DSP (EMU 10K1 / 10K2). Cei de la Creative i-au pus si niste DAC-uri foarte bune pe iesiri (Cirrus Logic) si un ADC foarte decent pe intrare (AKM parca).
De fapt testele pentru 44.1kHz si 16 bit se pot vedea aici si vorbesc de la sine: http://www.linaeum.com/productinfo/soundcards/sblive24bit/44_1kHz_%2016%20bit_96kHz-foobar-SRC.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Ian 21, 2008 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Delta04 a scris:
Sa inteleg ca DAC-ul SB live-ului este mai de calitate decat DAC-ul intern al receiverului? Sa fi fost cablul devina? :)


Se poate, depinde ce ai in receiver, desi... Eu de exemplu am un hk mai vechi care nu sint sigur dar cred ca are dac-uri akm si suna ok (chiar am ramas placut surprins cind am trecut cu sb live de pe analogic pe digital).

Delta04 a scris:

Pe placa de baza Abit IP35 exista o "interfata de sunet" fara iesiere coaxiala, aceasta detine doar optic, n-am avut un cablu optic sa o incerc, dar nu cred ca ar da rezultate bune...


Ar trebui sa nu simti diferente in cablu optic si coaxial. Optic iti da doar separare galvanica care in unele cazuri te scapa de brum datorat buclelor de masa (daca ai receiverul legat si la tv si tv-ul pe catv) si nu risti sa arzi nimic chiar daca legi din mers.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Lun Ian 21, 2008 9:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut o gramada de placi de sunet. As spune ca aproape tot ce conteaza din ce exista pe piata romaneasca. Pe unele le-am tinut cateva saptamani, pe altele cateva luni, un an (maxim Laughing).

Folosesc mult SPDIF-ul asa ca vorbesc in cunostinta de cauza.

Cele mai proaste la capitolul asta sunt placile de sunet Creative. Generatia noua X-Fi recupereaza in mare masura handicapul in Creation Mode pe setare bit accurate dar nu este totusi la nivelul preferatelor personale.

Cel mai bun SPDIF pe care mi-a fost dat sa-l aud pana in zilele noastre a fost livrat de un RME Hammerfall HDSP9632. Ramane etalonul personal in materie de placi de sunet, chiar daca nu am pastrat-o (este inutilizabila ca placa de sunet consumer, in aplicatii "casnice").

Intre cele doua extreme, o gramada de solutii mai mult sau mai putin consumer, mai mult sau mai putin reusite, de la M-Audio, Terratec, Hercules, Emu etc.

Noua revelatie personala, o placa care nu atinge perfectiunea Hammerfall pe SPDIF dar nici nu este departe, in orice caz net superioara contingentului enumerat mai sus, este Asus Xonar. Trecand de la integrata de pe Asus Commando (o placa de sunet separata SupremeFX Audio cu ADI 1988B Codec, de foarte buna calitate, care se conecteaza intr-un slot proprietar Asus) la mica bestie multicolora, am fost foarte serios impresionat, depasindu-mi cu mult asteptarile. Si marturisesc ca nu am mai fost de foarte multa vreme impresionat de un gadget audio!

Din punctul meu de vedere, abstractie facand de jocuri, este placa de sunet multimedia a momentului, indiferent ca este folosita pe analogic sau digital, in configuratii stereo sau multicanal. Ofera calitatea placilor de sunet profi (chiar depaseste o buna parte din solutiile situate in aceeasi zona de pret) in aplicatiile multimedia uzuale, oferind totodata o stabilitate exemplara, drivere perfecte. Nu am auzit de cand o am nici un glitch, nici un artefact, nu am vazut nici o problema de compatibilitate.
Sus
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Mar Ian 22, 2008 9:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acelasi lucru ca si Gurux il pot spune eu despre Asus Xonar U1 care este o bijuterie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
globe



Conectat la: 30 Dec 2007
Mesaje: 74
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 24, 2008 7:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iti multumesc gurux pentru raspuns, este cel mai concret,
aceeasi parere o aveam si eu despre creative(sunt total supraevaluate/laudate in romania) in multimedia si din pacate s-a ajuns sa se vorbeasca despre ele aici...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cosmin_adrian20



Conectat la: 25 Mai 2007
Mesaje: 49
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 29, 2008 1:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferente majore intre on-board si o alta palaca(oarecare)
Este vorba de calitatea convertoarelor CAD si CDA precum si numarul de biti cu care acestea pot lucra fara a face trunchiere
Integrat-ul centaral care are si rol de procesare efecte(printre altale), este de dorit sa poata sustine un egalizator sau un Treble&Bass Boost
Nu cred ca instalarea unei palci audio imbunatateste performantele unei placi de baza prin degrevare deoarece aceasta foloseste un integrat separat.
Recent productia de intagrate compatibile EAX a fost preluata de Creative deci alata solutie nu prea ar fi decat M-Audio, dar acele placi sunt folosite mai mult pt productia muzicala, functionand impreuna cu sistemul la latente mici.
Recomand creative 7.1 pe 24 biti. Raport pret calitate excelent(70 ron)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Mar Ian 29, 2008 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un SPDIF inseamna mult mai mult decat frecventa de esantionare.
Te invit sa asculti comparativ un Hammerfall si Audigy-ul tau. Culmea este ca din toate sursele SPDIF de pe piata, o recomanzi pe cea mai slaba calitativ Wink.
Sus
globe



Conectat la: 30 Dec 2007
Mesaje: 74
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 30, 2008 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gurux a scris:
Un SPDIF inseamna mult mai mult decat frecventa de esantionare.
Te invit sa asculti comparativ un Hammerfall si Audigy-ul tau. Culmea este ca din toate sursele SPDIF de pe piata, o recomanzi pe cea mai slaba calitativ Wink.


exact Razz
sau macar un m-audio...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Buncar



Conectat la: 31 Ian 2010
Mesaje: 6
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 6:20 pm    Titlul subiectului: Re: diferenta audio on-board si placa audio Raspunde cu citat (quote)

globe a scris:
nu ma intereseaza pentru jocuri!!
ma intereseaza care este diferenta dintre s/pdif out-ul unei placi de baza cu audio on-board si o placa de sunet sa zicem esi-maya44..adica exista vreo diferenta in audio(surse lossless bineinteles) si daca da care
deci precizez ca nu se foloseste analog este vorba de digital fie optic fie coaxial adica PCM (sau DD si dts dupa caz)
ma intereseaza doar out-ul nu vorbim de input
bineinteles ca se vor decoda in extern de un dac stand alone sau un receiver dupa caz. nu se discuta calitatea dac-ului, strict diferenta dintre digitalul produs de o placa de baza si o placa audio

Nu este nici o diferenta legata de calitatea sunetului.

_________________
nu uita sa spui Multumesc !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce bine ca ai reinviat un topic mort de 2 ani ca sa spui o prostie. Bine ai venit pe forum. Rolling Eyes
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Buncar



Conectat la: 31 Ian 2010
Mesaje: 6
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
Delta04 a scris:
Sa inteleg ca DAC-ul SB live-ului este mai de calitate decat DAC-ul intern al receiverului? Sa fi fost cablul devina? Smile


Se poate, depinde ce ai in receiver, desi... Eu de exemplu am un hk mai vechi care nu sint sigur dar cred ca are dac-uri akm si suna ok (chiar am ramas placut surprins cind am trecut cu sb live de pe analogic pe digital).

Delta04 a scris:

Pe placa de baza Abit IP35 exista o "interfata de sunet" fara iesiere coaxiala, aceasta detine doar optic, n-am avut un cablu optic sa o incerc, dar nu cred ca ar da rezultate bune...


Ar trebui sa nu simti diferente in cablu optic si coaxial. Optic iti da doar separare galvanica care in unele cazuri te scapa de brum datorat buclelor de masa (daca ai receiverul legat si la tv si tv-ul pe catv) si nu risti sa arzi nimic chiar daca legi din mers.


Din pacate link-ul pe care l-ai dat are o mica eroare legata de cifre si grafice.De exemplu, nivelul zgomotului, in cifre este -97,3 iar pe grafic este pe undeva pe la -115.

_________________
nu uita sa spui Multumesc !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Buncar



Conectat la: 31 Ian 2010
Mesaje: 6
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 6:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Ce bine ca ai reinviat un topic mort de 2 ani ca sa spui o prostie. Bine ai venit pe forum. Rolling Eyes

Bine v-am gasit !!!...am ajuns aici printr-un alt forum si am sesizat ca aici nu se poate raspunde punctual, la obiect, aici e o satra...imi cer scuze daca se simte cineva jignit, nu fac referire la nimeni anume ci la ansamblu.
In legatura cu "prostia" pe care am spus-o, iti poti sustine afirmatia?

_________________
nu uita sa spui Multumesc !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buncar a scris:
Cosmin_C a scris:
Ce bine ca ai reinviat un topic mort de 2 ani ca sa spui o prostie. Bine ai venit pe forum. Rolling Eyes

Bine v-am gasit !!!...am ajuns aici printr-un alt forum si am sesizat ca aici nu se poate raspunde punctual, la obiect, aici e o satra...imi cer scuze daca se simte cineva jignit, nu fac referire la nimeni anume ci la ansamblu.
In legatura cu "prostia" pe care am spus-o, iti poti sustine afirmatia?


Dar TU iti poti sustine afirmatia ca TOATE placile audio scot EXACT acelasi semnal audio, indiferent de firma/DAC-uri/cipseturi pe iesirea S/PDIF Question

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Buncar



Conectat la: 31 Ian 2010
Mesaje: 6
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 01, 2010 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Utilizand o iesire digitala(nu doar S/PDIF) informatia este transmisa si receptionata bit cu bit, este 0 sau 1 prin urmare, nu are despre ce calitate audio sa se vorbeasca in cazul S/PDIF-ului, calitatea depinde in totalitate de convertorii DAC.In cazul transferului Digital, nu intervine pe traseu nici un DAC iar cipsetul, oricare ar fi, face exact acelasi lucru in exact acelasi fel, transmite bit cu bit.Din acest motiv nu exista acel zgomot de font caracteristic analogicului, pentru ca nu are de unde sa apara iar dinamica bucatii audio este similara la receptie ca si la transmisie pentru ca e acelasi lucru.
PS- Pe S/PDIF nu iese semnal audio

_________________
nu uita sa spui Multumesc !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community