FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ce boxe imi recomandati???
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 9:45 am    Titlul subiectului: ce boxe imi recomandati??? Raspunde cu citat (quote)

multumesc!

Ultima modificare efectuata de catre hbi la Sam Aug 23, 2008 8:13 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 9:45 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e simplu, datorita bugetului/sensibilitatii impuse de caracteristicile speciale ale amplifurilor pe tuburi/camera. Iti trbuie in jur de 90dB sens.
In buget s-ar inschie ceva variante de la Triangle, da un search pe forum.
Vrei floorstand sau bookshelf?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
al3xu



Conectat la: 10 Feb 2006
Mesaje: 242

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arunca o ureche si la Focal/JMLab! (Prezentare mai forward si sensibilitate peste medie, potrivita unor amplificatoare cu tuburi).

Hint: http://www.wullich.com.ar/prod_thumbs/t00225.jpg (806V... vinde cineva si pe forum... iti las placerea cautarii).

Succes!

P.S. Era sa uit... Incearca pe cat posibil sa schimbi configuratia camerei... E preferabil sa le montezi pe latura scurta.

_________________
"I refuse to prove that my cables will make your system sound better", says the snake oil vendor, "for proof denies faith, and without faith, you will hear nothing."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

???

Ultima modificare efectuata de catre hbi la Sam Aug 23, 2008 8:14 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gyby



Conectat la: 25 Mai 2007
Mesaje: 45
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poti incerca sa iti faci programare la o auditie , adica sa asculti ce boxe doresti aici realacustic.ro . Eu am fost la ei si am ascultat inclusiv BR5..sunt impresionante
_________________
-=<Spectral BS40AL>=- Monitor Audio BR2 >--Supra Ply 2.0 --< Yamaha RXV361>-< DVD Yamaha S661
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 4:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=18312&highlight=triangle a propos de ideea de mai sus

in al doilea rind, ideal este sa faci o vizita sa asculti citeva variante, la dealerii din Bucuresti unde vei gasi si variante de amplificare pe tuburi desi e bine sa te plimbi cu scula ta pentru probe.

in al treilea rind, vezi daca nu poti lucra la buget, ti-ar largi posibilitatile de alegere

in al patrulea, ce sursa vei folosi ?

in al cincilea rind, daca pui boxele pe latura lunga , vei avea o distanta destul de mica pina la boxe (cca 2 m) daca le pozitionezi corect, distanta de la care ,incinta mentionata de tine cred ca nu se comporta la fel de bine ca
de la cca 3-5 m, datorita numarului mare de difuzoare care strica coezinea sunetului.La o distanta mica , mai bine doua difuzoare maximum( ideal o sursa de tip concentric ca la Tannoy sau Kef sau Seas cu seria "Ëxotic"recent lansata-da'nu se incadreaza in buget Laughing ),chiar si in standfloor daca insisti.Daca iei BR5 probabil va trebui sa pozitionezi boxele pe latura mica, vei avea rezultat mai bun

in al saselea ind , daca bugetul e limitat,la acelasi pret, in principiu, poti cumpara calitate mai buna la bookshelf, dar ,totul e relativ si difera in functie de cazul concret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Sam Ian 19, 2008 7:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc tuturor pentru sfaturi!
toate bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 10:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc!

Ultima modificare efectuata de catre hbi la Sam Aug 23, 2008 8:14 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hbi a scris:
Infinity/Primus_360/
considerati ca sint deasupra monitoarelor br5 ?


Doar daca le stivuiești...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inca nu ai dat detalii legate de sursa de semnal pe care o folosesti.
cred ca trebuie sa iti aloci timp sa studiezi forumul, pentru a invata .Nu te grabi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca sursa de semnal am sa folosesc un cd player. poate si un pick-up. inca sint la faza de documentare!!!
deci infinity 360 este ca performante sub ma br5? eu m-am bucurat cind am vazut ca are spl de 93 db. vreau ca auditiile sa le fac pe un final cu lampi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[/quote]

Ultima modificare efectuata de catre hbi la Sam Aug 23, 2008 8:15 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

treaba e mai complexa, nu sta totul numai in spl, ar fi prea simplu
trebuie sa le asculti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tin sa-mi cer scuze!cred ca intrebarile mele sint plictisitoare. daca puteti sa-mi dati o mina de ajutor este ok. sa ramin la ma br5?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tkaiw



Conectat la: 29 Dec 2006
Mesaje: 22
Locatie: iasi

MesajTrimis: Dum Ian 20, 2008 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hbi, ai mp
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community