FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Update difuzoare incinte.
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Player



Conectat la: 11 Aug 2004
Mesaje: 38
Locatie: s|b|u

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 7:39 pm    Titlul subiectului: Update difuzoare incinte. Raspunde cu citat (quote)

Am 2 incinte pe compresie la care as vrea sa schimb difuzoarele. Nu as vrea sa le arunc, imi place cum sunt construite. Ce trebuie sa stiu in alegerea noilor difuzoare? Incinta are urmatoarele dimensiuni exterioare: W=30cm, H=43.5 cm, D=20cm.
_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 7:39 pm    Titlul subiectului: Mitica




Boxa mea.jpg
 Description:
 Filesize:  93.8 KB
 Viewed:  513 Time(s)

Boxa mea.jpg


Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 8:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Basul sa aiba qts mai mare de 0,4 pana la 0.7. In rest nu stiu ce sa-ti mai recomand decat spor la treaba.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 19, 2004 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine dar alea sint boxe Jazz facute de electronica industriala la care ai stricat ce era mai bun la ele, tweterele .
Nu cred ca vei obtine rezultate mai bune cu alte difuzoare e aproape imposibil sa gasesti ceva la diametrul ala sa aiba nevoie de fix acel volum in compresie.
Boxele nu se auzeau rau fata de umpluturile de la sony sau technics dar daca le compari cu orice entry level de la firme ce fac boxe vei fi dezamagit de performantele acestora.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Player



Conectat la: 11 Aug 2004
Mesaje: 38
Locatie: s|b|u

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2004 1:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Bine dar alea sint boxe Jazz facute de electronica industriala la care ai stricat ce era mai bun la ele, tweterele .


Nu eu le-am stricat. Asa le-am cumparat. Ce tweetere aveau?

puf a scris:
Nu cred ca vei obtine rezultate mai bune cu alte difuzoare e aproape imposibil sa gasesti ceva la diametrul ala sa aiba nevoie de fix acel volum in compresie.


Problema e ca difuzoarele de bass s-au cam stricat. Se intrerup chiar si la volume foarte mici, se aude cu "zgarieturi". Si nu stiu unde sa le repar. Sigur trebuie rebobinate, dar nu ma pricep la asa ceva.

Eu locuiesc in Sibiu. Daca stiti vreun mester care se ocupa de asa ceva, dati-mi de stire.

puf a scris:
Boxele nu se auzeau rau fata de umpluturile de la sony sau technics dar daca le compari cu orice entry level de la firme ce fac boxe vei fi dezamagit de performantele acestora.


Iar acele entry level-uri de care vorbesti cat costa fata de Jazz-urile mele? Calitatea face pretul. Am mai zis-o si o repet. Ma bucur daca se apropie de Sony sau Technics, pentru niste boxe din 1978 e remarcabil.

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2004 8:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tweterele erau soft dome din textil impregnat si au fost cele mai bune fabricate vreodata in Romania de vreo intreprindere de stat.
Nu stiu in Sibiu cine poate repara difuzoare dar in Bucuresti sint meseriasi care le poate face ca noi.
Recomandarea era sa le repari verifica filtrele daca sint cele originale ,sint deosebit de complexe ,rar gasesti asa ceva chiar la modele scumpe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2004 9:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Basii nu cred ca trebuie rebobinati, ci trebuie sa le schimbi firele ce leaga bobina de borne (niste fire litzate care se intrerup frecvent la Jazz-uri).
Oricum se vede ca si difuzoarele de bas au cam suferit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Player



Conectat la: 11 Aug 2004
Mesaje: 38
Locatie: s|b|u

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2004 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unde mai gasesc eu tuitere de astea.......?!

O sa verific si filtrele sa vad daca sunt originale. Dar cum fac lucrul asta? Si daca nu sunt originale, ce sa fac?

Legat de schimbatul firelor de la bobina la borne, sau de orice alta interventie pe cord (aa, difuzor : ), mentionez ca nu ma bag, fiindca nu stiu ce sa fac.

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Vin Aug 20, 2004 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inalte din alea nu se mai fabrica demult.

Firele alea se numesc fire leonice si trebuie puse altele de calitate in loc, daca pui sarma normala (litata) nu va merge mult.
Trebuie sa fie foarte flexibile pentru ca sa nu se rupa din cauza indoirilor repetate la care sunt supuse cand merge difuzorul

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Player



Conectat la: 11 Aug 2004
Mesaje: 38
Locatie: s|b|u

MesajTrimis: Lun Aug 23, 2004 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Nu stiu in Sibiu cine poate repara difuzoare dar in Bucuresti sint meseriasi care le poate face ca noi.
Recomandarea era sa le repari verifica filtrele daca sint cele originale ,sint deosebit de complexe ,rar gasesti asa ceva chiar la modele scumpe.


Poti sa-mi spui cine se pricepe prin Bucuresti? Si cum as putea sa dau de ei?

Pe filtre scrie mare R10195. Sunt sau nu cele originale?

Multumesc.

_________________

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Fanet



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 99

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu niste boxe Meloman pe care sunt aceleasi twetere si medii ca la Jazz, doar dif-ul de joase difera.
Problema e ca mi s-a ars un tweter si din ce am citit pe-aici, am inteles ca ar fi mai bine sa-l bobinez, dat fiind complexitatea filtrelor si anumite caracteristici care ar trebui sa ramana exact la fel Confused
Stiti prin Bucuresti niste ateliere de bobinat unde sa-l faca cum trebuie?
Sau ce twetere imi recomandati (pana in 10 euro unul...)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Fanet



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 99

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma am gasit un atelier de rebobinat pe langa mine (in Militari pe la Valea Lunga, pentru cine stie) si am dat tweeterul ars la rebobinat (un tweeter de pe o boxa Meloman de Electronica Industriala, cel cu calota sferica din material textil).
O sa va comunic si voua cat de multumit o sa fiu dupa ce o sa-l ascult din nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Fanet



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 99

MesajTrimis: Mie Sep 29, 2004 12:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, am montat in sfarsit tweeterul rebobinat pe boxa si dupa parerea mea, nu se observa nici o schimbare fata de cum era inainte.
Sunt multumit si de aspect si de sunet, am tras si de el la maxim si nu a crapat, deci totul a iesit bine.
Omul la care am mers este pensionat de mult Smile si cred ca a lucrat mult la viata lui cu boxele si difuzoarele de la Electronica Industriala, oricum, la el se fac si reparatii in garantie ale difuzoarelor marca JBL.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Teodorescu Vlad



Conectat la: 28 Aug 2004
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2004 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut ! Am si eu o pereche de tweetere jazz, dar sunt stricate(sunt demontate si trebuiesc rebobinate), Fanet crezi ca ar putea sa ma ajute si pe mine omul asta la care ai fost tu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Teodorescu Vlad



Conectat la: 28 Aug 2004
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2004 4:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe unde e mai exact atelierul acesta ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Fanet



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 99

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2004 6:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atelierul este pe Bd. Iuliu Maniu, pe sensul de venit spre centru, intre biserica de pe strada Valea Lunga si scoala nr. 157.
Altfel pot sa-ti spun sa cobori la statia de metrou Gorjului, apoi sa traversezi pe cealalta parte a Bd. Iuliu Maniu si sa mergi inspre iesirea din Bucuresti. Dupa ce vei trece de biserica, atentia marita si vei vedea la parterul blocului care urmeaza acest atelier (cred ca e a II a sau a III a scara).
Normal ca omul te va servi, doar e meseria lui...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community