FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce aparat vintage va place cel mai mult si de ce
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Vin Feb 16, 2007 12:44 am    Titlul subiectului: Ce aparat vintage va place cel mai mult si de ce Raspunde cu citat (quote)

Orice - mag,cass,amp,preamp,pickup,tuner,receiver,eq,boxe,etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 16, 2007 12:44 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Vin Feb 16, 2007 9:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa..Sa vedem

1.Accuphase P-800 pentru ca este o scula de exceptie si efectiv taie probabil respiratia la o auditie..Personal nu l-am auzit pe acest model,dar am auzit un frate mai mic care te facea efectiv sa amutesti.. http://www.accuphase.com/p-800_e.htm

2.Akai 747 DBX la care numai trebuie nici o prezentare cred eu..Doar ca aici cred ca exista discutii pentru sunet datorita capului gx,dar asta este alta treaba.Pe mine personal ma satisface sunetul si de aceea votez cu el.
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ja&u=http://k-nisi.hp.infoseek.co.jp/gx-747.htm&sa=X&oi=translate&resnum=2&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dakai%2B747%2Bdbx%26start%3D60%26hl%3Den%26lr%3D%26sa%3DN

3.Quadral Vulkan Mk2,niste boxe de o calitate foarte buna,robuste,design placut si foarte impunatoare... http://www.audioscope.net/quadral-vulkan-mk-2-pi-1025.html?image=0

4.Denon DP 67 L,efectiv este o bijuterie de o calitate si o executie aproape fara cusur,iar echipat cu o doza tot Denon corespunzatoare provoaca revelatii... http://www.audioscope.net/denon-dp-67-l-near-mint-p-919.html

5.Nakamichi Dragon,probabil ca nu mai este nevoie de prezentare..Ma fascineaza dimensiunile decku-lui si multitudinea de reglaje care se pot face,iar designul cred ca este unul de inalta clasa... http://www.audioscope.net/nakamichi-dragon-cassette-deck-p-1131.html

Si mai am o ceata mare Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 1:07 am    Titlul subiectului: technics rs 1700 Raspunde cu citat (quote)

Technics RS 1700 .......e visul meu de vreo 4 ani incoace.MI se pare cel mai artistic lucrat mag vreodata este pur si simplu superb.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

RS-9900 ,"balsoiskaia soiuza traktoru"...facut pe viata...nu stiu cat de bine suna dar mi-ar place unu mai ales pe argintiu desi stiu ca nu sau facut decat pe maro
http://www.thevintageknob.org/TECHNICS/RS9900/RS9900.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 12:38 am    Titlul subiectului: vintage Raspunde cu citat (quote)

Intradevar........la aspect jos palaria....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

radio RIC pentru ca a fost primul aparat de radio cumparat din banii mei Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Kostas



Conectat la: 07 Apr 2007
Mesaje: 309
Locatie: Traco-daco-trancotaria

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vasile, eu aveam doua, puse sa fie dual mono. Erau cam 90 lei .
Ce ma dat pe spate anii aceia era magul Uher Logic, Omega drive, cu totul altceva decat Uher Royal. Si acum cred ca bate multe scule !

_________________
Iar ala mare negru de respira greu, ala era tasu !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Sam Sep 01, 2007 8:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ramas impresionat de un amplificator Monarch A-88 cred,nu mai stiu sigur,facut prin 1972,un sound deosebit pentru o trancota,poate cel mai bun sunet din toate trancotele care mi-au trecut prin maini.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Tara



Conectat la: 25 Oct 2006
Mesaje: 445
Locatie: Rm Valcea

MesajTrimis: Sam Sep 01, 2007 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dublu-radiocass Fisher ( Sanyo 100% ) , modelul aparut dupa revolutie in magazine , cu 27.000 lei , cu tuner digital ( varianta cu tuner manual - 21.000 lei )
motivul - acelasi cu al lui Vasile

_________________
http://schemetv.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Salvatore Maranzano



Conectat la: 29 Iul 2007
Mesaje: 42

MesajTrimis: Dum Sep 02, 2007 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aveam un radio casetofon Philips pe timpul lui ceasca, era argintiu si foarte solid. Dupa Rev. tata l-a vandut si a luat cam cat daduse pe el (o mica avere). Din pacate nu stiu modelu'. Apoi am avut un selena rusesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
q_acdc



Conectat la: 18 Iul 2006
Mesaje: 205
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 02, 2007 10:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salvatore Maranzano a scris:
Aveam un radio casetofon Philips pe timpul lui ceasca, era argintiu si foarte solid. Dupa Rev. tata l-a vandut si a luat cam cat daduse pe el (o mica avere). Din pacate nu stiu modelu'. Apoi am avut un selena rusesc.
Totul era din plastic ,pana si carcasa difuzorului! Laughing (mono)
_________________
AC/DC-RIDE ON M-POP MUSIC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Salvatore Maranzano



Conectat la: 29 Iul 2007
Mesaje: 42

MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Sep 17, 2007 8:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aparatul meu vintage preferat...

Receiver Elac 3402T. Eu il am de aproximativ 7-8 ani; din putinele informatii care le-am gasit despre el, am inteles ca a fost produs intre 1975-1977 Shocked ...
Optic, exemplarul meu e intr-o stare nici impecabila, nici deplorabila. Nu-l tin ca piesa de colectie, ci canta de zor in fiecare zi; m-am atasat de el si n-o sa-l arunc, chiar daca o sa trec la un moment dat la ceva mai modern. Pe langa asta, dupa 30 si ceva de ani, tehnic e intr-o stare practic perfecta.

Chestii interesante pentru varsta lui...:
- corectii de ton bas / medii / inalte
- 4 iesiri, plus un fel de pseudo-quadrofonie pe boxele din spate (stramos de Dolby Surround? Smile ) nu e pentru puristi stereo, dar suna simpatic;
- acest efect de surround e controlabil de la un potentiometru: la minim, e pur si simplu dublu stereo, apoi masura in care intervine efectul se controleaza din potentiometru;
- comutarea memoriilor radio in sistem 'feather touch' (senzori de atingere in locul butoanelor)

In configuratia actuala, "zice" pe canalele din fata pe o pereche de boxe JBL TLX-30, iar in spate pe o pereche de sateliti mai mici Wharfedale. Semnalul si-l ia dintr-un CD player Technics SL-PG560A (sau din deck Technics RS-M45 - tot vintage...) Nu-s fan Technics, asa s-a nimerit.
La un moment dat as vrea sa urmeze si un pick-up decent in setup...

Principalul motiv pentru care e aparatul meu preferat este ca, la varsta lui, imi place foarte mult cum suna. Extrem de prezent si de cald; cald e cuvantul cheie, desi reversul medaliei e ca pierde putin din precizie. Empiric insa, la ureche, e foarte placut de audiat in tot spectrul. De asemenea, corectiile de ton sunt dimensionate in asa fel, incat efectul lor este foaaaarte placut urechilor (daca nu exagerezi cu ele).

N-o fi mare lucru, dar avand in vedere ca e un pic mai in varsta decat mine, il tratez cu respect... Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Dum Oct 14, 2007 10:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TASCAM 234-mi se pare cel mai tare........este absolut superb .....


_________________
AKAI AM 2450 +KENWOOD KL 4060-vintage
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 13, 2007 1:20 pm    Titlul subiectului: ce aparat va place cel mai mult si de ce Raspunde cu citat (quote)

tascam-ul 234 de mai sus e tare dragut... a fost si prin consignatiile de pe Covaci acu' vre-o doi trei ani , parca in jur de 6 milioane. O scula cu patru canale , mai putin utila pentru public si probabil demodata pentru un mini studio de inregistrare , dar extrem de atragatoare pentru un colectionar. In mod sigur scula exista undeva in Romania.... la momentul cand statea pe raft in consignatie nu m-a atras cine stie ce... acum parca mi-as dori s-o am in colectie...
dar : Marantz SD 9020 compudeck
Revox B215,
Otari MX 5050
Akai 630 D
Denon DRM 800A
Onkyo Integra
sant doar cateva din sculele pe care le posed in colectie si care imi sant dragi..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community