FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Asus Xonar D2
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 5:08 pm    Titlul subiectului: Asus Xonar D2 Raspunde cu citat (quote)

Ma bate un gand sa inlocuiesc vechiul si batranul SB Live 5.1 cu o placa de sunet de generatie noua. La inceput inclinam catre un M Audio Revo dar cum aceasta nu are suport pentru windows vista, tind sa caut alte solutii. Ce parere aveti de Asus Xonar D2? Pare destul de interesanta pentru o placa de sunet multicanal ce se preteaza bine in configuratiile multimedia actuale, incepand de la jocuri pana la muzica, filme, etc. Smile
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 5:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Sam Ian 26, 2008 6:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru mine Xonarul a fost o surpriza de proportii. Am achizitionat-o intr-o doara, din plictiseala, asteptandu-ma doar sa mai bifez o placa de sunet mediocra pe rabojul personal (sunt multe Laughing). Calitatea sunetului mi-a schimbat insa radical punctul de vedere, de la primele acorduri. Placa este absolut impresionanta, peste solutiile consumer sau profi din aceeasi gama de pret pe care le-am testat pana acum. Interfata este simpla, intuitiva iar setarile permit utilizarea oricarei configuratii stereo / multicanal, indiferent ca este folosita iesirea analogica sau digitala. Xonar "stie" sa codeze un stream audio analogic in DD sau DTS pe care sa il livreze digital, sa extrapoleze o coloana sonora codata stereo la 5.1 sau 7.1 canale, sa foloseasca unul din cei mai performanti algoritmi de virtualizare in casti la ora asta (Dolby Headphone). Semnalul este puternic (exclus sa il folosesti la 100% volum!), clar, nedistorsionat, soundstage-ul prezent, credibil iar "cantitatea" de informatie suplimentara pe care o sesizezi cu Xonar comparativ cu solutiile similare ca pret este incredibila!
Interfata digitala, pe care o folosesc intensiv, a constituit o alta surpriza pentru mine. De la Hammerfall incoace nu am auzit nici o placa de sunet care sa livreze un semnal comparativ calitativ, vorbind de placi de sunet serioase - Delta, Audiophile interna/externa, Emu 0404 USB etc. Hammerfall-ul ramane etalonul personal de calitate, totusi Xonar nu este deloc departe! Despre X-Fi/ Audigy sau alte solutii consumer, inclusiv Revo, nici nu merita sa discutam, nu sufera comparatie!

La nivel de drivere, un singur cuvant: impecabil! Indiferent ca este folosita sub XP sau Vista (eu lucrez acum cu Vista 64bit), placa functioneaza impecabil - de cand am instalat-o in sistem, nu am avut parte de nici un glitch/artefact, incompatibilitate samd. Desi driverul de Vista este inca in etapa de RC (release candidate), ofera o interfata si functionalitate identica cu XP in conditiile unei stabilitati exemplare. Nici macar rechinii cei mari precum Creative sau NVidia nu se pot lauda cu asa ceva!

Mentionez, am mai facut-o dar tin sa subliniez inca odata, ca sunetul sub Vista este net superior celui din XP. Trecand cu Xonarul de la XP la Vista diferentele sunt evidente si justifica pe deplin, cel putin din punctul meu de vedere, upgrade-ul SO.

Inchei prin a atrage atentia asupra unui review extensiv al Xonarului semnat Marius Ghinea in Chip-ul de luna asta. Autorul manifesta aceeasi perplexitate in fata calitatii sonore senzationale a placii asteia kitch-oase (daca ma intrebati pe mine, prea multe sclipiriciuri ieftine), produse de un no name pe piata audio. Mai mult, incercand sa testeze Xonarul folosind ca placa de referinta Audiophile 192, a constatat rapid ca Xonarul depaseste calitativ venerabila solutie profi! Ghinea face de asemenea paralela cu Hammerfall, care mi-a venit si mie in minte de la primele acorduri.

Concluzia lui Ghinea: Xonar este noua paradigma audio, cea mai buna solutie multimedia pe PC la ora asta, ridicand considerabil stacheta calitatii pentru tot ce va urma.
Sus
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 1:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este un card bazat pe o varianta OEM a unui cip CMedia - CMI8788 (OxygenHD). Acelasi cip folosit de Baracuda AC-1 si Azuentech X-Meridian.
Mai multe date tehnice, in reviewuri ca cel de mai jos: http://techgage.com/article/asus_xonar_d2_sound_card/3

Personal din familia asta, as prefera implementarea din X-Meridian, dar nu am auzit inca cum suna Asus-ul... Desi as merge mai degraba pe X-Fi Prelude de la aceiasi Azuentech.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un review aproape audiofil (atentie la sculele folosite!), comparativ, intre Prelude si Xonar gasiti aici http://www.driverheaven.net/reviews/preludeandxonarsoundcards/testing.php.

Extrase din articol:

Citat:
Compressed audio

Our first test batch was composed of 3 different MP3 tracks, each saved at 320kbps. The first track we listened to was Pink Floyd’s Terminal Frost, a song where piano, guitar and saxophone exchange roles until they all start playing together. This track was perfect for judging audio crispness and clarity. Next in line was Bach’s Suite °1, a classical cello piece. Much like the first track it allowed us to judge the sound clarity, as well as give us the chance to verify how accurate the audio was (for comparison we had the same piece recorded on a vinyl disc, which is arguably the most natural sounding storage medium). Finally we put on Metallica’s St. Anger to measure the bass levels the cards were producing.

Using no audio enhancement techniques both cards produced a crisp clean output with no discernible difference. We felt the Xonar D2 produced a warmer sound, while the Prelude 7.1 delivered a more detached, “digital” sound. Bach’s Suite °1 sounded a tad more real on the Xonar D2, bringing it close to the experience delivered by the vinyl disc we used for comparison (minus the noise).

Audio CD

Playing Pink Floyd’s "Dark side of the Moon" we were immediately surprised by how good the sound reproduction was on both cards. Again the Xonar D2 sounded more warm, with bass frequencies sounding highly natural. The Prelude 7.1 didn’t disappoint either, but we couldn’t help but notice the audio lacked a certain depth the Xonar D2 was able to reproduce. Keep in mind that all of this are completely subjective observations, so some might prefer the more clean sound of the Auzen X-Fi Prelude 7.1.

5.1 and 7.1

We used Creative’s Gigaworks S750 7.1 speakers as well as the Genius’ SW-HF5.1 5000 for our surround testing. Creative’s system was used for 7.1 testing while we used Genius’ speakers for a more natural 5.1 sound testing.

Upscaling

Both cards are capable of “up scaling” stereo and 5.1 signal to full 7.1. The Auzen Prelude 7.1 does this by simply cloning the signal to all channels and then enhancing it somewhat with Creative’s proprietary X-Fi algorithms. The Xonar D2 on the other hand used Dolby Pro Logic IIx or DTS to expand the audio to 8 channels. Unlike before the two cards delivered a noticeably different sound, with the Xonar D2 outputting a fuller, more spacious sound. It could be again argued that the Prelude 7.1’s cleaner sound is better, but out personal choice would have to be the Xonar D2 and its more natural sounding output.


Concluzii:

Citat:
In gaming the Prelude 7.1 came out as the clear winner, mainly due to the X-RAM feature and full EAX5.0 support. The first can give a real performance boost in games that support it, but it is the later that truly makes the sound of the X-Fi cards stand out. And believe it or not, the Auzen X-Fi Prelude 7.1 is quite possibly the best sounding X-Fi card currently available, due to the high quality of components used.

While there is not a single reason we wouldn’t recommend the Prelude 7.1 for gaming it disappointed us slightly with music and DVD playback. The sound quality wasn’t bad – it was above average, but the lack of DTS and Dolby Digital Live made listening to stereo tracks on a surround system a less than perfect experience. Support for both is supposed to be added to the drivers in Q1 2008, but until then we wouldn’t recommend the card for audiophiles who primarily intend to listen to music and watch movies.
As a result the Prelude 7.1 perhaps isn't the ideal all round soundcard right now, but in a few months the added support for DTS and Dolby Digital Live should be enough to tide over even the movie and music buffs. For gamers there is no question however, the Prelude 7.1 is the soundcard to get if you want the best performance, best effects and great hardware customizability.


Citat:
Almost the complete opposite of the Prelude 7.1, the Xonar D2 didn’t really impress us with it's gaming capabilities. Sure enough, the EAX2.0 support is a nice feature, but considering the Prelude 7.1 supports EAX5.0 it is not a big surprise that the environmental effects of the later were noticeably better. Also, with no extra memory on the board the performance was slightly worse than that of the X-Fi board.

On a brighter note, the music and video playback of the Xonar D2 was exceptional. Even without DTS or Dolby Digital Live the audio reproduction of the Xonar D2 was very lifelike, coming close to the natural warmness of live performance. That is saying a lot, since no matter how high the bit rate of an audio track is there are still billions of small pauses between sounds due to the digital nature of the medium.

Watching movies with the card was also a joy, since both DTS and Dolby Digital technologies made the positional effects sound exceptional, giving HD cinemas a run for their money. And while this review didn’t focus on this, the card is also great for audio experts who use computers to create music.

[/url]
Sus
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toate bune si frumoase dar cand am vazut boxele lor de "test" deja m-am desumflat... Ce diferente or fi auzit ei pe jafurile alea nu inteleg, cred ca este mai mult placebo pentru ca ambele placi au iesiri analogice care sunt cu 2 trepte peste ce pot boxele alea PC.
Si teste cu mp3??? Chiar daca o fi el la 320kHz, ce semnificatie are? Alta decat ca "review-erii" aia nu au decat 1 CD original in colectia lor (daca este si ala original!)...

Atentie, nu ma indoiesc de capabilitatile cipului Cmedia CM8788 ci de credibilitatea unor reviewuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, boxele de test sunt chiar amuzante, bine ca nu au ales vre-un A4Tech de plastic. Aparent Xonar totusi, nu e chiar o placa rea. Solutiile creative ies din discutie, se cunoaste prea bine punctul lor forte pe jocuri, la nivel de calitate muzicala stau destul de prost.
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie personal aricolul respectiv mi se pare o gluma si total nerelevant. Cum poti testa placi de sunet pe jegurile alea de boxe?
_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silika



Conectat la: 18 Iul 2007
Mesaje: 28
Locatie: City of nowhere

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca n-ati citit tot articolul respectiv! Pe partea de filme & jocuri s-au folosit Creativele S750 si Geniusurile ! Pentru sunetul stereo calculatorul a fost cuplat la un Primare I21 + Sonus faber !
_________________
Doi ursi crosetau sifon intr-un beci! Vine furnica si intreaba: ce zi e azi? Ursii raspund: Decembrie! Morala: Copii nu va mai dati cu capul de pereti, ca nu e bicicleta voastra...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bingo! E grabiti forumistii nostri Wink.
Sus
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 8:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai geniusurile alea se pot numi boxe pt filme??

In fine, Xonar D2 imi cam face cu ochiul......

_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
silika



Conectat la: 18 Iul 2007
Mesaje: 28
Locatie: City of nowhere

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rares a scris:
Pai geniusurile alea se pot numi boxe pt filme??

In fine, Xonar D2 imi cam face cu ochiul......


Cei care folosesc astfel de placi de sunet (si calculatorul in general ptr filme & muzica), au sisteme de sunet gen logitec, genius etc., si e normal ca tot ele sa apara intr-un astfel de test! Se presupune ca daca iti permiti un sistem tare de boxe + receiver ptr filme, iti permiti si un player dvd + filmele originale aferente, ceea ce nu cred ca e cazul aici Smile

_________________
Doi ursi crosetau sifon intr-un beci! Vine furnica si intreaba: ce zi e azi? Ursii raspund: Decembrie! Morala: Copii nu va mai dati cu capul de pereti, ca nu e bicicleta voastra...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 8:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine, marturisesc, cu riscul de a fi lapidat: pe langa alte trufandale, folosesc ocazional pe langa calculator si niste Altec Lansing-uri 251 Laughing. Diferenta pe care o face Xonar este mare, oameni buni, chiar si pe petardele astea chinezesti! You name it: X-Fi, Revo, Audiophile, Emu 0404USB etc - nici una nu se compara cu Xonar!

Nu am testat personal Auzen, deci nu ma pot pronunta in privinta lor, de aceea am citat un review in care, judecand dupa echipamentele stereo folosite, pot sa pun o oarecare baza.

Hammerfall ramane in continuare neegalat in ierarhia personala, dar diferentele nu mai sunt asa de mari ca inainte.
Sus
Ancient



Conectat la: 23 Sep 2007
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 11:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am citit si eu astazi articolul lui Ghinea din Chip (multumesc gurux pt nota) . Mi-era chiar dor, cred ca nu l-am mai citit de cativa ani de pe vremea review-urilor pro Maudio si distrugatoarele anti Creative (detin un X-fi platinum Very Happy - si nu ma joc! ).
Sincer m-a dezamagit stilul articolului (poate m-am obisnuit eu cu abordarea ceva mai obiectiva a autorilor de pe net). prea abunda in "cel mai avansat exponent actual", "cateva clase deasupra placilor consumer obisnuite", "excelent", "nirvana sonica", "sunet exceptional", "stacheta calitatii", "impresionant". excedeaza" and so on and so forth - pare sa fie"best next thing since bread came in slice".
Toate micile dezavantaje devin subtil avantaje, iar avantajele devin cutremur. (bate Audiophile 192, bate tot.)
NU ma intelegeti gresit, nu am nimic cu placa - mi-ar placea sa o aud si eventual sa o am, dar stilul asta pompieristic de lauda mi se pare "demodat" (ca sa nu zic de prost gust si efeminat).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca cei de la ASUS au aruncat nada....ce urmaeaza dupa?
As fi si eu interesat de un exemplar dar iara mii teama ca pretul o sa scada vertiginos o dat' cu aparitia replicilor de la Creative sa zicem...
Personal nu dau 2 bani pe ceea ce face c-media Smile
Imi place partea cu releele acelea nec si ecranajul din tabla(doar pe o parte) dar totsui ceva nu ma convinge.
Mai sunt si acele A/D CirrusLogic CS5381 (pe hartie "dau bine") care ma cam pun pe ganduri (sunt fan AKM sau BB)
Parerea mea ca aceasta implementare nu face mai mult de 50-80 euro, pret de end-user.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Diablo



Conectat la: 27 Feb 2005
Mesaje: 283
Locatie: Cluj-HD

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 1:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre Xonar U1 ce ziceti? O fi vreo asemanare in afara de nume cu D2?
_________________
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia omeneasca, si inca nu sunt sigur de primul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 16, 17, 18  Urmatorul
Pagina 1 din 18

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community