FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Asus Xonar D2
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 1:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La audiofili si cablul de alimentare are nevoie de rodaj. Laughing
Acum serios, exista anumite piese gen condensatori care-si modifica usor caracteristicile in timp, nu stiu daca se numeste rodaj si mai mult ca sigur nu se pot auzi diferente nici macar dupa cateva luni sau 1-2 ani de zile.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 1:30 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 2:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atunci inseamna ca sunt urechile mele cele care trebuiesc rodate. Banuiam raspunsul la o asa intrebare, dar ma gandeam ca poate-poate... Razz

Intreb pt ca m-am grabit si am luat direct Xonar D1 si nu-mi prea place, fata de fostul X-Fi Gamer. Poate e sistemul pe care ascult, poate lipsa experientei, obisnuinta cu vechea placa, nu stiu. Mai vorbesc si peste 3-4 sapt... Momentan parca soundstage-ul nu mai e asa larg si vocile ceva mai in spate, dinamica mai ...moale, si inaltele ale naibii de intzepate si sasaite fata de inainte! Ca plusuri ar fi basul mai ...gras, dar parca nu mai are asa "zvac" ca inainte... A, si plusul urias de volum.
Nu stiu ce sa zic, poate sunt si Magnaturile 880 de vina, sau repet, urechea mea, ca prin prea multe locuri am citit ca Xonar D1/DX e peste Creative seria X-Fi.
Astea le-a auzit urechea mea neexperimentata de incepator dupa doua zile de ascultare, pe un NAD 325BEE + Magnat 880, acesta fiind si primul meu sistem serios.

Scuze ca sunt cam offtopic, ca despre D2 se discuta aici, dar si D1 e ruda apropiata, asa ca am trecut tot aici si parerile mele despre D1.

PS - detalii, nu stiu daca e nevoie, dar le dau de pe acum daca probabil vor urma intrebari in directiile astea -- sursa e un Chieftec de 450W, folosesc si un regulator de voltaj APC Line-R 1200, pc aproape silent, basstraps din vata minerala, camera de 18mp, boxe pe standuri scunde cu nisip si spikeuri si la boxe si la standuri, boxele asezate la ~2m una de alta etc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 3:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu folosi placa la peste 50% din volum, cel putin la Xonar D2 observ o scadere de dinamica, chiar prefer s-o tin la 25% - adica cam cat aveam inainte cu M-Audio la 100% - pentru ca sa fiu eu linistit ca am maxim de dinamica. Ce sistem de operare folosesti ?

Mie inaltele mi s-au parut oribile pe Creative dar conteaza si potrivirea cu boxele, probabil tweeterul tau e mai agresiv decat al meu. Sau poate e doar problema de interpretare subiectiva, imposibil de spus sigur...

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 6:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

XP+SP3. Proc un P4HT @2.6ghz mai vechiut, 1.5gb RAM... Ca player folosesc foobar2000 fara KS (ca eu unul nu am observat diferente fata de DS, iar la DS imi place ca am fade on seek/pause/stop). Flacuri multe pe cat posibil.
O sa incerc sa cobor si volumul din placa, multumesc de idee.
Si intradevar, tweeterele de la Magnat (seria Monitor cel putin) au reputatia de a fi cam agresive si intepate, nu din ce am comparat eu ci din parerile altora.

1. Placa audio imparte acelasi IRQ cu placa de retea, IRQ22, are vreo importanta ?
2. Are rost sa tin playerul / placa la mai mult de 16-bit / 44.1khz ? (intrebare aproape retorica, pt ca stiu ca tehnic vorbind nu are rost si oricum nu am auzit diferente)

Intre timp am devorat tot topicul asta, pagina cu pagina (daca mai stateam se lumina de ziua:)), mi-a prins bine, am inteles multe lucruri, foarte foarte util, multumesc pe aceasta cale gurux, Cosmin_C si nu numai...
Observ de acolo - si din alte parti dealtfel - ca nu sunt nici pe departe primul care am trecut de la X-Fi la Xonar DX/D1, si pana acum toti au fost de la multumiti in sus, chiar si extaziati de schimbare.

Citind topicul, practic mi-am raspuns singur la intrebare, si imi permit sa il citez pe gurux, fara voia lui:
Citat:
[...]Ei bine, trecand prin toate solutiile cu putinta de pe piata (inclusiv Hammerfall, din pricina asta consider ca am suficienta greutate in afirmatii), am ramas pana la urma, dezamagit, cu onboard-ul de pe Commando pana a aparut in peisaj Xonar! Xonar m-a convins sa revin la o placa de sunet. Sigur, aici este o discutie intreaga, fiecare prefera un anumit gen de sunet. Unii vor ceva cald, linistitor, "lenes" cum te-ai exprimat, altii vor un sunet mai agresiv, mai viu, mai live. Daca ai trecut prin diverse placi de sunet, inclusiv profi, stii ca astea din urma, placile profi, suna pentru urechea neobisnuita plat, liniar, anemic, "lenes" cum te-ai exprimat chiar tu. Asta sa fie adevarul? Sa fie placile cele mai scumpe si aparent cele mai performante de pe piata, paradoxal, cele mai proaste? Stii la fel de bine ca mine ca nu este asa. Noi suntem educati muzical si traim intr-o epoca a boomboxului, a compresoarelor, a inaltelor si basilor maximizati, a volumului care inroseste limiterele. Atunci cand, intorcandu-se impotriva curentului, un producator scoate pe piata altceva, ceva diferit, ceva corect, urechea ta are tendinta sa perceapa asta ca pe o lipsa! E un fenomen firesc pe care nici nu ai cum sa il sesizezi daca nu ai o referinta de calitate.[...]
Citat:
[...]Gusturile tale se pot schimba sau poti descoperi la un moment dat intr-o placa de sunet ceva ce initial nu ai sesizat, ceva care te poate determina sa o preferi alteia, pe termen lung. Un lucru este cert: ca placa de sunet perfecta nu exista. Alegerea trebuie sa se faca, repet, in functie de nevoile si de gusturile fiecaruia.

Eu marturisesc fatis ca nu sunt adeptul testelor de zece minute. Pentru a aprecia calitatea unei scule audio, inclusiv o placa de sunet, trebuie sa o folosesti cateva saptamani, sa o lasi sa se desfasoare pe materiale cat mai variate, pe diverse genuri muzicale, in filme, eventual, pentru cei interesati, chiar in jocuri. In procesul asta nu variaza doar placa, se schimba si gusturile tale, se rafineaza, ai ramane surprins uneori sa vezi de unde pleci si la ce ajungi! Se poate intampla ca un sunet care initial te-a impresionat sa se dovedeasca artificial, digital, agresiv in anumite conditii, sa descoperi ca soundstage-ul placii "mai lenese" te atrage mai mult decat rezolutia chirurgicala a placii de studio, ca nivelul de detaliu al cutarei scule este de fapt excesiv, obositor etc.[...]

Imi dau seama ca am tras o concluzie poate cam pripita, poate pentru ca eram prea obisnuit cu sunetul Creative si numai cu ala de atata timp. O sa astept asadar o perioada sa ma acomodez cu noul sunet, si o sa-i dau a doua sansa Xonarului, poate nu am eu urechea educata, si daca peste 1-2 luni tot nu-mi va placea, sau imi va placea tot Creativeul de dinainte (daca-l voi mai putea proba pe sistemul meu), atunci ... atunci mai vad eu, pot fi mai multe cazuri, si mai bine ma culc acum Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 28, 2009 11:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. Nu are importanta.
2. In afara de player care-ti recomand sa-l tii la 16/44.1 cum ziceai si tu, mare atentie sa setezi si placa de sunet la 44.1 khz din driver, altfel va face upsampling si inca unul DELOC reusit. Exclamation

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
cibibikeru



Conectat la: 26 Feb 2007
Mesaje: 129
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 3:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care e chestia cu Xonar DX si DS? Observ ca au procesoare de sunet diferite AV100 vs AV200?
_________________
Xonar DX, C315Bee, MM220
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Croocodillul



Conectat la: 30 Mar 2008
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 18, 2009 11:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cica ar fi aceeasi chestie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
cibibikeru



Conectat la: 26 Feb 2007
Mesaje: 129
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Joi Noi 19, 2009 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si de ce diferenta mare de pret?
_________________
Xonar DX, C315Bee, MM220
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Croocodillul



Conectat la: 30 Mar 2008
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 19, 2009 1:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marketing de calitate a la Asus Smile
_________________
Xonar D2X, Grado Sr80i, Yamaha AX-470+KEF IQ50
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 19, 2009 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Procesorul e cel mai irelevant si neinteresant lucru de la placile de sunet facute de Asus.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Croocodillul



Conectat la: 30 Mar 2008
Mesaje: 26
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 19, 2009 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

techreport a scris:
The Xonar DX differs from its D2X cousin in many ways, but some of those differences are more important than others. Take the audio chips used in each card, for example. The DX employs what's marked as an Asus AV100 audio processor while the D2X uses an AV200. Don't pay too much attention to the names silk-screened onto the chips, though; they're the very same C-Media Oxygen HD audio processor under the hood. Asus says the chips go through a "quality sorting" process to separate the AV100s from the AV200s.



Asa asa ca se se clarifice lucrurile.

_________________
Xonar D2X, Grado Sr80i, Yamaha AX-470+KEF IQ50
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 08, 2009 3:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pun si eu o intrebare de incepator va rog nu dati cu piatra Smile :

Am Xonar D2 si AV Reciver HK255 care stie toate decodarile importante. Le-am legat cu coaxial dar nu stiu ce e cel mai bine sa setez la Spdif Out:

PCM, Dolby Digital Live sau DTS Interactive. Am un sistem 5.0 Wharfedale momentan.


Sper ca nu am pus o intrebare penibila... Rolling Eyes

_________________
www.soundnews.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 08, 2009 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fiecare din cele 3 setari au un scop anume, nu-i una mai buna ca cealalta. Google it sa vezi la ce se foloseste fiecare. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
savu_superstar



Conectat la: 20 Noi 2009
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 08, 2009 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmine am cautat pe Gogu si am vazut in mare ce face fiecare. Din pacate engleza mea slaba nu ma ajuta prea tare. Sad

Din cate am inteles eu daca vreau Stereo setez PCM daca vreau filme trebuie setat DDL sau DTS i. Corect?

Hai cu putin ajutor ca sunt la ananghie Very Happy

Merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 08, 2009 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma pricep la receivere si in general la multicanal, eu am dat un sfat din principiu, cum ar trebui procedat; pentru detalii ma tem ca va trebui sa astepti un user mai experimentat in home theater.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 16, 17, 18  Urmatorul
Pagina 17 din 18

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community