FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Impedanta boxelor determina calitatea sunetului ?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mircea_stefanescu_78



Conectat la: 27 Ian 2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 12:55 am    Titlul subiectului: Impedanta boxelor determina calitatea sunetului ? Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Poate ca intrebarea este foarte stupida! Dar am ajuns sa-mi pun intrebarea asta deoarece mie mi se pare ca mai toate sistemele home theatre de prin supermarket-uri au un sunet metalic iar cand ma uit la specificatiile boxelor vad ca acestea au o impedanta de 4 ohmi.
Ce specificatii minime trebuie sa indeplineasca niste boxe pentru a putea reda cu o fidelitate ridicata sunetul ? (fara a avea probleme cu vecinii). NU imi place sa ascult muzica tare !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 12:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
M&M



Conectat la: 02 Mar 2007
Mesaje: 320
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 1:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce intelegi tu prin impedanta ? daca nu intelegi rezistenta (doar) as fi curios daca impedanta unei boxe (din aceea de 4 ohmi) ramane neschimbata ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mircea_stefanescu_78



Conectat la: 27 Ian 2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 1:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M&M a scris:
Ce intelegi tu prin impedanta ? daca nu intelegi rezistenta (doar) as fi curios daca impedanta unei boxe (din aceea de 4 ohmi) ramane neschimbata ?


Daca as fii inteles foarte bine fundamentul fizic al acestei marimi mi-as fii putut da singur raspunsul la aceasta intrebare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 1:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sper ca nu incepem o discutie de genu: "Care boxe suna mai bine, alea pe 4 ohmi sua alea pe 8 ohmi ?" Laughing

Sistemele HT sunt niste porcarii daca le vei folosi pentru muzica. Daca le folosesti la filme sunt ok.
Zgomotul ala metalic vine de obicei de la faptul ca au tweeter cu membrana metalica, de calitate proasta. Rolling Eyes
Culmea e ca pt HT cam toate boxele au 6 ohmi...nu 4 Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mutat unde se potriveste mai bine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inpedanta nu are o legatura directa cu seunetul(exista boxe bune si pe 8 dar si pe 4 ohm). Impedanta unei boxe nu este liniara (producatorul specifica valorea ei la 1000 hz)! De exemplu la niste boxe pe 8 ohm se pote intampla ca impedanta la anumite frecvente sa cobore in 3,2 ohm.
Boxele cu impedante mici sunt in general mai greu de dus de amplificatoare ca cele cu impedante mai mari!
Observatiile facut de tine pe boxele si supermarket-uri sunt corecte si au legatura directa in primul rand cu pretul acelor produse, conditiile in care le-ai ascultat(acustica incaperii,pozitionarea),reciverul pe care le-ai ascultat, apoape sigur muzica mergeau de pe un dvd-player chinezesc si ieftin si din format mp3.
Sincer acestea nu sunt conditii in care sa evaluezi o boxa chiar si de proasta calitate!
In caz ca te referai la sistemele home treatre all in one cu amplificatorul inclus in dvdplayer sfatul meu e sa uiti de ele scot un sunet jalnic! Aceste siteme nici macar pentru filme nu sunt bune, pe muzica sunt la pamant! Mai demult am testat niste sisteme de genul asta in gama de pret 700-1600ron pe muzica rezultaul nu cred ca e nevoie sa il mai zic!! Concluzia este ca de aceeasi bani cu un pic de bunavointa poti sa iti alcatuiesti un sistem care suna mult mai bine!
Mai citeste ce s-a mai scris aici pe forum si o sa afli destule chestii interesante!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mircea_stefanescu_78



Conectat la: 27 Ian 2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 2:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc katalin pentru informatii. Acum inteleg oarecum si intrebarea lui M&M.

Marturisesc ca de 3 saptamani tot incerc sa aflu informatii in domeniul asta si din ce citesc mai mult parca ma lipsesc si mai tare de a-mi mai cumpara ceva. Incepusem prin a ma gandi sa-mi cumpara un receiver si un sistem de boxe 5.1 dupa care am mai citi ce s-a scris pe forum si am inteles ca la aceeasi bani as putea sa cumpar un aplificator stereo de calitate si doua boxe. Dupa care m-am pierdut in specificatii si m-am gandit ca mai bine cumpar un sistem gata facut (receiver 5.1 + boxe). Si uite asa... cred ca o sfarsesc prin a nu mai cumpara nimic. Sad .

Si totusi ma ambitionez sa aflu ce specificatii trebuie sa indeplineasca o boxa pe care sa o folosesc intr-o incapere mica fara a deranja vecinii. Pe site-uri producatorilor care se respecta am vazut ca sunt date macar urmatoarele specificatii:
1. impedanta (exprimata in ohmi)
2. intervalul de frecvente. Am inteles ca un interval de 20Hz-20KHz acopera intreg intervalul de frecvente pe care un om obisnuit il poate percepe.
3. puterea minima de intrare (exprimata in wati) ce trebuie sa o primeasca de la amplificator. (Aici cred ca fac confuzie cu putere nominala).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mircea_stefanescu_78 a scris:

Si totusi ma ambitionez sa aflu ce specificatii trebuie sa indeplineasca o boxa pe care sa o folosesc intr-o incapere mica fara a deranja vecinii


Smile Faptul ca deranjezi sau nu vecinii depinde de tine...de cat de tare dai volumul.

Intr-o incapere mica eu zic sa folosesti boxe bookshelf.

Daca vrei un sfat care sa te ajute sa faci o achizitie ok, trebuie sa specifici si tu bugetul in care vrei sa te incadrezi, ce fel de muzica bagi in boxe, ce gusturi ai in materie de bass (poate vrei si tu BUUUUM BUUUUUM, cum zicea cineva de pe aici Razz ) si marimea incaperii.

Despre detaliile tehnice pe care le vrei se poate vorbi foarte mult. Iti sugerez google si wikipedia.

Cateva cuvinte despre impedanta gasesti pe forum, aici :
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=18733&postdays=0&postorder=asc&highlight=impedanta&start=30

La ce ma uit eu prima data cand iau la ochi niste boxe e sensibilitatea (o gasesti exprimata in dB)...caracteristica pe care nu ai mentionat-o si care e foarte importanta dupa parerea mea.

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista boxe foarte bune, de exemplul Wilson care au impedante foarte mici. De genul 0,5Ohm. Dpdv electric 0 ohm se poate echivala cu scurt circuit. Boxa poate sa aiba orice impedanta problema este amplificaotrul care nu mai face fata Exclamation Un amplificator foarte bun este capabil sa faca fata variatiilor de impedanta si sa piloteze asemea boxe infernale dar pentru asta are nevoie de "big balls", iar astea costa. Orice boxa are o impedanta care variaza, diferentele pot fi de zeci de ohmi intre Zmin si Zmax pentru o boxa data. O boxa este cu atat mai usor de dus cu cat impedanta este mai liniara, nu apar inversiuni de faza de-a lungul benzii audio si Zmin nu este prea coborat. Amplificatoarele de duzina mai ales cele noi, facute la "economie" cu transforamator de 200va si filtraj de 10000uF cum dau de impedante mici incep sa bata campii. Mai ales receiverele stau foarte prost la capitoul asta.
Exista boxe care suna superb cu impedante nomniale de toate felurile, amplificatorul face diferenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mircea_stefanescu_78 a scris:

3. puterea minima de intrare (exprimata in wati) ce trebuie sa o primeasca de la amplificator. (Aici cred ca fac confuzie cu putere nominala).


Da, unii producatori de incinte acustice (boxe) recomanda ca amplificatoarele pentru ele sa aibe si puteri minime nominale.

Dar, in general se dau ca informatii puterea RMS sau nominala a boxelor, precum si cea maxima suportata de o boxa.

Te asigur ca, rezistenta unei boxe (cel putin in plaja 4-8 Ohm) nu influenteaza puritatea sunetului.
Atata doar ca, la o boxa ai 3-4 specificatii de baza pe care trebuie sa le ai in vedere cand le conectezi la un amplificator:

1 - Impedanta - 4-6 sau 8 Ohm - foarte importanta cand imperechezi boxele cu un amplificator - Daca boxele sunt pe 4 ohm iar ampliful pe 8 Ohm, amplificatorul va fi fortat sa debiteza mai mult curent (boxele vor opune o rezistenta scazuta) => finalii se vor incalzi si este posibil sa se arda. - Invers - un amplif de 4 Ohm pe boxe de 8 Ohm => este posibil sa arzi boxele la volum mare - de aceea se recomanda in general ca boxele si ampliful sa aibe aceeasi rezistenta (4 sau 8 Ohm) - DAR nu este ceva obligatoriu Exclamation
2 - Plaja de frecvente - aici sunt bube mari, plaja ideala ar fi de 20-20.000 Hz, dar depinde de semnalul aplicat dar si de atenuarea lui la frecvente joase sau foarte ridicate - aici este mult de discutat...#
3 - Puterea boxei - de obicei data in doua valori - nominala sau RMS si maxima - la fel, se poate face discutie aici cu amplificatoarele - exista o vorba "amplifurile mici ard boxele mari" care este cam adevarata. Daca amplifici cu un amplificator de sa zicem 2x30W boxe de 100 W sinus (sau nominal, sau RMS) s-ar putea sa fi tentat sa dai ampliful din ce in ce mai tare, moment in care acesta poate intra in clipping ceea ce va duce sigur la arderea difuzoarelor (cel mai adesea tweeterele) de la boxe - si aici este mult de discutat...
4 - Sensibilitatea unei boxe - este data in dB/W/M, adica cati dB scoate boxa, masurat cu un microfon la o distanta de 1m de boxa, daca aceasta boxa este amplificata cu un semnal de 1W - sper ca nu te-am ametit Razz
Sensibilitati "normale" par sa fie in plaja 82-92 dB...
Ce inseamna sensibilitatea asta? Rolling Eyes
Se stie (sau ar trebui sa se stie) ca pentru fiecare 3dB pe care-i scoate o boxa in plus ar trebui dublata puterea (aici este cam ca in snoava aia cu boabele de grau si tabla de sah Wink ) - iar, pentru o auditie mai "fortoasa" iti trebuiesc (cam) 110 dB - hai sa vedem cum se traduce asta - sa zicem ca ai doua boxe - una cu sensibilitate de 84 dB (cam cele mai uzuale) si alta cu o sensibilitate de 92 dB (cu sensibilitate mare) - ATENTIE - sensibilitatea unei boxe NU este o indicatie a cat de bine MUZICAL se aude o boxa, ci doar indica cat de mult curent trebuie bagat in ea ca sa sune TARE Exclamation
Deci - o boxa cu sensibilitate de 84 dB (cum am spus, la 1W) la scoate 87 dB la 2W, 90 dB la 4 W (se dubleaza puterea la fiecare 3 dB in plus), 93 dB la 8W, 96 dB la 16W, 99 dB la 32W, 102 dB la 64W, 105 dB la 128W, 108 dB la 256W, si 111 dB la 512W Laughing Rolling Eyes Shocked - unii vor marai ca 111 dB este prea mult, dar... se mai intampla daca omul vrea sa asculte rock pe boxe cu sensibilitate redusa - DECI, iti va trebui un amplificator care sa debiteze cam 2x600W ca sa scoti acest nivel sonor din boxe cu sensibilitatea de 84dB - ATENTIE, ca boxele alea trebuie sa si SUPORTE cei 600W fara sa le sara difuzoarele pe pereti Laughing
Pe cand, la cea cu sensibilitate 92 (la 1W), va avea 95 la 2W, 98 la 4 W, 101 la 8W, 104 la 16 W, 107 la 32W si 110 la 64W Laughing - adica, la o boxa cu sensibilitate mare scoti acelasi "zgomot" - si 110 dB sunt zgomot mare si cu un amplif de 2x70W Laughing

Exista si boxe cu sensibilitati mai mari, dar deja alea sunt in categoria PRO - nu prea iubita pe aici (asa-zisele "goarne") Laughing Laughing Laughing

Daca te intereseaza mai mult, mai citeste si tu forumul asta, eu doar am schitat cateva elemente asa, in fuga ...
Sus
aczifra



Conectat la: 29 Ian 2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Ian 29, 2008 3:39 am    Titlul subiectului: re: legat de boxe pt apartament Raspunde cu citat (quote)

Din experientele mele de-a lungul timpului iti recomand acest sistem de boxe "Boxe Genius SW-HF 5.1 5000" care se incadreaza excelent la ceea ce ai tu nevoie pentru acasa. Nu este cel mai Hi-End Sistem de boxe dar cred ca iti va rezolva problema. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
mircea_stefanescu_78



Conectat la: 27 Ian 2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Ian 29, 2008 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de Genius nici nu vreau sa aud ... nu cred ca sunt in stare sa faca nimic bun.

Totusi.. nu vreau sa aflu numele unor firme... vreau sa aflu ce specificatii trebuie sa intruneasca o boxa pentru a-i putea da un calificativ.
- impedanta credeam ca e un factor important , dar se pare ca nu e.
- plaja de frecvente se pare ca ar trebui sa fie intre 20Hz-20KHz
- puterea boxei (in functie de ce amplificator folosesc)
- sensibilitatea (atata timp cat nu vreau sa ascult TARE inteleg ca nu e importanta)
O sa incerc sa mai aflu informatii... trebuie sa exista un motiv pentru care unele boxe trec de 1000 E ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Ian 29, 2008 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mircea_stefanescu_78 a scris:

Totusi.. nu vreau sa aflu numele unor firme... vreau sa aflu ce specificatii trebuie sa intruneasca o boxa pentru a-i putea da un calificativ.
- impedanta credeam ca e un factor important , dar se pare ca nu e.
- plaja de frecvente se pare ca ar trebui sa fie intre 20Hz-20KHz
- puterea boxei (in functie de ce amplificator folosesc)
- sensibilitatea (atata timp cat nu vreau sa ascult TARE inteleg ca nu e importanta)
O sa incerc sa mai aflu informatii... trebuie sa exista un motiv pentru care unele boxe trec de 1000 E ...

Niciodata nu o sa poti sa dai un calificativ unei boxe doar dupa parametri tehnici. Principalul criteriu dupa care se alege o boxa este dupa cum suna, si mai ales dupa cum suna la tine acasa! Degeaba ai boxe care sunt liniare intre 20hz-20khz(+-3db) si care in mod sigur vor costa peste 10000Eur si vor fi foarte mari, daca ai o camera de 3*4!
Pntru tine cred ca cea mai buna solutie raport pret/calitate/camera sunt bookshelvurile! Ele te vor ajuta sa evaluezi si acustica camerei. Daca observi ca acustica iti permite o extensie mai buna a basului poti schimba boxele cu unele de podea!
Sunt foarte multe de discutat pe aceasta tema!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mircea_stefanescu_78



Conectat la: 27 Ian 2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Ian 31, 2008 12:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce parere aveti despre aceste boxe E-MU ? Stiti cumva un magazin unde unde as putea sa ascult aceste boxe?

http://www.emu.com/products/product.asp?category=569&subcategory=570&product=14280&nav=technicalSpecifications
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Joi Ian 31, 2008 11:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai oameni buni! Impedanta nu influenteaza calitatea sunetului!
Tweeterele ieftine cu membrana metalica, oricat de proaste, nu produc un sunet metalic. Sunetul asazis metalic este dat de ansamblul amplif-boxa atunci cad acesta functioneaza defectuos si produce distorsiuni de intermodulatie si de faza mari.

Toate cele bune!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community