FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Impedanta boxelor determina calitatea sunetului ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
maltezeanu



Conectat la: 13 Oct 2006
Mesaje: 248
Locatie: Pucioasa

MesajTrimis: Sam Feb 02, 2008 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mircea_stefanescu_78 a scris:
de Genius nici nu vreau sa aud ... nu cred ca sunt in stare sa faca nimic bun.

Totusi.. nu vreau sa aflu numele unor firme... vreau sa aflu ce specificatii trebuie sa intruneasca o boxa pentru a-i putea da un calificativ.
- impedanta credeam ca e un factor important , dar se pare ca nu e.
- plaja de frecvente se pare ca ar trebui sa fie intre 20Hz-20KHz
- puterea boxei (in functie de ce amplificator folosesc)
- sensibilitatea (atata timp cat nu vreau sa ascult TARE inteleg ca nu e importanta)
O sa incerc sa mai aflu informatii... trebuie sa exista un motiv pentru care unele boxe trec de 1000 E ...


1. Impedanta este un factor important, mai ales "plaja" in care variaza fata de nominal - in functie de calitatea amplificatorului vei fi mai aproape sau mai departe de raspunsul in frecventa din specificatii al incintelor
2. Mai exact 16Hz-20Khz.....dar un 40hz-18Khz de calitate sunt mai mult decat suficienti..
3-4. Eu cred ca-i tocmai pe dos...te intereseaza mai mult sensibilitatea(randamentul, mai exact), decat puterea nominala.
* Distorsiunile armonice...aici problema..aaaaa... mai delicata Crying or Very sad fireste trebuie sa fie cat mai mici, de preferinta la o presiune acustica cat mai ridicata
* Unghiul de dispersie fata de axa in care abaterea este <2,3 db fata de nominal
* Distorsiunile de liniaritate sau abaterea in banda care trebuie sa fie cat mai mica; uzual este +/- 3db Unii fabricanti specifica banda dar nu si abaterea...unii ajung la -16 db pe capete... Laughing Laughing Laughing
**** si mai sunt o gramada.. Laughing
1000Eur? Laughing eu ma gandeam.....la 10.000Eur...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Feb 02, 2008 2:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 11:10 am    Titlul subiectului: Impedanta Raspunde cu citat (quote)

Impedanta ramane foarte stabila(de ex dac ai 4 ohmi poate varia +- 2 sau 3 ohmi depinde de crossover si difuzoare), cu crossover activ impedanta variaza mult mai putin +- <1 ohm , asa amplificatorul vede o impadanta mai stabila si el functioneaza mai curat!!!! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
mircea_stefanescu_78 a scris:

3. puterea minima de intrare (exprimata in wati) ce trebuie sa o primeasca de la amplificator. (Aici cred ca fac confuzie cu putere nominala).


Da, unii producatori de incinte acustice (boxe) recomanda ca amplificatoarele pentru ele sa aibe si puteri minime nominale.

Dar, in general se dau ca informatii puterea RMS sau nominala a boxelor, precum si cea maxima suportata de o boxa.

Te asigur ca, rezistenta unei boxe (cel putin in plaja 4-8 Ohm) nu influenteaza puritatea sunetului.
Atata doar ca, la o boxa ai 3-4 specificatii de baza pe care trebuie sa le ai in vedere cand le conectezi la un amplificator:

1 - Impedanta - 4-6 sau 8 Ohm - foarte importanta cand imperechezi boxele cu un amplificator - Daca boxele sunt pe 4 ohm iar ampliful pe 8 Ohm, amplificatorul va fi fortat sa debiteza mai mult curent (boxele vor opune o rezistenta scazuta) => finalii se vor incalzi si este posibil sa se arda. - Invers - un amplif de 4 Ohm pe boxe de 8 Ohm => este posibil sa arzi boxele la volum mare - de aceea se recomanda in general ca boxele si ampliful sa aibe aceeasi rezistenta (4 sau 8 Ohm) - DAR nu este ceva obligatoriu Exclamation
2 - Plaja de frecvente - aici sunt bube mari, plaja ideala ar fi de 20-20.000 Hz, dar depinde de semnalul aplicat dar si de atenuarea lui la frecvente joase sau foarte ridicate - aici este mult de discutat...#
3 - Puterea boxei - de obicei data in doua valori - nominala sau RMS si maxima - la fel, se poate face discutie aici cu amplificatoarele - exista o vorba "amplifurile mici ard boxele mari" care este cam adevarata. Daca amplifici cu un amplificator de sa zicem 2x30W boxe de 100 W sinus (sau nominal, sau RMS) s-ar putea sa fi tentat sa dai ampliful din ce in ce mai tare, moment in care acesta poate intra in clipping ceea ce va duce sigur la arderea difuzoarelor (cel mai adesea tweeterele) de la boxe - si aici este mult de discutat...
4 - Sensibilitatea unei boxe - este data in dB/W/M, adica cati dB scoate boxa, masurat cu un microfon la o distanta de 1m de boxa, daca aceasta boxa este amplificata cu un semnal de 1W - sper ca nu te-am ametit Razz
Sensibilitati "normale" par sa fie in plaja 82-92 dB...
Ce inseamna sensibilitatea asta? Rolling Eyes
Se stie (sau ar trebui sa se stie) ca pentru fiecare 3dB pe care-i scoate o boxa in plus ar trebui dublata puterea (aici este cam ca in snoava aia cu boabele de grau si tabla de sah Wink ) - iar, pentru o auditie mai "fortoasa" iti trebuiesc (cam) 110 dB - hai sa vedem cum se traduce asta - sa zicem ca ai doua boxe - una cu sensibilitate de 84 dB (cam cele mai uzuale) si alta cu o sensibilitate de 92 dB (cu sensibilitate mare) - ATENTIE - sensibilitatea unei boxe NU este o indicatie a cat de bine MUZICAL se aude o boxa, ci doar indica cat de mult curent trebuie bagat in ea ca sa sune TARE Exclamation
Deci - o boxa cu sensibilitate de 84 dB (cum am spus, la 1W) la scoate 87 dB la 2W, 90 dB la 4 W (se dubleaza puterea la fiecare 3 dB in plus), 93 dB la 8W, 96 dB la 16W, 99 dB la 32W, 102 dB la 64W, 105 dB la 128W, 108 dB la 256W, si 111 dB la 512W Laughing Rolling Eyes Shocked - unii vor marai ca 111 dB este prea mult, dar... se mai intampla daca omul vrea sa asculte rock pe boxe cu sensibilitate redusa - DECI, iti va trebui un amplificator care sa debiteze cam 2x600W ca sa scoti acest nivel sonor din boxe cu sensibilitatea de 84dB - ATENTIE, ca boxele alea trebuie sa si SUPORTE cei 600W fara sa le sara difuzoarele pe pereti Laughing
Pe cand, la cea cu sensibilitate 92 (la 1W), va avea 95 la 2W, 98 la 4 W, 101 la 8W, 104 la 16 W, 107 la 32W si 110 la 64W Laughing - adica, la o boxa cu sensibilitate mare scoti acelasi "zgomot" - si 110 dB sunt zgomot mare si cu un amplif de 2x70W Laughing

Exista si boxe cu sensibilitati mai mari, dar deja alea sunt in categoria PRO - nu prea iubita pe aici (asa-zisele "goarne") Laughing Laughing Laughing

Daca te intereseaza mai mult, mai citeste si tu forumul asta, eu doar am schitat cateva elemente asa, in fuga ...
, da asa este asa zisele goarne cu driver de compresie si basi cu diametru mare. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community