FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxele pioneer cs7070 nu au filtre, stie cineva un filtru?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 2:59 pm    Titlul subiectului: Boxele pioneer cs7070 nu au filtre, stie cineva un filtru? Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat niste boxe pioneer cs 7070 si am vazut ca n-au filtre pentru separarea frecventelor,doar pe tweter are un condensator restul sunt pe direct. Intrebarea e daca merita sa le cumpar niste filtre poate o se se auda mai bine sau poate o sa funtioneze mai corect?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 2:59 pm    Titlul subiectului: Mitica




filtru14_1.jpg
 Description:
 Filesize:  39.48 KB
 Viewed:  535 Time(s)

filtru14_1.jpg


Sus
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai bine nu!
_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 11:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai sa inteleg ca nu o se se auda bine sau filtrele sunt proste? Ele suna bine la un receiver technics sa-ex 310 dar parca basii dau si ceva medii din ele si deaia le-as pune filtre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Nechita Cristian



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...poate difuzoru pe care tu il crezi de joase e de banda larga...atunci nu are nevoie de filtre...in general incintele cu jose pe banda larga nu au decat un condensator pe inalte daca exista...pana si fostex recomanda la super tweetrele lui de mii de euro un simplu condensator ca filtru...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuzorul pe care-l cred eu ca e de joase, chiar e de joase si e cel mare de jos.Am facut o proba cu o carte si in timpul unei melodii am pus-o in fata difuzorului respectiv si atenua acele medii. Atunci parca se auzea mai bine, de aici ideea unor filtre.Gresesc?


cs7070_detailpage.jpg
 Description:
 Filesize:  19.15 KB
 Viewed:  453 Time(s)

cs7070_detailpage.jpg



_________________
Receiver Denon AVR-1306 ,Amplificator Technics SU z55, EQ Technics sh-ge70, DVD Pioneer DV400, CD Pioneer PD-S503,CD Sony CDP-CE375,Tuner Kenwood KT-2030L,Front: Jamo S-708,Sub:Panasonic SB-WA50,Centru:Eboda C80, Rear: Sony, LCD Samsung 40B530
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 2:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incercand sa unbli la filtre ai marea sansa sa strici sunetul.Daca incerci sa schimbi caracteristicile filtrului frecventa de taiere, panta poti sa obtii un raspuns in frecventa mai neliniar! Boxele astea chiar proste cum sunt au fost gandite si in mod sigur masurate! Daca vrei sa faci ceva calumea ori schimbi boxele cu altele mai bune, ori iti faci altele de la 0 in care iti proiectezi filtrele pt difuzorele si tipul de incinta ales!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 3:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele abia le-am cumparat.Am avut unitra de 140w care aveau un bas prea tare pentru bloc si vroiam niste boxe noi. Unitrele aveau si suspensiile la bas schimbate,deci trebuia sa le dau. Pe pioneer le-am desfacut sa le bag niste vatelina prin ele ca erau goale si asa am vazut ca n-au filtre. Ma gandeam ca ar fi trebuit sa aibe la banii astia,sau n-ar strica sa-i pun eu.Eu le folosesc mai mult la filme in modul surround si cateodata la muzica asa pentru vecini sa stie ca mai exist.
IN FINE.....asta e, ma mai gandesc eu ce sa fac

_________________
Receiver Denon AVR-1306 ,Amplificator Technics SU z55, EQ Technics sh-ge70, DVD Pioneer DV400, CD Pioneer PD-S503,CD Sony CDP-CE375,Tuner Kenwood KT-2030L,Front: Jamo S-708,Sub:Panasonic SB-WA50,Centru:Eboda C80, Rear: Sony, LCD Samsung 40B530
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Nechita Cristian



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 4:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...daca ne-ai fi intrebat inainte...cu siguranta nu te-am fi lasat sa le cumperi...am un prieten care a avut modelu asta...inaltele si mdeiile au pocnit aproape toate deodata la un chef...eu zic sa faci cumva si sa le schimbi...esti oficial primu om pe care il aud ca si-a schimbat boxele pentru ca "aveau basu prea tare"...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le-am pus filtrele dar legate numai pe bas, pe medii si inalte le-am lasat cum erau ele si acum se aude basul mult mai bine ca inainte. Am facut comparatie intre ele dupa ce am modificat-o pe prima si era mare diferenta intre ele la basi.Acum se aud bine.
_________________
Receiver Denon AVR-1306 ,Amplificator Technics SU z55, EQ Technics sh-ge70, DVD Pioneer DV400, CD Pioneer PD-S503,CD Sony CDP-CE375,Tuner Kenwood KT-2030L,Front: Jamo S-708,Sub:Panasonic SB-WA50,Centru:Eboda C80, Rear: Sony, LCD Samsung 40B530
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
cosmin_adrian20



Conectat la: 25 Mai 2007
Mesaje: 49
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 3:04 am    Titlul subiectului: Salut Raspunde cu citat (quote)

In acest caz un filtru pasiv de 12db/octava va face minuni, poti incerca sa il cuplezi eventual si pe medii iar rezultatul va fi o imbunatatire calitativa.
_________________
"Cea mai mare satisfactie a unui om este propria personalitate" Arthur Schopenhauer
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fara suparare dar NICI o "Unitra" nu a avut vreodata bas.
Ce auzeai tu acolo este o grohaiala de mid si highbas fara profunzime, control sau articulatie.
Pioneerurile alea sint aceesi Marie cu alta palarie, din cosciuge cu difuzoare ai trecut la lazi cu difuzoare, ai scapat de dracu si ai dat de mama lui.
Orice modificare la filtre iti garanteaza un sunet si mai prost iar daca modifici ceva in cutie cu absorbant iar vei face si mai varza ceea ce este grotesc by default.Crezi ca era o problema daca producatorul folosea ce vrei sa faci acolo?te asigur ca nu , in configuratia aia producatorul a folosit la maxim fiecare componenta ...acum cu rezultat ?! evident cosmar sinistru.
Daca sunetul nu era asa de cumplit nu cred ca iti trecea prin minte sa vrei sa modifici ceva in sperata disperata ca mai poti drege ceva din dezastru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 11:59 am    Titlul subiectului: Re: Salut Raspunde cu citat (quote)

Pentru o obtime rezultate serioase nu se pot arunca filtre cu X decibeli pe octava si gata am obtinut o boxa excelnta! Este absolut necesar sa ai caracteristica raspusului in frecventa pentru fiecare difuzor dupa care uremeaza proiectarea filtrului. La sfarsit uremeaza ajustari de finete care fara o ureche fromata si o referinta nu prea au cum sa iasa ca sa nu mai zic de echipament de masura!
S-ar putea ca rezultatul obtinut sa iti placa mai mult deorece se amortizeaza sau se accentueaza anumite frecvente care urechii tale sa-i dea impresia de mai bine.
Sunt prefect de acord cu puf producatorul scoate aproape de maxim din niste difuzore intr-un anume buget altfel ar da faliment! Nu trebuie uitat ca inginerii de la o firma au experienta in costrucita boxelor au echipamente de masura si desugur au posibilitati si resurse pentru a testa.
Poti imbunatati filtrul unei boxe prin schimbarea componetelor cu unele mai de calitate dar de multe ori nu se justifica mai ales in cazul unei boxe ieftine.
Pentru tine cea mai buna solitie este vanzarea boxelor si cumpararea de la sh a altor boxe mai de calitate! Iti vand un pont pe forum se gasesc la 1000ron niste epos m5 care nici nu se pot compara cu ce ai tu si au bass de calitate dar nu mult!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community