FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
O mica problema

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 10:36 am    Titlul subiectului: O mica problema Raspunde cu citat (quote)

Salut
Pe o boxa de 8 ohm am un singur tweete care urca pina la 16000 hz.
As putea sa mai adaug inca un tweeter care urca la 25000hz legat in serie cu cel al boxei fara sa umblu la filtru(in serie cred ca o sa creasca impedanta)?
Sau poate mai bine in paralel?
Precizez ca vreau ambele tweetere daca se poate.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 10:36 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, nu poti lega asa. Odata cu schimbarea impedantei, se schimba configuratia filtrului. Asta lasand liniaritatea deoparte.
Daca legi in paralel scade impedanta, daca legi in serie creste.

Apropo, de ce vrei tu 22.000 de Hz, cand e foarte posibil ca tu sa nu auzi peste acesti 16.000?

Ce boxe ai?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La foarte multe firme supertweeterele sunt legat in paralel cu boxa, supertweeterul avand propriul sau filtru.
Uite-te la fostex sau tamoy.
In alta ordine de idei de ce crezi ca ai nevoie de supertweeter? daca boxele nu sunt de calitate eu zic ca aceasta investitie nu are un rezultat real.
Ps formatul mp3 se opreste la 16khz iar cd-audio la 22khz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Treaba e ca pe mp3 se aud perfect dar pe cd audio am probat niste boxe care duc pina la 25000hz si se poate mai bine(dar numai pe cd audio original)
As vrea sa nu am 2 perechi de boxe pt mp3 si pt cd audio.
Pentru mp3 se aud perfect asa cum sunt dar pe cd audio am vazut ca se poate si mai bine dar cu tweeter puternic.
Oricum mersi de sfaturi, o sa ramin la ce am acum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 11, 2008 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca "se aude mai bine" e neaparat din cauza ca nu ajunge la tzaspe mii de Hz.

Exista oameni grei in audio care sustin ca e cu mult mai important sa obtii calitate pana in 10kHz, unde e muzica (si asta nu e simplu !) decat sa te strofoci sa te auda liliecii (faptul ca ajunge la 40kHz NU inseamna ca se aude si bine !).

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community