FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Albume bine inregistrate
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok. si cum poti evalua o inregistrare corect daca nu ai un sistem cu adevarat rezolut?

uite iti dau un exemplu: in heavy-metal, sunt f multe trupe care suna bine pe pocnitori de calculator, combine de arat si treierat, casetofoane sau sisteme entry-level. si pe aceste aparate trupele respective suna mult mai bine decat clasicii Maiden.

daca facem comparatia pe un sistem bun, toate albumele alea suna exact de c...t, multa compresie, f putina calitate si atribute muzicale, insa Maiden suna de-a dreptul maret, asa cum trebuie, si suna a muzica...

mai corect titlul era: inregistrari care suna bine pe sisteme proaste. sau care suna bine pe sisteme f rezolute etc...

asa va ramane doar inregistrari care NE suna bine, pe ce avem acasa... si nu e rau, dar eu doar am vrut sa precizez acest lucru, pt ca sunt multi care citesc acest forum, si ar fi pacat sa dea buluc sa cumpere pink floyd si sa se astepte sa cada in coma pe niste trancote...

si ca sa fiu on topic, si sa si demonstrez ce am vrut sa zic, as numi 2 inregistrari pe care le-am (re)descoperit chiar aseara: o compilatie "jazz piano" si iarasi o compilatie BB King, ambele cd-uri originale insa de cele ieftine, de pana in 20-25 de ron... case de discuri obscure, fara nume audiofil...

pana ieri, evitam intotdeauna aceste 2 discuri, pt ca le STIAM ca se aud execrabil... ei bine aseara nu stiu ce m-a apucat am avut chef de BB King si - surpriza - cd-ul respectiv suna extraordinar de muzical. inregistrarile erau vechi, e drept, insa totul a sunat fantastic...

deci nu exista inregistrari bune sau proaste standalone, cum nu exista sisteme excelente fara sa bagi un disc in ele sa cante... toate sunt mana in mana...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 11:39 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Feb 05, 2008 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum ziceam, lasam restul sistemului deoparte si consideram ca singurele limitari le avem de la CD-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
atyclb



Conectat la: 02 Oct 2006
Mesaje: 160
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Dum Feb 10, 2008 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Are cineva idee cat de bine sunt inregistrate aceste discuri?
Merita cumparate, sau e mai bine sa nu arunc banii pe ele...

http://www.dol.ro/Produse/Muzica/Clasica/CD/J_S_Bach_Premium_Edition_40_CD__QH104224/index.asp?

_________________
One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Eu recomand varianta remasterizată a albumului "Animals" - Pink Floyd.


can u explain, please?? Smile io am auzit un dark side of the moon remastered si n-a fost bine deloc..

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kaleid a scris:
Kosheen - Damage (2007) si Pet Shop Boys - Behaviour (1990) [o adevarata bijuterie comerciala] Mr. Green


e o bijuteri si albumul meu preferat cu PSB, da' nu l-as da ca referintza in privintza calitatii sunetului, desi e f.decent.. a fost tras in germania cu harold faltermeyer (rememeber "Axel F theme" ? ).. in perioada aia sunau multe chestii dubios ... cred ca lumea experimenta cu mixerele digitale si multi si-o mai furau... "fundamental" suna great, though..

apropos de sunet calitativ si munca de studio competenta: trent reznor? nine inch nails? Cool

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Roger Waters cu "Amused to Death" si de ce nu si "The Pros and Cons of HitchHiking". Superb...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 08, 2008 11:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

The Pros & Cons se aude chiar mai bine, parca.... oricum sunetul ala imi place foarte mult si mie... SI Final Cut suna la fel de bine.. Wink
_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 08, 2008 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un album recent care se-aude incredibil (desi e mai greu de ascultat, in my opinion) ar fi "In Rainbows" de Radiohead...
_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 08, 2008 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
la inregistrari f bune nu mi se pare fair sa intre muzica electronica, chestii gen JM jarre...
atata timp cat am numai sintetizatoare, nu pot evalua mi nimic din naturaletea si fidelitatea inregistrarii, ca sa pot spune cat de buna e...
pot spune doar ca imi place sau nu...


pai asta pt ca probabil n-ai auzit in viatza ta un sintetizator analogic live sau nu stii ce sa asculti!! Very Happy

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Snake a scris:
Mie imi place cum suna albumele celor de la Pink Floyd, sunet curat si foarte dinamic comparativ cu albumele contemporane. Ca si recomandari:
Pink Floyd - The Wall
Pink Floyd - Shine on you crazy diamond
Dire Straits - toate albumele, cu conditia ca ele sa nu fie remaserizate ( la cele remasterizate se taie din dinamica )


"Shine on you crazy diamond" e titlul piesei (pieselor) de pe albumul "Wish you were here"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daddycool a scris:
The Pros & Cons se aude chiar mai bine, parca.... oricum sunetul ala imi place foarte mult si mie... SI Final Cut suna la fel de bine.. Wink


Intr-adevar, suna la fel de bine si Final Cut, ca doar tot Waters e si acolo, fara Gilmoure. Pe mine ma baga in depresie (asta e si ideea, experimenteaza pe creierii nostrii). Totusi nu e chiar asa grav, ca doar stim "noi" ca e mai bine sa suferi. Macar simti ceva. Si e al dracului de sincer sentimentul, chiar brutal de sincer uneori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MiniDisc



Conectat la: 07 Ian 2004
Mesaje: 730
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daddycool a scris:
kaleid a scris:
Kosheen - Damage (2007) si Pet Shop Boys - Behaviour (1990) [o adevarata bijuterie comerciala] Mr. Green


e o bijuteri si albumul meu preferat cu PSB, da' nu l-as da ca referintza in privintza calitatii sunetului, desi e f.decent.. a fost tras in germania cu harold faltermeyer (rememeber "Axel F theme" ? ).. in perioada aia sunau multe chestii dubios ... cred ca lumea experimenta cu mixerele digitale si multi si-o mai furau... "fundamental" suna great, though..

apropos de sunet calitativ si munca de studio competenta: trent reznor? nine inch nails? Cool


Cei doi Pet Shop Boys, in ciuda sculelor digitale ce deja le aveam la dispozitie, chiar s-au incapatanat sa foloseasca sintetizatoare analogice pt tot albumul, tocmai de aceea au si colaborat cu harold, si sound-ul albumului mi se pare deosebit fata de restul albumelor pet shop boys, adica aparte, neintalnit in alte albume ale lor, si foarte... curat, dinamic si omogen sa zic asa.

Pink Floyd clar, tot! Desi parca primele albume pana la Ummagumma inclusiv mi se pare un sound, si restul de la Atom heart Mother alt sound, mai fain.
As adauga:
Madonna - like a virgin
Patricia Kaas - Piano Bar
Kraftwerk - Minimum-Maximum
Matyas Pribojszky Band - Flavours

Si putin off topic...
Kraftwerk - Electric Cafe, versiunea vinyl Wink
Pink Floyd - DSOTM si WYWH vinyl

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
black79b



Conectat la: 07 Feb 2008
Mesaje: 39
Locatie: Bucovina

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai pana la "Dark Side...", baietii inca mai aveau influente de la Syd Barret. Ce sa-i faci; vechile deprinderi se "uita" greu. Oricum, chiar daca suna altfel primele albume, tot bine suna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Antonio Forcione - Live!
Calitate excelenta a sunetului, dinamica deosebita, poate fi considerat un CD test pentru lantul audio, la toate capitolele.
Cautati-l, ca merita!

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
HiFiGreuceanu



Conectat la: 07 Ian 2006
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 28, 2008 4:57 pm    Titlul subiectului: N.O.H.A. - Dive In Your Life Raspunde cu citat (quote)

Un album din 2007... N.O.H.A. - Dive In Your Life

Piesa 3 - Tu café - o puteti asculta/dansa prin cluburi... iar videoclipul il puteti vedea si pe youtube... http://www.youtube.com/watch?v=baLaHiBPuR4
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 3 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community