FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Albume bine inregistrate
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2008 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...hmmm... se pare ca am gasit Gaina cu Ouale de Aur ?Laughing
Se cheama PATRICIA BARBER-Companion
Un disc XRCD si culmea...LIVE!
Cu volumul la ora 9:30 totul e curat , clar , nu se aude zgomot de fond , volumul auditiei e perfect , iar muzica si MAI PERFECTA!
De fapt toate laudele ar trebui spuse invers , de la coada la cap.
Jazz cum se spune pe aici... minimalist (!), se aude cum sunt mangaiate toabele si cinelurile si contrabasul parca ai fii cu capul in el... Very Happy
Number One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 28, 2008 8:25 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bonuser



Conectat la: 18 Noi 2005
Mesaje: 29
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Dec 13, 2008 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu de mult am primit un album de la Kelly Sweet - We Are One(2007) pe cd scrie "licensed from JVC "dar la calitatea sunetului suna excelent la albume mai nou aparute care dupa mine sunt bine inregistrate cu un sunet foarte placut la ureche Smile cateva dintre ele:
Chris Standring - Love And Paragraphs(2008)
Paul Hardcastle - Hardcastle 5 (2008)
Paul Hardcastle - Jazzmasters 4(2002)
De Phazz - Natural Fake(2005).
Exista si albume care suna bine dar totusi are zgomot de fond,dinamica la inalte pare lipsit ,sunet de efect " loudness" :
Gary B. - Step Into The Sunshine
Nina Simone - the JAZZ plays (2008) pe el au fost incluse o mare parte din piesele vechi, din ani `60-`80
Cum ai specificat o mare atentie trebuie acordat pentru lantul audio conteaza forte mult la aceasta stil de muzica o ascultare cat mai placuta Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 13, 2008 8:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
...hmmm... se pare ca am gasit Gaina cu Ouale de Aur
Se cheama PATRICIA BARBER-Companion
Un disc XRCD si culmea...LIVE!

Toate albumele Patricia Barber sunt ingrijit inregistrate.
De asemenea, live , dar in format CDA "A fortnight in France"/ Blue Note Records-2004, se aude excelent.
Pentru un pick-up cu doza buna, este recomandata versiunea 2LP 200g.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 22, 2008 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Vă recomand Chinese Democracy (Guns..), are o producție fenomenală, rar întânită în ziua de azi. O dinamică absolut killer. Si un album superb, din toate punctele de vedere.

da, rycher da' stii de ce-are dinamica aia? c-a fost inregistrat in ultimii 12 ani... de-a lungul timpului.. daca-l faceau anu' asta probabil suna ca "death magnetic".. altminteri da, bunutz album.. Smile brings back memories..

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 9:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi, cine stie ceva inregistrari bune pe salsa/samba ?
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 10:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O surpriza la fel de placuta ca si deeppurple am avut si eu cu aceeasi doamna Patricia Barber, un alt album de studio pe nume Verse - mai bine decat el nu pot descrie - mangaieri de tobe si cap in contrabas

Un album care initial mi-a parut ca suna prost si pe care de cateva zile il (re)descopar cu infinita placere, ca acum multi ani cand il ascultam pe o caseta obosita si nu imi puneam problema inaltelor/cablurilor etc Very Happy

Jan Garbarek - All those born with wings

sa il numim "semi-minimalist", cu saxofonul fie duios, fie dureros de incisiv al lui Garbarek, dar intotdeauna ingrozitor de intens, inca vreo cateva instrumente pe langa, care intervin doar pt a sublinia linia saxofonului. Si LINISTE. E un album in care linistea devine element constructiv al pieselor si e la fel de importanta ca oricare alt instrument.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
partenecatalin



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 306
Locatie: Bistrita

MesajTrimis: Lun Iun 01, 2009 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
1. Colour To The Moon - Allan Taylor
2. Would You Break My Heart - Sara K
3. La Gambo in Tenor - The Spirit of Gambo
4. Mr. Bones - Steve Strauss
5. Old Fashioned Saturday Night - Mike Silver
6. Wheel of Fortune - Allan Taylor
7. Flesh and Blood - Steve Strauss
8. Turn My Upside Down - Sara K
9. Martin Minoit son Portiau an Marche - The Spirit of Gambo
10. If You Want My Love - Paul Stephenson




De unde le pot cumpara ?


Catalin

_________________
Muzic is Art - Audio is Science.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Iun 01, 2009 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E un CD de la B&W intitulat Very Audiophile New Recordings, pe care habar n-am de unde il poti cumpara... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Mie Iun 03, 2009 2:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

partenecatalin a scris:
Netcrusher a scris:
1. Colour To The Moon - Allan Taylor
2. Would You Break My Heart - Sara K
3. La Gambo in Tenor - The Spirit of Gambo
4. Mr. Bones - Steve Strauss
5. Old Fashioned Saturday Night - Mike Silver
6. Wheel of Fortune - Allan Taylor
7. Flesh and Blood - Steve Strauss
8. Turn My Upside Down - Sara K
9. Martin Minoit son Portiau an Marche - The Spirit of Gambo
10. If You Want My Love - Paul Stephenson




De unde le pot cumpara ?


Catalin



De aici :
http://cdbaby.com/cd/sarak
http://www.stockfisch-records.de/stckff/sf_stockfisch.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 7:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nils Lofgren - Acoustic Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 7:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare mie sau s-a sters info. de o jumatate de an de aici?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Iun 04, 2009 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon a scris:
O surpriza neasteptat de placuta, din punct de vedere al calitatii inregistrarii, am avut-o recent cu Bee Gees - Trafalgar, scos de MFSL, pe Gold CD Ultradisk II.
Tema, armonie, orchestratie fabuloasa... parca ascultam pentru prima oara melodiile.



Orice ediție MFSL / Gold, când o asculți, parcă atunci asculți albumul pentru prima dată. Sunt fabuloase. Păcat că sunt așa greu de găsit. Și scumpe. Am reușit să-mi iau cele două Def Lepparduri, Pyromania și Hysteria, iar acum umblu după Floyd și ediția DCC Gold Queensryche Empire.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Iun 05, 2009 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

God damn, un MFSL Gold cu Floyd ajunge pe la vreo 500 USD pe ebay. Când am dat să caut site-uri de cumpărare MFSL-uri cu Pink Floyd pe net, am găsit printre primele căutări ditamai torrentele. Alea chiar sunt pe bune? Dacă sunt așa rare, cine naiba pune torrente cu ele pe net?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Vin Iun 05, 2009 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu iei direct vinylul? Costa 100 lei in Romania.
Apoi il poti inregistra pe CD daca nu ai(nu stiu Confused ?) pick-up?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
damnwords



Conectat la: 10 Mai 2008
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti/Constanta

MesajTrimis: Sam Iun 06, 2009 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="Rycher"]God damn, un MFSL Gold cu Floyd ajunge pe la vreo 500 USD pe ebay. Când am dat să caut site-uri de cumpărare MFSL-uri cu Pink Floyd pe net, am găsit printre primele căutări ditamai torrentele. Alea chiar sunt pe bune? Dacă sunt așa rare, cine naiba pune torrente cu ele pe net?[/quote]

am eu un dark side of the moon, mfsl gold, ripuit in 24bit/96Khz. suna bine (pt urechile mele, pe echo-audiofire2 + sennheiser hd215).
dar am si vinylul "standard" acasa, si parca tot ala e mai frumos Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 5 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community