FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Inlocuire difuzoare

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 5:37 pm    Titlul subiectului: Inlocuire difuzoare Raspunde cu citat (quote)

Situatia este urmatoarea:

Posed 2 incinte pe compresie Electronica Industriala, model Nova1, de 20w/4ohm, la care SPL-ul cred ca e undeva pe la 91-92 (dupa cum reiese dintr-un grafic de pe boxa). Problema e ca difuzoarele au membranele infundate.

Poate cineva sa imi recomande niste difuzoare care sa le inlocuiasca pe cele actuale?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 5:37 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mie Aug 25, 2004 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Posteaza si tu dimensiunile boxelor si ale difuzoarelor plus o poza, ceva, si o sa-mi fie mai usor sa-ti dau un raspuns.
_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Vin Aug 27, 2004 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dimensiunile boxelor sunt: 300x595x200 (WxHxD).
Din pacate am reusit sa masor doar distantele pe diagonala intre suruburile de prindere ale difuzoarelor:
- inalte = 100mm (distanta este intre suruburile de la suportul de plastic - care este prins de panou, pe care este prins dif-ul)
- medii = 155mm
- bass = 230mm

Nu stiu in ce masura s-ar reface difuzoarele de medii si bass daca as dezlipi calotele centrale si le-as indrepta sau inlocui (in rest ele fiind inca bune), dar la dif-ul de inalte nu cred ca as reusi sa il mai recuperez.

Ultima data cand am desfacut boxa am observat ca dif-ul de bass era separat de celelalte printr-un panou orizontal in care erau cateva gauri cu diam. de cca. 20mm.

Sper sa fac rost de un aparat foto sa postez si poze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa fac poze la boxe.


Pic_1.jpg
 Description:
 Filesize:  133.48 KB
 Viewed:  222 Time(s)

Pic_1.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alta poza.


Pic_2.jpg
 Description:
 Filesize:  160.42 KB
 Viewed:  167 Time(s)

Pic_2.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alta poza.


Pic_3.jpg
 Description:
 Filesize:  140.19 KB
 Viewed:  185 Time(s)

Pic_3.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alta poza.


Pic_4.jpg
 Description:
 Filesize:  141.45 KB
 Viewed:  169 Time(s)

Pic_4.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si dupa aceasta ultima poza astept sugestii.

Multumesc anticipat tuturor celor care se vor osteni sa scrie.



Pic_5.jpg
 Description:
 Filesize:  136.48 KB
 Viewed:  167 Time(s)

Pic_5.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 3:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci,
Daca vrei sa iesi ieftin si sa pastrezi cutia cu compresie poti incerca de la Visaton W 200 8 OHM pe bass, WS 13 E 8 OHM la medii si DT 94 8 OHM la tweeter. Frecventele de separare recomandate: 300 Hz si 2400 Hz la 12 dB/octava. Poti incerca si filtrul tau daca e pe 8 ohm.
Cu bani mai multi si un port bassreflex de 69 mm diametru si 140 mm lungime (Boss Trading) pui din seriile W200 8 ohm, W130 8ohm si G20 SC 8 OHM. Aici poti incerca si filtrul de-a gata de la Visaton cu separare la 300 Hz si 4 kHz ce are incluse si niste atenuatoare pentru potrivirea SPL-ului pe cele 3 cai.
Uita-te si tu pe Visaton.com la preturi si daca dimensiunile fizice ale difuzoarelor se potrivesc la gaurile incintei.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Colonelu'



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 1060
Locatie: Iasi - Out of Space

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In momentul in care am desfacut boxa am vazut ca toate difuzoarele sunt pe 4Ohm, deci rezulta ca si filtrul ar trebui sa fie tot pe 4Ohm. Problema care ar aparea in acest moment ar fi ca nu stiu care ar fi frecvetele de separare ale actualului filtru.

Nu m-as baga la o transformare bass-reflex pentru ca ar trebui sa-i fac portul pe spate,dar din lipsa de spatiu le tin pe langa pereti, deci nu cred ca ar suna bine.

Am vazut pe www.visaton.com ca exista aceleasi modele de difuzoare, dar pe 4Ohm (art.169, art.481, art.9064). Se pot aduce?

Alte intrebari ar fi:
1. Se pot pune difuzoarele indicate (in principiu cele pe 4 Ohm) cu actualul filtru?
2. La preturile gasite pe visaton.com sau pe .ro mai trebuie adaugat ceva? (de ex TVA, ...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DORU cred ca-i plecat asa ca-ti raspund eu.

Poti pune din alea pe 4 ohmi linistit cu actualul filtru.

La pretul difuzoarelor de pe situl www.visaton.ro se mai adauga TVA, preturile de pe www.visaton.com nu sunt valabile in RO ci doar cele de pe www.visaton.ro Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community