FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Calculator perfect mut
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

thefirstdj a scris:
Solutia cu HDD extern (pe USB, ca eSATA nu-l poti monta la distanta mare pt ca nu gasesti cablu suficient de lung) nu merge, ca nu poti boot-a windows de pe el (linux merge).


Poti si windows dar trebe sa bagi gheruta in niste inf-uri din kit inainte sa-l instalezi. Chestie care iti permite sa instalezi windows inclusiv pe un stick usb :)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 12:35 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu vreau sa-l instalez pe un hdd conectat la usb. Am luat hdd special ca sa fac treaba asta, daca imi poti da mai multe informatii despre cum sa fac, ti-as fi recunoscator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Delta04 a scris:
Hmm, dar ce carcasa ai tu? Foarte posibil ca ideea de air flow sa fie ingreunata. Vezi sa ai un cable management cat mai ok.... Rolling Eyes


am lasat toata noaptea un soft de monitorizare si am observat ca maximul atins era de 48 de grade iar media de 44 asa ca am deschis carcasa sa vad daca e mai bine cu fanul intors.. sa scoata aerul , dar spre mirarea mea .. fanul nu se invartea deloc Laughing , nu era bagata mufa bine... acum am 34 de grade , surprinzator.. cu 10 grade mai putin decat media ! mai pun unul in spate sa scoata aerul care ramane in carcasa Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de cable managment nu se pune in discutie.. nu am niciun cablu Laughing , best cable managment Razz toate cablurile sunt stranse in bay-urile de la unitatile optice . doar unul se duce la hdd . atat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 4:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si: cablul de la sursa la placa de baza?
cablul de la procesor la placa de baza?
cablul de la usb de carcasa la placa de baza?
cablurile de la sursa (cele de alimentare) la hdd/dvd etc?
pot continua. sunt totusi ceva cabluri intr-o carcasa. ai reusit sa le suprimi pe astea, pe toate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toate sunt ascunse , nu e niciun cablu care sa obtureze airflow-ul .
O sa pun o poza mai tarziu .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit sumar acest topic. Mi se pare aberant racirea pentru HDD. Atata timp cat prodcatorul nu o recomanda, nu l-a construit cu ea, este pur si simplu marketing. Am renuntat de vreo 2-3 ani la racirea HDD-ului si pot sa zic ca niciun HDD nu a patit nimic. Nici macar nu ma intereseaza temperatura lor.
Din niste teste efectuate de Google, asupra posibilitatii de "moarte" a unui HDD o prezenta si racirea activa de care avea parte HDD-ul.

O metoda buna pt HDD o consta intr-o carcasa de CD-ROM, antifonata cu niste bucati de mouse pad, si 1 pereche de elastice de croitorie, cumparate de la mercerie. Are aproape 2 ani si merge de minune. Sunt tapene ca in prima zi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu 5-600 Ron poti sa iti cumperi un laptop second fara pretentii si cu un cu un 300 ron cumperi un hdd extern de 500 gb si cu 1000 Ron ai un sistem perfect mut si pregatit pentru muzica lossless.
_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 9:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai stai asa, ca nu e vorba doar de pc pentru ascultat muzica. Pe mine ma intereseaza sa fie capabil sa ruleze filme hd.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gyby



Conectat la: 25 Mai 2007
Mesaje: 45
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut

am citit sumar acest topic , si din experienta avuta pana acum sistemele desktop dell optiplex sunt cele mai silentioase, au un management al componentelor extraordinar de bine pus la punct. am servere de 1 an si nu se aud coolerele. cele mai silentioase hdd-uri intalnite de mine sunt samsung.

_________________
-=<Spectral BS40AL>=- Monitor Audio BR2 >--Supra Ply 2.0 --< Yamaha RXV361>-< DVD Yamaha S661
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut un Dell Optiplex P3 la 1Ghz, super silentios. Legat de HDD-urile Samsung, parca as ramane la nivel de LCD-uri cand vine vorba de aceasta marca Very Happy . WD-urile cica's mai silentioase (decat seagate-urile care sunt cica, cele mai infernale) ... Wink
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 12:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dintre laptopuri putine sunt cu adevarat mute.
Majoritatea se ambaleaza cand le dai de lucru iar zgomotul nu e deloc neglijabil.
Ca sunt exceptii e alta poveste, dar la 600roni SH e cam greu sa ai si pretentii.

WD e silentios, dar tot ii suiera platanele. Am ascultat cateva modele noi si n-am gasit unul care sa fie tacut in idle (daca exista va rog sa imi spuneti!). Seek-ul intr-adevar e f linistit.
O surpriza care am avut-o a fost un maxtor diamondmax plus 9 de 80GB pe ATA.
Super silentios in idle, iar in seek abia se aude cu functia de soft seek activata. E rece, nu se incalzeste precum alte modele mai vechi.
Il recomand oricui care vrea un hdd silentios.
Dezavantaje ar fi capacitatea mica si faima proasta pe care o are firma maxtor, desi pana acum mi-au trecut multe modele prin mana si putine au fost cu probleme, desi au peste 3 ani de functionare.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Maxtor acum e Seagate daca nu ma insel Very Happy . Oricum alea de 80 erau varza rau, am vazut o groaza picate...
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Maxtor aveau probleme și cu alea de 20 și 40. Chiar mie mi-a picat o dată unul de 40 în timp ce îl formatam la instalarea Windows-ului.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum fiecare cum are norocul.
O fi varza modelul de 80, dar la capitolul silentiozitate da lectii la multe altele.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 3 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community