FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Calculator perfect mut
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
R



Conectat la: 29 Noi 2006
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 3:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

2 scule ucise:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 3:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
R



Conectat la: 29 Noi 2006
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 3:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma rog... pozele nu s-au atasat din prima incercare...


_2.jpg
 Description:
 Filesize:  398.25 KB
 Viewed:  436 Time(s)

_2.jpg



CIMG0626.JPG
 Description:
 Filesize:  704.9 KB
 Viewed:  424 Time(s)

CIMG0626.JPG



CIMG0611.JPG
 Description:
 Filesize:  613.63 KB
 Viewed:  412 Time(s)

CIMG0611.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 12:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Solutia saracului.

Una bucata sursa cu pfc activ (nu de alta dar are eficienta mai buna ca atare disipa mai putina caldura), ventilator de 12cm si control de turatie. 200 ron (seasonic de 380w pentru cine e curios). Oricit am incercat sa modific surse standard, nu se compara.

Una bucata cooler cpu vertical cu heat pipes, clasa ieftina (52 ron), zgomotos din fire dar odata alimentat la 5v devine silent (cooler master hyper tx2 in cazul meu). Si chiar asa imi tine procesorul la 10C mai jos decit cel stock, desi am un calorifer numit p4/630 la 3g.

Una bucata ventilator de carcasa silent (ceva ieftin de la recom), alimentat si el pe la vreo 5V, montat nu direct pe carcasa (vechea problema cu gaurile prea mici) ci folosind ca piesa intermediara un fost cooler cu miezul scos.

Acuma aud hdd-ul :( care are si nefericita idee de a se autotesta periodic in idle (deh, ca sa previna bad-urile). Stie cineva un hdd really silent de 500G?

(Da, mi-ar place zalman sau noctua pe un core2duo dar... banii ii string pentru concedii...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Marius '95



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 132
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
Una bucata sursa cu pfc activ (nu de alta dar are eficienta mai buna ca atare disipa mai putina caldura),

Eu stiam altceva... poate gresesc. Rolling Eyes Da detalii, te rog.

danb a scris:
Acuma aud hdd-ul Sad care are si nefericita idee de a se autotesta periodic in idle (deh, ca sa previna bad-urile).

Autotestarea poate fi dezactivata spre exemplu cu Drive Temperature (DTemp), dar cel mai probabil, zgomotul pe care il auzi este din cauza recalibrarii termice.[/quote]

_________________
I always knew I'd see the first man on the Moon. I never thought I'd see the last. - Dr. Jerry Eugene Pournelle
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sursa normala are eficienta pe la 70%. Astea cu pfc activ au eficienta "80+" (80-85% functie de consum). Diferenta pina la 100% se disipa sub forma de caldura. Practic vorba de 10-20W si se simte, chinezaria veche sufla cald-fierbinte, asta abia trece de stadiul de rece.

HDD-urile Seagate (din asta am) isi fac periodic un surface scan (pentru detectia timpurie si realocarea automata a sectoarelor slabe/defecte). Si nu stiu vreo metoda de a o dezactiva. Nu e recalibrare termica, e o scanare da capo a fine care dureaza (face pauza cind detecteaza activitate, dar dupa un timp de liniste reia)

Plus ca dragutii de la Seagate au decis sa nu implementeze AAM ca sa nu compromita performata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In configuratia cu sursa relativ silentioasa(Fortron green power 350W)si 2 HDD-uri Samsung Sata, pot sa spun ca PC-ul este mai silentios decat Receiverul Nakamichi AV7.
Singurul ventilator din PC este cel de la sursa, care isi schimba turatia in functie de temperatura si incarcare sursa.
cum la ventilatorul de la sursa nu se poate renunta, singurul progres ar mai fi hdd-urile.
O combinatie fericita ar fi un SSd pt OS si programe si un HDD mare pt restul informatiilor(Vista trimite in stand by hdd-urile care nu sunt accesate)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
O sursa normala are eficienta pe la 70%. Astea cu pfc activ au eficienta "80+" (80-85% functie de consum). Diferenta pina la 100% se disipa sub forma de caldura. Practic vorba de 10-20W si se simte, chinezaria veche sufla cald-fierbinte, asta abia trece de stadiul de rece.

Te inseli amarnic, PFC-ul nu are nici o legatura cu eficienta, dimpotriva, circuitul PFC mai consuma si ala cativa watts in plus; faptul ca sursele 80+ au PFC activ nu e decat o cincidenta cauzata de faptul ca la banii aia intra si PFC-ul...

Eu am scos circuitul PFC si eficienta sursei a crescut cu cativa watts; daca tot nu esti lamurit foloseste google. Wink

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pfc-ul cred ca mai degraba e o consecinta a cerintelor 80plus. Pe de alta parte nu s-o fi gindit nimeni sa faca surse eficiente fara pfc sau n-am vazut eu?

80 PLUS is an initiative to promote more electrical energy efficient computer power supply units (PSU). It certifies products that have more than 80% energy efficiency at 20%, 50% and 100% of rated load, and a power factor of 0.9 or greater at 100% load.

Ce nu sint sigur e chestia cu scos pfc-ul (azi n-am noroc cu gogu), te rog un link sa ma luminez si eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sharky



Conectat la: 10 Apr 2005
Mesaje: 638
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PFC-ul tine de unele legi care interzic produsele care nu circuit de corectia factorului de putere si trec peste un anumit prag de consum.

Dupa cum spune si Cosmin PFC e un dispozitiv care la randul lui consuma energie in plus. Ca sa il scoti trebuie sa cunosti in detaliu schema si principiul de functionare a sursei. Altfel nu iti garanteaza nimeni ca rezultatele vor fi mai bune sau ca sursa va functiona si fara.

_________________
????!!??!!?!?!?!??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

My bad, toate sursele 80plus care le-am vazut sint cu pfc si am presupus ca are si el un merit la eficienta.

Pe unde m-am uitat pfc-ul activ e un circuit pus in serie cu primarul sursei (intre condensatorul de filtraj si tranzistoarele de comanda). Scosul afara se reduce la a zbura circuitul si a pune un strap gros in locul lui. Chiar am avut o sursa antec "de server" la care a trebui sa-l scot pentru ca a facut poc (pare-se defect tipic la modelul ala de surse).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In principiu nu merita sa scoti PFC-ul doar pentru a scadea consumul cu 2,3 maxim 4 watts, mai ales ca risti sa afectezi si alte chestii pe acolo; eu am dat-o la un meserias care repara surse de meserie, in afara de PFC am mai scos si un transformator mare care impiedica (partial) evacuarea aerului prin spate - rolul sau era cel de a filrta mizeriile care se intorc din sursa in retea, o functie redundanta cu ce face deja UPS-ul. Mai precizez ca sursa mea nu este 80+ pentru ca daca era nu ma mai oboseam sa storc 1-2% eficienta in plus, daca aveti deja sursa 80+ chiar nu merita efortul.

Practic am scos cele 2 componente care se vad in poza, acel PCB mic pus invers si traful ala mare care se vede clar ca blocheaza airflow-ul.



222.jpg
 Description:
 Filesize:  16.92 KB
 Viewed:  263 Time(s)

222.jpg



111.jpg
 Description:
 Filesize:  51.71 KB
 Viewed:  226 Time(s)

111.jpg



_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai mi-am dat seama ca am postat cam offtopic asa ca m-am gandit sa postez si on-topic. Very Happy Nu stiu daca sistemul meu intra in categoria "perfect mut" dar eu cum stau la birou nu-l aud absolut deloc - unitatea centrala e sub masa, daca ma bag langa el se aude nitel wooosh de la airflow dar evident nu am de ce sa stau sub masa. Smile

Sistemul e racit cu numai 2 ventilatoare Nexus RealSilent 1000 rpm puse pe fan controller si tinute pe la 800 rpm - eventual le pot da si la 600 rpm cand nu ma joc, pentru a nu se mai auzi nimic nici sub masa. Smile Coolerul de sursa e pus pe dinafara pentru a elimina turbulentele cauzate de faptul ca paletele sunt doar la cativa mm de radiatoare si alte componente, plus ca mult aer e suflat inapoi tot din cauza asta - 90% din sursele cu ventilator de 120 mm au problema asta.

Configuratia suna cam asa:
MB: Gigabyte P35-S3;
CPU: Intel E8400 3.6 ghz 1.25V + Ninja pasiv;
VGA: GeForce 8800GT + Accelero S1 pasiv;
RAM: Princeton Jaguar 4x1 gb DDR800;
HDD: WD Enterprise RE2 750 gb;
ODD: LG GH20N SATA;
PSU: Spire Jewel 550W;
Case: Antec SLK3000B;
Sound: Asus Xonar D2;
Sertar Spire pentru HDD SATA;
Doua ventilatoare Nexus 120 mm.

Poze:
http://www.imagebam.com/image/98611b20032963
http://www.imagebam.com/image/885fae20032964
http://www.imagebam.com/image/6a220420032966
http://www.imagebam.com/image/7401c920032967

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AlexAndrei



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 34
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Mar 20, 2009 12:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna seara! Desi m-am inregistrat acum pe acest forum il citesc de ceva vreme cu mare interes si pot spune ca galagia pe care o face pc-ul a inceput sa ma framante si pe mine de ceva vreme.Ce am reusit eu sa fac pt a reduce substantial zgomotul:am fixat hdd-urile dupa modelul imprumutat de la domnul Delta04 (folosindu-ma de elastice),am pus coolerul carcasei la 7 v in loc de 12 v si poate cel mai important lucru,am activat funcia Automatic Acoustic Management (aam) a hdd-urilor ceea ce a dus practic la disparitia asa ziselor "caraituri" ale hddului in momentul citirii.Diferentele sunt f mari iar ce mai ramane de facut este sa schimb coolerul procesorului si va fi practic mut:)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 22, 2009 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mutati unitatea centrala in alta camera ! E cea mai la indemana solutie si obtineti garantat un sistem 100% silentios Laughing
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trendy



Conectat la: 15 Mar 2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Vin Mai 08, 2009 6:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Mutati unitatea centrala in alta camera ! E cea mai la indemana solutie si obtineti garantat un sistem 100% silentios Laughing


KVM (pt video sunt destul de bune sau amplificator de semnal)? Un dvd-rw pe usb printr-un hub (doar la nevoie).
Apoi poti sa incepi sa cauti tastatura silentioasa. Astept solutia la maus. Bazait la monitor sau adaptorul lui.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 5 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community