FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnat Monitor...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
zxcvbnm



Conectat la: 27 Feb 2004
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 3:16 pm    Titlul subiectului: Magnat Monitor... Raspunde cu citat (quote)

Am nevoie de un sfat Rolling Eyes ...ce sa aleg intre Monitor 880 si Monitor 1000..? spatiul de auditie are in jur de 25mp, iar sursa o constituie un cd-player Technics SL-PG420A legat la un amp Sony TA-F170 (2X80W/8ohm)...nu ma intereseaza neaparat bass-ul, ascult mai mult muzica ambient, redarea clara a frecventelor medii si inalte e prioritara... Cool ...multumesc anticipat..!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 3:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

880.
Sus
croatu



Conectat la: 29 Mar 2007
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 3:37 pm    Titlul subiectului: boxe Raspunde cu citat (quote)

am si eu o intrebare : de ce monitor 880 si nu 1000 (care este diferenta)? alegerea este influentata de spatiu sau de cd si amplif ? ma refer la cazul de mai sus .
multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic sa incerci sa schimbi amplificarea mai bine, si apoi si sursa si abia apoi sa vanezi incintele. dar daca totusi vrei o alegere corecta de ce nu mergi cu sculele tale la magazin sa vezi ce iti place mai mult... poate gasesti si altceva mai pe plac...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Eu iti recomand sa eviti modelul 1000 sint pe 3 cai si fac varza sunetul, fapt valabil pentru orice incinta pe 3 cai din categoria aia de pret si performanta.
In locul lor eu iti recomand modelul 880 pe doua cai, cu difuzoarele dispuse simetric D`Appolito ce pastreaza coerenta modelului premiat 220 dar este destinat spatiilor acustice mari , dispunind si de un bas mai adinc si mai puternic.
Monitor 1000 au ca destinatie acoperirea unui spatiu mare 25-35m patrati, pentru petreceri sau galagie fara pretentii de auditii serioase.
Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 4:10 pm    Titlul subiectului: Re: boxe Raspunde cu citat (quote)

croatu a scris:
am si eu o intrebare : de ce monitor 880 si nu 1000 (care este diferenta)? alegerea este influentata de spatiu sau de cd si amplif ?

Cred ca e influentata de faptul ca MM 1000 suna prost, cel putin exemplarul ascultat de mine, intr-o camera probabil nepotrivita, suna mult sub ce inseamna boxe acceptabile in acceptiunea mea, si nu sunt "foarte" audiofil. Very Happy

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe astea cu indicativ 1000 le-am ascultat si eu la un trancotar acasa. Avea vreo trei amplificatoare din gama japoneza hifi stereo veche, nici o vina saracele. Playerul Denon nu mai conta insa lazile astea cu difuzoare sunau absolut oribil, imi inspirau niste Sony de la electrocasnice.

Cand ai putini bani si urechea zglobie, mergi pe cat mai putine difuzoare! Wink
Sus
zxcvbnm



Conectat la: 27 Feb 2004
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 2:15 am    Titlul subiectului: magnat Raspunde cu citat (quote)

Azi mi-au sosit Magnat-urile 880...sint extraordinare, se aud foarte clar si decent...n-am crezut niciodata ca la banii astia se pot cumpara niste boxe atit de bune...multumesc celor care m-au sfatuit...celor de bun simt de pe hi-fi.ro le doresc numa bine...sa ne auzim sanatosi...!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
none_sud



Conectat la: 01 Feb 2008
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 10:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa le asculti sanatos....si eu sunt multumit de ele...cu mult peste asteptari.. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Spitfire



Conectat la: 17 Oct 2007
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 14, 2008 1:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu la 880-le mele le-am facut Twisted Evil o statie de amplificare cu EL84 SE(lampi), pe tranzistori sunau bine,dar pe lampi Shocked ...da...de vis... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 14, 2008 7:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai sa asculti cu suna pe ampliful RV 1 facut de Magnat pe lampi.
Ai impresia ca asculti ceva exotic iar modele M 220 , cele mai echilibrate dupa parea mea , fac senzatie.Binenteles ca este un sistem complet dezechilibrat ampliful costand cam 1900 euro, dar efectul este spectaculos.
Recomand, ca tot se intreba pe aici, un cablu de boxe facut din 3 tronsoane de cablu UTP impletite la care se leaga la capete toate firele colorate pe + si toate albe pe -.Cu un astfel de cablu se obtine un detaliu si o trasparenta mai buna decat la cablurile cu pretentii Cu-Ag si un bas mai scurt si mai precis decat la cele foarte groase Cu OFC.Un astfel de cablu este evident mai bun decat orice Profigold, Bandrige, Cordial sau chiar mai bun decat cele ieftine dar cu pretentii de la Cobra , Oelbach etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 14, 2008 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Stai sa asculti cu suna pe ampliful RV 1 facut de Magnat pe lampi.
Ai impresia ca asculti ceva exotic iar modele M 220 , cele mai echilibrate dupa parea mea , fac senzatie.Binenteles ca este un sistem complet dezechilibrat ampliful costand cam 1900 euro, dar efectul este spectaculos.
Recomand, ca tot se intreba pe aici, un cablu de boxe facut din 3 tronsoane de cablu UTP impletite la care se leaga la capete toate firele colorate pe + si toate albe pe -.Cu un astfel de cablu se obtine un detaliu si o trasparenta mai buna decat la cablurile cu pretentii Cu-Ag si un bas mai scurt si mai precis decat la cele foarte groase Cu OFC.Un astfel de cablu este evident mai bun decat orice Profigold, Bandrige, Cordial sau chiar mai bun decat cele ieftine dar cu pretentii de la Cobra , Oelbach etc.

Acelasi lucru il spune si aces mic "guru" al incintelor acustice.
http://www.humblehomemadehifi.com/CAT5.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 14, 2008 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ha, Ha eu am observat diferentele prin comparatie cu alte cabluri si am ajuns sa imi fac cablul asta dupa un proiect vechi de pe TNT: http://www.tnt-audio.com/clinica/triple_t_e.html .
Am mers si mai departe si am facut cablu de semnal RCA-RCA cu un singur cablu UTP in acelasi mod dar fara impletiri cu rezultate foarte asemanatoare acustic cu cel de boxe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community