FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfaturi
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bcc



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 7:47 pm    Titlul subiectului: Sfaturi Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor,

Ma aflu intr-o mare dilema si anume: alaturi de un amplif NAD 325BEE sau NAD 352 - nu m-am decis inca, nu sunt inca lamurit daca 325 e suficient, ca sa nu mai spun ca am mai citit de bine si despre Cambridge Azur 640! - ce ar merge mai bine, MA RS6 sau Magnat Quantum 507? 352 cu RS6 le-am ascultat, dar neavand urechea educata am plecat de acolo fascinat si n-am mai cerut sa ascult si 325! Ascult Springsteen, U2, Katie Melua, Prince si uneori clasica. Inutil sa mai precizez ca nu am experienta, ar fi prima investitie in hi fi. De aceea am nevoie de sfaturile voastre, practic din cele de mai sus voi ce ati alege? Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 19, 2008 7:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 20, 2008 12:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt clasica nu prea merg monitor audio, in special seria silver. si oricum nu combinate cu cambridge sau nad... pt alte genuri poate, insa pt clasica sunt alte combinatii, mult mai bune...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bcc



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce anume mi-ai recomanda, atunci? stiu ca nu exista scule polivalente, e foarte clar, si oricum nu in categoria asta de pret, dar tinand cont de muzica pe care o ascult in general, ce alta combinatie ar mai fi de interes? multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
pt clasica nu prea merg monitor audio, in special seria silver. si oricum nu combinate cu cambridge sau nad... pt alte genuri poate, insa pt clasica sunt alte combinatii, mult mai bune...


Sfatul acesta este urmare a concluziei ca ai ascultat MA RS ...ore ,muzica clasica,in urmatorul sistem .... Very Happy

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bcc



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sesizez ironie? altfel, ai putea fi ceva mai clar. cer niste sfaturi, daca am gresit forumul, te rog sa-mi spui!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as zice ca RS6 ar reprezenta un inceput foarte bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bcc



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 11:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, Father! Nu reusesc sa aflu nimic de Quantum de la Magnat, se pare ca nu sunt asa de folosite. Iar in ce priveste ampliful, tind sa cred ca NAD reprezinta cea mai buna optiune. Desi am vazut diverse review-uri favorabile si pt. alte marci, NAD-ul pare a fi in top.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cip_007



Conectat la: 10 Noi 2005
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
pt clasica nu prea merg monitor audio, in special seria silver. si oricum nu combinate cu cambridge sau nad... pt alte genuri poate, insa pt clasica sunt alte combinatii, mult mai bune...


Am RS6 cu Creek Destiny si te asigur ca se aud excelent pe muzica clasica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Quantum 507 nu au aduse decat 2 perechi in .Ro si alea la comanda nu au fost expuse, prezentate nicaieri si nici nu ai vreo sansa sa vezi asculti nicaieri , ofertele cu seria Quantum sunt virtuale, nu exista niciunde fizic se aduc numai la comanda.
Daca te ajuta cumva sunetul seriei Q500 este tipic german foarte exact si precis , riguros , disciplinat, curat nu are scapari sau lacune, tehnic impecabil ca o masinarie germana pusa la punct la orice detaliu.Finisarea este deasemenea impecabila si nu pune probleme amplificatoarelor dar partea cea mai sensibila este potrivirea cu un amplif care sa utilizeze la maxim proprietatile acestora.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bcc



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puf, ai descris Quantum aproape identic cu cineva care mi le-a recomandat! Ar fi o a doua opinie favorabila, hm! Ai putea sa-mi spui, evident dupa parerea ta, ce amplif li s-ar potrivi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

creek e altceva fata de nad... insa si la creek trebuie avut grija cu "imperecherea". sunt destul de bright ca tonalitate, astfel incat pt propriile urechi ma indoiesc ca mi-ar face cu ochiul... creek merg bine de ex cu ProAc-urile mici, tablette... desi si ProAc sunt mai deschise, armonia sonora este f buna in acasta combinatie, sunetul e deshis insa placut fara a fie agresiv...

MA silver nu le-am ascultat decat pe NAD, si pe consonance, la radub... in special aceasta serie mi se pare bright dela MA, exact in directia B&W... si B&W sub seria 800 suna destul de rau pe clasica daca nu e in spate un sistem + cabluri de tonalitate fff calda... si f echilibrat.

dar unora le place sunetul mai agresiv, pt ca si mie o perioda mi-a placut, ovada ca in trecut am combinat pe dracul agresivitatii exposure cu frac'su, adica BW... asa am simtit atunci ca imi face placere... in cateva luni nu stiam cum sa scap de ele mai repede, pt ca ma dura capul...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bcc, cu riscul de a mi se imputa iarasi nu stiu ce "afinitati" iti raspund fiindca m-ai intrebat direct, si nu vreau sa ma dau dupa corcodush: incearca, macar, combinatia de naimuri entry cd5i+nait 5i si cu micile monitoare spendor s3/5r, si vei vedea cum clasica poate suna f bine si armonios. acest sistem este excelent si pt muzici mai noi, mai ritmate, de asemenea pe jazz este revelator, insa la testul clasica pica multe combinatii aparent bune pe alte genuri...
insa e de la sine inteles ca si discurile trebuie sa fie de calitate, cele de clasica la pret de nimic care se gaesc prin toate magazinele la noi se exclud din start...
nu spn a MA ar fi boxe rele mai ales dat fiind si pretul, insa trebuie comparat cu ceva, si vazut... altfel numai din reviewuri nu se castiga nimic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 1:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica te superi degeaba pe mine, pt ca nu am vrut sa "dau" in nimeni... numai ca remarc la noii veniti aceleasi tendinte pe care le-am avut si eu la inceput, acelea de a mi se pune pata pe firma x sau y, si, evident din lipsa de comparatie, la inceput, totul a sunat fantastic...
daca tot cer oamenii un sfat macar sa le impartasim din experienta noastra, poate macar cativa sa reuseasca sa dea banii mai cumpatat, si sa isi aleaga un sistem de care sa se bucure cat mai mult timp...

atentie, am preizat SISTEM. nu mai recomand cumpararea pe bucatele, pt ca bucatele se face totul... eu unul mi-am invatat lectia desi cu greu...
pt a avea pretentia de sunet armonios si inchegat, care apoi sa poata fi tunat si bibilit sa ajunga la parametrii maximi de functionare la banii dati, trebuie gandit si achizitionat de la inceput ca un intreg, nu ca cd, plus amp plus boxe separat... pt ca e f greu asa sa obtii un sunet echilibrat... parerea mea... bine vor suna multe combinatii, dar pt f bine trebuie luat boul de coarne si gandit la nivel de sistem...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Omul intreaba de niste boxe de 5-600 euro si i se recomanda un sistem de peste 3000 Rolling Eyes

Daca nu ti neaparat sa iti iei scule noi, iti recomand un sistem SH din ceea ce se gaseste pe forum Epos M12.2/M5 cu HK-ul lui father, sau cu un Creek Evo Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bcc



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 23, 2008 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Serby, as prefera scule noi. Inteleg ca exista o sinergie intre Epos si Creek. Dar, cine vinde Creek Evo in Romania? Google nu vrea sa-mi spuna...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community