FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Probleme cu boxele
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Teodorescu Vlad



Conectat la: 28 Aug 2004
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:02 am    Titlul subiectului: Probleme cu boxele Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema cu boxele. Mi-am facut 2 boxe pe 3 cai cu difuzoare ATTO de bas de 10" 220W. Si problema care este, cand amplasez o boxa intr-un colt al camerei basul este puternic si destul de clar, iar cand pun boxele in mijlocul camerei basul este foarte slab (o diferenta foarte mare) si cand dau mai tare apar mari distorsiuni.
Care sa fie problema ? cutiile au dimensiunile 832x332x300mm facute
din Pal melaminat de 16cm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:02 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PAL-ul este prea subtire pentru difuzoare de 10" si pentru o incinta mare.
Probabil ca difuzorul iese din Xmax cand dai mai tare si de aici vin si distorsiunile.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incinta e cu compresie? daca da, efectul este explicabil. Din punct de vedere al distorsiunilor Frunzila a punctat corect: Se depaseste Xmax. Ai putea incerca s-o transformi in bassreflex, chiar la volumul existent al cutiei si vei scapa probabil de distorsiuni si de lipsa bassului la plasarea ei departe de coltul camerei.
_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Teodorescu Vlad



Conectat la: 28 Aug 2004
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incinta este de tip basreflex cu gaura in fata, difuzorul de bas este separat de celalalte difuzoare printr-o placa de aceeasi grosime.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 2:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce volum (in litri) are compartimentul cu difuzorul de bas ?
Ce grosime si lungime are tubul ?

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Teodorescu Vlad



Conectat la: 28 Aug 2004
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tubul are diametrul de 6 cm iar lungimea de 5 cm. volumul nu-l stiu, va spun dimensiunile incintei bassului 42x30x26,8
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incinta pentru bas are cam 30 litri - Prea mica pentru diful ala
Este acordata prea sus- sus rau de tot cam 70 Hz
Ai depasit cursa membranei difuzorului, de la 54 de Hz in jos ai distorsiunile astea urate.
Laughing

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Teodorescu Vlad



Conectat la: 28 Aug 2004
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci ar trebui sa fac niste cutii cu un pal de grosime mai mare, si sa renunt la separatorul ala ? imi puteti spune niste dimensiuni mai bune pentru cutie ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Faci din PAL mai gros- 22mm de exemplu.

Nu poti sa renunti la impartit pentru ca difuzorul de bas ii va purta dupa voia lui si pe cel de medii. Pentru medii faci o cutie separata (in spatele difuzorului) cam de 2-3 litri pe care o captusesti cu lina.

Boxa pentru bas ar trebui sa aiba minim 50 litri (parerea mea), acordata la 45-50 Hz si cu putina lana (cam 5-10% din volum).

Daca ai avea parametrii Thiele-Small am putea discuta mai la obiect.

Bafta !

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Teodorescu Vlad



Conectat la: 28 Aug 2004
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Difuzoarele de medii sunt capsulate, as mai avea nevoie de incinte pt ele ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu Wink
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Teodorescu Vlad



Conectat la: 28 Aug 2004
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inca o chestie si va las. Daca as face o cutie de 700x332x300 mm, cu pal de 22mm si nu as pune separatorul ar merge ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cutia va avea cam 65 litri si ar trebui sa fie super suficient pentru un difuzor de 10"

Cred ca ar merge, maic trebuie sa te joci cu acordajul incintei, eu cred ca acordata la 45 Hz p sa ai un bas bun.
Tub de 7 cm si lung de 22mm adica lasi doar o gaura in boxa cu diametru de 7 cm

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai este o chestie... Difuzorul sa nu fie pentru incinte inchise Evil or Very Mad

Daca diful are qts-ul mare degeaba te chinui sa faci un bas-reflex pentru ca pricum l-ai face tot nu se va auzi nicicum Crying or Very sad

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Aug 28, 2004 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu inteleg de ce ai separat difuzorul de bass, atata timp cat cel de medii este capsulat? Folosesti cumva pe post de tweeter tot un difuzor care comunica cu interiorul incintei? Daca nu, ai putea sa castigi ceva volum doar prin indepartarea placii care le separa... asta daca nu ai incleiat toata incinta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community