FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
colectia mea de jucarii vechi
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kamikaze1



Conectat la: 25 Feb 2008
Mesaje: 5
Locatie: cluj

MesajTrimis: Lun Feb 25, 2008 7:14 pm    Titlul subiectului: colectia mea de jucarii vechi Raspunde cu citat (quote)

Va salut.
Jucariile mele imi plac, si-mi pare tare rau ca unele nu mai merg. Cel mai tare imi pare rau de Matadorul Philips, si de radioul "modern". De mers mai merg amandoua magentofoanele Tesla, un B2 si un B4, si pick-up-ul cu placi pe 78 (?). O sa le fotografiez pe toate, daca v-ar face placere sa le vedeti.
Exista undeva, cineva dispus sa repare cele doua radiouri?
Multumesc
DP

........promit sa atasez pozele chiar asta seara. trebuie sa plec urgent..........
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 25, 2008 7:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kamikaze1



Conectat la: 25 Feb 2008
Mesaje: 5
Locatie: cluj

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 9:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scuze, doar acum am ajuns din nou acasa.........
cateva din cele care le pastrez, dar unele nu mai merg, din pacate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
George(sb)



Conectat la: 16 Dec 2005
Mesaje: 623
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

primul arata minunat, ce firma e?
_________________
"Fereste-ma Doamne de prieteni…… ca de dusmani ma feresc si singur !"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ kamikaze1

Eu un lucru nu pot sa īnteleg.
Daca ti asa de mult la ele, de ce arata īntr-o stare asa de deplorabila, mizerabile si neglijate?
Ce-i mare lucru sa iei o cīrpa sa l-e stergi de praf, eventual sa l-e tragi un schmirglu fin ulterior sa-ti procuri un spray cu lac transparent si sa-i tragi doua straturi ca doar nu costa o avere?
macar un atīt minim de investitie ai putea sa faci.

Īn locul tau le-as fi restaurat de mult si ar luci de ti-ar lua ochii chiar daca sīnt defecte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 2:35 am    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Tesla B2 nu exista !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 8:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate a vrut sa spuna Tesla B 42 Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 9:33 am    Titlul subiectului: interesant Raspunde cu citat (quote)

kamikaze, ai cateva aparate dragute, din care nu am recunoscut decat aparatul romanesc "modern S-626A", un monstru de 22kg. ca sa te simti mai in elementul tau, ia legatura cu colectionarii de radiouri pe lampi de pe www.elforum.ro ( http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=28&t=4549 ). in decembrie anul trecut s-a constituit si o asociatie a colectionarilor care si-a tras site: www.proradioantic.ro.
_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kamikaze1



Conectat la: 25 Feb 2008
Mesaje: 5
Locatie: cluj

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 11:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CyberCSX a scris:
@ kamikaze1

Eu un lucru nu pot sa īnteleg.
Daca ti asa de mult la ele, de ce arata īntr-o stare asa de deplorabila, mizerabile si neglijate?
Ce-i mare lucru sa iei o cīrpa sa l-e stergi de praf, eventual sa l-e tragi un schmirglu fin ulterior sa-ti procuri un spray cu lac transparent si sa-i tragi doua straturi ca doar nu costa o avere?
macar un atīt minim de investitie ai putea sa faci.

Īn locul tau le-as fi restaurat de mult si ar luci de ti-ar lua ochii chiar daca sīnt defecte.

Acela cu muchiile rotunjite nici nu stiu ce marca e. L-am recuperat cu 5 lei din caruta unui tzigan care aduna fier vechi. E asa intr-un hal de murdarie ca n-am indraznit sa-l bag in casa alaturi de celelalte. Cred ca acolo unde a stat, cineva a depozitat un ulei de motor pe el, si acesta s-a prelins sau s-a varsat. Imi pare rau ca n-am apucat sa ma ocup si de el. Pentru moment sunt ocupat cu restaurarea unui VW broscuta (user kamikaze pe vwforum.ro, la sectiunea Aircooled, daca e cineva curios). De altfel toata jumatate din casa e inca un "depozit" de lucruri vechi, ramase dupa moartea parintilor
celelalte sunt totusi depozitate in asa fel incat sa nu se deterioreze.
Radioul cel mai vechi (si mai frumos, dupa parerea mea) e un Philips Matador din 1938.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kamikaze1



Conectat la: 25 Feb 2008
Mesaje: 5
Locatie: cluj

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS. de altfel nu prea stiu cum sa scot petele de ulei de motor, fara sa distrug furnirul, sa-l pot, macar vizual ameliora..... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 11:55 am    Titlul subiectului: Re: mag Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
Tesla B2 nu exista !

A vrut sa zica Sonet Duo , doar sigur ai inteles si tu.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Numai ca SONET DUO nu are demarcatia B 2 ci ANP 210 Wink

Uite aici īntreaga productie Tesla:

http://www.oldradio.cz/mgfa.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Al doilea radio l-am avut si eu, super jucarie Smile . Totusi, ar trebui reconditionate, e pacat de ele... Crying or Very sad
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
florinfloreanu



Conectat la: 06 Aug 2007
Mesaje: 165
Locatie: slobozia, ialomita

MesajTrimis: Mie Feb 27, 2008 3:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

acum am vazut ca esti din cluj - tot din cluj e si cel mai tare restaurator de pe elforum, misa2. ia legatura cu el.
_________________
xxx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
radianr



Conectat la: 01 Mar 2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Sam Mar 01, 2008 11:39 pm    Titlul subiectului: Re: colectia mea de jucarii vechi Raspunde cu citat (quote)

[quote="kamikaze1"]Va salut.
Jucariile mele imi plac, si-mi pare tare rau ca unele nu mai merg. Cel mai tare imi pare rau de Matadorul Philips, quote]

Salut.
Aparatul este intr-adevar foarte frumos, numai ca este MINERVA 374 sau 375 din 1936 (Austria) si, curatat, ar trebui sa arate cam asa:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kamikaze1



Conectat la: 25 Feb 2008
Mesaje: 5
Locatie: cluj

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 10:47 am    Titlul subiectului: Re: colectia mea de jucarii vechi Raspunde cu citat (quote)

radianr a scris:


Salut.
Aparatul este intr-adevar foarte frumos, numai ca este MINERVA 374 sau 375 din 1936 (Austria) si, curatat, ar trebui sa arate cam asa:

multumesc de ajutor in identificare. eu ma refeream la cel de-al treilea in ordinea afisarii, cel care are scala aceea curba, acela este preferatul meu (Philips Matador), dar si Minerva (asa cum l-ai identificat pe primul) e foarte frumos, tocmai de aceea m-am apucat sa ma targui cu tziganul, imi parea tare rau de el , asa intre fiare vechi...
o sa incerc sa il curat, dar tare ma tem ca urmele de ulei de motor vor ramane, si nu stiu cum sa le indepartez fara sa indepartez lacul original. presupun ca furnirul e lipit cu un clei pe baza de apa, care ar trebui sa fie insensibil la solventi organici, si apoi va trebui sa il relacuiesc cu atentie. daca e cineva care stie o solutie mai buna, care sa pastreze lacul original, m-as bucura s-o aflu..

amandoua sunt insa (inca) nefunctionale.. Sad

PS sper sa-mi fac timp sa postez foto ale celorlalte: pick-up uri, magnetofoane Tesla, etc, astea fiind functionale, din fericire.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community