FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
... calitatea posturilor de radio FM Romanesti ...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2004 2:11 pm    Titlul subiectului: ... calitatea posturilor de radio FM Romanesti ... Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti ?

Sunt posturile de radio FM Romanesti la nivelul (standard-ul) celor internationale ?

Ma refer la calitatea programelor d.p.d.v. audio si nu la puterea de emisie, probleme de receptie sau alte probleme ce tin de receptoare sau amplasare.

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 30, 2004 2:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dizzy



Conectat la: 21 Apr 2004
Mesaje: 98
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2004 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere ca majoritatea posturilor de radio din Romania folosesc mp3 cred ca nu mai are rost vreun comentariu. Interesant e de stiut care dintre posturi foloseste altceva - CD originale.
_________________
"A fi impreuna este un inceput. A ramane impreuna este un progres. A lucra impreuna este un succes!" Henry Ford
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
danb1974



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 15

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2004 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In Timisoara singurul care dupa parerea mea suna decent si mai da si altceva decit top40 e radio Analog. Pentru gustul meu dau prea multa muzica "ciudata" (departe de comercial) dar macar e altceva.

Radio21 nu stiu ce bitrare are dar e de groaza. EuropaFM pare sa aiba tot timpul un efect de "wide stereo" cuplat (foarte dragutz daca ai o scula de 50 de euro cu distanta 30cm intre difuzoare, dar...).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Aug 30, 2004 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De cite ori merg prin strainataturi am boala sa ascult orice post pe FM ce se receptioneaza la radioul de masina .

Cel mai mult apreciez posturile germane pt. ca baga muzica mai mult rock si cel mai putin pe cele unguresti ( nu-mi place muzica , nu alte chestii .... ) . Ca sunet sunt la fel cu cele romanesti si pot spune ca Europa FM se aude mai bine decit multe posturi austriece sau germane .
In materie de animatori de radio cred ca romanii sunt cel putin la fel de buni ca cei de afara chiar daca sunt mai tineri .

Muzica este diferita , mai mult spre rock , blues si pop iar raportul dintre muzica straina si cea nationala este superior la posturile germane fata de cele romanesti unde sunt majoritare piesele romanesti (din acest motiv nici nu prea ascult radiourile romanesti de vreo 10 ani ) .

Procesarile de sunet difera in mod clar si audibil . Romanii isi regleaza tratamentele de sunet pe o compresie cu atack si release exagerat de mare si o rata de compresie mica de 1:2,5 pina la 1: 4 in timp ce la radiourile straine se lucreaza cu un atack/release de maxim 10ms/100ms
si o rata de 6:1 pina la 10:1 . Cam asa le aud eu iar daca ma insel asta este . Radiourile straine ( majoritatea ) practica o usoara curba de loudness si folosesc maximizoare multibanda pe cel putin 5 benzi . Reglajele de Noise Gate sunt setate la niveluri rezonabile si au o usoara integrare pt. a nu actiona ca o foarfeca .
Gama dinamica a unui post strain ce suna bine nu depaseste 5 dB diferenta intre cel mai slab sunet si cel mai puternic . Senzatia este placuta pe autostrada pt. ca la o viteza normala de 150 - 160Km/h , zgomotul motorului este destul de mare si ar fi neplacut sa acopere anumite parti din muzica .

Spectrul de frecventa este puternic atenuat sub 50Hz si peste 15Khz ( Wink logic, nu ? ) . Cu toate aceste procesari necesare , pe asamblu suna bine .

Raportul dintre publicitate , stiri si muzica este destul de nasol , cam 15% - 30% - 55% . Mai sunt anumite momente cind incep sa vorbeasca si nu mai termina cu orele ( ce dracu au de povestit - nu stiu , pt. ca nu inteleg o boaba )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2004 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta cu dinamica de 5dbm n-o stiam. Embarassed

Parerea mea este ca majoritatea posturilor de radio FM din Romania lasa de dorit la capitolul calitate audio.

Am fost recent in UK si nu exita comparatie cu ce avem noi aici.

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Aug 31, 2004 8:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Englezii sunt de pe alta lume in materie de muzica si mai ales in radiouri .
Ascultam cu mare placere citeva posturi de radio englezesti la un receptor satelit si erau departe de restul lumii din orice punct de vedere .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum ca vad ce scrie DJ imi aduc aminte (nu de alta, dar ultima data cind am ascultat FM cred ca era inainte de potop), ce aiurea suna Contactul, cred ca era supercompresat si cu o accentuare a inaltelor de nu era adevarat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 4:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tvicol : englezii si mai toti ..au si Dab .
Revenind , intr-adevar se si aude compresia mp3-urilor ... Ascult cand n-am ce face la radio ...desi sucks..rau.
Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Sep 06, 2004 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa se auda bine in masina, la radioul de la servici si in magazine pe combine ieftine .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dupa ce ca se aud...cum se aud , nu avem nici facilitati gen RDS ,info,track name,artist,etc. (cel putin in TM)
p.s. : stiu ca nu prea are legatura cu auditia dar e problema pt mine. daca tot exista implementare hard de ce sa nu o folosim
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Sep 07, 2004 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Huh?? RDS este pe EuropaFM, Analog, RadioTM si parca si pe Radio21.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Unreal



Conectat la: 19 Aug 2004
Mesaje: 11

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o intrebare simpla... Oare vom ajunge si noi vreodata sa avem informatii de trafic pe diplay-urile radiourilor noastre mult prea inteligente pentru posturile de radio de la noi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
X5



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 47
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 12:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca sunt posturile de radio FM Romanesti la nivelul (standard-ul) celor internationale Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
cos22tm



Conectat la: 11 Noi 2003
Mesaje: 535
Locatie: remote

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 3:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hai sa fim seriosi...nici chiar asa Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community