FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator DE CALITATE - 150 200 w maxim 25 mil .

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 1:55 am    Titlul subiectului: Amplificator DE CALITATE - 150 200 w maxim 25 mil . Raspunde cu citat (quote)

vreu sa cumpar un amplificator stereo - de calitate buna - 150 200 w 4 ohm .

Vreu citeva sfaturi - ce anume as putea cumpara - second sau nou - .

Precizez - ca pina acum cel mai curat sunet mi s-a parut la denon pma 2000 ae - doar ca depaseste suma disponibila .

Am vazut la vinzari - un vincent SP-331 - stie cineva ceva de aces amplificator - si unde s-ar putea asculta in Bucuresti .?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 1:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mar 08, 2008 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.audio-circuit.dk/Schematics/Alesis_RA500_PA.pdf
s-ar putea sa-l mai aduca aia de la Senia, in RO..

_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Mar 08, 2008 2:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alesis-ul e in jur de 12 milioane. El vrea un amplificator mai bun decat acela.

Daca tot ai urcat stacheta la 25 de mil, vezi daca mai este Meridianul lui Aragon, sau ceva lampase de la XRCD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Sam Mar 08, 2008 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema este ca meridian-ul lui aragorn este 1000E..... hihi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 09, 2008 2:03 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

dar totusi - despre vincentul in discutie - se cunoaste ceva ?
ce parere aveti despre vincenturi ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
champ



Conectat la: 03 Dec 2006
Mesaje: 89
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 09, 2008 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vincent este un brand chinezesc , Sheng Ye (asa scrie pe cablaje) , am avut acest final( sp331) http://www.audioadvisor.com/images/VISP331_INT-Large.jpg
, si nu mi s-a parut vreo mare treaba, i-au pus lampitele alea 6n16 pe intrare care mai mult strica sunetul, mai ales ca sunt niste junghiuri chinezesti. La pretul de catalog mi se pare exagerat de scump pt. ce poate. e recomandat doar daca te apuci si mai schimbi cite ceva prin el, incepind cu operationalele, lampile si cond. , si asa se mai apropie de adevar. Oricum e putin peste alesisul din discutie, dar se pot gasi amp. mult mai ieftine care sa sune mai bine, acu depinde si de restul setup-ului. Mai reusit mi s-a parut preul sa-31, la care cu niste modificari minime suna cit de cit. oricum daca ar fi la acelasi pret cu alesis ra 500 ( max 12 mil) e de preferat vincentul, oricum cred ca mai mult nu face
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 09, 2008 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si Alesis-ul a trebuit tunat putin - marit bias + filtraj + radiatoare ...
Vincentul are avantajul radiatoarelor mult mai mari, a unui transformator mai mare si al unui filtraj 'din nastere' mult mai generos (8 x 10.000uF fata de 2 x 10.000uF la Alesis). Plus ca arata MULT mai bine.
Ambele au in final cate 3 x 2SC5200/2SA1943 pe canal, Alesis-ul se alimenteaza la o tensiune mai mare dar are operationalele si mai modeste; despre etajul cu lampi nu pot sa ma pronunt. Poate peste cateva zile.

Eu zic sa nu facem acum din tantar armasar; asta e clasa acestor amplificatoare, si ambele sunt destul de cinstite la banii lor.
In momentul in care incep tunarile sigur sa se pot face comparatii cu aparate mai scumpe, dar si aici intervin limite peste care devine destul de rapid neconvenabil sa treci (ca bani + munca vs rezultate).
Asa, mai bine strangi + bani si iti iei din start un amplificator BUN. Sau iti faci unul, daca te tin puterile ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community