FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
dbx

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 7:33 pm    Titlul subiectului: dbx Raspunde cu citat (quote)

A folosit cineva DBX noise reduction? poate sa-mi deie amanunte, merita nu merita folosit in combinatie cu un mag? De pe gogu am inteles ca e mai bun ca dolby, fiind pentru piatza pro. dar nu am folosit/auzit niciodata. Are cineva experientza practica cu asa ceva?

l-am postat aici avind legatura directa din punctul meu de vedere cu magurile...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 17, 2008 7:33 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Florin Radoi



Conectat la: 01 Iun 2007
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 18, 2008 9:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista doua tipuri de DBX
DBX tip I (exemplu DBX 150) care e folosit pe magurile profi sau semi profi (e nevoie de viteze de minim 19 cm/s) sau poate fi folosit pe deck-uri foarte bune yamaha kx 650 670 690 ,Pioneer,SONY ES oricum aparate care stau foarte bine cu frecventele inalte si au dual cabestan.
Am asa ceva si in combinatie cu un kx 670 suna foarte bine.
Foarte important ! Capetele trebuie sa fie bine aliniate orice nealiniere duce la sunet in valuri!
DBX Tip II (DBX 224 ca modul separat)folosit pe deck-uri in general.
Performante: Dinamica 105 dB ,Raport semnal zgomot 92-95 dB!
Nu exista termen de comparatie cu Dolby B,C care ajung pana la 76dB si asta tras de par pe casete Metal.

Sistemul de reducere se bazeaza pe un compresor cu rata 1/2 la inregistrare si un expander cu factorul 2 la redare.
La redare in momentul expandarii scade evident si zgomotul.
Spre deosebire de Dolby care da artefacte oricum DBX sta mult mai bine la capitolul modificari ale sunetului.
Mai exista DBX expander care cu o rata de expandare de 1,1-1,5 poate imbunatati performantele benzilor ,casetelor care se stie au o dinamica de aprox 50 dB ridicand-o la 75 dB.
La acest model principiul este :se accentueaza nivelele mai puternice si se atenueaza cele cu nivel scazut deci implicit zgomotul.
Am carti tehnice cu care iti pot sta la dispozitie .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mar Mar 18, 2008 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

principiul de functionare e destul de simplu iata un grafic cam ce face



cel mai simplu mod sa-ti faci un modul e sa comanzi un circuit integrat PANASONIC AN6291 in jurul caruia poti face acest mic montaj
(sau il scoti din trancote technics vechi,gen rs-b48r)



eu am ramas uimit de rezultatele ce le-am obtinut imprimand o banda de mag cu DBXII si apoi expandand-o la loc prin acelasi modul.
daca astia ar fi dat licenta DBX la toate aparatele de pe vremuri aveam parte acuma de imprimari super calitative precum si la conservarea lor ar fi ajutat unde nu ar mai fi contat micile pierderi de nivel si inrautatirea raportului S/Z datorata demagnetizarii benzilor in timp..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Mar 18, 2008 5:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aha, ok, deci se pare ca am facut o alegere cel putin interesanta (224x). despre licentiere, se pare ca nu este asa de "indulgent" pe sculele fara dbx(adica o banda/caseta trasa cu dbx suna teribil de prost pe o scula fara) si asta ar fi fost motivul pentru care nu s-a raspindit decit in domeniul pro. dolby e mai lejer din punctul asta de vedere. cind o sa vina scula o sa vad ce si cum, revin cu impresii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mar Mar 18, 2008 5:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Florin Radoi a scris:
Exista doua tipuri de DBX
DBX tip I (exemplu DBX 150) care e folosit pe magurile profi sau semi profi (e nevoie de viteze de minim 19 cm/s) sau poate fi folosit pe deck-uri foarte bune yamaha kx 650 670 690 ,Pioneer,SONY ES oricum aparate care stau foarte bine cu frecventele inalte si au dual cabestan.
Am asa ceva si in combinatie cu un kx 670 suna foarte bine.
Foarte important ! Capetele trebuie sa fie bine aliniate orice nealiniere duce la sunet in valuri!
DBX Tip II (DBX 224 ca modul separat)folosit pe deck-uri in general.
Performante: Dinamica 105 dB ,Raport semnal zgomot 92-95 dB!
Nu exista termen de comparatie cu Dolby B,C care ajung pana la 76dB si asta tras de par pe casete Metal.

Sistemul de reducere se bazeaza pe un compresor cu rata 1/2 la inregistrare si un expander cu factorul 2 la redare.
La redare in momentul expandarii scade evident si zgomotul.
Spre deosebire de Dolby care da artefacte oricum DBX sta mult mai bine la capitolul modificari ale sunetului.
Mai exista DBX expander care cu o rata de expandare de 1,1-1,5 poate imbunatati performantele benzilor ,casetelor care se stie au o dinamica de aprox 50 dB ridicand-o la 75 dB.
La acest model principiul este :se accentueaza nivelele mai puternice si se atenueaza cele cu nivel scazut deci implicit zgomotul.
Am carti tehnice cu care iti pot sta la dispozitie .


e uite asta nu am stiut, eu am luat din intimplare un 224x cu intentia de a-l folosii cu un mag. in conditiile in care nu o sa-mi placa ce face o sa ma gindesc si la un 150, desi mi-ar prinde bine sa-mi spui daca 224x este asa de "dedicat" pentru deck-uri si nu si pentru maguri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mar Mar 18, 2008 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu si eu un model DBX 224x la 50 euro la cineva in grecia,am povestit cu el si daca e cineva interesat,omu accepta paypal si western union.
impreuna cu transport ar iesi pe undeva la 70 eur si merita din plin pt cei care mai folosesc scule analoage prin casa.

poze: http://www.sanyo-densi.com/dai2/effects/dbx_224xds.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Florin Radoi



Conectat la: 01 Iun 2007
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 19, 2008 9:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ambele modele sunt foarte bune in comparatie cu Dolby.
Prin anii 90 am fost la cineva care avea dolby B,C ,DBX pe un deck si o statie cu VU-metre pe ace.
Am facut un mic test ; am bagat o caseta netrasa ,am dat volumul la statie spre maxim si am dat play.Apasan succesiv dolby B,C acele statiei au cazut cu pana la 10 15 dB.evident se auzea zgomotul si cu Dolby C si acele stateau bine in sus. TOTUL s-a terminat cand am apasat DBX acele au cazut practic la minim si s-a lasat LINISTEA ! Cam asta insemna DBX!
Nu ai de ce sa renunti la II pentru I.
Oricum ceva foarte tare de care lumea nu a prea auzit in Romania este expandorul de dinamica care e ceva si mai tare!.

:seriile 228 sau seriile BX care fac minuni!
pe scurt o sa vorbesc de 228 in care poti sa bagi semnal de pe un mag sau cas trase fara reducatoare de zgomot (benzi mai vechi)si SURPRIZA! creste dinamica cu 10-50 %
Semnalele slabe le comprima deci implicit zgomotul, iar pe cele puternice le amplifica.Deci dintr-o banda veche poti sa salvezi semnalul si sa-l apropii de calitatea CD in conditiile in care banda a fost trasa deja fara sisteme de reducere ale zgomotului. Wink
228 are si DBX II cu care poti sa codezi /decodezi semnalul.
BX are active impact restauration ,o functie care reda caracterul LIVE al unei inregistrari .Pe scurt orice sunet de Toba de exemplu este reprodus mai in forta .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Vin Ian 14, 2011 12:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TECHNICS M 255 DBX , - nu stie decat dolby simplu in schimb stie dbx , si indiferent daca cuplez dolby -normal-dbx linistea e deplina , vumetrele indicand 0db , amplificator JVC JA S 44 .......asa ca testul tau nu e tocmai elocvent .......din pacate masina mea nu trage egal pe ambele canale si nu este din reglajele din interior ......pe canalul ok , intr-adevar dbx-ul isi face treaba de minune Cool
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Ian 19, 2011 6:03 pm    Titlul subiectului: documentatie dbx Raspunde cu citat (quote)

@ Florin Radoi
Sunt interesat de documentul din care ai extras acea comparatie, si de orice alt document referitor la dbx.
Yokozuna
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Yokozuna



Conectat la: 07 Dec 2007
Mesaje: 27

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 6:37 pm    Titlul subiectului: Request Raspunde cu citat (quote)

Revin pentru documentele dbx de la Florin Radoi, daca se poate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community