FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce amplificator integrat sa aleg?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
adap



Conectat la: 20 Mar 2008
Mesaje: 28
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 11:34 am    Titlul subiectului: Ce amplificator integrat sa aleg? Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Configuratia mea actuala este: receiver Denon AVR1306, DVD player Pioneer DV-600AV-S, boxe Wharfedale Diamond 9.1 si cabluri Real Cable AVS 2.0. Am ales configuratia asta cu 6 luni in urma cand inca ma uitam destul de mult la filme. Urma sa mai cumpar si sateliti si un central.

Mi-am dat seama intre timp ca nu prea mai ma uit la filme asa de mult si as vrea sa folosesc sistemul doar pentru muzica (stereo).

Vreau sa cumpar un amplificator si m-am oprit pe moment la 3 modele: Cambridge Audio Azur 340, Denon PMA 500 si NAD 315BEE.

Ce ma sfatuiti sa aleg?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 11:34 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cele trei modele de amplifuri, Cambridge Audio Azur 340, Denon PMA 500 si NAD 315BEE, personal as alege Nad-ul cu rezerva ca trebuie totusi testate toate cele trei modele acasa pe boxele tale. Insa sfatul meu este sa te duci cu o clasa mai sus si o sa vezi ca merita!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
adap



Conectat la: 20 Mar 2008
Mesaje: 28
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

grigore_35 a scris:
Din cele trei modele de amplifuri, Cambridge Audio Azur 340, Denon PMA 500 si NAD 315BEE, personal as alege Nad-ul cu rezerva ca trebuie totusi testate toate cele trei modele acasa pe boxele tale. Insa sfatul meu este sa te duci cu o clasa mai sus si o sa vezi ca merita!



Asta ar insemna sa merg pe NAD325BEE.
Cu testatul pe boxele mele acasa o sa fie mai greu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe diamond 9.1 nad-ul va suna ceva mai bine, adica se va ptrivi mai bine cu incintele. lipsa sa de rezolutie si tonalitatea destul de retrasa, dar mai ales forta vor face incintele 9.1 sa se miste binisor...

dar daca vrei sa schimbi in viitor incintele, uita de nad! si uita si de 340. mai bine strangi ceva bani in plus (diferenta de la 1000 la 1700 de ron) si iti iei cambridge 640 av2, care la banii astia da clasa la tot ce misca, si poate duce frumusel sau acceptabil si incinte mai rafinate, dar mai putin pretentioase.

cand vei pune 640-ul in sistem dupa avr, vei vedea brusc cum vei incepe sa auzi MUZICA!
bafta! si oricum, incearca sa asculti inainte sa te arunci... daca te intereseaza Cambridge 640, da-mi un mp, pt ca s-ar putea sa stiu eu unul la mana a 2-a in conditii excelente si la pret mult mai mic decat unul nou...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
iti iei cambridge 640 av2, care la banii astia da clasa la tot ce misca, si poate duce frumusel sau acceptabil si incinte mai rafinate, dar mai putin pretentioase.

cand vei pune 640-ul in sistem dupa avr, vei vedea brusc cum vei incepe sa auzi MUZICA!
bafta! si oricum, incearca sa asculti inainte sa te arunci... daca te intereseaza Cambridge 640, da-mi un mp, pt ca s-ar putea sa stiu eu unul la mana a 2-a in conditii excelente si la pret mult mai mic decat unul nou...


Iete si un sfat obiectiv si total dezinteresat! ROFL

A propos, daca vrei un XXX (a.k.a. amplif integrat brand XXX) care da clasa la tot ce misca la banii astia, s-ar putea sa am io unul de vanzare... Whistle
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum, serios vorbind, ai putea sa mergi la radub sa asculti combinatia NAD - Whaferdale (asta daca nu cumva chiar de la el ai luat incintele si cablurile). Nici n-ai zis: stai in Bucuresti?

Si nu uita: gandeste-te si la o sursa dedicata, chiar second hand - adica un CD player. La 3-400RON gasesti playere care vor suna mult mai binde decit DVD-ul Pio pe muzica (si stereo).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adap



Conectat la: 20 Mar 2008
Mesaje: 28
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu sunt din Bucuresti, sunt din Timisoara.
Este o frima aici care este reprezentanta Realacustic. As putea sa incerc la ei (de la ei am luat boxele), dar nu cred ca au Wharfadale 9.1 la magazin. Doar 9.4 din cate stiu eu.

Si DVD playerul nu il schimb inca (mai ma uit din cand in cand la filme).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai n-am zis sa-l schimbi - mai adaugi un CD player... Fiecare cu treaba lui! Pio e destul de bun pe video, n-ai motive sa-l schimbi. Eu am un 585A de care sunt multumit (la cat ma uit eu la filme... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
pe diamond 9.1 nad-ul va suna ceva mai bine, adica se va ptrivi mai bine cu incintele. lipsa sa de rezolutie si tonalitatea destul de retrasa, dar mai ales forta vor face incintele 9.1 sa se miste binisor...

dar daca vrei sa schimbi in viitor incintele, uita de nad! si uita si de 340. mai bine strangi ceva bani in plus (diferenta de la 1000 la 1700 de ron) si iti iei cambridge 640 av2, care la banii astia da clasa la tot ce misca, si poate duce frumusel sau acceptabil si incinte mai rafinate, dar mai putin pretentioase.

cand vei pune 640-ul in sistem dupa avr, vei vedea brusc cum vei incepe sa auzi MUZICA!
bafta! si oricum, incearca sa asculti inainte sa te arunci... daca te intereseaza Cambridge 640, da-mi un mp, pt ca s-ar putea sa stiu eu unul la mana a 2-a in conditii excelente si la pret mult mai mic decat unul nou...


Cataline imi mentin oferta/invitatia unei auditii la mine,pe sistemul meu de trancotar,adicalea NAD + MA RS6,daca sistemul meu nu produce muzica si nu are rezolutie (sunt curios ce intelegi tu prin rezolutie?) io promit ca arunc saptamana urmatoare 5000 E pentru indeplinirea acestui deziderat audiofil si imi vand si sculili la superincredibilaoferta. Very Happy
Intamplator stiu ca tu ai ceva activitati de muzichie live si urechile tale au mai auzit un pian,o orchestra si mai poti sa ai o opinie comparativa rezonabila,altfel .... Twisted Evil

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin compara cu niste scule mult mai scumpe, si evident ca se aude mai bine (presupunand ca si camera de auditie e decenta). si ca atare, exagereaza putin. muzica canta si boxele mele de la pc de 100 de lei. ca aia tot muzica se numeste Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mandea a scris:
catalin compara cu niste scule mult mai scumpe, si evident ca se aude mai bine (presupunand ca si camera de auditie e decenta). si ca atare, exagereaza putin. muzica canta si boxele mele de la pc de 100 de lei. ca aia tot muzica se numeste Very Happy


Catalin compara cu 640,nu cu scule mult mai scumpe.Diferenta financiara intre cele 2 scule este de 300 ron.Sa fim seriosi comparam scule din aceeasi categorie.Te rog sa cetesti cu mai multa atentie postarile.

Citat:
cand vei pune 640-ul in sistem dupa avr, vei vedea brusc cum vei incepe sa auzi MUZICA!

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adap



Conectat la: 20 Mar 2008
Mesaje: 28
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema mea este ca nu pot sa ma duc prea sus cu bugetul, desi sunt constient ca pot gasi un sunet mai bun pentru mai multi bani. Un coleg de serviciu imi recomanda un amplif Accuphase, dar nu vreau sa imi vand masina ca sa imi cumpar amplificator si boxe (mai sunt copii, rate la banca, etc.)

De aceea am intrebat care din cele 3 amplifuri este mai potrivit pentru ce mai am eu acasa. As putea merge maxim pana la NAD 325BEE sau CA Azur 540. Peste este mai greu... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 20, 2008 4:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Mandea a scris:
catalin compara cu niste scule mult mai scumpe, si evident ca se aude mai bine (presupunand ca si camera de auditie e decenta). si ca atare, exagereaza putin. muzica canta si boxele mele de la pc de 100 de lei. ca aia tot muzica se numeste Very Happy


Catalin compara cu 640,nu cu scule mult mai scumpe.Diferenta financiara intre cele 2 scule este de 300 ron.Sa fim seriosi comparam scule din aceeasi categorie.Te rog sa cetesti cu mai multa atentie postarile.

Citat:
cand vei pune 640-ul in sistem dupa avr, vei vedea brusc cum vei incepe sa auzi MUZICA!

sa cetesc nu pot ca nu exista Very Happy, dar sa citesc pot. mie mi s-a parut ca se refera la alte scule, la ce are el acum, de asta ziceam.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 12:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
sa cetesc nu pot ca nu exista , dar sa citesc pot. mie mi s-a parut ca se refera la alte scule, la ce are el acum, de asta ziceam.


Mandeo,ai intors-o ca la Ploiesti.Carevasazica nene Iancule noi cu cine votam!? Ai citit fara sa te intereseze continutul,scopul tau declarat (inconstient Twisted Evil) era sunetul dulce al galcevei.Seara buna!

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 1:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adap a scris:
Problema mea este ca nu pot sa ma duc prea sus cu bugetul, desi sunt constient ca pot gasi un sunet mai bun pentru mai multi bani. Un coleg de serviciu imi recomanda un amplif Accuphase, dar nu vreau sa imi vand masina ca sa imi cumpar amplificator si boxe (mai sunt copii, rate la banca, etc.)

Asta este atitudinea cea mai sanatoasa! Sigur ca toti vrem jucarii stralucitoare si banii dati pe ele pe unii ii fac sa jure ca se aude MUZICA cu adevarat. Personal ma muscase si pe mine virusul cu scule scumpe, dar m-am vindecat (partial). Pe trancotele mele (asa cum sunt numite in bataie de joc pe aici sculele sub 1000$) se aude aceeasi muzica - dupa auditii cu urechile mele, ca alea conteaza.
Ce rost ar avea sa ingropi bani seriosi (cat o masina) in scule cand ai alte necesitati mai realistice decat o microimbunatatire (si aia cu semnul intrebarii) a auditiei. Nu uita ca pana la urma probabil ca stai la bloc si nu ai oricum camera unde sa poti profita la maxim de acele scule.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community