FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Receiver
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2003 5:26 pm    Titlul subiectului: Receiver Raspunde cu citat (quote)

Ma aflu in faza de tatonare a pietei in vederea cumpararii unui receiver.
M-am orientat asupra unui model Sony, nou aparut: STRDB790B:


care costa in jur de 15.000.000.
Mai nou am vazut la Flanco Yamaha RX V 440

care costa in jur de 16.000.000, si care a castigat premiul EISA pt cel mai bun receiver al anului.

Mi se pare extrem de greu sa iau o decizie, mai ales acuma ca nu am ascultat nici unul din ele. Din cate vad modelul Sony nu apare in oferta de pe sony.com ci numai la sony.uk.
Ambele au 6 canale a cate 100W, dts ex si desi nu au aparut inca filme care sa suporte aceste formate (pe 6.1 canale) nu cred ca mai este mult timp pana cand o sa fie un format standardizat.
La boxe m-am orientat la Pioneer SV310:

care costa 11.000.000

Ce ma sfatuiti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Oct 04, 2003 5:26 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Oct 06, 2003 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode,
La boxele in cauza cred ca cea mai buna alegere ar fi Yamaha. Deci... nu bag mana'n foc. Solutia cu ascultatu' o stii... Culmea, in ultimu' timp incep in a crede ca nu este solutia suprema de judecare a unui sistem ante-cumparare Confused

Am o intrebare - ce folosesti acum (inainte de a cumpara receiveru' si sistemu' de boxe pomenite)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 06, 2003 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In momentul de fata folosec o pereche de boxe Philips A2600 cu o placa de sunet bazata pe CMI8738, deci cam la asta se reduce experienta, auditiva, ca sa zic asa, legata de home cinema acasa.
Cumpararea celor de mai sus reprezinta un efort financiar mare pt mine si de aceea nu vreau sa ma grabesc.
Personal Yamaha mi se pare o firma mult prea scumpa(comparativ cu Sony), bineinteles ca exista multe alte firme mai scumpe si ca Yamaha, dar in cazul de fata nu intra in discutie.
Asa era pana acuma Technics vs Sony, Technics fiind mai ieftin decat Sony.
De ascultat nu stiu unde pot sa le ascult in combinatia asta (receiver+boxe), poate imi sugerezi tu un magazin unde sa nu te simiti ciudat ca le ceri sa instaleze 5 boxe samd.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Oct 06, 2003 4:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa e ajut putin.
Boxele (vorbesc numa' de frontale, pt. acestea au fost in zona mea de interes Wink ) sunt capabile de un sunet relativ curat, dar bright si impins in fata (ca mai toate boxele HT). Lipsa de bas, evidenta, se poate corecta cu un subwoofer.
La mine'n parohie (a se citi oras) as putea cere (folosind metoda ingrosarii obrazului) unui baiat de treaba (vanzator ce'l cunosc) sa'mi cupleze boxele la un receiver Pioneer (asta au in magazin).

Personal, cred in fiabilitatea Yamaha (nu si in cea SONY). Ce ma innebuneste (in sensu' bun!) la Yammy este displayu' cihlimbar - denota caracter si distinctie, imho - ma rog, asta nu'i important.

Alte aspecte:
- am inteles ca telecomanda de la SONY este multibrand Confused ... poate fi un avantaj.
- dupa cate stiu eu SONY foloseste la modele modeste de receiver un circuit integrat cu functia de amp. de putere. Yamaha are un intreg etaj, cu tranzistorii la vedere. Verifica chestia asta (este mai economic serviceu' pt. Yamaha).
- este de preferat sa ai mai multe intrari si de mai multe tipuri. Desigur, calitatea sonora (in special dinamica - vrei sa'l folosesti in special la filme, nu?) trece inaintea acestui aspect Wink
- cred ca a existat un motiv pt. care RX-V440 a luat acel premiu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 07, 2003 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant punctul tau de vedere.
in legatura cu amplificarea modelul Sony este din gama QS in timp modelul Yamaha este entry level.o sa verific ce ai zis tu.
Sunt curios cum suna la Yamaha cele 2 boxe frontale suplimentare considerate de Yamaha "de efect" .
Merci pt raspuns!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2003 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut la www.aoy.ro un model de boxe standfloor JBL LX 2005 (parca).Ai de ales intre 3 nuante ...2 woofer-e, medii, inalte...la 16 mil.
Cred ca o sa iti depaseasca bugetul dar iti spun din proprie experienta ca ptr. a achizitiona boxe ptr. HT ...decat sa iti iei un pack deja configurat(ca in cazul celui Pioneer) cu frontale bunicele si boxe de surround ca acelea nu vei obtine decat niste inalte sfasietoare pe spate si nimic mai mult.
De preferat ar fi 4 standfloor identice(cum incerc eu sa iau) cu un central diferit(eventual).Asta ptr. a avea un camp sonor uniform.Mai bine mai astepti decat sa arunci banii de pomana.
Parerea mea!
Si inca ceva: unde se pot gasii in Bucuresti dealeri ok, adica oameni gata sa iti stea cat de cat la dispozitie nu sa strambe din nas cand le spui ca vrei de cateva 'jde milioane some scule klumea, de parca te-ai arata interesat de cine stie ce nazbatie DOMOTEC.
este nevoie sa cumpar un sistem HT Bose la 350 de mil ca sa ma bage cineva in seama ?
Asta nu se popate numi decat NESIMTIRE .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Oct 27, 2003 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manuel a scris:
Si inca ceva: unde se pot gasii in Bucuresti dealeri ok, adica oameni gata sa iti stea cat de cat la dispozitie nu sa strambe din nas cand le spui ca vrei de cateva 'jde milioane some scule klumea, de parca te-ai arata interesat de cine stie ce nazbatie DOMOTEC.
este nevoie sa cumpar un sistem HT Bose la 350 de mil ca sa ma bage cineva in seama ?
Asta nu se popate numi decat NESIMTIRE .

Iti inteleg frustrare/supararea. Asa sunt cam peste tot - nu detine Bucurestiu' monopolu' la... nesimtiti care nu vor sa vanda (practic asta este). Solutia este sa sparga piata unu' mai evreu. Adica sa stie sa vanda!
Eu unu', daca as avea incredere in gusturile omului in general, si a romanului in particular, m'as lansa intr'o afacere cu vreo 2 flacai... Da' nu risc - educatie (chiar si audio) nu's disponibil sa fac! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2003 12:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai hai sa deschidem un magazin de hi-fi!!!
Asta este visul meu de cativa ani buni incoace. Problema cea mai mare in cazul asta o reprezinta banii, care trebuiesa fie in numar foarte mare pt a face uin stoc (din cate stiu eu dealerii iti dau produsul cu banii jos, sunt si cativa, cred, care ti-l dau in custodie, urmand sa il platesti la vanzare).
Una peste alta este nevoie de o suma destul de mare, oricum asi fi dispus sa incerc.
Stau cateodata si visez la magazinul ala.... camere de auditie, instalari custom la clienti acasa, catalog cu instalarile facute, o certificare de la THX
pt instalari Very Happy ....


In ceea ce priveste boxele, sunt convins ca exista solutii mai bune, dar bugetul este strict limitat la suma de 28.000.000, in care trebuie sa intre si receiverul si boxele.

M-am gandit ca receiverul sa primeasca o cota mai mare, aproximativ 17.000.000 iar de restul nu prea am ce boxe sa aleg. In privinta unor frontale de la o firma si un centru de la alta sunt putin sceptic.
Oricum bugetul asta nu o sa imi permita sa iau si un subwoofer, urmand sa il cumpar ulterior, iar alternativa cumpararii unor frontale scumpe, urmand sa cumpar ulterior centrul si surround-ul iarasi nu imi surade.
Am asteptat prea mult pana sa fac rost de banii astia si nu mai sunt dispus sa mai astept Smile , cred ca intelegeti sentimentul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Oct 28, 2003 9:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
Pai hai sa deschidem un magazin de hi-fi!!!

NU ma tenta!
Problema nr. 1: nu suntem din aceeasi localitate.
Problema nr. 2: banii... Confused
Problema nr. 3: am nevoie de o persoana cu experienta in electronica aplicata (un tip pt. depanare/intretinere), care sa participe (sa aiba partea lui!)
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
andrei79b



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 1:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DODE,
Cumpara-ti Yamaha, cu toate ca in cazul tau compari un Yamaha "entry-level" cu un Sony ceva mai sus cotat. Eu am ascultat un RX-V640 si am numai cuvinte de lauda. Il voi cumpara fara ezitare.
RX-V440 e ceva mai ieftinde 16 milioane, iar daca mai pui vreo 2-3.000.000 gandeste-te si la un Harman Kardon (AVR1550/3550).
Despre boxe cre' ca sunt OK pentru 11.000.000, frontalele merg bine si pt stereo, insa eu prefer pt filme un set cu subwoofer. Poate gasesti ceva oferte la JBL, Jamo sau un set KEF (kht 2005) la mana a doua
Apropos, ce DVD si TV folosesti ?
Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mar Ian 03, 2006 6:29 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andrei79
Momentan folosesc un DVD-ROM LG si un TV Goldstar, conectat la iesirea TV-Out a unei placi Gf4 Ti-4200. M-ai cam pus pe ganduri cu HArman Kardon. Este o solutie, mai ales ca AVR2550 costa 15.000.000. O sa imi fie extrem de greu sa ma decid pana in decembrie cand le voi cumpara.

costin
Ai dreptate, ascult si foarte multa muzica, iar o pereche de frontale bune nu au cum sa fie un dezavantaj. Problema este ca nu pot depasi bugetul de mai sus. O alternativa ar fi JBL seria ATX

fontale ATX30= 9.200.000


centru ATX10 = 2.700.000



spate ATX20 = 5.600.000


La configuratia asta o mare problema sunt boxele de surround, mai precis marimea lor care face imposibila prinderea lor pe perete si cer existenta unor standuri speciale, ceea ce duce la cresterea pretului total.
Nu am mai pus in calcul un subwoofer, care costa si el 8.000.000. Daca ar fi sa alge boxe mai scumpe ar trebui sa reduc la amplificator ceea ce nu imi surade. Asa cum am mai zis o sa imi fie extrem de greu sa ma decid, avand in vedere ca investitii de genul acesta nu faci o data pe saptamana Smile
P.S. preturile sunt luate de pe www.aoy.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da...
Vazand parerile voastre apropo de boxe ma gandesc din ce in ce mai serios la o combinatie JBL cu Harman Kardon (AVR 1550, pt a ma incadra in buget).
Astazi imi iau "inima in dinti" si ma duc la "Plasma and Home Theater" in Unirea sa le cer sfatul si celor de acolo (eventual o auditie), avand in vedere ca sunt dealeri atat Pioneer, JBl si Harman Kardon. Ma duc la primul angajat liber si ii spun exact ce vreau, Pioneer sau JBL. Acesta imi spune sa ma duc la colegul lui care "se pricepe mai bine la boxe". Ma duc la colegul lui si ii spun si lui "of-ul" meu. Acesta sta putin si se gandeste si imi spune ca JBL seria ATX nu sunt bas-reflex (fals), ca toate incintele sunt la fel si ca nu prea conteaza marca atata timp cat se aude tare.
Am multumit pentru ajutor si am plecat. Sad
Cred ca singura posibilitate de al face o comparatie intre ele este la HI-FI Arena, unde sper ca o sa stea altfel lucrurile

In privinta pozitionarii boxelor de surround am gasit slutia pana la urma, implicand si cresterea de rigoare a bugetului, suporti de boxe care se pot prinde in perete la pretul de 1.500.000 setul.
Sper ca pana in decembrie can o sa le cumpar o sa reusesc sa imi fac o parereasupra a ceea ce o sa cumpar. O sa va anunt ce am cumparat si de ce nu o sa fac si un "review " Very Happy

Multumesc mult celor care mi-au raspuns, desi nu am auzit inca parerea lui Andrei Smile !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2003 1:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dode a scris:
Astazi imi iau "inima in dinti" si ma duc la "Plasma and Home Theater" in Unirea sa le cer sfatul si celor de acolo (eventual o auditie), avand in vedere ca sunt dealeri atat Pioneer, JBl si Harman Kardon. Ma duc la primul angajat liber si ii spun exact ce vreau, Pioneer sau JBL. Acesta imi spune sa ma duc la colegul lui care "se pricepe mai bine la boxe". Ma duc la colegul lui si ii spun si lui "of-ul" meu. Acesta sta putin si se gandeste si imi spune ca JBL seria ATX nu sunt bas-reflex (fals), ca toate incintele sunt la fel si ca nu prea conteaza marca atata timp cat se aude tare.
Am multumit pentru ajutor si am plecat. Sad

Inca o data incompetenta a invins! NU VOR SA VANDA!!!
Se pare ca deja e vorba de o epidemie! Confused
Am sa fac un topic separat (in sect. Stereophile), pt. a aduna ofurile ( Wink ) - poate face cineva colectie si le prezinta dealerilor, sa stie si ei ce angajati au in curte!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
andrei79b



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 7
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2003 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bai oameni buni nu mai cereti sfaturi vanzatorilor din magazinele romanesti de aparatura audio/video. Sclavii tot sclavi sunt, chiar daca vand E-Boda Very Happy sau Harman Kardon. Ei au ajuns vanzatori acolo deoarece cautau o slujba, nu ca ar avea ceva tangente cu sculele pe care le vand.
Cu toate ca mai sunt si impertinenti uneori, n-or sa ajunga niciodata la nivelul financiar si nu numai al clientilor care isi cumpara boxe BOSE, linii MARANTZ, sau mai stiu eu ce plasma display. Frustrarea si invidia ii roade putin cate putin.
In Germania am testat cu vanzatorii (intr-un magazin de audio/video cat Unirea) 6 sau 7 sisteme de difuzoare HT, fara sa cumpar ceva. Peste doua zile m-am intors in acel magazin sa-mi cumpar un MiniDisc portabil, si recunoscandu-ma mi-au aratat ce sisteme HT mai primisera.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community