FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
toroids ("tuning" audio)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
alex_tic



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 90
Locatie: IASI

MesajTrimis: Vin Sep 03, 2004 9:56 pm    Titlul subiectului: toroids ("tuning" audio) Raspunde cu citat (quote)

Salut! Acesta e primul meu post pe aceste forum, desi am citi cateva zeci. Sunt student in primul an la electronica si telecomunicatii in Iasi . Consider ca ma incadrez in sectiunea stereophile ...chiar daca n-am un sistem audio care sa indeplineasca standarde hi-fi necesare audiofiliei, asta din lipsa banilor (momentan, sa speram!)...dar ca sa nu deviez de la subiect o as va spun cam ce-as vrea sa fac eu sistemului meu audio ( un micrositem panasonic sa-pm 15 2*20 W Bi-AMP intr-o camera de 14 mp). Ma gandeam, pentru inceput sa-mi schimb traful ala oribil cu tole (scoate 15 V in secundar) si sa-mi pun unul toroidal, apoi sa-mi schimb DAC-ul . Astept niste informatii de la voi in legatura cu performantele pe care le voi obtine dupa operarea modificarilor. E posibil sa obtin...macar putin mai mult de la sitemul meu? (teoretic..asa asta ar trebui sa se intample ). Astept si indicatii depre posibili producatori.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 03, 2004 9:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Vin Sep 03, 2004 11:41 pm    Titlul subiectului: Re: toroids ("tuning" audio) Raspunde cu citat (quote)

alex_tic a scris:
Ma gandeam, pentru inceput sa-mi schimb traful ala oribil cu tole (scoate 15 V in secundar) si sa-mi pun unul toroidal

Daca e cu tole nu inseamna ca e oribil.S-a mai discutat pe forum despre trafuri si s-a ajuns la concluzia ca in unele cazuri un traf cu tole bine calculat si executat poate sa faca o treaba chiar mai buna decat unul toroidal. Parerea mea ca este o investitie nerentabila (dpdv al beneficiilor pe care le vei obtine). Eventual poti sa ecranezi traful (daca nu este deja ecranat).

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alex_tic



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 90
Locatie: IASI

MesajTrimis: Vin Sep 03, 2004 11:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu prea cred eu ca cei de la panasonic s-au straduit sa-mi puna mie in sistem un traf cu tole...suficient de bun:)..incerc sa pun unul toroidal ecranat...sa vad cum se misca..macar asa de curiozitare..apoi poate umblam si la operationali (mi-a recomandat frunzila)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Sam Sep 04, 2004 12:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

titro ,gasesti f greu tabla de cupru Smile.
Sus
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Sam Sep 04, 2004 12:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nigel78 a scris:
titro ,gasesti f greu tabla de cupru Smile.
.

Crezi?

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Dum Sep 05, 2004 1:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

spune-mi tu unde pot gasi ?
Eu am gasit la o uzina, dar nu stiu daca e laminata pe o parte...
Smile)
Sus
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2004 6:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
LAMINÁ, laminez, vb. I. Tranz. 1. A prelucra un material (în special un metal) prin deformare plastică, cu ajutorul laminorului. 2. A întinde, a paraleliza și a omogeniza cu laminorul fibrele textile în procesul de filare în vederea toarcerii lor. 3. A reduce secțiunea de curgere a unui fluid. – Din fr. laminer.
sursa DEX

Eu nu stiu cum poti tu sa iti inchipui ca o foaie de tabla poate fi laminata pe o parte, doar pe o parte. Nu cunosc tabla care sa nu traca prin acest proces, am ceva experienta de prin uzinele Laromet de pe vremea cand detineau laminoare. Tot acolo mai poti gasi tabla de alama, cupru sau zinc dar nu produsa de ei, daca te intereseaza cu adevarat ma pot interesa, dar sa fii pregatit sa cumperi minim o foaie (aproape 2 metri patrati).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2004 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laminata sau nu (facuta prin batere, intindere sau xxx procedeu) tabla de cupru tot tabla de cupru este. Parerea mea.

Eu am ecranat niste montaje prin depunere pe plastic a unei pelicule de cupru prin electroliza dar nu am reusit-o tare bine pentru ca am sprayat cu grafit plasticul (pentru a face suprafata lui conductiva) si probabil am dat prea mult ca se desprinde usor pelicula de cupru depusa pe el chiar zgariat cu unghia.

Altadata am sa-mi cumpar un spray cu solutie de cupru si nu va mai fi nevoie sa ma chinui cu sulfati de cupru si tot felul de solutii.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2004 12:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Baterea este probabil in limbaj tehnic forjarea, iar intinderea este o operatie simpla a forjarii libere. Forjarea se prefera la obtinerea semifabricatelor unor piese puternic solicitate dinamic cum ar fi arbori cotiti, biele, supape, roti dintate...deoarece prin forjare se obtin semifabricate cu o structura de rezistenta mecanica superioara celor obtinute prin laminare sau turnare intrucat materialul capata o structura mai compacta, mai densa. Daca tu gasesti in magazin tabla obtinuta prin forjare sa imi iei si mie 2 coli. Tabla din comert se obtine prin laminare transversala si punct. Cursul de prelucrari mecanice + laboratorul l-am trecut cu brio si se pare ca mi-au ramas ceva lucruri prin cap.
Pentru ecranare am folosit tabla de aluminiu, singura pe care am avut-o prin casa, ce parere aveti despre aceasta?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Sep 05, 2004 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am referit ca din punct de vedere electric, in special in cazul de fata pentru ecranare nu conteaza prin ce procedeu a fost obtinuta acea tabla.

Mie mi se pare OK si tabla de aluminiu, chiar am vazut ecranaje cu aluminiu. Singurul dezavantaj eu cred ca este doar imposibilitatea de o cositori prin metodele clasice.
Asta e usor de obtinut din condensatoarele de mare capacitate Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vizitator






MesajTrimis: Dum Sep 05, 2004 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci orice tabla de cupru e buna, asa am inteles de la un cunoscut ca poate sa fie lucioasa doar pe o parte.
Cred ca de unde o sa iau eu ,dau si cat vrei minim 50cm/50cm Smile.
Rezolv ceva cu ecranarea la un cd-player ?
Ce spuneti merita sa incerc sa ecranez, displayul, dac-ul , transporul...

De unde pot cumpara cei mai buni condensatori de valori pana in 4700microF ? sa le spunem "audiofili , sa ii inlocuiesc pe ai mei din cd.
Si ce marci imi puteti recomanda (cred ca din el sunt rubicon ,sper ca am scris bine).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community