FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Care dintre aceste boxe sa aleg?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 4:34 pm    Titlul subiectului: Care dintre aceste boxe sa aleg? Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc la urmatoarele modele :
Klipsch rf 82
http://www.dvdplan et.ro/detalii/4189
Dali ikon 7
http://www.dvdplanet.ro/detalii/2983
Monitor Audio rs8
http://www.aoy.ro/customer/product.php?productid=18593&cat=294&page=12
Camera mea este de 30 mp.
Ce mi-ati recomanda.Problema e ca nu am unde sa le asult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 4:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da' restul liniei din ce e format? (amplif, sursa, cabluri)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fiecare din respectivele incinte suna diferit de celelalte.
Mult mai important decat cablurile - care la acest nivel de pret inca nu prezinta cine stie ce importanta, eu as intreba ce muzica asculti si cam ce astepti de la viitoarele incinte.
Si daca tot esti gata sa dai 58 de milioane pe niste boxe, optiuni ar mai fi multe, e bine de gandit foarte atent inainte, ca de vandut se revand greu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru oricare din incintele mentionate este indicat un amplificator cu cojones tari (chiar daca RF-82 se lauda cu 98dB!). Pur si simplu se simte imediat diferenta in sunet.

Inca ceva - la acesti bani, eu zic ca nu se pune problema cumpararii dupa urechile altora.
Cel mai bine ar fi sa faci un efort si sa stai 1-2 zile in Bucuresti, si asculti mai multe incinte la Jack, Radu sau Iura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mar 26, 2008 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O alta optiune in acelasi registru, dar probabil superioara, ar fi Quadral Vulkan sau Titan.

Si cel mai la indemana ar fi sa iei legatura cu Marco Polo - care este tot din Cluj, si eventual sa asculti la el ceva boxe adevarate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 9:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am un amplificator pioneer A-A9-J. Acuma problema e ca nu am unde sa ascult boxe in cluj,ca asa degeaba ma uit la specificatii ca nu pot sa stiu care dintre boxe sa aleg. De Monitor Audio rs 8 ce parere aveti?
Am vrut sa scult MA rs 8 aici in cluj la show room la vest sound dar nu sunt pe stoc decat rs1. Dali ikon 7 parca sunt cam scumpe.Banii as avea dar ma gandesc ca degeaba dau 60 de milioane pe boxe si peste 5, 6 ani apar altele mai bune si poate la pret mai mic. ma gandesc totusi sa cumpar ceva pana in 40 de milioane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 9:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avram a scris:
Am un amplificator pioneer A-A9-J. Acuma problema e ca nu am unde sa ascult boxe in cluj,ca asa degeaba ma uit la specificatii ca nu pot sa stiu care dintre boxe sa aleg. De Monitor Audio rs 8 ce parere aveti?
Am vrut sa scult MA rs 8 aici in cluj la show room la vest sound dar nu sunt pe stoc decat rs1. Dali ikon 7 parca sunt cam scumpe.Banii as avea dar ma gandesc ca degeaba dau 60 de milioane pe boxe si peste 5, 6 ani apar altele mai bune si poate la pret mai mic. ma gandesc totusi sa cumpar ceva pana in 40 de milioane.


Cred ca RS6 sunt suficiente pentru spatiul de care ai pomenit.Daca ai un buget de 6000 ron,te sfatuiesc sa vinzi ampliful si sa cumperi un sistem. Daca citeai cu atentie sutele de posturi in care acest subiect a fost desbatut, aflai ca pentru un sunet de calitate este nevoie de un sistem,ca nu poti aduna cateva componente de aiurea si sa ai un sunet bun.Oamenii intelepti ai acestui forum vorbesc de un asa numit 'matching'.Povestea aceasta a matchingului este foarte adevarata,poti avea scule de mii de euro care suna prost,pentru ca nu se potrivesc.Daca nu poti asculta cateva sisteme,incearca sa mergi pe ceva verificat,o varianta care a reusit sa satisfaca cel putin o duzina de urechi. Idea
Bafta!

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 9:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LA niveleul asta de pret lucrurile se complica intervine puternic chestia de matching intre amplificator si boxe. Aceleasi boxe care suna foarte bine pe un amplificator pe altul sa sune mult mai salb chiar daca cele doua amplificatoaare au acelas pret.
Fara sa sculti e foarte riscant daca tot esti dispus sa dai intre 30-50 milioane pe incinte poti sa faci un drum la bucuresti cu amplificatorul sa asculti mai multe tipuri de incinte si sa iti cumperi ce iti place.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dinica scuze ca am postat acelas lucru dar cand m-am apucat de scris postul tau nu era.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avram a scris:
Am un amplificator pioneer A-A9-J. Acuma problema e ca nu am unde sa ascult boxe in cluj,ca asa degeaba ma uit la specificatii ca nu pot sa stiu care dintre boxe sa aleg. De Monitor Audio rs 8 ce parere aveti?
Am vrut sa scult MA rs 8 aici in cluj la show room la vest sound dar nu sunt pe stoc decat rs1. Dali ikon 7 parca sunt cam scumpe.Banii as avea dar ma gandesc ca degeaba dau 60 de milioane pe boxe si peste 5, 6 ani apar altele mai bune si poate la pret mai mic. ma gandesc totusi sa cumpar ceva pana in 40 de milioane.


Daca peste 5-6 ani apar "altele mai bune si poate la un pret mai mic", atunci nu vor mai fi produse nici macar in China, probabil in Mongolia, pe saua calului, sau in insulele Tuamotou, din scoici calitatea a IV-a.
trebuie sa tii cont ca indiferent cat dai, 1/2 face si de 1/4 merge! Mai ales la entry level pretul nu indica f.precis calitatea!
Asculta si cumpara ce-ti place! Calitativ, la acelasi pret toate sunt acelasi pamant!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
mihai23cluj



Conectat la: 10 Mar 2008
Mesaje: 29

MesajTrimis: Joi Mar 27, 2008 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sal avram , si eu sunt din cluj si nu prea stiu ce sa aleg , eu as vrea sa imi fac un sistem sorround , si oscilez intre varianta de buget Magnat Monitor
sau Monitor Audio seria Bronze , Yamaha seria NS-555 .
pt sourround e nevoie de mai multe boxe si de sub si creste repede bugetul .

nu prea stiu ce sa fac , oare merita un sistem sorrund cu boxe de marca .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Vin Apr 04, 2008 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut

Am fost astazi la Vest sound in Floresi si am ascultat boxele de la MA rs 8 pe amplificatoru meu de la pioneer. Si surpriza am ramas fara cuvinte ,nu credeam ca o sa se auda asa de bine.E tot ce mi-am dorit de la niste boxe ,sincer. Boxa asta are de toate si bass ,medii, inalte.Ma gandesc ca la mine acasa o sa se auda si mai bine pt ca am si parchet iar la shoow room nu era parchet pe jos ma refer la bass.
Deci cumpara suta la suta MA rs 8.


Multumesc tuturor celor cere mia-ti scris
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
ananas



Conectat la: 13 Feb 2008
Mesaje: 127
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 8:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci avram ... cum suna rs8 la tine acasa (mai ales ca s-au mai rodat putintel) ?!?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
avram



Conectat la: 17 Feb 2008
Mesaje: 45
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 9:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu leam cumparat inca boxele ,luna viitoare urmeaza sa le cumpar
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community