FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Festivalul de slagare da' slagare MAMAIA 2004
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 12:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dizzy a scris:
The spirit is still alive.
Asta sa fie oare spiritul Vama Veche Twisted Evil ? Cu sute de db, plaja ocupata de scene si catavenci care se dau mari salvatori si de fapt ingroapa putinele locuri in care te mai simti bine (vezi Vadu ...)? O fi "still alive" din '94 incoace, ca de fapt spiritul e mort de mult ... din pacate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 12:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Dizzy



Conectat la: 21 Apr 2004
Mesaje: 98
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 1:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Avand in vedere fragezimea varstei, nu am apucat sa simt spiritul decat dupa '98, cu toate ca am fost si mai inainte de acest an nu cred ca are relevanta.
Deci - scuza-mi ignoranta, nu am de unde sa stiu cum a fost inainte de '89, par example. Poate doar din povestile celor mai in varsta - te-as ruga sa-mi povestesti cate ceva despre acele vremuri demult apuse. De Portita ce zici, ai fost pe acolo ? Cred ca se apropie de ce a fost in vama mai demult .

_________________
"A fi impreuna este un inceput. A ramane impreuna este un progres. A lucra impreuna este un succes!" Henry Ford
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum a fost in ceea ce consider eu a fi fost Vama Veche nu prea am cum povesti.

In schimb am sa postez un scurt "articolas" neterminat al unui foarte bun prieten, scris pentru a fi publicat pe site-ul salvativamaveche.ro la lansarea acestuia. A renuntat dupa ce a realizat care era ideea miscarii "Salvati Vama Veche" si cum urma a fi pusa in aplicare.

"Am fost niste tineri normali. Sintem in continuare normali. Si poate cel mai important lucru este ca sintem in continuare tineri. Nu am fost nici hippie, nici punk-eri, nici rock-eri, nici jazz-mani "imputiti". Am acceptat aceste lucruri. Am cochetat cu ele. Am crezut in ele dar nu le-am dus la rang de extrem. Este dreptul fiecaruia de a spune ce e bun si ce nu e bun pentru el. Este dreptul fiecaruia de a crede in ceva. SI NOI AM CREZUT IN VAMA VECHE!

Am trait in Vama Veche in vremuri de mult uitate. Luna de miere am petrecut-o in Vama Veche acum 11 ani. Din pacate nu am “darul scrisului” ca sa pot descrie exact toate trairile din acei ani. Sentimentul unic de a iesi gol din cort si sa intri direct in mare. Sa inoti in noapte pe luna plina si sa mai prinzi si una din acele nopti fascinante in care apa era plina de licurici care faceau ca orice miscare sa lase in urma o dira fosforescenta. Sa te intrebi dimineata unde ai ingropat conservele.

Cum poti explica mai bine magia acelor vremuri si locuri? Citi dintre voi isi mai aduc aminte de Tabara Clujenilor ? Citi isi mai aduc aminte de Mami, cu vesnica salteluta pe care erau culcati cei obositi (de sprit , de soare , …)? Citi isi mai aduc aminte de magarul isteric la ore fixe ce pastea pe actualul loc al Mitocanului? Citi isi mai aduc aminte de porumbul inalt si bine hranit de noi cei care traiam pe plaja? Citi isi mai aduc aminte de barzoiul Misa si teckelul Jarone cu simpaticii lor stapini?

Lucian Mindruta spunea mai devreme “ Vama e Veche dar oamenii-s noi”. Deci nu locul e problema ci oamenii. Acei oameni care au incercat sa strice 2 Mai-ul, acei oameni care au reusit sa distruga Vama Veche. Nu e vina celor care au construit ca idiotii, nu e vina celor care au interzis camparea, nu e vina celor care pun manele. Ei nu au facut decit sa raspunda nevoilor noilor consumatori de Vama Veche.

(…) M-am aprins si am facut un portret al noului consumator de Vama Veche. L-ati fi gasit intre parantezele de mai sus dar cred ca mai bine nu. Stim foarte bine cine sint ei!

Lucian Mindruta are dreptate atunci cind spune ca “Vama nu mai e locul nostru, trebuie cautat alt loc si tinut secret!”.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community