FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cd player Teac VRDS 25X

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 6:47 pm    Titlul subiectului: Cd player Teac VRDS 25X Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o astfel de scula in Franta la aproximativ 700 euro...ma gindeam sa il folosesc ca un transport . Are cineva o astfel de scula...cum suna si mai ales cum merge transportul.
Cu multumiri anticipate !

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 6:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 31, 2008 8:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca nu exceleaza la nici un capitol http://www.geocities.com/teac_vrds_25x/ .
Oricum, nu vad de ce ai schimba actualul transport, mai ales avand in vedere DAC-ul pe care il folosesti...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa mai cauti si alte reviewuri. Ala este scris de un adept al DAC-urilor non-upsampled si al lipsei de filre pe iesire. Ceaa ce pentru mine denota un anume nivel de subiectivitate peste care nu pot trece.
Am ascultat cateva variante de DAC-uri nonOS si chair am modificat unul din playerele mele pentru a functiona asa. Intotdeauna rezultatul a fost sub "faima" de care se bucura printre unii DIY...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 11:33 am    Titlul subiectului: Re: Cd player Teac VRDS 25X Raspunde cu citat (quote)

oake a scris:
Am gasit o astfel de scula in Franta la aproximativ 700 euro...ma gindeam sa il folosesc ca un transport . Are cineva o astfel de scula...cum suna si mai ales cum merge transportul.
Cu multumiri anticipate !


Cunosc f. bine acest aparat! Daca-l folosesti ca atare, cu tot cu DAC-ul intern, sunetul este unul absolut comercial. Un Marantz CD-17 MKII il bate de departe.

Daca il folosesti doar ca transport, cu un convertor extern bun si un cablu digital f. BUN, o sa constati ca este unul dintre cele mai tari transporturi!!!

Dar, daca pui la socoteala cei 700 EURO pentru Teac, inca vreo 700 EURO pe un cablu digital bun (luat eventual second hand) si banii pe un convertor bun (inca vreo 2-3000 EURO), doua cabluri de alimentare bune (cel putin 500 EURO ambele), mai bine iei un cd-player integrat foarte bun (Ex. un Wadia second hand). Transportul VRDS confera sunetului un FOCUS de inegalat si un TIMING iesit din comun, bineintels daca este combinat cu un convertor pe masura. Cu un cd-player Wadia ai toate acestea all-in-one. Poti sa gasesti un Wadia second hand la un pret f. atractiv...

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eduardlapas ai cumva Wadia de vanzare sau te bate gandul sa vinzi asa ceva?

Citat:
Transportul VRDS confera sunetului un FOCUS de inegalat si un TIMING iesit din comun, bineintels daca este combinat cu un convertor pe masura
de aceeasi opinie, mai ales cu timingul, chestie care se remarca.

Citat:
Poti sa gasesti un Wadia second hand la un pret f. atractiv...
(vezi intrebarea de mai sus) - aici cred ca faci o presupunere gresita, oake nu doreste sa sune bine, el doreste un transport bun la un pret ce pare chilipir (daca nu sti cat a halit mecanica aia la viata ei....si nimeni nu stie, nici popa).

SoNic_real_one
Citat:
Eu zic sa mai cauti si alte reviewuri
astea sunt sursa ta de "experienta" ? Sau te oferi sa le faci un rezumat pe aici din ce ai citit pe net (nu uita pozele!) avand in vedere ca ai intervenit fara sa habar ai de acest transport TEAC.

Treaba sta cam asa, chiar daca acel TEAC e un transport bun, totusi cumparandu-l prin posta nu poti sti nicicum gradul de uzura si nici nu ai pe cineva de la care l-ai cumparat si caruia apoi sa-i bati in usa cu trancota moarta in bratze. Eu aici detectez partea slaba a problemei.
Sus
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
SoNic_real_one
Citat:
Eu zic sa mai cauti si alte reviewuri
astea sunt sursa ta de "experienta" ? Sau te oferi sa le faci un rezumat pe aici din ce ai citit pe net (nu uita pozele!) avand in vedere ca ai intervenit fara sa habar ai de acest transport TEAC.


Nu eu am dat linkul cu reviewul ala, asa ca ciocul mic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="momolo"]eduardlapas ai cumva Wadia de vanzare sau te bate gandul sa vinzi asa ceva?

Nu, al meu Wadia nu este de vanzare! Twisted Evil

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 6:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pt opinii.
Intr-adevar momolo are dreptate, nu sunetul ma intereseaza neaparat
( eram doar curios, oricum nu strica sa sti cum suna asta in cazul in care iti mai schimbi niste scule si esti nevoit pt o perioada sa asculti pe el )transportul in schimb da!
Nici mie nu-mi place deloc ideea de a achizitiona o scula prin posta, cu toate acestea as avea un prieten in franta care ar putea sa il vada.
Acuma ascult, sau ma rog pot sa ascult, un rega apollo, care rega am inteles ca are un transport destul de bun.
Am zis " sau pot sa ascult " deoarece momentan sint cu cele doua lampi DIY in upgrade-are.
In final sistemul va fi compus din doua difuri de banda larga cu supertweeter si doua difuri de bas conduse de a doua lampa.
Aici intervine problema unui crossover activ audiofil, ceea ce nu se prea gaseste.
Am gasit totusi un pre TacT, tot in franta care mi-ar rezolva si cross-ul si volumul central plus alte " bunatati "...acuma nu stiu cit de bine suna aceasta scula nordica ( din cite am inteles )
Intrebarea ar fi : merita vrds-ul fata de rega, dpdv transport?
Ar mai fi un transport teac vrds T1B in franta, de data asta la un magazin care se ocupa cu sh-uri si ceva mai ieftin.

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 8:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oake, io folosesc un 25, daca vrei putem incerca sa facem un test in sistemul tau.

pm me,
bafta,
viperu

_________________
Without music, life is a journey through a desert - Pat Conroy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community