FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Pioneer sau NAD?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cornel_24



Conectat la: 19 Mai 2007
Mesaje: 25
Locatie: Rm.Sarat/Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 3:39 pm    Titlul subiectului: Pioneer sau NAD? Raspunde cu citat (quote)

Salut!
As dori sa achizitionez in viitorul apropiat un amplificator care sa inlocuiasca actualul meu Technics. Problema este ca nu m-am decis daca sa iau unul SH sau unul nou. Eu ma orientasem spre un Pioneer 717 sau 757 care m-a impresionat prin constructia lui foarte solida si sunetul bun. Credeti ca un NAD C352 l-ar face pe batranul Pioneer la capitolul sunet? Ar merita sa-l achizitionez pe acesta din urma? Mentionez ca boxele la care ascult sunt Jamo Studio 180 dar voi face un upgrade in viitor.
Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 3:39 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 3:44 pm    Titlul subiectului: Re: Pioneer sau NAD? Raspunde cu citat (quote)

cornel_24 a scris:
Salut!
Credeti ca un NAD C352 l-ar face pe batranul Pioneer la capitolul sunet? Ar merita sa-l achizitionez pe acesta din urma? Mentionez ca boxele la care ascult sunt Jamo Studio 180 dar voi face un upgrade in viitor.
Va multumesc.


Cu siguranta. Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce gen de muzica asculti?
Cum iti place sa sune?
Eu am avut pioneer destule si toate mi-au placut.Intre 7x7 si 6x6 prefer seria 6.Daca vrei control si rezerva mare pe bas mergi pe Harman-Kardom seriile dinainte de 90.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cornel_24



Conectat la: 19 Mai 2007
Mesaje: 25
Locatie: Rm.Sarat/Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand tin sa va multumesc pentru promptitudionea de care ati dat dovada.
Ascult in general house,dance,pop,rap, muzica moderna, dar si balade rock. Nu ascult muzica clasica. Eu ma orientasem la seria 7x7 de la pioneer pentru ca mi s-a parut ca e construita cu mai mult simt de raspundere (2 trafo fata de 1 la seria 6x6,2 randuri de tranzistori finali). Acum va intreb daca un NAD C352 ar fi o alegere mai buna pentru muzica pe care o ascult. In plus beneficiaza si de telecomanda. Ma intereseaza o redare cat mai curata a sunetului fara coloratii.
Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat ambele modele, Pioneer-uri din acele serii chiar mult, dar niciodata comparativ, in acelasi setup.

Totusi, in acest caz, parca-parca am un feeling care ar merge spre "batranul Pioneer", cum ii spui tu (mi-a placut expresia) Cool

Pe ce boxe vei vrea sa cante?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mergi linistit pe NAD (asta daca nu ai alta varianta de SH de la Publicitate).
Sus
cornel_24



Conectat la: 19 Mai 2007
Mesaje: 25
Locatie: Rm.Sarat/Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe NAD eram orientat si eu. Cred ca e mult mai capabil decat Pioneer-ul. In plus este frumos lucrat in interior in comparatie cu integratele Cambridge Audio din aceeasi gama de pret.
In viitor vreau sa achizitionez o pereche de boxe MA BR5. Ar fi o combinatie reusita cu NAD?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Apr 10, 2008 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=19302&highlight=br5
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=18858&start=0

Deci, este o combinatie buna...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community