FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ProAc Tablette
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 10:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bah baieti,trag astia iar obloanele la forum Laughing si am muncit degeaba atat timp la tastatura...Smile dor mareee Very Happy mai lasa-ne nitel sa ne racorim Very Happy

am uitat sa precizez
combinatia dintre aceste difuri s-a dovedit a fi nu reusita,ci f reusita in opinia mea,mai ales timbral!
problema mare a fost implementarea nu f reusita...Sad
o implemnatare corecta pe care am abordat-o cu succes ar fi urmatoarea:
woferul scapa cu ord 2 electric iar notchul ala trebui mutat mai jos,pe burta aia(pe breakup nu e nevoie)
la tw trebuie micsorat lpadul(nu merge cu rez serie ca trage taierea mai la stanga si strica simetria pantelor) si ordin electric min. 3 pt a intarzia/compensa mai mult diferenta de offseturi pe adancime(sa se apropie mai bine fazele)(daca boxa va sta cu bafleul perpendicular cu solul) si pante simetrice LR4
daca boxa se inclina,ar scapa si cu ord 2 electric pe tw,dar cu pante asimtrice pt a compensa putin acel offset
taierea acustica iese undeva la ~2400hz +/- o furnica
(pt a vedea schema si masuratorile va costa 50E,pai cum Laughing,group buy daca e saracie mare Very Happy ,sa-mi recuperez si eu investitia ca timpul pierdut oricum e din pasiune Very Happy)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 10:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 12:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
MP,ma asteptam la mai mult profesonalism din partea ta,SINCER,mai ales ca nu te-am insultat cu nimic
dar ,tipic romaneste,te-ai apucat sa scarmi dupa niste discutii sterile de acum 3 ani si sa incerci sa ma denigrezi.DA ,difurile suna f bine,la asta s-au referit comentariile mele,suna si fara filtru ala facut cum a fost facut,dar asta e calitatea celui care le-a proiectat ,nu a filtrului.Eu am pus acest post pt a vedea ca omul mai greseste si nu e bine sa te bati cu pumnul in piept ca le stii pe toate.
CBI, ma asteptam la mai mult bun simt din partea ta, SINCER, mai ales ca daca chiar vroiai sa-mi arati ca "am gresit" cu ceva ar fi trebuit sa o faci dupa o saptamana, o luna, 2 si in nici un caz dupa 3 ani si pe un forum unde din pacate nu se pot "auzi" graficele ci doar se pot citi texte. Cred ca mai aveai emailul meu; imi puteai scrie acolo si mai mult ca sigur am fi avut o discutie mult mai academica. Ceea ce faci tu acum este tipic romaneste si poate ca ai fi trebuit sa scarmi tu dupa propriile afirmatii si sa cantaresti bine inainte daca atunci ai spus adevarul sau vorbeai "discutii sterile". DA, mai reciteste inca o data BINE ce ai scris in acele comentarii sterile:
CBI a scris:
Boxele suna nesperat de bine,chiar nu le gasesc defecte,vorbesc f serios.Nu am criticat nimic
Sunetul este f direct si neutru,si imi creeaza impresia de putin rece
Am precizat f clar ca nu sshsie sau tztzaie.Stiu la ce te referi,exclus acel fenomen
Crede-ma ca in comparatie cu ce aveam sunt visul fructulor
Inca nu le-am gasit defecte,in caz ca ai obs nu am scris nimic rau despre ceva anume
Exista intr-adevar si posibilitatea ca din cauza reproducerii mai(sau foarte) acurate a intregului spectrului si a lipsei coloratiilor sa mai dureze ceva pana ma obinuiesc
Ma intzeapa inima cand sui altceva pe stativ acum in locul lor
Adevarul e ca nu prea am ascultat 'cartoane' calumea ,doar se stie ce se gaseste pe la magazin chiar si la firme de specialitate
Au un sound f specific aceste SS-uri
Faptul ca tw sunt taiate mai jos chiar nu ma deranjeaza,am observat ca intrumentele din acea zona suna mai cu corp,nu firave,si se aud si acele armonici de care zici mai clar.In nici un caz nu mai urc Fc-u,este bine asa
Am avut la inceput doar o mica 'neplacere'(nu am gasit alt cuvant,dar e mult spus) cu faptul ca in filtrul 'default' erau putin cam atenuate tw,dar am gasit o poztie optima in care nu am nici bas prea mult,nici inalte atenuate.
Vorbesti si de boxe si de Fc deci si de filtre Twisted Evil Asa ca mai scuteste-ma de povestile sterile actuale si dupa 3 ani Twisted Evil Zici ca nu m-ai insultat, dar atunci arata-mi unde m-am batut eu cu pumnul in piept si unde am scris ca le stiu pe toate Twisted Evil
CBI a scris:
Stii discutiile intre noi si nu vreau sa ma fac de kko sa afle si colegii ce probleme exact am avut eu cu boxele si sfaturile primite,care nu au ajutat prea mult si doar recent le-am descoperit,(din cauza asta am scris asa tarziu!) pt ca adevarata problema o vezi si tu care era si noi o ocoleam,eu macar eram in umbra pt ca nu stiu ce faceai tu in particular,eu primeam doar 'texte' Very Happy
Stiu discutiile intre noi pt. ca sunt scrise. Ciudat e ca la vremea respectiva sfaturile pe care ti le-am dat au fost bine venite si nu-mi amintesc sa-mi fi reprosat atatea atunci Surprised
CBI a scris:
Recunosc ca nu am avut de unde sa stiu atunci ce se intampla pt ca asa ceva nici nu ma astepam,urechile mele nu sunt aparat de masura precis!
Urechile tale (si ale fiintelor umane) sunt cele mai precise aparate de masura! Acum vorbesti de parca 3 ani ai fost aproape surd si suddenly ti-a revenit auzul si ai avut revelatia Rolling Eyes
CBI a scris:
Tot nu inteleg o chestie,adica trebuie sa mai platesc separat daca vreau sa vad masuratorile Laughing .Adica am facut boxele la tine si ti-am platiti cat mi-ai cerut pt(exact vorbele tale) a-mi proiecta un filtru pt combinatia mea de difuzoare si cutie sau a primi unul moka dar pt care nu garantezi.Cam aiurea faza...Odata ce ai zis ca ai o baza de date a ta cu toate difurile cu care ai lucrat ,nu ajunge suma ceruta pt a oferi un filtru testat calumea,ca odata ce il faci,poti sa il vinzi linistit in contnuare ca doar vezi ca nimeni care a cumparat pana acum nu a pus schema pe forum pt ca a dat un ban pe ea
Nu stiu cand sau cu ce ocazie ti-am zis de baza mea de date cu toate difurile cu care am lucrat (sunt convins ca nu ti-am spus asa ceva), dar NU, NU ti-am oferit un filtru testat ca lumea ci O SCHEMA de filtru!!!!!! Este cu totul altceva!!!!!! Implementarea, componentele si greselile pe care le-ai facut sau nu iti apartin numai tie, la fel si voicing-ul!!!!!! A daca iti ofeream filtrul facut fizic sau mai mult incinta acustica ca si produs finit la cheie aveai toate motivele din lume sa reclami un sunet neplacut sau vreo gresala de proiectare/fabricatie, dar cu siguranta ai fi facut-o in timp util NU DUPA 3 ANI!!!!!! Asta ce faci tu acum e o faza aiurea!!!!!! Nu ai notiunea timpului Laughing Toate schemele sau filtrele pe care le-am facut cu Usher 9950-20 sunt complet diferite pt. ca le-am facut cu midwoofer-e diferite!
Deci daca vrei o schema de filtru cat mai acurata trebuie sa platesti si masurarea difuzoarelor (exact cele pe care le ai). Daca vrei un produs finit cumpara unul finit. Daca vrei sa te implici in fabricarea lui atunci implica-te!!! Fa voicing-ul, schimba schema, masoara, ia-o de la capat, dar nu veni dupa 3 ani sa-mi spui ca ce ai spus atunci sunt "discutii sterile" ca sa nu spun minciuni si ceea ce scrii acum este ADEVARUL si ca eu in nemernicia mea spun si scriu peste tot ca sunt cel mai bun si ma bat in piept cu asta Mad
CBI a scris:
cand a aparut topicul lui father cu boxele lui si am vazut aceeasi impemetare pe partea de joase din poza pusa pe forum am zis s-o las asa cum e ca ma mult nu am ce-i face...
Este aceeasi topologie, dar NU aceeasi implementare pt. ca este alt tweeter, alta dispunere pe baffle!!!!!! In plus am mai facut de atunci 3 perechi si 2 kit-uri identice cu ale lui FATHER si nu s-a plans nimeni. Cine stie poate peste 3 ani Rolling Eyes
CBI a scris:
Acum zici ca eu mi-am facut masuratorile cu un mic care-i cad chilotzii pe inalte Laughing ,dar TU CU CE iti faci masuratorile? ce mic specilizat ai tu? eu l-am comparat pe al meu si dif. fata de unul de 300E cu calibrare sunt neglijabile.Ce are behringeru??de ce le mai vinzi daca sunt naspa?? Very Happy
Esti invitatul meu sa prezinti masuratori ale tale,cu precizie de laborator si sa-mi dovedesti contrariul.Tehnic,nu prin vorbe.
Eu am fol capsula panasonic wm61a cu calibrare(folosita la greu pe forumurile de afara si nimeni nu s-a vaitat niciodata si nu toti umbla cu bergenbiere ca la noi) , preamp si calibrare electrica a intrarii in placa de sunet.
De ce as avea incredere in vorbelele de pe forum si nu in datele mele concrete si urechile din dotare??
Remarca despre mic a fost o figura de stil pt. a nu se crede ca e mai bun decat cel folosit de Scanspeak Smile Pana si eu folosesc un mic mai scump de 300e - un Aco Pacific facut pt. Liberty Instruments de unde am si analizorul de sunet si soft-ul aferent. Pt. informarea ta corecta NU (mai) vand de mult (ma rog, la scara istorica 1-2 ani nu inseamna nimic) microfoane Behringer Wink
Multumesc pt. invitatie, dar nu trebuie sa prezint nicio masuratoare si nu trebuie sa te conving de nimic. Daca deja mai multa lume se bucura de incintele mele, pt. mine e suficient pt. ca stiu ca nu vorbele sau masuratorile au convins ci sunetul acelor incinte. Aceasta realizare nu poate fi descrisa prin grafice sau texte desi sa fii convins ca am facut nenumarate masuratori si simulari pt. fiecare proiect. Nu am zis sa nu ai incredere in urechile tale si cu atata mai mult "vorbele de pe forum" pe care le-am citat iti apartin in totalitate si nu sunt numai despre difuzoare cum incerci s-o cotesti acum Twisted Evil ci si despre boxe si filtre.
CBI a scris:
nu trebuie sa arat nici o licenta ca softurile merg si free o perioda,cred ca stii asta deja .CUm le-am facut eu rost nu e treaba nimanui.SI tu ai facut la fel cu siguranta.Si nu scrie pe nicaieri vreun nume de progr in pozele puse Very Happy
Nu ma refeream la ale tale in special. Si da, softurile merg si free o perioda, dar mai putin de 1-3ani, cred ca stii asta deja. Nu am facut la fel, eu le-am cumparat nu le-am furat.
CBI a scris:
Producatorii au schimbat datele acum recent,care sunt mai bune? chiar atat de greu e sa se vada o diferenta de spl si un breakup care nu sunt acolo? sau combo-ul ala la tweter.Parca nici la szolt nu aparea ca si el pusese niste grafice pe-aici.Dar masuratorile lui zaph mark k sau troels si multi altii asupra acelui dif. nu sunt bune? tu daca ai folosit datele producatorilor(si pe mine nu m-ai anuntat ca nu mai plateam sigur Very Happy) cu ce crezi ca sunt mai bune cand ele alea sunt scoase pe panou infinit si sunt o medie de la un lot deja eliberat din stoc?
Ce inseamna recent? Acum o luna, acum 3 ani? La Zsolt nu aparea combo-ul ala la tweter pt. ca l-a taiat mai sus de 2000Hz din cate stiu eu.
De fapt te-am anuntat cu privire la datele de proiectare si ai spus ca oricum nu mai sunt bani si ca urmeaza sa bibilesti filtrul cum iti va placea tie. Te rog sa nu-mi faci dupa 3 ani proces de intentie ca asta chiar e o faza de 2 lei si nu te stiam asa Confused
CBI a scris:
Acest proiect nu s-a consumat niciodata dpmdv pt ca doar un ultima perioda am obs problema si aprope ca am reusit sa o corectez si in sfarsit boxele sunt cum ar fi trebuit
Dpmdv acest proiect s-a consumat odata cu "vorbele sterile" pe care le-ai scris pe forum si pe email in legatura cu aceste boxe (difuzoare, incinte, filtre) si pe care le-am crezut sincer Confused Daca in prezent ai ajuns la o config. pt. care in sfarsit boxele sunt cum ar fi trebuit nu pot decat sa te felicit (din nou), dar avand in vedere ca acum 3 ani ai spus cam acelasi lucru pt. o alta config. care este de fapt adevarul? Sau ti-ai schimbat si urechile? Rolling Eyes
CBI a scris:
Cat platesti atat primesti?cu asa usurinta o arunci acuma dupa ce ai luat banii? nu e frumos Very Happy,de ce nu m-ai anuntat inainte cum procedezi Very Happy
DUPA 3 ANI pt. tine inseamna ACUMA?????? Shocked Si te-am anuntat, dar erai prea ocupat sa-ti numeri maruntisul pe care l-ai alocat acestui proiect Twisted Evil Cum dracu nu ai observat "problema" decat dupa 3 ani??? Inseamna ca ori este o problema ULTRA MINORA ori urechile tale si-au revenit miraculos dintr-un fel de "letargie" care a durat 3 ani Surprised
CBI a scris:
burta aia e cat se poate de reala si audibila(am auzit explicatii pe aici ca instrumentele au corp ,grasime ),si in urma filtrarii ea iese si mai bine in evidenta.Pt mine nu suna asa ,din prima zi m-a terorizat...
Explicatiile despre instrumentele care au corp iti apartin si te-am citat ca sa nu spui ca altcineva a spus-o, dar vad ca nici citat nu iti asumi cuvintele. Daca te-a terorizat din prima zi, trebuia sa iesi la "rampa" a doua zi nu dupa 3 ani Twisted Evil
CBI a scris:
Daca putem purta o discutie cu argumente fara sa o dam in balarii ar fi bine sa stiu si eu daca ma mai deranjez in continuare sa scriu atat sau sa fac una alta Rolling Eyes
Putem purta o discutie NU un proces de intentie cu diy-flame alaturi! In opinia mea te deranjezi degeaba, nu din cauza ca nu ar fi fost interesant continutul informatiilor ci din cauza formei in care ai imbracat de la inceput aceste informatii Sad pt. ca asa cum ai remarcat din prima d-flame abia astepta un astfel de motiv Very Happy

Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Mie Mar 16, 2011 12:47 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
am uitat sa precizez
combinatia dintre aceste difuri s-a dovedit a fi nu reusita,ci f reusita in opinia mea,mai ales timbral!
problema mare a fost implementarea nu f reusita...Sad
o implemnatare corecta pe care am abordat-o cu succes ar fi urmatoarea:
woferul scapa cu ord 2 electric iar notchul ala trebui mutat mai jos,pe burta aia(pe breakup nu e nevoie)
la tw trebuie micsorat lpadul(nu merge cu rez serie ca trage taierea mai la stanga si strica simetria pantelor) si ordin electric min. 3 pt a intarzia/compensa mai mult diferenta de offseturi pe adancime(sa se apropie mai bine fazele)(daca boxa va sta cu bafleul perpendicular cu solul) si pante simetrice LR4
daca boxa se inclina,ar scapa si cu ord 2 electric pe tw,dar cu pante asimtrice pt a compensa putin acel offset
taierea acustica iese undeva la ~2400hz +/- o furnica
Ai uitat sa precizezi ca filtrul initial era de ord. 1. Asa l-am facut pt. ca te plangeai la tot pasul ca nu mai sunt bani. Ti-am facut si buy-back la niste tuburi bass-reflex de cativa euro. Ideea era sa concep o schema de filtru cat mai ieftina cu cat mai putine componente. La ord. 1 electric (6dB/oct.) si notch-ul trebuia pus acolo unde l-am pus, iar tweeter-ul taiat atat de jos, doar cu ord. 2 prezenta si el acel "combo" cum ii zici tu.
Bineinteles, cu un filtru de ord. 2 sau 3 electric, woofer-ul (de fapt tweeter-ul) scapa de efectul acelui break-up si cu ord. 3 pe tweeter chiar scapi si de problemele de offset, dar filtrul va cere mult mai multe componente si nu va mai fi ieftin Rolling Eyes Acum in f. de polaritatea cu care il pui, tweeter-ul va radia 15grade in sus sau 15grade in jos pe un filtru de ord. 3 in plan polar vertical. Asta ai luat-o in calcul?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 1:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok,am citit in diagonala si concluzia e ca nu pot purta o discutie pe argument
pt ca ataci persoana si nu subiectul(nu ai facut nu ai fost in stare nu ai dres)
da si ce ma rog vrei sa mai fac acum,sa iti scriu pe mail sa iti dau masuratorile mele sa imi faci un nou filtru?
dpmdv ai avut aceasta sansa de nenumarate ori,pt ca nu m-am plans doar o singura data! timpul meu pierdut in zadar nu se pune? oare cati or mai fi in aceesi situatie dar nu au curaj sa faca nimic sau le este rusine,PE BANII LOR
acum m-am trezit pt ca acum am avut ocazia
daca prezentam acum 2 ani niste grafice facute in ARTA cu un mic de pc la care chiar ii cadeau chilotzii peste 10khz,ma luai la bascau sigur...
tuburile pe care mi le-ai schimbat,nu vad de ce ai adus discutia asta(crezi ca mi-ai facut un bine raportat la restul patzite,sper ca nu vrei sa ma apuc sa dau si eu din curte patzaniile patzite...),erau la tonsil(la alea cum o fi filtrele facute,are rost sa le mai masor? ) pt ca le pusesem pe fata ,un alt proiect la fel de chinuit si de care am tras la fel de mi-au iesit ochii din cap...nu vreau sa ma gandesc ce o fi si acolo...sa-mi fie invatare de minte ca am fost mic si prost...si credul ca tot ce zboara...

Citat:
dar NU, NU ti-am oferit un filtru testat ca lumea ci O SCHEMA de filtru!!!!!! Este cu totul altceva!!!!!! Implementarea, componentele si greselile pe care le-ai facut sau nu iti apartin numai tie, la fel si voicing-ul!!!!!!

ma bucur intens ca te schimbi acum in fav. ta,dar nu asta ne-a fost intelesul
ce implementare,ce voicing era de facut la dezastrul ala?? chiar esti serios si cu asta?? sau ai uitat ca totul a fost facut de tine cum ai crezut de cuviinta ?ce era de facut la un filtru deampulea din start?nu ti-am zis ca tw sunt f. incet,ai zis ca sa nu umblu la lpad ca il dezechilibrez pe naiba...

Citat:
Deci daca vrei o schema de filtru cat mai acurata trebuie sa platesti si masurarea difuzoarelor

cat naiba vrei sa mai platesc,nu vrei sa dublez si pretul difurilor pt 5 minute din timpul tau?? hai ca esti culmea pe bune.Daca i-as da un mail lui troels care are mai mult credibilitate ca tine sigur m-ar fi ajutat voluntar...dar am uitat,el nu e din Ro unde prostia se plateste...

incep sa-i dau dreptate lui adi la unele faze...si nu regret ca am pus aceste posturi!

Citat:
tweeter-ul va radia 15grade in sus sau 15grade in jos pe un filtru de ord. 3 in plan polar vertical. Asta ai luat-o in calcul?

te rog sa ma lasi acum in ultimul ceas cu indicatii ieftine si cu simplificarile cu care te-ai invatat.Scrie peste tot cum numai cu lr4 se obtine un lob central f puternic si cu BW nu,il deplaseaza in sus sau in jos in fc de polaritate.Daca ai tw mai in fata decat basul, atunci iti trebuie un ordin mai mare pe tw sa-l intarzii,par sau impar....Nu de aici nu mi-a iesit mie treaba...
pt cine vrea sa afle mai mult scrie de ex si aici http://www.musicanddesign.com/Power.html

si cu asta am inchiat discutia ca sunt f sigur ca nu o sa primesc mai mult decat impunsaturi
cine are ochi, vede ...nu mai stau sa iau la mana fiecare fraza cum faci tu sa caut nod in papura
SI ca stii si tu nu am vrut sa dovedesc nimic cu posturile astea,puteai sa eviti atata balacareala de la bun inceput daca recunosteai ca da domne,socoteala de-acasa nu se potriveste cu aia din targ si a fost greseala mea.NU sa o dai in diverse cu cazut chilotzii si echipamentele de laborator cu care lucreaza altii si eu masor in debara cu cantare de baie calibrate de chinezi...Macar eu mai fac ceva...oricum eu m-am convins de profesionalismul cu care se lauda unii ca lucreaza si imi e de ajuns.Am avut impresia ca aici e alt mediu,unde boxele nu se fac numai la ureche si apoi se pun proiecte servite ca se se vanda,cum e pe alte forumuri
Sa nu te mai deranjezi cu reply,ca nu o sa mai citesc...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 8:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy

- MP - mult tupeu trebuie sa ai ca sa spui ca dupa 3 ani nu mai conteaza faptul ca tu ti-ai batut joc de cineva
- CBI - probabil din entuziasm a scris pe forum toate osanalele la boxele respective pt. ca totusi a cheltuit pe ele o caciula de bani (iar difuzoarele au potential), dar in particular si atunci se plangea de anumite aspecte.

- tipic, le sucestidupa cum iti convine tie - acum urechile sunt cel mai bun aparat de masura. Ma gandesc ca si cei de la Dynaudio sau Focal fac incintele si filtrele dupa ureche, hmm..... Very Happy Very Happy Very Happy

- cu baza de date personala te-ai laudat chiar aici pe forum, cu sucitul asta demonstrezi tuturor cat de duplicitar esti. Very Happy

- ai un tupeu de cartier, nu alta!!!! dupa ce ai luat de la om o caciula de bani ii reprosezi ca nu a platit masuratorile si ca ce ai facut tu pt. 50E era asa la misto.... Mad Mad Mad

- CBI a adus aminte de Troels (care nu e din RO, e dintr-o tara unde nu este taxa pe prostie). Eu i-am scris lui Troels in legatura cu o problema si omul mi-a raspuns. A si facut o simulare si ghice ce ??? a si trimis si un GRAFIC, evident fara pretentii de niciun fel. Aaaa...., a trimis 2 GRAFICE....... scuze. Very Happy

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 12:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio, se stie ca tu ai ceva personal cu MP, asa ca esti foarte subiectiv si dai dovada de mult tupeu
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
diy-audio, se stie ca tu ai ceva personal cu MP, asa ca esti foarte subiectiv si dai dovada de mult tupeu


tupeu zici!!! de ce??? ca am aratat si cu alta ocazie ce naframa poarta mp, si acum mai iese cineva si spune aceleasi lucruri ???? Sa stii ca in privat sunt foarte multi care se plang si il injura. Eu (acum si CBI) am iesit public. Care e problema? Poti sa vezi si tu ce a vandut cu 50E !!!

Eu nu as fi avut nimic cu el daca s-ar fi comportat ca un om, dar cand vinde povesti pe bani multi...... Cand faci asa ceva trebuie sa te astepti si la oameni care se prind de smecherie si se manifesta corespunzator. TU ce atitudine ai avea daca cineva ti-ar lua 50E pentru o magarie??? Te rog sa-mi raspunzi la intrebarea asta.

Oare la cati a vandut "scheme" din astea ??? eu stiu 3, ba stiu 4.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Adrian_2k8



Conectat la: 03 Mar 2008
Mesaje: 15
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care-i treaba cu ARTA? Nu e bun? De ce? E prea ieftin? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e f bun,chiar contine si unele in plus,nu toate utile in general(cu limp de ex e f usor de lucrat),doar ca prelucrarea si afisarea datelor e mult mai prietenoasa la HOLM,care e moka.Am lucrat si eu cu arta la inceput.Depinde cu te inveti sa lucrezi,dar e bine sa mai incerci si altele,asa ca exercitiu de stil Wink .Nu vine nimeni sa te controleze de licente 'pe persoana fizica' Wink Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adrian_2k8



Conectat la: 03 Mar 2008
Mesaje: 15
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A, bun asa. Credeam ca zice cineva de rau despre ARTA. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
ok,am citit in diagonala si concluzia e ca nu pot purta o discutie pe argument pt ca ataci persoana si nu subiectul(nu ai facut nu ai fost in stare nu ai dres)
da si ce ma rog vrei sa mai fac acum,sa iti scriu pe mail sa iti dau masuratorile mele sa imi faci un nou filtru?
dpmdv ai avut aceasta sansa de nenumarate ori,pt ca nu m-am plans doar o singura data! timpul meu pierdut in zadar nu se pune? oare cati or mai fi in aceesi situatie dar nu au curaj sa faca nimic sau le este rusine,PE BANII LOR
acum m-am trezit pt ca acum am avut ocazia
sa-mi fie invatare de minte ca am fost mic si prost...si credul ca tot ce zboara...
Citesti in diagonala si asa tragi si concluziile Twisted Evil Subiectul pe care l-ai deschis este "calomnierea lui marco polo" si ai stiut cu buna stiinta de la inceput Twisted Evil Asa cum te-am ajutat la voicing din iulie pana in septembrie 2008 puteai si acum sa-mi scrii pe email si sa-mi spui ce ai de spus. Nu exista public, pe acest forum, la protectia consumatorului sau in alta parte nici o plangere formulata de CBI. Si mai absurd este ca nu exista nici o plangere nici pe privat adresata mie in ultimii 3 ani!!!!!! A, ca te suceai de la o zi la alta, ca astazi suna perfect si maine suna plat si infundat denota doar ca esti labil psihic si pisalog!!! Mai devreme ai scris ca timpul pierdut a fost din pasiune, acum scrii ca a fost in zadar Twisted Evil Aceeasi labilitate care te caracterizeaza!!!
Intotdeauna am indemnat pe cei cu care am colaborat sa comunice cu mine si sa-si expuna problemele aparute ca sa le putem rezolva. Doar d-flame si mai nou "si tu Brutus" va etalati "curajul" unul dupa 2 ani, iar tu dupa 3 ani!!!!!!!!! Ceea ce faceti voi aici este pura CALOMNIE!!!!!! Acum te-ai trezit????????? Da ce esti frumoasa din padurea adormita si acum ti-a venit printul si ti-a destupat urechile????????? Dupa 3 ani????????? Tu citesti ineptiile pe care le scrii????????? In opinia mea esti mai prost si mai ales mai prost crescut decat acum 3 ani!!!!!!
CBI a scris:
Citat:
dar NU, NU ti-am oferit un filtru testat ca lumea ci O SCHEMA de filtru!!!!!! Este cu totul altceva!!!!!! Implementarea, componentele si greselile pe care le-ai facut sau nu iti apartin numai tie, la fel si voicing-ul!!!!!!

ma bucur intens ca te schimbi acum in fav. ta,dar nu asta ne-a fost intelesul
ce implementare,ce voicing era de facut la dezastrul ala?? chiar esti serios si cu asta?? sau ai uitat ca totul a fost facut de tine cum ai crezut de cuviinta ?ce era de facut la un filtru deampulea din start?nu ti-am zis ca tw sunt f. incet,ai zis ca sa nu umblu la lpad ca il dezechilibrez pe naiba...
Sunt extrem de serios si chiar ma ingrozesc cand citesc mojiciile pe care le scrii!!!!!! Cum dracu era un “dezastru deampulea din start” cand ai scris atat public cat si privat (si e a 3-a oara cand te citez):
CBI a scris:
Boxele suna nesperat de bine,chiar nu le gasesc defecte,vorbesc f serios.Nu am criticat nimic
Sunetul este f direct si neutru,si imi creeaza impresia de putin rece
Am precizat f clar ca nu sshsie sau tztzaie.Stiu la ce te referi,exclus acel fenomen
Crede-ma ca in comparatie cu ce aveam sunt visul fructulor
Inca nu le-am gasit defecte,in caz ca ai obs nu am scris nimic rau despre ceva anume
Exista intr-adevar si posibilitatea ca din cauza reproducerii mai(sau foarte) acurate a intregului spectrului si a lipsei coloratiilor sa mai dureze ceva pana ma obinuiesc
Ma intzeapa inima cand sui altceva pe stativ acum in locul lor
Adevarul e ca nu prea am ascultat 'cartoane' calumea ,doar se stie ce se gaseste pe la magazin chiar si la firme de specialitate
Au un sound f specific aceste SS-uri
Faptul ca tw sunt taiate mai jos chiar nu ma deranjeaza,am observat ca intrumentele din acea zona suna mai cu corp,nu firave,si se aud si acele armonici de care zici mai clar.In nici un caz nu mai urc Fc-u,este bine asa
Am avut la inceput doar o mica 'neplacere'(nu am gasit alt cuvant,dar e mult spus) cu faptul ca in filtrul 'default' erau putin cam atenuate tw,dar am gasit o poztie optima in care nu am nici bas prea mult,nici inalte atenuate.

Eu stiu f. bine care ne-a fost "intelesul" si pot proba si in instanta acest lucru, dar tu cum ti-ai sustine CALOMNIA??????
CBI a scris:
Citat:
Deci daca vrei o schema de filtru cat mai acurata trebuie sa platesti si masurarea difuzoarelor

cat naiba vrei sa mai platesc,nu vrei sa dublez si pretul difurilor pt 5 minute din timpul tau?? hai ca esti culmea pe bune.Daca i-as da un mail lui troels care are mai mult credibilitate ca tine sigur m-ar fi ajutat voluntar...dar am uitat,el nu e din Ro unde prostia se plateste...
Acum nu trebuie sa platesti nimic (nu as dori sa mai am de-a face cu tine vreodata) era vorba de atunci cand erai mic, prost si voiai sa-ti faci avion din bani marunti… Poti sa-i dai mail si lu mama lu Troels ca nu ma speriu. Da, in Danemarca prostii au gratuit totul in viata (si pe mijloacele de transport in comun). De aia e legal sexul cu capre in Danemarca… ca e plin de prosti.
CBI a scris:
te rog sa ma lasi acum in ultimul ceas cu indicatii ieftine si cu simplificarile cu care te-ai invatat.Scrie peste tot cum numai cu lr4 se obtine un lob central f puternic si cu BW nu,il deplaseaza in sus sau in jos in fc de polaritate.Daca ai tw mai in fata decat basul, atunci iti trebuie un ordin mai mare pe tw sa-l intarzii,par sau impar....Nu de aici nu mi-a iesit mie treaba...
Doar am incercat sa revin tehnic, dar ma iei in continuare in balon ca un mare guru adormit de 3 ani incoace, dar desteptat de curand “ca acum a avut ocazia”…
CBI a scris:
si cu asta am inchiat discutia ca sunt f sigur ca nu o sa primesc mai mult decat impunsaturi
cine are ochi, vede ...nu mai stau sa iau la mana fiecare fraza cum faci tu sa caut nod in papura
SI ca stii si tu nu am vrut sa dovedesc nimic cu posturile astea,puteai sa eviti atata balacareala de la bun inceput daca recunosteai ca da domne,socoteala de-acasa nu se potriveste cu aia din targ si a fost greseala mea.NU sa o dai in diverse cu cazut chilotzii si echipamentele de laborator cu care lucreaza altii si eu masor in debara cu cantare de baie calibrate de chinezi...Macar eu mai fac ceva...oricum eu m-am convins de profesionalismul cu care se lauda unii ca lucreaza si imi e de ajuns.Am avut impresia ca aici e alt mediu,unde boxele nu se fac numai la ureche si apoi se pun proiecte servite ca se se vanda,cum e pe alte forumuri
Sa nu te mai deranjezi cu reply,ca nu o sa mai citesc...
Dupa ce iti faci numarul de calomniere ai “inchiat” discutia si pleci demn si desteptat mai departe… Transmite salutarile mele lui Troels. Stiu ca nu ai vrut sa dovedesti nimic cu posturile tale, pt. ca chiar nu ai nimic interesant de dovedit ci ai vrut sa ma calomniezi cot la cot cu d-flame!!!
Nu caut nod in papura. Daca vrei mergem in instanta. Sa vezi acolo nod in papura…
Am crezut ca e la mintea cocosului, dar daca te incalzeste cu ceva "da domne,socoteala de-acasa nu se potriveste cu aia din targ si a fost greseala ta."
diy-audio a scris:
- MP - mult tupeu trebuie sa ai ca sa spui ca dupa 3 ani nu mai conteaza faptul ca tu ti-ai batut joc de cineva
Nu mi-am batut joc de nimeni. Nu poti spune 3 ani la rand ca totul e ok si dintr-o data sa te trezesti brusc sa spui ca e un dezastru deampulea.
diy-audio a scris:
- CBI - probabil din entuziasm a scris pe forum toate osanalele la boxele respective pt. ca totusi a cheltuit pe ele o caciula de bani (iar difuzoarele au potential), dar in particular si atunci se plangea de anumite aspecte.
De unde stii tu ce facea CBI in particular si ce caciula de bani a cheltuit?????? Sau te-a mai “satisfacut” si in particular. Asa s-ar explica multe…
NIMENI nu mai scrie osanale si cu atat mai putin din entuziasm. Ceea ce a scris CBI (si mi-a scris acelasi lucru si pe email) a scris DUPA CE A ASCULTAT boxele respective.
diy-audio a scris:
- tipic, le sucestidupa cum iti convine tie - acum urechile sunt cel mai bun aparat de masura.
Nu sucesc nimic, dar ma bucur ca ai aflat si tu adevarul despre urechi.
diy-audio a scris:
- ai un tupeu de cartier, nu alta!!!! dupa ce ai luat de la om o caciula de bani ii reprosezi ca nu a platit masuratorile si ca ce ai facut tu pt. 50E era asa la misto.
Iar tu ai o atitudine de mare grof pe tarla!!!!!! 50e nu e nici pe departe “o caciula” de bani decat daca e moneda de 50bani! Nu am reprosat nimic ci am amintit cum au decurs lucrurile. De asemenea nu am facut si nu am scris nicaieri ca as fi facut ceva la misto de banii aia.
diy-audio a scris:
- CBI a adus aminte de Troels (care nu e din RO, e dintr-o tara unde nu este taxa pe prostie).
Cred ca CBI se bucara nespus ca il faci prost pe fata. In rest am scris mai sus ce bine e in Danemarca.
diy-audio a scris:
PolyGram a scris:
diy-audio, se stie ca tu ai ceva personal cu MP, asa ca esti foarte subiectiv si dai dovada de mult tupeu


tupeu zici!!! de ce??? ca am aratat si cu alta ocazie ce naframa poarta mp, si acum mai iese cineva si spune aceleasi lucruri ???? Sa stii ca in privat sunt foarte multi care se plang si il injura. Eu (acum si CBI) am iesit public. Care e problema? Poti sa vezi si tu ce a vandut cu 50E !!!
Nu e tupeu, PolyGram! Este dispret si nesimtire de tip agro-hortist!!! Acest individ d-flame nu a aratat (demonstrat) niciodata nimic. Foloseste doar vorbe ticaloase de calomniere. In particular sunt foarte multi care il “satisfuck” doar pe d-flame. De mine doar se plang si ma injura... nu le poti avea pe toate.
diy-audio a scris:
Eu nu as fi avut nimic cu el daca s-ar fi comportat ca un om, dar cand vinde povesti pe bani multi...... Cand faci asa ceva trebuie sa te astepti si la oameni care se prind de smecherie si se manifesta corespunzator. TU ce atitudine ai avea daca cineva ti-ar lua 50E pentru o magarie??? Te rog sa-mi raspunzi la intrebarea asta.

Oare la cati a vandut "scheme" din astea ??? eu stiu 3, ba stiu 4.
Tu nu stii decat sa arunci cu noroi fara sa demonstrezi nimic! Asa este nu am fost om ci pom si am incercat de fiecare data sa rezolv orice conflict amiabil, dar acest groh o tine tot intr-o calomnie si nu a incercat niciodata sa-si expuna problema “in particular” asa cum ii place lui. In aceasta privinta se prostitueaza public de fiecare data cand ii da cineva ocazia!
Sunt convins ca PolyGram sau alti oameni normali s-ar prinde in secunda nr. 2 sau dupa cateva zile, o saptamana, o luna, 2 luni, daca cineva ar incerca sa le vanda o magarie, nu dupa 2 sau 3 ani!!!!!! Astea sunt faptele si ce scriu acum dupa 3 ani acesti indivizi nu este altceva decat CALOMNIE si ma voi apara chiar in instanta daca va fi cazul.

Datele mele de contact sunt publice. Ii somez public pe numitii HEGYES ADRIAN (diy-audio) si CIOBANU IONUT (CBI) sa ma contacteze pt. solutionarea oricarei probleme care cred ei ca a rezultat in urma colaborarii avute cu mine. In caz contrar, orice interventie a lor publica de natura sa imi aduca atingere la integritatea mea morala o voi considera CALOMNIE si o voi trata ca atare in instanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 4:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MP - pe langa ca dai tepe oamenilor acum mai si minti pe fata:

1. Prima minciuna a fost cea legata de asa zisa baza de date pe care o detii si de care te dezici acum;

Uite citatul din tine de aici:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=24383&postdays=0&postorder=asc&start=30

marco polo a scris:

Referitor la filtre, cred ca am zis chiar aici sau pe un subiect mai jos cat costa filtrele fara sa ma invart in jurul cozii Twisted Evil plus ca am diverse kit-uri la Publicitate, dar si timpul meu are o valoare... Adica eu intotdeauna fac simulari si calcule preliminare (am si o baza de date proprie) inainte sa recomand ceva si am postate pe acest forum proiecte de la a la z cu filtre si tot tacamul plus ca mai raspund si pe privat la tot felul de intrebari, dar nu o data mi s-a intamplat ca solicitantul sa nu fie interesat pana la capat. Intre ce-si doresc oamenii si ce sunt in stare sa faca e o distanta f. mare pe care nu sunt dispusi in general sa o parcurga Sad Nu am spus ca autorul acestui subiect are vreo vina, dar cand asteptam si eu sa faca un pas inainte, el face 2 pasi inapoi Embarassed Si tot eu sunt de vina ca nu i-am dat si alte date referitoare la proiect Embarassed Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...


2. A doua e cea legata de plangerea mea. Eu ti-am scris pe privat ce am avut de reprosat, la care tu mi-ai raspuns cu injuraturi mai ceva ca la usa cortului. Atunci am decis sa ies in public si sa scriu toate mizeriile pe care le-ai facut. Din pacate am sters acel mesaj pt. ca altfel l-as fi publicat acum.

Sa auzim numai de bine !!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ''Programul Relax 10'' ati auzit?

Iata ce scrie pe site-ul lui MP:

Acest program constituie un mod neobișnuit, dar foarte practic de a cunoaște intim incintele noastre audio în adevăratul sens al cuvântului. Vorbim serios! Să "tragi cu urechea" în timpul unei vizite la un show-room, înconjurat de un mediu acustic necunoscut, atât ca încăpere de audiție cât și ca echipament audio auxiliar, nu poate contura decât o primă impresie...
În schimb, audițiile critice în atmosfera binecunoscută de ani de zile a propriei camere de audiție poate însemna un test adevărat!
Avantajele sunt evidente: ascultați când doriți, într-o cameră pe care o cunoașteți și cu propriul echipament. Aveți timp să luați o decizie corectă pe termen lung!
Incintele Audio Alchemy, Jantzen, Manger, Scan-Speak, Seas și Visaton pot fi audiate la domiciliul dumneavoastră timp de 10 zile prin intermediul programului Relax 10.

http://64.92.125.19/~audioalc/incinte.htm

Care dealer de scule audio mai are asa ceva?

A denigra o persoana asa cum o faceti voi e rusinos.
Am citit tot ce ati scris si n-am vazut nici o teapa din partea lui MP.
Pe deasupra il cunosc personal si este un om integru si cu vaste cunostinte in domeniu. Si mie si unui alt prieten ne-a dat informatii si sfaturi pe care altii ar cere bani.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 4:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca vine vorba de calomnie tu esti cel care ne face prosti. Nici eu si nici CBI nu te-am facut prost sau imbecil asa cum ai facut tu.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 16, 2011 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram - se vede de la o posta ca tu esti pupincuristu de serviciu - la revedere (Te rog sa raspunzi la intrebarea care ti-am adresat-o inainte si apoi mai discutam).
Si eu l-am cunoscut personal pe MP si nu a fost o experienta deloc placuta. Am scris pe vremuri pe forum ce am patit cu acea ocazie - dar moderatorii de la acea vreme - la insistentele lui MP - au decis sa stearga acele randuri.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 18, 19, 20, 21  Urmatorul
Pagina 19 din 21

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community