FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplif + boxe sau combina...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Tanarul21



Conectat la: 11 Apr 2008
Mesaje: 6
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 11, 2008 8:44 pm    Titlul subiectului: Amplif + boxe sau combina... Raspunde cu citat (quote)

Salutare.
Sa explic , sunt pasionat de mp3-uri. Nu am mare experienta auditiva in ascultarea CD-urilor audio din CD-player , astfel consider ca modestul meu calculator imi furnizeaza pentru camera mea(12-15 metri patrati)calitatea sunetului dorit.
Am o placa de sunet Audigy SE (24 bit - 96 Khz , semnal/zgomot 100dB).
Deasemenea sunt pasionat de ascultat muzica sistemele stereo , eu fiind de parere (ca si altii) ca cele 5.1 , 7.1 sunt pentru filme in special.
Doresc sa-mi pastrez deci placa de sunet dar in legatura cu sonorizarea as avea de ales intre 2 variante si daca aveti alte sugestii le-as lua in considerare cu multa atentie.

Varianta 1:

Amplificator + 2 boxe
Pioneer:
http://www.o firma.ro/produse/Amplificatoare_HiFi/Pioneer/A-209R/
Magnat Monitor: http://www.o firma.ro/produse/Boxe_interior/Magnat/Monitor_220/

Varianta 2:
o combina muzicala , poate Sony MHC RG 290

Din ce-am citit pe alte forumuri ar fi de nedorit THD 10% de la combina Sony (si am vazut ca multe alte combine au tot 10%) , pe cand ampul ala pioneer are 0.08%. Iar la combine am inteles ca s-ar auzi basul gen "boom box" prin care eu inteleg ca din butoi si exagerat... Nu am avut inca ocazia sa ascult nici una din variantele propuse de mine , de aceea va solicit parerile celor mai cunoscatori decat mine.
Bugetul ar fi cam de maxim 1500 RON , nu sunt doritor de bas peste limita bunului simt , nici nu vreau putere chiar foarte mare , ma intereseaza claritatea (atat cat se poate in cazul auditiei de mp3...) , sistemele de boxe de PC ies din discutie , deasemenea ies din discutie boxele monitor cu amplificatoare in ele. Tipul de muzica ascultat...in special folk , oldies , rock alternativ...cam asa ceva. Am nevoie deci de bas scurt si adanc (nu prelungit ca ala din subwoofer sa crape peretii) si ce sa zic...inaltele metalice....mediile prezente.

Multumesc pentru rabdarea citirii acestui post. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Apr 11, 2008 8:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 11, 2008 9:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vreo sansa in iad sa strangi bani pt

http://www.artson.ro/produse/nad-c325bee.html
+
http://www.artson.ro/produse/wharfedale-diamond-94.html

sau sa iesi mai ieftin http://www.artson.ro/produse/wharfedale-diamond-92.html, pt ca in mare tot aia e.

si http://www.o firma.ro/produse/Boxe_interior/Magnat/Monitor_880/ ar fi o optiune.

eventual sa le cauti pe la SH la sectiunea vanzari de pe forum, macar un amplificator mai bun ca ala.

chiar daca ai drept sursa un calculator, poti cauta muzica cat mai multa in formate lossless, flac si ape mai ales. iar pe viitor poti opta si pt un DAC extern si ai un mic sistem destul de reusit.

trebuie oricum sa gandesti in perspectiva, pt ca acum 2-300 de lei in plus la buget poate ti se pare mult (bine, eu ti-am pus mai mult de atat, dar unele investitii mici chiar nu merita efortul, vei gasi repede limitele sculelor achizitionate si nu le vei putea vinde decat foarte greu la nevoie), dar le vei avea multi ani.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 11, 2008 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Camera zici ca are 12-15 mp .... poate chiar niste monitoare de studio ar fi indicate (desi nu inteleg pe ce baze le-ai exclus tu din optiuni).

Cu 1500 ron poti lua Wharfedale 9.2, un amplif bun SH si niste standuri.

Sau daca vrei amplif nou, NAD 315 si o pereche de MM 220 + standuri.

Conteaza mult sa asculti inainte de a cumpara....pentru ca variante sunt o gramada.

Incearca la www.realacustic.ro .
Magazine online ar mai fi : www.sono.ro , www.dvdplanet.ro , www.aoy.ro

p.s : daca esti din Bucuresti, sunt destule locuri in care poti asculta.

Numai bine!

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tanarul21



Conectat la: 11 Apr 2008
Mesaje: 6
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 9:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am exclus monioarele de studio pentru ca nu au look-ul "old school" care-l da pentru mine un amplif cu 2 boxe. Am avut pana acum un Electronica Industriala A350 Hi-Fi 2x 35W la 4 Ohm , cu boxe 2x45W tot la 4 Ohm tot de la Electronica si la boxe s-au ars in timp difuzoarele (si le-am schimbat cu unele nasoale si ieftine care le-au stricat sound-ul) iar amplificatorul a avut canalul dreapta ars , dupa aia reparat...acum face iar figuri..caraie toate potentiometrele...in fine sound-ul mai demult era pe gustul meu , acum nu.

In ce sens difera sunetul scos de Pioneer A209 R fata de un amplificator NAD? De ce "se aude mai prost" la Pioneer? Ca vad ca sunt foarte recomandate pe aici NAD-urile... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tanarul21 a scris:
In ce sens difera sunetul scos de Pioneer A209 R fata de un amplificator NAD? De ce "se aude mai prost" la Pioneer? Ca vad ca sunt foarte recomandate pe aici NAD-urile... Wink


La ce muzica asculti tu acum (MP3) si la ce placa audio (Audigy) poti sa-ti iei ce amplificator vrei si ce boxe vrei, ca rezultatul este tot ala... Cool

...si iar stricam orzul pe gaste... Confused
Sus
Tanarul21



Conectat la: 11 Apr 2008
Mesaje: 6
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai asta ziceam si eu , ca n-ar fi chiar nevoie de super high fidelity provenita din NAD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hehe, nu are NAD ala super high nimic. e vorba de putere in primul rand (sa nu mai arzi boxele), de persepctiva revanzarii candva, de fiabilitate etc.

iar daca acum inca mai asculti mp3, asta nu inseamna ca trebuie sa te plafonezi aici, mai ales ca sunt flac-uri tot mai multe, as indrazni sa spun chiar "garla" pe anumite torente. nu o sa ai tu timp sa le asculti pe toate. un DAC extern SH nu o sa-l gasesti asa de scump. si uite ca incet incet te indrepti spre alt sunet. asta era ideea.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Tanarul21



Conectat la: 11 Apr 2008
Mesaje: 6
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 1:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer vorbind , acum 2 zile am auzit prima oara de flac-uri (multumita acestui forum, pe care tot atunci am inceput sa-l citesc). A se vedea poate mediocritatea in care m-am zbatut pana acum.
Acum 1 zi am inceput sa si ascult cate ceva in format flac....observ o oarecare claritate fata de mp3-uri , chiar claritate captivanta la unele melodii. Ascult acum la audigy acela si casti sony MDR - P80 (modelul fara basul nemernic , dar cu inalte din plin - parerea mea...oricum nu foarte fantastice).
Incet incet POATE flac-urile imi vor inlocui marea majoritate a mp3-urilor , dorind sa evoluez si eu , ma gandeam deci la amp + boxe mai "de calitate".
Desigur trebuie sa ma duc...sa ascult pe la magazine cate ceva ca sa-mi fac o parere mai exacta.
Ideea e ca in mod sigur NU voi lua vreo combina muzicala spre care inclinam recent , de asta m-am convins.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tanarul21 a scris:
Sincer vorbind , acum 2 zile am auzit prima oara de flac-uri (multumita acestui forum, pe care tot atunci am inceput sa-l citesc). A se vedea poate mediocritatea in care m-am zbatut pana acum.
Acum 1 zi am inceput sa si ascult cate ceva in format flac....observ o oarecare claritate fata de mp3-uri , chiar claritate captivanta la unele melodii. Ascult acum la audigy acela si casti sony MDR - P80 (modelul fara basul nemernic , dar cu inalte din plin - parerea mea...oricum nu foarte fantastice).
Incet incet POATE flac-urile imi vor inlocui marea majoritate a mp3-urilor , dorind sa evoluez si eu , ma gandeam deci la amp + boxe mai "de calitate".
Desigur trebuie sa ma duc...sa ascult pe la magazine cate ceva ca sa-mi fac o parere mai exacta.
Ideea e ca in mod sigur NU voi lua vreo combina muzicala spre care inclinam recent , de asta m-am convins.


Pofta vine gustand... Very Happy Toti incep ca tine,niste flac-uri + un amplif decent + incinte entry = un viitor cu multe bucurii,dar si cu cheltuieli.
Cu banii tai poti cumpara un NAD C315BEE + Monitor Audio BR1,mai tarziu si un player.Un setup decent,care te va ajuta sa intelegi ca exista o fata ascunsa a muzicii de care nu stiai.Daca te intereseaza un site cu flac-uri,da-mi de stire pe pm.Nu cumpara nimic fara sa asculti.
Succes!

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NAD C315BEE + Monitor Audio BR1 nu sunt prea anemice totusi? in scurt timp isi vor dovedi limitele. din nefericire cam asta e bugetul.

incearca sa faci pasi marunti, dar sa te gandesti mereu la urmatorul, pt a evita situatiile in care trebuie sa vinzi ceva pt upgrade, in mai putin de un an. chiar si asa mi se pare prea repede.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
papelyno



Conectat la: 21 Mai 2006
Mesaje: 310
Locatie: MESTRE -VENEZIA-ITALY

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 3:11 pm    Titlul subiectului: sal Raspunde cu citat (quote)

Scurt si la obiect varianta 1.La genul muzical ales de tine oricum nu prea conteaza problema este raportul calitate pret,Nad-ul nu l-as lua nici gratis cu toate ca unii si-ar taia venele pt o asemenea cutie din care doar traful toroidal face banii.(Parerea mea). Cool
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danieltrb



Conectat la: 10 Apr 2008
Mesaje: 1
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 3:56 pm    Titlul subiectului: Merita combinatia ? Raspunde cu citat (quote)

Dupa o vizita la REALACUSTIC (sunt meseriasi va recomand o auditie) intentionez a achizitiona combinatia hi-fi + P.C. : NAD C352 + Monitor Audio Silver RS8 + XONAR D2X + cabluri...
http://www.realacustic.ro/produse/boxe--incinte-acustice--silver-rs8.php
http://www.realacustic.ro/produse/amplificator-nad-c352.php
http://www.realacustic.ro/produse/cabluri-boxe-eagle-cable-silverline.php
http://www.pcgarage.ro/placi-de-sunet/asus/xonar-d2x/
http://www.realacustic.ro/produse/cabluri-boxe-eagle-cable-silverline.php
http://www.realacustic.ro/produse/interconect-stereo-eagle-cable-mc-conc.php
Am ajuns la aceasta combinatie dupa ce am studiat forumurile de specialitate. Precizez ca le voi pune la treaba intr-o camera de 40mp si recunosc ca nu am de gand sa renunt la pc din comoditate.
Pc-ul imi asigura volum mare de muzica (nu mp3) si filme format HD (nu vreau neaparat surround) Va cer sfatul avand in vedere suma deloc neglijabila pentru investitie ...
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

papelyno, in ce combinatii (cd, boxe, camera, cabluri) ai auzit amplificare Nad? Sau doar dupa schema... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
papelyno, in ce combinatii (cd, boxe, camera, cabluri) ai auzit amplificare Nad? Sau doar dupa schema... Rolling Eyes


Ha,ha,ha,ha...! Am citit io undeva ca NAD nu sunt hi-end,ca nu au sunet audiofil,etc...
Oamenii tasteaza mult din citite si auzite,nu ne putem supara pe ei. Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in primul rand, asta e primul post in care observ ca s-a introdus EDIT. e si bine, dar si rau, ca vor disparea unele informatii. de acum dau quote la orice.

asta fiind spuse, papelyno are dreptul la opinia lui.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community