FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Primul sistem al meu.....MM220 vs MA BR2/wharfedale D9.2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
2Dy



Conectat la: 12 Apr 2008
Mesaje: 17
Locatie: Cluj-napoca

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 4:31 pm    Titlul subiectului: Primul sistem al meu.....MM220 vs MA BR2/wharfedale D9.2 Raspunde cu citat (quote)

Buna, vreau sami achizitionez un sistem audio de cam 2000-3000RON intro camera de 12-16mp, dar numai peste cateva luni deoarece sunt imobilizat( sunt constient ca se vor schimba cate ceva in acest timp), dar cu ocazia asta am avut timp sa citesc/informez pe forum despre boxe etc....
Eu momentan am un sistem 5.1 creative destul de vechi si vreau sa-mi iau ceva de calitate daca tot o sa il schimb, pt ca mam saturat sa aud bazaituri sasaituri si sa mi se infunde urechile dupa ce ascult mult timp muzica.
Nu am experiente cu boxe hi-fi deci nu stiu sa apreciez boxele. nu am ascultat decat boxe la prieteni facute de ei sau dinalea cat dulapu (de care nu vreau) De aceasta vreau sa imi recomandati un sistem in bugetul acesta. Ascult toate genurile de muzica, in special house/dance, si imi aplce sa pot da tare la muzica
Voi asculta de pe PC, si asta nu se va schimba, in general MP3 deoarece lossless nu prea am dar voi incerca sa caut

am ceva intrebari la care nu am gasit raspunsul:
1. cum sunt magnat 220 comparate cu MA BR2 sau wharfedale diamond 9.2, merita diferenta de 6 mil?
2.Ce amplificator ar fi potrivit pt ele( in suma de 1000), dupa ce ma decid care sa le iau?si la ce ar trebui sa ma uit cand imi iau unu? dinafara de faptul ca sa aibe putere suficienta si ohmi identici? pana acuma mam gandit la NAD 315, NAD 325, Yamaha AX397, Yamaha AX497
3. Placa de sunet...momentan am on board realtek HD. intrebarea mea este sami iau o placa de sunet precum Xonar(sau ce imi recomandati) care sa fie compatibila cu Vista, sau sami iau un DAC extern precum Rockna, si sa folosesc iesirea digitala de la cea on board? merita in cazul meu?
4.Bassul... sunt boxele bookself bune pt bass? merita sa pun , cumva, un subwoofer in plus? ar fi mai bine sami iau o boxa de podea inloc de 2 bookself?

Sper sa fi datr destule date, sau sa nu fie prea multe Smile)

PT cei din cluj, unde as putea sa gasesc astfel de sisteme, sau ce firma online imi recomandati de udne leas putea comanda si sa fie de incredere.

Multumes pt cei care ma pot ajuta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 4:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite, pentru posturi din astea se merită să stai pe hi-fi.ro. Te binedispun. Cool
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 6:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

te fac sa razi, e drept.

2Dy, ai nevoie de un amp SH cat mai puternic si niste boxe cat mai tepene pt ce vrei tu. nu ai nici cea ami mica legatura cu audiofilia si nici nu trebuie sa te deranjeze asta cumva si asa e greu sa gasesti surse de calitate.

boxele, daca nu vrei sa iei unele SH, ti-as recomanda http://www.o firma.ro/produse/Boxe_interior/JAMO/Studio/S_708/ care iti vor oferi multe ore de surzenie fara distorsiuni (vreau sa subliniez ca surzenia aka infundatul urechilor e de la volumul ridicat, nu de la boxe si in timp afecteaza auzul).

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 6:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai spre domeniul audiofil, gasesti niste chestii interesante pe topicul http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=17229&postdays=0&postorder=asc&start=0 dar nu numai, citeste pe acolo.

ai wharfadale 9.5 de ex si o amplificare se gaseste.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
2Dy



Conectat la: 12 Apr 2008
Mesaje: 17
Locatie: Cluj-napoca

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pt raspuns...
dar nu prea vreau sa cumpar SH, k doar ce e nou e nou si stiu k nu are probleme.
+ nu stiu la ce sa ma uit daca e bun sau are ceva defectiune

din recomandarea lui c6t9 inteleg ca miati recomanda boxe standfloor?
dar vad ca are 200-300 RMS nu miar trebui un amplif de 2x200W sau gresesc? si aplifurile vad ca majoritatea au in jur de 2x100W la astea care se invart in jur de 1000RON

pt o camera de 12-16mp miar ajunge 100RMS?
pt k boxele astea care le am au 50RMS in total(deci 5boxe de 7RMS) si suna din pct meu d vederetare, numai ca baraie foarte tare knd dau mai tare

oferte SH nu vreau sa imi aratati deoarece sunt imobilizat in casa si nu ma prea ajuta, dar multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu am pus link-ul ala catre topic aiurea. din ce am discutat cu abc123, produsele sunt ca noi si le poti asculta. tu fiind din cluj, el din zona, va intelegti voi pt o auditie. singurul neajuns e ca eu nu primesc nici un comision la vanzare Laughing

nu te mai uita numai la specificatiile gen 100W, ca nu spun nimic. boxele jamo sunt usor de condus de ex, chiar si cu un CA 640 V2 (atentie abc123 are unu la vanzare, dar ala nu cred sa faca fata).

9.5 chiar sunt niste boxe reusite. mergi si asculta-le. ia legatura cu el.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as alege M220 ca sunt ieftine si as investii restul banilor in amplificator si ... da ... placa de sunet. Cu timpul o sa iti educi urechea si o sa vrei upgrade, si o sa iti fie usor sa iti schimbi boxele cu ceva mai bun. Boxele suna excelent si poti sa impingi potentiometrul pentru ca nu e mare pierdere daca le pocnesti si daca nu iti ajunge bassul poti adauga subwooferul lor la un pret rezonabil.
_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 7:45 pm    Titlul subiectului: Re: Primul sistem al meu.....MM220 vs MA BR2/wharfedale D9.2 Raspunde cu citat (quote)

2Dy a scris:
...Voi asculta de pe PC, si asta nu se va schimba, in general MP3...


Daca asculti MP3-uri nu o sa sesizezi diferentele intre MM220 si MA BR2.

_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
2Dy



Conectat la: 12 Apr 2008
Mesaje: 17
Locatie: Cluj-napoca

MesajTrimis: Mar Apr 15, 2008 7:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

meri de link
si poate sa iau legatura cu el sau altul din zona dar numai dupa ce scap de problemele medicale si asta va fi cam peste 4 luni si atunci o sa fie alte oferte.dar voi ati comandat online de pe sono.ro sau o firma.ro? in special cei zona mea sau alta dinafara a bucurestiului? sunt de incredere? asta in cazul ca nu voi gasi la magazinele de aici bieninteles

am facut topicul mai mult pt informare pe viitor, si din lipsa de rabdare k nu gasesc raspunsuri la ce ma intereseaza...

stiu k sunt cam dificil:D, dar pana o sa stiu cat altii mai am de invatat:(

au nu am urechea formata, si de asta nu am pretentii f mari... vreau numai ceva mult mai bun ca si ce am momentan, si dak tot fac aceasta investitie vreau sa am cel mai bun in aceasta suma, ca si restul lumii.

partea cu subwooferul nu prea stiu cum e... mier trebui un reciever 5.1? k astea stereo vad ca nu au numai 2 iesiri

boxele standfloor din cate inteleg stau mai bine ca cele bookshelf in privinta puterii si redau bine atat inalte, medii cat si basii nu?
dar nu am ascultat niciodata boxe ni ci de astea nici bookshelf daor combine, de calculator si dinalea cat dulapu, si nush ce avantaje au unele fata de altele

placa de sunet sa zicem ca o scot in 5 mil k asa costa Xonar de care am citit ca e f buna, sau o sa apara ceva nou dar nu prea cred. dar poate aceasta o iau din alti bani deci nu influenteaza asa mult bugetul

partea cu MP3 poate o sa o schimb daca voi gasi o sursa de muzica lossless de genul meu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 8:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred că în primul rând ar trebui să te hotărăști în legătură cu dimensiunea camerei tale...Are 12 mp sau 16 mp? Sau între 12 mp și 16 mp, adică variază de la o zi la alta?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
2Dy



Conectat la: 12 Apr 2008
Mesaje: 17
Locatie: Cluj-napoca

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 9:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stiu ca este o diferenta... dar problema este ca va fi pt o casa noua
si nush ink cum va fi camera ca ink, stiu numai in mare cum e... si va fi modificata un pic... si camera in sine ar avea sa zicem 14-16mp...
PT o camera de 22-24mp miati recomanda sami iau 2 standflooruri? sau va fi acelasi lucru daca ar fi 2 bookshelves + sub?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

2Dy a scris:

si nush ink cum va fi camera ca ink, stiu numai in mare cum e... si va fi modificata un pic... si camera in sine ar avea sa zicem 14-16mp...


Shocked

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
2Dy



Conectat la: 12 Apr 2008
Mesaje: 17
Locatie: Cluj-napoca

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

camera va fi de 14 sau 16 mp in forma de patrat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
2Dy



Conectat la: 12 Apr 2008
Mesaje: 17
Locatie: Cluj-napoca

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok... vad ca eu va pun in ceata din cauza mea... pana nu capat ceva experienta nu pot decat sa intreb si sa ma informez din spusele celorlalti

pe scurt... pt o sursa ca PC (mpe si lossless daca gasesc) vreau sa stiu pt o camera de 16mp daca va fi deajuns 2 boxe cum sunt cele din titlu daca le voi lega la un NAD C315 sau C325 (care il recomandati...) si eventual un subwoofer daca simt nevoia... si daca merita sa iau una din cele scumpe(br2 , d9.2) sau nu
vreau sa sune clar si sa pot da tare daca simt nevoia.. faptul ca unele suna mai cald sau altele mai nush cum , nu pot zice ca prefer ceva findca nu ma pricep...

sau este mai bine sami iau 2 standflooruri pana in 8mil bucata sau 1 standfloor de pana in 16mil ....(cu alt amplif mai puternic presupun decat cel mentionat)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 16, 2008 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ROFL mor de ras!

Ia-ti bre niste casti ca sa ai adaptabilitate maxima cand ti se modifica geometria si suprafata camerei... Ca la ce muzica vrei sa asculti si de pe ce sursa... Oricum nu conteaza! Si nici nu mai enervezi vecinii...
Iesi mult mai ieftin si restul poti sa dai pe niste cursuri de gramatica... Rolling Eyes

Imi iau BAN!? Cheerleader N-am zis putzoi/putzache! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community