FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Blu-Ray vs. DVD
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 28, 29, 30, 31  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Confirm cu proiectorul. Home theatre fara proiector este o contradictie in termeni.
Am vazut la cineva 20 minute din br transformers pe un setup format din receiver yamaha + sursa ps3 + proiector full hd benq w9000.
Dupa asemenea experienta greu iti pica orice plasma sau lcd, pur si simplu e alta lume, este mai ceva ca la cinema.
Recomandare: nu cumparati proiectoare FullHd din Ro, au preturile umflate exorbitant

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 5:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bogdans



Conectat la: 12 Oct 2007
Mesaje: 43
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mar 01, 2009 8:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau poti sa-ti iei plasma Panasonic de 103 inch Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogdans a scris:
Sau poti sa-ti iei plasma Panasonic de 103 inch Very Happy

La cat costa aia iti iei la sfert de pret cel mai bun proiector Full-HD de pe piata, cu tot cu ecran performant.
Si apoi nu prea are farmec. Nu ar mai fi Home Cinema fara proiectie, ori sunt eu demodat in cinefilie ? Laughing

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 6:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu unul , ca persoana neprofesionista in domeniu , nu ma deranjeaza pretul uni BR player; imi doresc un astfel de aparat dar limitarea in redare diverselor formate ma face sa mai astept maturitatea aparatului .
Tinind cont de recesiune mondiala , cred ca alocarile financiare de cercetare in domeniu va face ca sa mai treca 3 ani buni .
Dupa parerea mea , in casa trebuie sa avem un singur player care sa permita accesarea tuturor formatelor si sa permita optiuni de upgrade pentru cazul de aparitie a noi formate . Asa ca momentan ma multumesc cu un DVD player cu upscaling care poate reda in mpeg2 si mpeg4 , inclusiv subtitrare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 08, 2009 6:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut comparatia DVD-BluRay pe al meu Panasonic BluRay BD10.
Desi este considerat unul dintre cele mai bune BluRay-uri pe partea de upscaling video DVD (am inteles ca exista doua circuite separate, pentru DVD si pentru BluRay, lucru pe care BR-urile mai noi nu-l mai au, partea de video DVD fiind inglobata in cea de BluRay), deci, pe unul din cele mai "faimoase" BD-uri pe partea de DVD am remarcat ce stiam deja:
Nici cea mai faimoasa procesare video din lume si nici cel mai bun DVD player din lume nu au cum sa faca din rahatzel bici si sa mai si pocneasca...
DVD-ul este ruda saraca a BluRay-ului, o palida copie care a umplut un imens gol de piata la aparitie, si care s-a inghitit pe nemestecate din lipsa de ceva mai bun.
Dar, cand acel ceva mai bun a aparut... s-a vazut ca este doar un biet MP3 pe langa un WAV Confused

_________________


Ultima modificare efectuata nicu_martin la Dum Noi 08, 2009 7:45 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 08, 2009 6:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hspinache a scris:
Eu unul , ca persoana neprofesionista in domeniu , nu ma deranjeaza pretul uni BR player; imi doresc un astfel de aparat dar limitarea in redare diverselor formate ma face sa mai astept maturitatea aparatului .
Tinind cont de recesiune mondiala , cred ca alocarile financiare de cercetare in domeniu va face ca sa mai treca 3 ani buni.


Despre ce limitare in redarea formatelor vorbesti?
Cu aparitia noului format BDA (BluRay Disc Audio, 24/96 surround si 24/192 stereo, nu vad care ar fi limitarea in formate - asta pe langa DVD-A-ul original) - iar tipurile mai noi stiu sa redea si din surse externe (USB).
Sau te pomenesti ca vrei sa vezi cu el DivX-uri (astea nu stie, dar stie sa redea MP3-uri Laughing ).

_________________


Ultima modificare efectuata de catre nicu_martin la Dum Noi 08, 2009 7:47 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Noi 08, 2009 6:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IRIS a scris:
Rycher a scris:
Mai așteaptă tu. Sunt „slabe” playerele blu-ray apărute până acum, dar rezultatul final (adică imaginea pe care o ai pe panel) este mai bună și decât cea a unui player dvd de 100.000 de euro. Și asta datorită sursei, materialului înregistrat. Care este formatul Blu-Ray, remember?


Deocamdata nu sunt pe piata playere blu-ray de calitate.Mai asteapta. Laughing


Nu știu dacă acest user mai activează pe forum, dar am găsit aici tâmpenia zisă de el mai sus cu mai mult timp în urmă. Îl informez că playerul meu BDP-S300 face deja 2 ani de când ș-am luat și a ajuns la upgrade-ul 4.90 (care i-a altoit DTS-HD), de la versiunea 2.30 pe care o avea în momentul achiziționării. Deci S300 care e cel de-al doilea model de BD Player scos de Sony și mi se pare că al treilea model de BD player apărut vreodată pe piață și care conform userului respectiv era printre modelele de slabă calitate doar pentru că era printre primele (!) o duce bine-mersi. Și a fost folosit în regim heavy-duty.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 08, 2009 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca prin "de calitate" se referea la fiabilitate...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Dum Noi 08, 2009 7:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Nu cred ca prin "de calitate" se referea la fiabilitate...


Ba da Very Happy Vezi pe prima pagină

IRIS a scris:
Ma refeream ca si constructie,fiabilitate a aparatului..

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 1:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atunci se insela. Chestia e ca orice masinarie evolueaza calitativ la inceput, cand produsul e de nisa din cauza pretului mare, dupa care evolueaza spre reducerea costurilor, de multe ori sacrificand si din calitate. Asta s-a intamplat tot timpul la unitatile optice, un DVD-RW de PC a ajuns sa coste 20 de dolari dar e muci, praf la citire si scriere in comparatie cu ce se fabrica acum 4-5 ani cand inca era de cateva ori mai scump. La fel a fost si in era CD...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 09, 2009 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca tot se vorbea de diagonala, va impartasesc noua mea experienta home cinema: am facut upgrade de camera, acum stau la 4-4.3 m de ecran si am diagonala de 305 cm.
Proiectorul acelasi, un SD 16:9 DLP.
Experienta cinematica este chiar ok, dar necesita un timp de acomodare.
Spun asta pt ca am trecut de la un proiector de rezolutie mai mare si prima senzatie a fost de pixeli mari Smile

La vizionarile de ieri si alaltaierii pot sa spun ca nu am simtit nevoie de nimic in plus pe partea de proiector, ci doar de un tratament al camerei.
Consider ca tratamentul camerei este mai important decat proiectorul in sine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Apr 24, 2010 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate, mi-am desfăcut BD playerul, că tocmai a ieșit din garanție (Sony BDP-S300)


DSCN0421.JPG
 Description:
 Filesize:  230.29 KB
 Viewed:  173 Time(s)

DSCN0421.JPG



DSCN0422.JPG
 Description:
 Filesize:  308.45 KB
 Viewed:  177 Time(s)

DSCN0422.JPG



DSCN0426.JPG
 Description:
 Filesize:  345.64 KB
 Viewed:  150 Time(s)

DSCN0426.JPG



_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Apr 24, 2010 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Close-up


DSCN0416.JPG
 Description:
 Filesize:  408.87 KB
 Viewed:  143 Time(s)

DSCN0416.JPG



DSCN0420.JPG
 Description:
 Filesize:  357.17 KB
 Viewed:  150 Time(s)

DSCN0420.JPG



_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Apr 24, 2010 5:38 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Interesant ca e lucrat cu dvd de PC. Cum pe partea de video se pot obtine performante bune fara costuri mari nu prea mai conteaza decat pretul aparatului in functie de formatele suportate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 26, 2010 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare

Firesc ca era media center-elor este in plin apogeu, pot spune ca am ramas traznit la un film in format avi insa cu functia upscaling activata si am scos un real 1080p din el . . . apoi am pus un BR video ( este vorba de acelasi film si anume "Gladiatorul " ) si am ramas uimit ce stie noua tehnologie, aceasi imagine perfecta, deci cum au scris multi pe forum ca din rahat nu se face bici , iata ca se poate, un avi amarat sa concureze cu un HD movie !

Este important si cablul folosit, musai HDMI ( caci doar aici se poate beneficia de 1080p , pentru cei care nu stiu ) ajutat si de statia AV cu upscaling si acolo, iese ceva spectaculos !

Sincer am un Yamaha BDs2900 si de cand folosesc media center am cam uitat de DVD-uri . . .

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 28, 29, 30, 31  Urmatorul
Pagina 29 din 31

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community