FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cabluri ...pentru incepatori in domeniu
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Apr 19, 2008 2:00 pm    Titlul subiectului: Cabluri ...pentru incepatori in domeniu Raspunde cu citat (quote)

Vreau, in urmatoarea perioada, sa experimentez cu diverse cabluri in sistemul meu. M-am decis sa incep cu cele de la boxe, deoarece acolo se simte cel mai tare nevoia, probabil (a se citi: folosesc actualmente cabluri de veioza, si inca subtiri Embarassed ).

Cel mai edificator verdict stiu ca-l da urechea, dar nu stiu magazine care sa-ti dea cabluri acasa la test... si sistemul e cam greu sa-l cari dupa tine pe la dealeri. Smile Pe de alta parte, nu sunt momentan dispus sa experimentez cumparand cabluri pe care sa tot incerc sa le vand dupa aceea daca nu mi se pare ca imbunatatesc sunetul. Asa ca, va rog mult sa va dati cu parerea si sa oferiti niste sfaturi.

Amplificarea e facuta de un receiver Nakamichi TA-3E, care conduce o pereche de floorstander-e de origine americana, vintage, pe nume DCM Time Window. Boxele sunt pe 2 cai, cu 4 difuzoare (2 woofere, 2 tweetere), fara posibilitate de bi-wiring. In specificatii, boxele sunt cotate ca impedanta la 8 ohmi. Pentru ca ma consider incepator in ale cablurilor, va rog sa oferiti niste sfaturi macar de principiu; poate nu neaparat firme si/sau modele, dar cel putin date de plecare (sectiune, material... etc).

O intrebare in special pentru colegii forumisti care se ocupa (si) de segmentul DIY: boxele sunt prevazute cu conexiuni pentru mufe tip banana. Pentru ca nu vreau sa fac investitii majore, ma gandesc puternic sa cumpar de undeva cabluri "la metru" pe care sa le mufez eu. Puteti sa-mi spuneti, va rog, daca exista vreun procedeu special de lipire a cablurilor pe mufe? (dispun atat de pistol de lipit cu anse de diferite sectiuni, cat si de statie de lipit... entry level, e drept, dar totusi cu control al temperaturii). In acelasi spirit, puteti sa-mi recomandati un loc unde as gasi cabluri de buna calitate, sau alte idei in acest gen?

Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Apr 19, 2008 2:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Apr 19, 2008 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O sugestie de citit:

http://www.jenving.com/

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin_ix



Conectat la: 02 Iun 2007
Mesaje: 41

MesajTrimis: Lun Apr 28, 2008 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citeste prima data asta:

http://sound.westhost.com/cables.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Apr 28, 2008 11:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorin_ix de ce incerci sa convingi oamenii ca nu exista diferente intre cabluri?
Lasa-i sa se convinga singuri! In articolul respectiv se invoca credinta si faptul ca dovada neaga credinta. Adevarat insa si cei care vor sa ne convinga ca nu exista diferente se folosesc tot de credinta celor "necorupti" ! De ce cineva ar trebui sa creada ceea ce i se spune? In viata nu prea exista binevoitori iar cei bine intentionati patesc ca in Divina Comedie. Singura cale este ca fiecare sa isi faca testele proprii fara se se minta singur! Numai faptul de a lua de bun ceea ce imi zice o anumita persoana pe internet(adica nu o persoana de incredere care sunt foarte rare) este clar o minciuna de sine. Adica eu renunt la cautarea adevarului pt ca cineva mi l-a oferit pe tava! Ca in orice pe aceasta lume, in calea cunoasterii nu exista scurtaturi. Chiar nu exista! Daca nu cercetezi singur pe propria piele nu vei invata nicoidata nimic intr-un domeniu neexplorat de tine. Exista extrem de rar si persoane care iti vor da indicatii de valoare dar acele indicatii vor fi subtile si nicidecum o intidere pe tava a ceea ce cauti!
Ce vreau sa spun este ca adevarul se afla ca intotdeauna undeva pe la mijloc si ca fiecare trebuie sa aiba incredere in urechile sale, sa fie sincer si sa aiba o minte limpede. Eu, in limitata mea experienta, am intalnit situatii in care diferentele erau mai mult decat concludente(si nu pe sisteme high-end) dar si situatii in care nu am putut sesiza diferentele sau am sesizat diferente dar nu am stiut daca sunt in bine sau in rau si am recunoscut acest lucru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mar Apr 29, 2008 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am experimentat pina acum, am observat cu unele cabluri sunt mai „universale”, decit altele, in sensul ca se potrivesc bine cu multe sisteme: este vorba de Chord, Kimber, Nordost, si poate, VdH. Firmele astea fac si modele mai ieftine, performante.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 29, 2008 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diferente exista in mod clar intre cabluri, numai daca ai probleme cu auzul nu le sesizezi, in care caz intr-adevar nu merita investitia. Laughing

Din constatarile proprii am sesizat o diferenta mai mare la schimbarea cablurilor de boxe decat la interconect si de asemenea am simtit mai clar o schimbare in cazul unor scule mai performante. Eu personal am folosit pe un sistem NAD 541i + Nakamichi AV7 cabluri Ixos cu interconect QED Qunex fara probleme, si nu cred ca se merita o investitie prea mare la nivelul asta.

In momentul asta folosesc Chord si sunt foarte multumit de ele. E drept, sunt din gama medie si nu tocmai ieftine, dar gasesti Chord si mai subtirele la pret, un Carnival Silverscreen sau Classic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Apr 29, 2008 6:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

@Sorin_ix: Articolul indicat de tine e interesant, dar mi se pare ca, la unele idei, generalizeaza prea mult. Evident ca exista in lume comercianti care incearca sa pacaleasca potentialul cumparator folosindu-se de efect placebo, autosugestie etc. (then again, in ce domeniu nu e asa? peste tot exista uscaturi...). Dar nu cred ca toti sunt astfel. Am auzit multi oameni, dintre care unii cu interese de vanzare, dintre care unii chiar pe acest forum, care, in loc sa imbie cu cele mai scumpe produse disponibile pe stoc, atrag atentia in repetate randuri ca "nu exista cabluri bune si rele, ci doar cabluri potrivite cu restul sistemului". Aceiasi oameni spun, de destule ori, ca in anumite setup-uri si anumite circumstante, un cablu mai ieftin poate contribui la un sunet mai bun decat unul mai scump.

In aceste conditii, mi-e greu sa-i cataloghez pe TOTI vanzatorii de cabluri ca sarlatani.

Personal, am auzit diferente intre cabluri, in cadrul unor teste efectuate cu diverse cunostinte. Nu pot sa spun ca am auzit diferente zdrobitoare, dar de cele mai multe ori erau, intr-adevar, audibile. Si nu eram interesat nici sa vand, nici sa cumpar, ci asistam pur si simplu; deci nu prea aveam motive de autosugestie. Totodata, deseori mi s-a intamplat sa sesizez diferenta, dar sa nu pot preciza cu exactitate care sunet e "mai bun" sau "mai placut"; pur si simplu, se auzea diferit. Voi fi curios daca sistemul meu actual se ridica la un nivel suficient de fidelitate si transparenta incat sa se simta si pe el asemenea diferente.

Prietenii (carora le multumesc) mi-au recomandat sa incerc si varianta cablurilor UTP de retea. Ma refer la cablurile de boxe, evident. Chiar voi incerca si varianta asta, mai ales pentru ca e foarte ieftina; in cazul in care nu-mi place cum suna, se cheama ca am pierdut putini bani si am castigat experienta... Smile In cazul in care imi place cum suna, se cheama ca am facut o economie considerabila, putand sa investesc mai mult, sa spunem, in interconnect-uri.

Si la acest capitol (IC) folosesc actualmente cabluri ordinare, de supermarket. Ma gandesc insa, asa cum zice si Alexx, ca e logic sa se simta cea mai mare influenta la cablurile de boxe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radubrad00



Conectat la: 17 Iul 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut,
sunt nou pe aici si am ramas placut suprins sa citesc acest forum, cu ajutorul vostru am descoperit cablurile pt. boxe facute din UTP.
vreau sa incep sa imi confectionez unul insa am o nelamurire,
de unde as putea achizitiona plasa pentru cabluri si cauciuc dinacela.
am atasat o poza pentru ca nu le stiu exact denumirile, cu ajutorul pozei cred ca e mai usor de prezentat.

multumesc.



diy-cat5 copy.jpg
 Description:
 Filesize:  60.51 KB
 Viewed:  292 Time(s)

diy-cat5 copy.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce e in poza aia nu e cablu facut din UTP. Ala ma indoiesc ca poti sa-l bagi in 'camasa'. Iar cauciucul cu pricina e un varnish care se strange la cald. De unde se procura nu stiu, dar ar trebui sa se gaseasca pe Maica Domnului in Tei, daca n-au aia nu stiu cine are.

Daca te intereseaza un cablu din UTP, iti dau eu unul de 2,5 m gata facut cu cat m-a costat cablul UTP, dar fara camasa, varnish sau terminatii. Banane sau papuci gasesti fara probleme. Da-mi un pm daca te aranjeaza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radubrad00



Conectat la: 17 Iul 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspuns.
nu e un cablu UTP, insa am vazut ca se poate pune peste unul UTP... si eu asa as vrea sa il fac.
sunt din Cluj-Napoca, doresc sa stiu unde as gasi camasa aceea si varnish-ul... in domeniul carui magazin? electrice? praktiker ?
multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Human



Conectat la: 01 Noi 2003
Mesaje: 889
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mjr - ce lungime iti trebuie pentru cabluri ?
iti pot oferi ptr. proba un cablu panglica sa incerci asta:
http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.tnt-audio.com/jpg/flatter.jpg&imgrefurl=http://www.tnt-audio.com/clinica/flatter_e.html&h=445&w=721&sz=19&hl=ro&start=3&um=1&tbnid=6YvLJodCwTNl3M:&tbnh=86&tbnw=140&prev=/images%3Fq%3Dloudspeakers%2Bcable%26um%3D1%26hl%3Dro%26sa%3DG
te pot ajuta si cu bucati de tuburi termocontractabile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 10:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Human a scris:

te pot ajuta si cu bucati de tuburi termocontractabile.

Asa, bravo! Asta e cuvantul pe care il cautam Embarassed Dar cred ca nu pe mjr trebuie sa-l ajuti Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
radubrad00



Conectat la: 17 Iul 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 10:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://entertainment.webshots.com/album/555012798XgcXrN
ceva de genu as dori sa incerc sa imi fac, modelul 2, nu cel impletit...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 11:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de exemplu:
http://www.viablue.de/com/accessoires.shtml
cauta sleeve pe google sau pe ebay

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 17, 2008 11:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite un site romanesc
http://www.charma.ro/accesorii.php

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community