FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Budget subwoofer
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am decis pe MP sa postam ambii calculele obtinute pentru LAB12, dar fara sa comentam rezultatele(am facut-o pe MP).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 12:37 am    Titlul subiectului: Mitica




VB Response lab12.gif
 Description:
 Filesize:  18.76 KB
 Viewed:  114 Time(s)

VB Response lab12.gif


Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 12:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK
Boxa mea are 150 litri si.. fara comentarii

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Modul de a construi rezonatorul pentru a nu depinde de diferite porturi din comert cu diametrul impus. Diametrul necesarpentru fb=30Hz este de 12cm cu o lungime de 55.18cm se poate inlocui cu un port dreptunghiular cu aria de deschidere egala cu aria portului necesa (113 cm patrati), adica dreptunghi cu l=3.77 si L=30cm. Lungimea ramane aceeasi in ambele cazuri. Am fost nevoit sa folosesc o incinta de 54litri din care sa scad 4 litri pentru a nu recurge la cotirea fantei folosita pe post de bass reflex. Desenul este mai mult teoretic, considera-ti-l exemplu. Ii datoram aceasta explicatie lui Frunzila (mp). Daca exista dezavataje intre aceasta incinta si una conventionala cu tuburi din pvc astept comentariile.
Intrebarea mea pt Frunzila este: care consideri tu limita superioara a unei subwoofer de casa cu difuzor de 12", in litri?
Am incheiat discutia despre lab12, ti-am inteles modul de a gandi.



s.JPG
 Description:
 Filesize:  29.58 KB
 Viewed:  127 Time(s)

s.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dai banii pe un difuzor scump doar de mandria ca esti in stare sa-l pui in incinta mica ?
oricine poate face acest lucru dar oare cum va suna ? Proiectul meu macar scoate in valoare puterea difuzorului.
Eu sunt de acord sa fac incinta mea si tu sa o faci pe aia de 50 litri si sa vedem rezultatele iar daca a mea va suna mai prost iti fac tie cadou difuzorul dar daca a ta va suna mai prost mi-l faci cadou ?

Ziceam mai sus ca difuzorul asta merge doar in incinte mari si nu ca ar fi PROST !

Cand am dat exemplele alea de difuzoare eu am zis ca in INCINTE MICI (50L) dau bune rezultate si costa doar pe 1 sfert din cat costa acest difuzor.

Ideea mea a fost urmatoarea
Dece sa iau un difuzor scump sa-l inghesui intr-o boxa mica cand la 1 sfert din pret iau un difuzor care se va comporta acceptabil in boxa mica. Totul in contextul folosiri acestui subwoofer in casa si la un pret aceptabil.

Eu am fost tentat de acest difuzor cand am intrebat mai multe detalii despre el dar cand am vazut ca necesita o incinta de 150litri ca sa-si puna in valoare performanta m-am retras din a ma mai interesa.

In casa consider un subwoofer un obiect care nu trebuie sa tina loc si de mobila dar fiecare are gusturile si pretentiile sale.

Sa vad eu pe unul care are subwoofer de 400W RMS in casa Laughing

Si pentru mine este incheiata.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Ionutz



Conectat la: 09 Ian 2004
Mesaje: 264
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oare cum va suna?
Ca si SQ net superior incintei tale si celor cu difuri perless, dar comparatia nu isi are rostul cu acestea din cauza diferentei de pret.
Proiectul tau chiar scoate in evidenta puterea difuzorului, dar sunt de parere ca o scoate in evidenta prea mult deoarece la 400watt depasesti xmax pe orice frecventa de la 40Hz in jos.
Si inca ceva, sper ca te-ai uitat peste raspunsul tranzitoriu pe care ti l-am trimis. Curba fluctueaza chiar si dupa 0.1 secunde.
Ma intreci ca spl si f3 in schimb, dar nu ma intereseaza asta deoarece eu redau 40 Hz la un spl aceptabil din toate punctele de vedere si raspunsul meu in frecventa este mult mai bun peste 40 Hz fata de al tau.
Deci ce alegem, SQ sau SPL?, intrebare retorica.
Intr-adevar exista solutii mai bune pentru acest dif decat cea data de mine, am dat 50l @ 30 Hz fiind presat de timp si menajez mult difuzorul cu aceasta incinta. Am invatat multe lucruri noi avand aceaste discutie cu tine, fara comentarii te pricepi in ceea ce faci, amintind de acel pariu ma face sa cred ca te-am suparat. Imi cer scuze pe aceasta daca am facut-o Trink . A fost un schimb de informatii nu un "duel" cum l-am numit noi.
Cat despre asa zisul pariu va trebui, cu mari regrete, sa te refuz din cauza lipsei de sponsori si de bani Wink .

In curand o sa vezi un bolnav cu 2 suburi pe un amp de 2*250watt. (cel pe care il construiesc cu iprf-uri, stii topicul amplificator) Stiu ca exagerez... de fapt acum imi dau seama ca exagerez... oops... prea tarziu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 4:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia proiectul de mai sus si vezi ca nu depaseste X-maxul, l-am refacut Laughing Cel putin teoretic ca practic nu se stie...

Spor la treaba cu amplificatorul si boxele, sunt sigur ca o sa te scoata vecinul de la etaj afara din bloc Razz

Pace si prosperitate Trink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 11:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am revenit. Frunzila, mersi ca mi-ai tinut locul cat am lipsit.
O sa plec din nou in Germania pentru cateva zile, deci profitati de mine cat puteti pana Miercuri.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu placere Wink

Atunci da-ti si tu cu parerea despre subwooferele noastre Razz

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uite unul de 300W bandpass-izobaric cu 2 Visaton W300S 8ohm.
Incape intr-o cutie de 50 litri si tine 300W sinus fara probleme (singurele probleme sunt cu vecinii)



Grafic.JPG
 Description:
 Filesize:  200.35 KB
 Viewed:  216 Time(s)

Grafic.JPG



SUB.jpg
 Description:
 Filesize:  136.11 KB
 Viewed:  272 Time(s)

SUB.jpg



_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Super, incinta mica si puternica.

100dB la 30Hz eu cred ca-i suficient pentru orice maniac (bass-man).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 9:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intradevar un subwoofer pasiv foarte bun - d.t.p.d.v; Interesant ar fi si pretul estimativ al lui...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 11:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu un amplif de 275W de la partsexpress si cutie face 500$ cu TVA cu tot.
http://www.partsexpress.com/pe/pshowdetl.cfm?&PartNumber=300-794&DID=7
Nu se compara cu nimic din comert la pretul acesta. Nici chiar cu unele de 2 ori mai scumpe.
Trece de 110 dB SPL, ceea ce nu-l face recomandat pentru camere de bloc. Oricum lucreaza extrem de liniar la puteri mici-medii.
Eu l-am proiectat ca o extensie fara compromisuri a unor boxe bookshelf cu compresie ce redau pana la 55-60Hz la -3dB.
De remarcat la el este raspunsul tranzitoriu. Bass-ul nu este lenes ca la alte subwoofere, ci rapid si elastic.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am urmarit si eu cu interes difurile visaton, si unul dintre ele mi s-a parut foarte interesant, si anume w170sc. atasez aici un grafic obtinut cu WinISD. astept parerile voastre.


w170sc.JPG
 Description:
 Filesize:  62.85 KB
 Viewed:  107 Time(s)

w170sc.JPG


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E difuzorul pe care l-am ales si eu pentru incintele pe care vreau sa mi le fac (de fapt W 170 S). Cred ca e cel mai bun dintre wooferele "ieftine" de la Visaton. Parerea mea: go for it.
La designul tau mi se pare putin cam mare Vb-ul. Eu am mers pe un Vb de 40l. Incinta Alto II recomandata de Visaton, care foloseste tot W 170 S, are Vb-ul de 28 l... Hm, s-ar putea sa fi ales eu un Vb cam mare, dar asta e de-acum. Daca nu va suna asa cum ma astept va fi vina mea. Intreaba-l pe Doru ce parere are.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 11, 2004 11:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru: ce timp de raspuns are sub-ul prezentat de tine pt. F=30Hz ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 3 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community