FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cat costa?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Apr 22, 2008 6:08 pm    Titlul subiectului: Cat costa? Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza sa stiu cat costa (in lei) filmarea unei nunti + poze la sfat, biserica si restaurant.

Daca nu doriti sa va afisati preturile public, va rog sa-mi trimiteti un MP cu oferta voastra.

Evenimentul va avea loc pe data de 14 iunie, in Bucuresti.

Selectarea ofertelor se va face in primul rand pe criteriul pretului Rolling Eyes

P.S. - Rog moderatorii sa nu mute acest thread la Publicitate, sa-l lase aici unde sunt sanse mai mari sa fie citit de cei interesati Exclamation
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 22, 2008 6:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Mie Apr 23, 2008 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ma lupt din rasputeri sa fac clientii (cei ce pe internet, cu cei din recomandari no problem) sa nu se ia numai dupa pret. Aici vorbim de servicii, nu de loganul din targul vitan, unde daca esti bun de gura obti un pret mai mic desi masina evident ca ramane aceeasi. La servicii poti lua niste tepe de nu te vezi. Si eu as putea lasa mai ieftin, desi si asa lucrez f. ieftin fata de ce scot, dar ar insemna sa apelez la niste trucuri gen casete mai vechi, procesarea=cadrele din filmare direct (nici nu ma mai uit peste ele la procesare), plus niste tranzitii luate in viteza si la nimereala, trag fara lampa si cu microfonul camerei, la foto trag direct jpeg si nu raw, vin doar cu un obiectiv si adio portrete adevarate sau instantenee de la 30 de metri, nu le mai trec prin Photoshop ci direct pe CD, ca sa dau ca exemple numai o mica parte din ce se poate face pentru un pret mai mic. Dar nu fac asa ceva pentru ca in primul rand ma respect pe mine ca meserias, am un nume (zic eu) si vreau sa fiu cu capul sus. Pe 14 iunie sunt inca liber, am dat niste materiale la vizionat dar nu imi prea plac indivizii si nu vreau sa am probleme, oricum pana atunci e timp destul sa ocup ziua. Imi place sa dau tot ce pot mai bine dar sa si am pentru cine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Joi Apr 24, 2008 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa iei fotograful separat de cameraman. Gandeste-te cum va fi atunci cand omul cu o mana tine camera video si cu cealalta pe cea foto... Sau sa faca lucrurile astea pe rand.
Exista persoane care fac un mic montaj la inceputul dvd-ului, altele care iti monteaza toata nunta, altele care doar copiaza materialul pe dvd si atat, fara nici cea mai mica editare.
De preferat este ca omul sa filmeze HDV si sa iti pastrezi casetele originale.
Dupa cum deja stii, nu exista nicio scula multifunctionala care sa stie sa faca totul la superlativ, asa este si cu filmatul la nunti, nu se poate ca aceeasi persoana sa fotografieze, sa filmeze si sa editeze materialul respectiv. Doar la nivel de amator / incepator. In mod normal trebuie sa fie 3 persoane distincte: fotograful, cameramanul si editorul de montaj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Apr 24, 2008 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, sunt constient de aceste lucruri si nici nu as accepta doar o singura persoana sa faca si poze si filmare Razz
Sunt si constient de faptul ca pretul nu este un criteriu primordial, conteaza calitatea...
Dar... intotdeauna pretul este determinant intr-o afacere Wink
Un raspuns ferm va fi dat vinerea viitoare (sunt plecat din Bucuresti saptamana viitoare).

Astept in continuare MP cu serviciile oferite si preturile aferente.
Sus
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Joi Apr 24, 2008 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca daca am vorbit si de fotografii si de filmari s-a inteles ca ma ocup de ambele singur. Fals. Aflati totusi ca sunt clienti destui care chiar cauta un "om orchestra", de dragul unui tacam in minus la masa, si stramba din nas cand le spun ca suntem doi. In ce priveste a treia persoana, cea care face montajul, nu e tocmai necesar sa existe in cazul nuntilor. Un "montator" de film artistic are scenariul, notele regizorului etc, si stie de acolo ce trebuie sa exprime prin montaj. In cazul nuntilor evident ca nu exista asa ceva, si pentru cineva care nu a participat la eveniment i-ar fi mai greu sa accentueze specificul nuntii, momentele culminante, personalitatea mirilor etc. Ar trebui sa vada materialul de mai multe ori pana sa se dumireasca despre aspectele respective, sau ce e cu niste cadre trase aparent ca nuca in perete, dar despre care cameramnul stie de ce le-a tras si unde le va fi locul la montaj. Ca atare nu e nici rentabil sa platesti o persoana in plus, straina de nunta, careia ii pui matarialul in brate, mai ales cand clientii sunt interesati doar de pret.
In esenta, ca sa fii bun "montator" trebuie sa cunosti materialul filmat pe dinafara, sa cunosti superbine macar 2 softuri de editare video profesionale, sa fi citit macar 3-4 carti despre montajul de film ca sa ai cat de cat o baza teoretica (daca nu si studii de specialitate cu diploma), si foarte important, sa ai rabdare sa te "joci" cu bucatelele de film pana iti place ceea ce a iesit. Dar pana la urma, daca vezi ca se doreste doar pretul cat mai mic, incepi sa te gandesti la compromisuri. Si zici in gand: pacat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Dum Mai 18, 2008 11:40 am    Titlul subiectului: Interesante pareri Raspunde cu citat (quote)

Era vorba mai sus de unele peturi,e greu de zis pe forum,unii lucreaza cu preturi care pot aduce necazuri respectivului cameraman din partea altora,deaia nu se spune. Pretul mai mare nu spune de cele mai multe ori aproape nimic,eu cunosc,cameramani care are preturi destul de ridicate si nu au calitate in ceea ce fac,mai fac si poze in acelasi timp acelasi meserias,am luat seama cind face poze sau invers unul din aparate fuge in alta parte,si a naibii ca fac si bani si nu sesizeaza cineva ca de ex.eu pun multa pasiune in calitatea imaginii fata de altul si nici nu iau un pret la fel de mare.Am inceput nuntile cu HVR-Z7p,credeti ca au observat,aiurea putini vad asta,am incercat sa le deschid eu curiozitatea de HD,am lamurit doar 2 viitoare cupluri sa le fac HD pentru viitor.La montaj trebuie totdeauna tinut seama de citeva chestii care sint necesare.Materialul brut oricit te straduiesti pe teren nu-l poti lasa asa.De ex.pe unii nu-i intereseaza la o melodie ca este sau nu intreaga,nu-i bine trebuie tinut seama sa lasi intreaga o strofa sau o returnera muzicala si sa ai atentia ca urmatoarea sa fie iarasi cu un inteles, un plan apropiat daca ai terminat asa inainte de "stop rec" pleci cu unul asemanator pe cit posibil ca sa nu fie suparator la ochi.Folositi cite o tranzitie la trecerea dintr-o secventa in alta de 1 sec.devine mai usoara trecerea de la o secv.mai intunecata la una mai luminoasa(ex) Asta se vede greu dar cineva cu timpul se poate sa observe acest lucru bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 9:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bubble cornel ai mare dreptate. Foarte putini cameramani au citit macar cat de cat ceva in domneniu, sau mai rau, lipseste talentul (si poate si interesul), care poate suplini in buna masura studiul. Dar nici nu trebuie foarte mult ca sa multumesti clinentii obisnuiti. Cand isi vad meclele pe sticla si isi revad nunta sunt atat de incantati ca nu mai conteaza ca a fost filmat si montat jalnic, cu o nepricepere si un prost gust revoltatoare. Lor le place. Si atunci? Iti cumperi un stift de camera, bagi pret mic si da-i bataie. Sau mai sunt cei cu bani, care cred ca tot ce-i scump e si bun si nici nu se uita pe ce dau banii. Si mai mult, fiind un job de sambata si duminica, face loc pentru oricine vrea sa mai castige ceva de un salam mai bun, chit ca nu are nici o atractie catre domeniul video. Dar aste e, fiecare nu norocul si priceperea de a castiga cat mai mult. In definitiv e o afacere, in care pasiunea si meseria pe care le ai pot sa nu insemne mai nimic daca nu te pricepi sa le transformi in bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Iun 05, 2008 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un serviciu foto si filmare cu 2 persoane in jur de 800 e. Atentie sunt o grama care pt 800 de e fac numai maimutareli si se cred cei mai buni fotografi sau cameramani, o alta problema ar mai fi.....cam tarziu te-ai gandit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iun 05, 2008 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, s-a rezolvat, threadul se poate inchide/sterge.
Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iun 05, 2008 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

il_conte a scris:
un serviciu foto si filmare cu 2 persoane in jur de 800 e.


Scuze, dar, daca 800 e inseamna 800 de EURO, pai, domnilor, pentru banii astia imi fac singur si poze si filmare, la nunta mea Laughing Laughing Laughing
Sus
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Iun 12, 2008 11:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da nicu Smile ma refer la profesionisti gen fotograful acesta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bydede



Conectat la: 13 Iun 2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Iun 13, 2008 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicumur, ia-ti telefon cu camera camera foto de 2 Mp, care face si poze si filmeaza. Iesi mai ieftin si ramai cu telefonul. Doar cu telefonu'. Atat.
Lasand gluma de-o parte, il stiu pe fotograful pe care ti l-a recomandat Il Conte, am si lucrat cu el. Iti pot spune ca doar serviciul fotografic este minim in banii de care s-a vorbit! Si iti garantez ca merita!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iun 19, 2008 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, am vazut si eu portofoliul lui, intr-adevar, impresionant Shocked
Pentru o nunta "usual", este cam greu de facut asemenea poze, cred ca au durat poate si ore bune pregatirile (si/sau alegerea decorurilor) - iar eu, nu am avut timp nici macar sa merg cu sotia intr-un parc sa facem niste poze mai "artistice", pur si simplu am fost continuu in criza de timp.
Sus
Tractoristu'



Conectat la: 29 Sep 2006
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 20, 2008 12:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am studiat putin portofoliul domnului prajitura.
Ce mi s-a parut coool a fost o fotografie in care mirele tinea in mana un pistol. 'cuma....nu's ce za cred...impuscase pe cineva la nunta lui ???
Si inca una cu mireasa plimbandu-se pe campii. Fusese la sapa la porumb ? Ii daduse socru-sau o palma de pamant si sapase ultimele 3 randuri in ziua nuntii ???
Dar ce mai, ca portofoliu...am ramas masca. Dupa parerea mea merita nu 800 ci 1600 euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Iun 20, 2008 9:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu a zis nimeni ca serviciul ajunge doar 800 Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community