FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare boxe pentru linie technics
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
plicu_meu



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 3:05 pm    Titlul subiectului: Recomandare boxe pentru linie technics Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Rog pe cei cu experienta si cunostinte sa ma ajute...
Detin o linie technics....ampl.A900+preuC800, eq GE90, cd 770D la care vreau sa iau in curand un tuner 650.
La aceasta linie am boxe JBL Northridge E90 (cu vreo 110w de caciula).
Stiu ca nu wattii conteaza tocmai deaceea sunt in dilema.
Pot spune ca boxele nu fac fata claritatii si puterii oferite de linie. Sunetul este mult prea comun (nici nu stiu sa explic exact). Lipseste acel ceva care te da pe spate la o auditie...
Ca sa concluzionez, as dori sa vand aceste boxe si sa imi iau altele in limita a 2000 ron (mai mult nu pot momentan). Nu vreau neaparat noi ptr ca in banii astia nu gasesc probabil nimic mai bun decat am acum. Puteti recomanda ceva SH?...sa caut pe forumuri aici?....sa le iau de pe E-Bay?

Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 3:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate! Boxele acelea nu ofera nimic deosebit. Dar din pacate nici restul liniei. Aceasta combinatie de pre+amp nu-si merita banii, decat din punct de vedere al designului. Sunetul lasa mult de dorit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
plicu_meu



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recunosc ca Technics-urile mele nu sunt reprezentative pentru calitatea sunetului.
Voiam doar sa ameliorez acest lucru cu boxe ceva mai bune...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lukaboy



Conectat la: 27 Feb 2005
Mesaje: 148
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
Ai dreptate! Boxele acelea nu ofera nimic deosebit. Dar din pacate nici restul liniei. Aceasta combinatie de pre+amp nu-si merita banii, decat din punct de vedere al designului. Sunetul lasa mult de dorit.


off topic: si acum ce sa faca omu'? sa vanda toata linia pe nimic ca asa i-a spus cineva de pe hi-fi.ro si sa isi ia ceva audiofil?

on topic: ai o linie foarte buna, indiferent ce o sa iti spuna diversi. evident ca exista si mai bune, dar nici a ta nu e de lepadat. stiu ca suna putin a gluma, dar incearca o pereche de Magnat Monitor, 220 si 880, infunctie de camera ta... stiu ca e greu sa mergi cu linia la auditie, dar merita, mai ales daca poti auzi mai multe combinatii in jurul liniei tale!

_________________
they call me mr. understood cuz no one understands me
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot decat sa-ti propun sa vinzi tot sistemul si sa-ti cumperi altul. Cu banii care-i primesti pe el si diferenta care o ai disponibila pentru boxe se aduna o suma frumusica cu care obtii un sunet mult mai bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lukaboy, asta as face eu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
plicu_meu



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recunosc ca nu sunt un audiofil. Sau macar nu pot descrie in cuvinte sunetul perceput...insa diferentele le percep foarte usor si am idee cam cum ar trebui sa sune o linie. Bugetul insa nu imi permite momentan sa trec la un "next level".
Ma gandeam doar sa dreg putin busuiocul acestei linii printr-un up-grade la acustica.

Si apropo Netcrusher, ce as lua in 1500 euro?...ma refer aici la minim amplif+boxe...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SH: Naim Nait 5i + Spendor S3/5. Sau eventual un Creek.
Sau ai putea investi o mare parte din bani in boxe, cu un amplificator ieftin pe care in viitor sa-l upgradezi.

Desigur, totul depinde de urechile tale. Oricum, in 1500EU cumperi un sistem SH impecabil decent.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
plicu_meu



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As face ceva daca as inlocui JBL-urile cu aceste Cerwin-Vega?

http://www.avstore.ro/boxe/cerwin-vega-cls-15/

Multumesc inca o data ptr ajutor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as propune sa schimbe numai amplificatorul, restul sistemului este de clasa HI-FI.
Un HARMAN/KARDON de la PM665 in sus v-a rezolva problema de "lipsa c*aie" ale amplificatorului actual.
Nici PIONEER din seria 7x7 nu stau rau.
CAT DESPRE NAIM Nait5i UITA-L ,ala e o GLUMA PROASTA a tehnicii, UN ATENTAT la buzunarul consumatorului de HI-FI.
Pe asemenea scula nu merita dat nicimacar 50 euro de NOU.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 1:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Amplificatorul lui nu are absolut nici o problema cu puterea. Are chiar prea multa pentru un om normal.

Boxele nu sunt cine stie ce, si nici acele Cervin nu cred ca ofera prea multa finete...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 1:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri, nu am chef de polemici cu tine. Eu stiu prea bine ca nu ai ascultat 5i, si ne spui ce fel de amplificator e doar dupa "schema" si poze...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 1:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:

CAT DESPRE NAIM Nait5i UITA-L ,ala e o GLUMA PROASTA a tehnicii, UN ATENTAT la buzunarul consumatorului de HI-FI.
Pe asemenea scula nu merita dat nicimacar 50 euro de NOU.
ROFL ROFL ROFL ROFL

Da-i cu Pioneer tati, lasa-l dreaq de Naim cu porcariile lor scumpe cu tot. Mai sunt si mici, dupa toate alea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 9:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici nu vreausa intru in polemica cu nimeni, mi-am facut de mult timp o parere despre hi-hi-end.
Un necunoscator intr-ale electronicii o "musca" din prima cu scule de genul Nait 5i, mie daca mi-ai fi aratat interiorul acestui amp din PRIMA ti-as fi zis ca e o gluma proasta.
Se pare ca modelu' de p'aci este urmaotorul:
X persoana are si el colo stransi o suma de (sa zicem) 1000 euro, nu stie ce sistem sa-si cumpere cu acesti bani si intreaba in NECUNOSTIINTA de cauza ce sa cumpere.
De indata i se recomanda numai HI-HI-END de parca el ar avea nevoie de cel mai pur sunet.
Trebuie sa fim REALISTI ca NU TOTI avem aceleasi pretentii, iar pentru cei mai multi micile diferente intre un sistem HI-FI (DIN45500,da eu am ramas ancorat in acei ani) si unul HI-END reprezinta O MARE diferenta de pret (de cele mai multe ori insuportabila pentru omul de rand)
Prefer sa adun o gireada de trancote chiar si de clasa medie decat sa sa-mi arunc toti banii pe o line de "fala" ca sa zic asa....
Va tot plangeti ca nivelul forumului a scazut...este si normal din moment ce-i respingeti CATEGORIC pe cei din tabara SONY, TECHNICS etc...
Iar pentru cei care vor sa "sara" direct in tabara HI-END le recomand ca nu o faca din prima, nu de alta dar acolo DECEPTIILE de ordin financiar pot foarte mari si usturatoare.E ca si cum ti-ai cumpata un Lexus ca sa faci naveta la 40km de casa intr-un trafic infernal...

EU LE RECOMAND TUTUROR CELOR INCEPATORI SISTEME VINTAGE, NUMAI DE LA SH din mai multe motive:

1.Pretul este accesibil.
2.Mult mai usor de reparat
3.Ai loc de "tuning" mult mai lesne decat la scule noi din toate punctele de vedere
4.In caz ca nu-ti mai place se revinde cu pierderi MINIME.
5.Calitatile HI-FI sunt (nu numai in opinia mea) peste ceea ce are nevoie omu' de rand (nu intra in calcul mutantii cu urechi de liliac & co)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@kilaru_de_coduri
Acum suna cu totul altfel ce spui. Si eu sunt cam tot de parerea ta in ceea ce priveste saltul de la o linie modesta la aparatura cu pretentii, insa de aici si pana la a spune ca aparatura scumpa, sau hai sa nu generalizez, sa spunem ca Nait 5i este o porcarie, e drum lung si ma tem ca risti sa cazi in ridicol.

Probabil ca tu le ai cu electronica si stii ce e prin scule. Pe mine nu ma intereseaza ce anume se afla in interiorul cutiei, ci cum suna, atata tot.

@plicu_meu
Da, si eu sunt de parere ca nu are rost sa cuplezi Technics cu Naim. Poate ar fi mai bine sa te orientezi spre alta marca decat Tehnics, pentru inceput ceva gen NAD spre exemplu, si FARA egalizatorul ala. Altfel, risti sa nu observi niciodata mari imbunatatiri, indiferent cat investesti in boxe. Stiu ca arata bine asa cu multe luminite si simti nivelul high-tech cand butonezi sa modifici semnalul, dar pierzi prin alte parti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community