FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
MA RS6
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
champ



Conectat la: 03 Dec 2006
Mesaje: 89
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 6:14 pm    Titlul subiectului: MA RS6 Raspunde cu citat (quote)

Sapt. trecuta am testat la un prieten care si-a luat 2 boxe ma rs6 si 2 rs1, pe nv, de la un on-line shop, fara sa le asculte inainte, destinate atit ca sistem ht cit si pt. stereo. Problema e ca dupa nenumarate teste de auditie, aceste boxe suna penal cu diverse amplificatoare testate.
Ca sursa am folosit un cd Nad c542, cabluri de boxe QED SILVER ANNIVERSARY bi-wirring, iar ca amplificatoare un nad c352, 325bee, un yamaha, un marantz pm 7200, un arcam alpha, un onkyo, un ca 640 si vreo 2 diy, inclusiv unu cu ucd180, amplificatoare care suna toate bine pe diverse alte boxe.
Dintre toate parca cel mai normal a sunat nad-ul, cu toate ca avea o lipsa a detaliului evidenta. Am zis sa arunc o privire inauntrul boxelor. Primul lucru care m-a frapat e ca in afara de suruburi si capacele de ecranaj magnetic al dif. aceste boxe nu au nimic metalic in ele. Difuzoarele au sasiul de plastic, vopsit cu ceva argintiu care se curata cum desfaci suruburile, si din ala prost, cum apesi mai mult pe el sau stringi suruburile se crapa , tweeterele tot de plastic cu timbru de piezo evident, iar o alta chestie ce n-am mai vazut pian acum, firele de ghidaj de la bobina la borne( la basi si med.) sunt capsate cu cleme de spider ( oare de ce?) , in sfirsit plastic la greu in ele, filtre cu cond chinezesti, sunet comprimat, pocnit, fara detaliu, soundstage, bas bubuit, un concert de vioara se auzea execrabil, intr-un cuvint nashpa. Intrebarea e : pot fi aceste boxe contrafacute? sau asa sunt originalele?
Am pus citeva poze cu acestea desfacute pt. exemplificare:




Ultima modificare efectuata champ la Sam Mai 03, 2008 6:14 pm, modificat de 3 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 6:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 6:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu rodajul cum sta treaba? Sau cum au iesit din cutii ati inceput sa faceti auditii?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
champ



Conectat la: 03 Dec 2006
Mesaje: 89
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 7:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Direct iesite din cutii, testate citeva zile. In mod normal nu au avut timp in citeva zeci de ore sa-si faca rodajul, dar personal ma indoiesc ca si cu rodajul facut isi pot schimba caracterul esential.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 7:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu zic sa mai aveti putina rabdare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca va doriti ca niste incinte proaspat scoase din cutie sa sune bine?! Orice incinta are nevoie de minim 100 ore de rodaj.Eu am aceleasi incinte si dupa ce am ascultat cel putin o duzina de alte incinte,inca sunt incantat de ce-mi ofera MARS6 la banii pe care i-am dat.Champ,cand spui ca incintele suna prost le compari cu ......? Ma intreb care este sistemul tau de referinta,ce sisteme ai ascultat,etc...
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Miron Bogdan



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt stupefiat!!!. Ia stati mai asa un pic. Lasati putin rodajele si etaloanele si referintele etc... Cum mai nene din PLASTIC???!!! Chiar asa s-a ajuns? Stiu ca poate o sa spuneti ca asa se elimina rezonantele metalice nedorite, interferenta sasiului metalic cu campul magnetic etc...
Dar totusi ... ce boxe serioase au difuzoare de plastic? Sunt curios daca se mai pot da exemple de boxe cu difuzoare de plastic pentru ca vreau sa stiu ce sa evit pe viitor. Ce naiba, pana si difuri-le de pe Maica Domnului au sasiu de tabla sau chiar aluminiu turnat unele(nu ca asta ar fi cel mai bun contraexemplu)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PaulTm



Conectat la: 27 Iul 2006
Mesaje: 71
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 10:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Miron Bogdan a scris:
Sunt stupefiat!!!. Ia stati mai asa un pic. Lasati putin rodajele si etaloanele si referintele etc... Cum mai nene din PLASTIC???!!! Chiar asa s-a ajuns? Stiu ca poate o sa spuneti ca asa se elimina rezonantele metalice nedorite, interferenta sasiului metalic cu campul magnetic etc...
Dar totusi ... ce boxe serioase au difuzoare de plastic? Sunt curios daca se mai pot da exemple de boxe cu difuzoare de plastic pentru ca vreau sa stiu ce sa evit pe viitor. Ce naiba, pana si difuri-le de pe Maica Domnului au sasiu de tabla sau chiar aluminiu turnat unele(nu ca asta ar fi cel mai bun contraexemplu)...

Pai e normal, la ce minuni audiofile te-ai asteptat? La urma urmei tot la vorba d-nului Mateescu ajungem, 1/2 face, 1/4 merge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rodajul ca rodajul....aici e o intreaga poveste....,dar calitatea sasiului....e chiar o surpriza neplacuta...

Din imaginile de mai sus fiecare trage ce concluzie vrea....oricum, champ, ma bucur ca ai fost inspirat si ai facut poze Wink

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Miron Bogdan



Conectat la: 23 Dec 2004
Mesaje: 58
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cica citat din caracterizarea acestor boxe exact de pe site-ul lor oficial
"New bass chassis design for better rigidity and damping properties."
sau "High quality crossovers."...Mda.. E clar cel putin pentru mine. Baietii au descoperit plasticul...Plastic peste tot ce sa mai...Pacat de finisajul cabinetelor sa pui chestii de plastic in ele. Doar de la seria Gold in sus se poate vorbi de difuri de metal(de acolo se precizeaza clar ca sunt "die cast aluminium").
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Mai 02, 2008 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Macar Magnat-urile au difuzoarele cu sasiu din tabla. Smile) Am stiut eu de ce imi plac mai mult Smile)

Totusi urata treaba fac cei de la Monitor Audio, mai ales cand te gandesti ca rs8 aproape atinge mia de ieuro ...

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Baieti, nu trebuie sa va inspamantati prea tare!!! Totul e absolut normal azi! Am sa va explic dece:
- primo: se aplica legea "atat dai, 1/2 face, de 1/4 merge" valabila si la un produs de 1.000.000 de euro - mai ales la acesta!;
- secundo: se aplica legea comertului:"da-mi paraua, ia scataua!" (pentru cine nu stie:scata = kkt!)
- daca rasfoiti cateva reviste straine, veti vedea ca nivelul entry level, prin scumpiri nerusinate, a ajuns la o bariera care poate depasi si 5.000 euro. Asta nu are nici o legatura cu nivelul castigurilor din Romania!
- multi romani fac o greseala colosala: daca 1.000 euro e o suma pe care o strang cu greu, cu sudoare si privatiuni, isi imagineaza ca la acest pret vor lua hi-end-ul secolului! Eroare: vor lua un entry-level nenorocit, un chinezism de duzina, indiferent de sigla ce o poarta!
Cum ar putea minimiza pierderile:
- sa lase prejudecatile la o parte si sa asculte ceva ce le place;
- din ce le place sa acorde mai multa atentie produselor de la firme care au traditie si realizari in domeniu;
- sa nu-si inchipuie ca "made in ........" nu are la baza, macar 90%, celebrul "made in china", mai ales daca produsul este in gama entry sau clasa medie. Sa nu uitati ca un ceas elvetian are, conform asociatiei orologierilor elvetieni, peste 60% componente elvetiene. Ghici de unde sunt restul? De ce ar face exceptie incintele cand producatorii declara ei insisi ca au productia relocata in China????
Acestea fiind zise, sa ne intoarcem:
- un sasiu de plastic rigid nu este chiar o nenorocire, daca diametrul difuzorului este mic, sub 6 1/2". Totul depinde de cat de responsabil era chinezul de la amestecul de plastic reciclat si de chinezul care executa injectia pe masina. In definitiv, atat dai ......;
- nu faceti comparatii fara sens: la un sasiu de metal, un soc de transport sau manevrare si se deformeaza cu toate consecintele (in definitiv nimeni nu a vrut sa observe sa tabla e cu 2-3 sutimi mai subtire decat era prevazut - si chinezu' trebuie sa castige! La acelasi soc, poate plasticul rezista sau i se rup urechile de prindere!
- high quality components in crossover? Poate!!! A masurat cineva dintre posesori componentele? Sunt "audiofile", sau gasibile si pe Silicon Valley in Tei?
- se face mult tam-tam cu rodajul! Rodajul il puteti face accelerat, in cateva ore, cu o frecventa de 20 Hz(ca sa nu deranjati). In rest rodajul este mai mult teoretic, iar diferentele provin din a II-a natura: obisnuinta! Prin rodaj veti obtine, in cel mai fericit caz o coborare a Fs woofer cu 2-3 dB.
De aceea, la aceiasi bani, ce-si face omu' cu mana lui se numeste DIY!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e chiar asa tragic ce vedeti in boxa la banii ei. De exemplu exista si boxe ieftine care arata impecabil, de exemplu Wharfedale diamond 9.2. Au sasiu de metal la difuzoare, membrana Kevlar(totusi nu e plasti ordinar), filtre cu componente ieftine(dar nu uitati boxele costa 250E!), tweeter cu magnet de Neodinyum! , materialul fonoabsorbant nu era burete de baie, conectori care nu am mai vazut la incite din aceasta categorie de bani, incinta curbata si ranforsata interior si un finisaj destul de bun, nu cu plastic ordinar. Si totusi la ce bun? MA bronze se aud mai bine iar silver in mod cert se aud mult mai bine ca doar nu isi fac concurenta singuri. Deci aspectul nu se traduce direct in sunet, mai ales la aceasta categorie de pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DIY inseamna MULTA munca, iar 90% din acea munca este invatatura. Treaba grea ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pīna una alta nu pot domnii moderatori sa transforme FOTOTAPET-URILE ASTEA īn linkuri normale?
E pur si simplu inervant cīnd vrei sa citesti ceva sa tot astepti o vesnicie pīna se īncarca tīmpeniile astea grafice supradimensionate chiar si la speed limit de acces de 16.000 kbps si care trebuiesc "scroluite" orizontal si pe TFT de 19" cu rezolutie de 1280x1024

@ champ

Te-ai gīndit oare ca spargi tabela forumului cu tīmpeniile astea cīnd le-ai postat ? Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy28



Conectat la: 06 Mar 2007
Mesaje: 139
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mai 03, 2008 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LOL, multi nici nu au avut astfelde boxe MA da le recomanda pe forum de numa si virgula suna foarte bine cu NAD .
Nu am vrut sa supar pe nimeni da sincer mai bine unitra sau altceva, nu stiu ce naiba parca pe NAD scrie made in china sau nu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 1 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community