FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
MA RS6
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E natural, este extrem de politicos si foarte binevoitor.
Desi nu avea nici-un interes, a aceptat sa testez amplificatorul meu la el in showroom, fara vre-o obligatie din partea mea.
Eu stiu ca acasa are RS8, adica fratele mai mare al RS6-ului
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 3:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
Din cate am inteles, acele boxe suna PROST puse pe mai multe amplificatoare.
Din cauza faptului ca suna PROST au fost desfacute si s-a constatat existenta sasiului de plastic la difuzoare, precum si alte "chestii" care nu pareau in regula, motiv pentru care s-a intrebat daca acele boxe sunt sau nu ORIGINALE.
MOTIVELE sunt clare, nebuloase doar pentru producator...

Producatorul se indoia ca acestea sunt motivele reale pentru care exista acest topic; ca un om care a ascultat si apreciat sunetul seriei Silver de la Monitor Audio trebuie sa recunosc ca sunt si eu de aceeasi parere cu producatorul...

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 5:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
nicumur a scris:
Din cate am inteles, acele boxe suna PROST puse pe mai multe amplificatoare.
Din cauza faptului ca suna PROST au fost desfacute si s-a constatat existenta sasiului de plastic la difuzoare, precum si alte "chestii" care nu pareau in regula, motiv pentru care s-a intrebat daca acele boxe sunt sau nu ORIGINALE.
MOTIVELE sunt clare, nebuloase doar pentru producator...

Producatorul se indoia ca acestea sunt motivele reale pentru care exista acest topic; ca un om care a ascultat si apreciat sunetul seriei Silver de la Monitor Audio trebuie sa recunosc ca sunt si eu de aceeasi parere cu producatorul...

Producatorii intotdeauna se indoiesc ca motivele prezentate sunt reale si in general raspunsul este tipic de producator arogant. In loc sa-si ceara scuze si sa dreaga cumva busuiocul, ne ia la 11 metri la noi acasa Twisted Evil Pai numai uitandu-ne la "finisajul" raspalit al ecranului difuzorului si la buretele de 2 lei aninat de peretii incintei si ne dam seama cu cat profesionalism a lucrat chinezu. Si impreuna cu piesele din filtru oricat de "bune" ar fi, totul striga cheap, cheaper, cheapest la aceasta incinta Mad . Intr-o piata in care mediocritatea se rasplateste cu premii EISA nu e de mirare ca avem astfel de reactii de pe pozitii de forta ale producatorilor. Lor putin le pasa pt. ca e plina lumea de profesori de muzica cu urechi de tabla care le vor cumpara tot timpul produsele pt. ca sunt ieftine, sunt frumos colorate pe dinafara si suna mediocru, dar mai bine ca IPodu. Si daca cineva de buna credinta cumpara pe baza review-urilor sforaitoare (spaguite) si a pozelor retusate in Photoshop si indrazneste sa-si exprime nedumerirea pe un forum de profil (unde by the way nu suntem numai pustani si gospodine ci ne-am mai tocit si coatele pe bancile scolilor inalte) i se inchide gura frumos "in engleza, in original" Twisted Evil
Un cunoscut si-a cumparat KEF IQ5 pe baza review-urilor si apoi m-a sunat: "bai, boxele astea nu au bass si suna ciudat pt. niste specificatii care pleaca de la 40Hz". Merg, le masor, stupoare Shocked: sub 80Hz nu circula nimeni... nu le lipsea decat o octava!!!!!! Amicul se inerveaza pune mana pe email si le scrie englezilor: "o fi stricate, or avea vo hiba, ca vanzatorul (era din Austria nu de la noi) mi-a facut reducere?". Raspuns KEF (cu nonsalanta britanica): "domle e f. adevarat ce spui mata acolo, da pune-le in colturi sau si mai bine ia-ti un subwoofer Laughing. Mai comenteaza careva?????????????
And by the way erau dintre cele mai slabe incinte (la pretul ala) pe care le-am ascultat vreodata, dar este adevarat si ca nu sunt profesor de muzica...


Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Joi Iun 24, 2010 9:04 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cip_007



Conectat la: 10 Noi 2005
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o pereche de RS6 cumparate noi la sf anului trecut (cred ca prin decembrie), conectate la un Creek Destiny (sh, cumparat prin ianuarie) cu cabluri Supra Ply 3.4 de 5m. Sunetul s-a schimbat sensibil in bine pana prin februarie-martie (ascultate ~2 ore/zi, fara vreun proces de rodare accelerata). De atunci si pana astazi observ in continuare a imbunatatire a sunetului. Personal, consider ca sunetul este aproape perfect pt gusturile mele, atat pe muzica clasica (ascult f mult vioara), cat si jazz.

Cand am achizitionat Destiny-ul (aveam luate deja RS6 acasa), dealer-ul l-a testat intai pe niste RS1 nu prea rodate (ii spusesem ca vreau sa-l ascult pe RS6, dar nu avea). A fost dezamagire totala pentru mine (sunet comprimat, inalte tzipatoare, medii cam dezechilibrate). Eram convins ca voi arunca pe fereastra RS6 cand le voi conecta la Creek, dar imi doream foarte mult acest amplificator. L-am ascultat apoi pe niste ProAc (cred ca Studio 140). Combinatia suna excelent, distanta imensa fata de RS1. Am cumparat Creek-ul, convins ca voi schimba RS6-ele de acasa cu ceva ProAC in max 3 luni. Acum nu mai doresc asta; RS6 suna excelent si nu inteleg de ce as plati mai mult decat dublu pt un ProAC Studio 140, pt ca acesta nu suna "de doua ori mai bine". Poate ca ProAC-ul este 1% mai rafinat, dar nu sunt genul care asculta boxele cu microfon si osciloscop.

Mai sunt si alte "eminentze" pe acest dorum care mi-au "plans de mila" ca am achizitionat aceste boxe, pt ca ei le-au ascultat si nu le-au placut cum suna; dar au confimat ca nu le-au ascultat rodate.

Inainte de RS6 am avut B4, achizitionate tot de noi, tot de la AOY. La acestea rodajul a durat mai putin de 1 luna, pe aceleasi stiluri de muzica.

Cu asta am vrut sa va spun ca rodajul este esential pt aceste boxe. Iar rodajul corect pe ele NU se face cu frecvente de 20Hz sau 20Khz, asa cum afirma cineva intr-un post mai devreme. Rodajul nu poate fi accelerat prin astfel de metode, ci doar ascultand muzica, la volum normal. Singurul tweak care ar putea sa mearga este legarea cablurilor boxelor defazate (dar nu am incercat asa ceva).

Sunt genul de persoana care nu pune botul la cutume mentale de genul "e plastic - e prost", "da-mi tabla, sa simt ca tin ceva in mana". Conteaza cum se aude acel "plastic". Ca sa nu mai vorbesc ca exista plastic si ... plastic (vezi explicatiile producatorului si importatorului). Dar deja intram in prea multe detalii ... pt unii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costy28



Conectat la: 06 Mar 2007
Mesaje: 139
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 7:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HEI... marco polo fain ai scris, cam exact asa este, dar nu avem ce sa facem decat sa citim printre randuri si eventual sa alegem exact ceea ce ni se potriveste.Uneori ceea ce ne cumparam ne reprezinta dar asta nu este o regula.
Wine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
btecus



Conectat la: 03 Noi 2005
Mesaje: 151
Locatie: brasov

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 9:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

costy 28

cititul printre randuri te poate duce la mari contradictii...si teoretice si pur practic-auditive...Wink plus faptul ca de multe ori poti lua plasa luandu-te dupa x,y,z...spun asta din PROPRIE experienta...noroc ca ea(experienta) a survenit fara nici o cheltuiala aiurea (in cazul meu) Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

costy28 a scris:
HEI... marco polo fain ai scris, cam exact asa este, dar nu avem ce sa facem decat sa citim printre randuri si eventual sa alegem exact ceea ce ni se potriveste.Uneori ceea ce ne cumparam ne reprezinta dar asta nu este o regula.
Wine


Costy,cu parere de rau iti spun ca nu ai inteles nimic.Tocmai de acest citit printre randuri trebuie sa te feresti...O incinta trebuie ascultata.Din nefericire sunt mult prea multi care cumpara dupa opiniile unora sau altora,fara sa stie ca cei care-i sfatuiesc sunt informati ca si ei de pe net. Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Iun 22, 2010 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Daca tot ne aflam pe aria comparatiilor stupide si experimentelor prostesti hai sa mai vedem o tampenie legata de plastic.
BMW Cope seria 3 ultimul model are aripile fata din plastic cat se poate de ordinar , deunazi a trecut unul prin service cu aripa dreapta sparta, nu oricum, cu aschii.Plasticul ala arata ca o carcasa de televizor scapata pe jos.Cum s-a spart ? accident? nici vorba o manevra gresita in parcare si un usor contact cu un stilp au fost suficinte sa crape plasticul.
Probabil temebeli aia de la BMW nu stiu sa faca masini, daca lasa masina mai mult la soare crapau singure aripile.
On topic, am intels, MA nu suna bine, nici mie nu imi plac, poate altii apreciaza sunetul dar este cale lunga pana la a trage concluzii precum ca plasticul e cauza.
Legat de pret ...niciodata pretul unui produs nu a fost determinat exclusiv de pretul de productie , poate pare hilar sau tragic dar pretul de productie reprezinta un procent ridicol de mic fata de cat plateste clientul final.


Intra pe forumul BMW sa vezi cam ce probleme au masinile astea. Cel putin de cand au gasit inginerii metode ingenioase si revolutionare in domeniu. O sa constati o similaritate din punctul asta de vedere cu domeniul audio si anume: ca cele vechi tineau 20 de ani si cele noi au probleme chiar din perioada de garantie. Bmw-urile noi sunt cunoscute cu probleme la partea electrica. Nici mercedes nu face exceptie multi din proprietarii acestor masini fiind dezamagiti de calitatea actuala raportata la sumele colosale pe care le-au platit.

In anii 60 fibrele sintetice revolutionau lumea fiind cotate mai bine decat lana si fibrele naturale in general. Astazi s-au cam desumflat oamenii de stiinta si prefera in loc de sosete sintetice ( pfui ce miros divin) sosete de bumbac. Shocked

_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Pagina 9 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community