FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera noua HDTV Sony
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mie Sep 08, 2004 12:27 pm    Titlul subiectului: Camera noua HDTV Sony Raspunde cu citat (quote)

http://www.sonyhdvinfo.com/ Shocked
http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-Announces-High-Definition1080i-HDR-FX1-First-3-CCD-HDV-Camcorder.htm

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 08, 2004 12:27 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 2:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai m-am intors din Italia, unde am avut ocazia prin amabilitatea Sony Europe/Romania sa particip la lansarea modelului HDV si desigur sa-l testez pentru o scurta perioda de timp.

Primele impresii sunt per total excelente, in special ca uzabilitate si design. Cred ca Sony are un nou hit.

Preview-ul complet, insotit de imagini si comentarii il veti putea citi in numarul din septembrie, iar pentru cel din noiembrie ni s-a promis un exemplar de test pentru un review complet. Cu putin noroc vom avea chiar un shootout intre Sony si JVC atunci.

Anyway, exciting things are coming...

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
hawkie



Conectat la: 08 Iun 2003
Mesaje: 58

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Păcat totuși zic eu că au ales modul 1080i în loc de 720p . Credeam că modul interlaced e pe moarte...se pare că nu Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 11, 2004 11:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din statiile TV care emit in HD, mai bine de jumatate folosesc standardul 1080i, in SUA. In Europa, e una singura, care tot in 1080i emite. Majoritatea camerelor HD de televiziune sunt si ele 1080i only. Nu cred ca sunt sanse ca 1080i sa dispara prea curand.

Dupa parerea mea, 1080i e un standard care e mult mai potrivit pentru broadcast, in special sport - fluiditatea miscarilor este ideala pentru actiune rapida. 720p e un mod mai "cinematografic" si care - pentru moment, cel putin - e mai bine adaptat la realitatile dispozitivelor de afisare (plasmele si LCD-urile din comert de acum sunt aproape exclusiv de rezolutie XGA/WXGA, adica undeva in jur de 720p).

Care dintre cele doua e mai bun pentru consumator, e o chestie discutabila. Insa e evident ca dintre cele doua camere HDV disponibile in momentul de fata, cea Sony e cu 3 capete (sau CCD-uri, hehe) peste cealalta, atat ca functionalitate cat si dpdv calitate imagine. Si cum deseori standardele se impun pe marketshare, tind sa cred ca 1080i va domina, pentru ca FX1 se va vinde in mod cert foarte bine. Canon si Panasonic nu par sa vrea sa lanseze momentan modele competitive, asa ca ramane ca Sony si JVC sa decida castigatorul primei runde.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Cornel



Conectat la: 22 Apr 2004
Mesaje: 25

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei, imi poti spune cat costa o astfel de camera in Europa (Italia Germania)? Am inteles ca pretul de lansare in SUA va fi in jur de 3500 $ stii mai multe amanunte?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 15, 2004 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cei de la Sony Europe n-au vrut sa spuna mai mult decat "Under 5000 Euro", ceea ce poate insemna multe lucruri. Eu banuiesc ca va fi ~ 4000 de Euro in magazine (ceva mai mult ca in State, dar asa e tot timpul), insa nu o lua de buna. In State e intr-adevar anuntata la $3700 pret de lista, deci poate o idee mai putin in magazine.

Oricum, va fi disponibila la vanzare din noiembrie si la Sony Romania, si atunci vom afla exact pretul.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 16, 2004 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cornel din pacate si daca ti-ar sosi prin posta cadou, ce sa faci cu ea in Ro pe TV-uri PAL ? Cel mult sa te bucuri pe monitor de rezolutia x 4 si sa recadrezi la 720x576, ca in rest....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
BipBip



Conectat la: 09 Iul 2004
Mesaje: 283

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2004 7:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu a scris:
Cornel din pacate si daca ti-ar sosi prin posta cadou, ce sa faci cu ea in Ro pe TV-uri PAL ? Cel mult sa te bucuri pe monitor de rezolutia x 4 si sa recadrezi la 720x576, ca in rest....


Pai ai avea doua posibilitati, daca vrei sa folosesti pe tv-urile de acum materialul filmat: fie filmezi in HD, faci editarea tot in HD si exporti ulterior materialul in PAL, (gandeste-te ca multe videoclipuri sunt filmate acum pe film, nu pe DV), fie filmezi nativ in DV (camera ar sti si asta, dar daca o iei sa tragi DV atunci nu vad de ce nu ti-ai lua un VX2100).

Cel putin teoretic, editarea in HD ar trebui sa dea un rezultat final semnificativ mai bun decat editarea in DV.

Ar mai fi o varianta : Plasmele si LCD-urile de generatie recenta stiu si de HD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cornel



Conectat la: 22 Apr 2004
Mesaje: 25

MesajTrimis: Dum Sep 19, 2004 2:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aveti perfecta dreptate nu renteaza achizitia lui FX1 fata de VX2100 decat daca lucrezi cu ea numai in format HD si vei viziona filmarea numai pe PC. Mai este un aspect destul de important (cred, nu sunt 100% convins) si anume materialul filmat HD nu il poti descarca pe PC decat cu respectiva camera sau cu sora ei de la JVC caseta miniDV inregistrata in acest format neputand fi citita de alta camera miniDV obisnuita si mult mai ieftina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect, casetele miniDV inregistrate cu FX1 in format HDV nu se pot reda decat cu o camera sau un deck compatibil HDV.

Insa nu va grabiti cu aprecierile referitoare la rentabilitatea achizitiei. Din testele (foarte sumare, e drept) pe care le-am facut cu ea, pare sa fie superioara lui VX2100 chiar si in mod SD, dpdv al calitatii imaginii. Plus toate updateurile de functionalitate ale body-ului. Cand o sa o avem la redactie pe un termen mai lung o sa dam verdictul final. Si diferenta de pret nu e chiar asa de mare...

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei, ai avut un VX2100 comparativ la testele sumare ? Sau macar ai apucat sa testezi unul de curand in amanunt ?

Si la ce te referi mai exact dpdv al calitatii imaginii ? Nivelul de zgomot si dinamica sunt mai mult ca sigur identice in aceeasi gama de pret (nici lentila nici electronica nu pot suporta nici o imbunatatire majora fara o marire substantiala al costurilor imo). Doar senzorul ceva mai evoluat poate sa ofere un mic procent de calitate in plus, dar spune-ne ce ai apreciat tu in principal...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unul dintre teste era un shot intr-un studio cu un model+lumini, in care erau asezate side-by-side un VX2100 si un FX1, pentru a compara exact aceeasi imagine. Din pacate, nu am putut sa examinez cu atentie parametrii de setare ai VX-ului, n-as fi surprins sa aflu ca era un pic "faultat" de cei de la Sony.

Dar ca diferente principale as spune ca dinamica lui FX1 parea mai buna - in aceleasi conditii (noul convertor A/D?), la fel si rezolutia subiectiva (vizibila in locuri ca firele de par, etc.). La culori era mai greu de spus, iar ca zgomot in imagine nu le-am putut compara in conditii grele - ce am facut separat cu FX1 intr-un hol prost iluminat cu gain +18 parea de nivelul lui VX2100, din cate il tin eu minte ca materiale care mi-au cazut prin mana. Evident, in momentul in care FX1 era comutat in mod HDV, se termina orice competitie - asta pe plasmele de acolo.

Repet, asta totul pe repede inainte. Dupa testul mai amanuntit o sa putem sa ne pronuntam in mod cert.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca VX-ul era in auto (lipsa inf. diafragma pe LCD), era greu de faultat pentru ca spre deosebire de DSR-PD170, VX-ul nu are nici o retinere in a comuta in GAIN pentru un nivel acceptabil de contrast. Altceva nu stiu ce puteau sa ii faca la problema luminii insuficiente

Evident ca nu au ce cauta comparatii HD, desi SONY la marketing se bazeaza pe faptul ca multi nu au fost atenti la scoala in clasa I-a cand invatatoarea le spunea sa nu incerce niciodata sa adune cai cu magari sau sa compare mere cu elefanti, oricat de nevinovata suna problema la lucrare Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2004 4:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma miram de ce este asa ieftina noua camera Sony fata de VX2100

pai unde e comportamentul cel putin comparabil la lumina slaba ? contrastul mi se pare cam slabutz la prima vedere....



15lux18dB1-60.zip
 Description:

Download
 Filename:  15lux18dB1-60.zip
 Filesize:  3.28 MB
 Downloaded:  585 Time(s)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 10, 2004 9:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si iata si varianta profesionala de workflow HDV de la Sony, disponibila din februarie anul viitor:

HVR-Z1U camcorder - $4700
HVR-M10U deck - $3700

HVR-Z1U se distinge prin suportul pentru intrari balansate XLR cu phantom power, corectii avansate de culoare on-board, dar lipseste in continuare modul progresiv adevarat de filmare in 24p/25p/30p. Oricum, un pret doar cu $1000 mai mare fata de modelul prosumer e chiar rezonabil din partea Sony.

HVR-M10U ramane compatibil cu DV/DVCAM in mod SD, atat la playback cat si la inregistrare, deci e o bijuterie pentru cei care vor o migrare fara cheltuieli majore catre lumea HD. Din pacate, nu suporta modul 720p decat la playback, deci nu e chiar ideal pentru cei care au ales varianta JVC de camera HDV.



hdv.jpg
 Description:
 Filesize:  205.4 KB
 Viewed:  352 Time(s)

hdv.jpg



_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community