FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera noua HDTV Sony
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 4:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

THANK YOU!

Despre clipul HDR-ului in HDV nu am nici un comentariu (nu cred ca are cineva), dar in mod DV, VX-ul se comporta mai bine. Chiar si ochiul meu neantrenat de beginner observa diferenta (mai ales la frunzele copacilor, in bataia vantului)!!! Poate cei de la Sony s-au gandit ca cel ce va cumpara camera (HDR FX1) va filma HDV, nicidecum DV sau DVCAM, altfel si-ar fi luat VX2100/PD 170!!!
Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad

P.S. Pe un TV Pal 4:3 imaginea 16:9 HDV cum se comporta (se taie din marginea materialului video)?
P.S.2 Cu partea de audio cum stam? (Poate pui niste fisiere audio pe forum, inregistrate cu ambele camere in diverse locatii!)

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 4:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Camera stie sa formateze cu dungile negre de rigoare pentru conversia de pe 4:3 pe 16:9 sau invers. Audio e doar la nivel consumer, performante similare fix VX2100 minus compresia (nu mai avem de-a face cu material PCM, ci Audio Mpeg Layer II).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 4:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca am lamurit si asta, mai am o intrebare (deocamdata) : Pe ce PC ai transferat material video HDV (proc, memorie, HDD, eventual si placa de baza si mai ales ce monitor)?

(De fapt doua Very Happy ) Cu soft-ul cum ai facut (Adobe Premiere + pluginuri)? Multumesc pt. raspunsuri!!! Worship Bow Down

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Premiere 1.5.1 are deja o solutie de captura/editare HDV sub forma conversiei CineForm. Tot de la Cineform, poti cumpara pluginul complet AspectHD pentru performante ceva mai bune si un codec WFV care iti va permite sa deschizi materialul capturat si convertit in orice (virtualdub, aftereffects etc). Solutia de captura si editare in formatul original (MPEG2-TS) este pluginul de Premiere Pro MainConcept MPEG Pro

Sistemul meu este un Intel P4 3Ghz, pe un MB Asus cu 1GB de RAM dual-channel si doua HDD-uri de 120GB in RAID 0.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce diferenta mare nene la HDTV. Radu asemenea bucurie legata de tehnica video nu mi-a mai produs nimeni de cand mi-am luat video VHS si televizor color.... Intradevar e altceva ....daca ai avea si o scurta filmara cu un VHS clasic la 230 de linii topic-ul asta ar trebui batut in cuie, asemenea comparatii nu gasesti nicaieri !!! Super Radu, din partea mea nota 10 !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SONY trebuie sa ia nota 10.
10 nu 11, pentru ca au faultat intentionat dupa parerea mea modul DV de pe FX1, pentru a nu-si compormite "noua" VX2100 (respectiv PD170) care face ravagii in continuare prin televiziunile care vor mai emite inca mult timp de acum incolo in normal PAL/NTSC (576i/480i)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 7:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci, acum este deja pregatit terenul si as vrea un raspuns: HDR FX1 sau PD 170(oricum nu-mi iau vx2100, am nevoie de DVCAM sau poate de HDV, dar nu miniDV)! Deja am vorbit in Anglia, am trimis date despre PD 170, despre HDR pana acum am spus doar "sa se uite" respectivul! Oricum, daca iau PD 170 am comandat deja 2 baterii suplimentare, o lampa si un trepied, toate Sony!!!

Radu, sincer, tu ce ai alege: DVCAM si respectiv PD 170 sau HDV si HDR FX1 1080i?

P.S. MULTUMESC PT. SAFTURI SI SPERI CA VEI RASPUNDE SI LA ACEASTA INTREBARE!

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 08, 2005 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca am malaiul, FX1 evident. Si odata cu ea mi-as lua si o plasma ca sa sa imi cracanez clientii, in loc sa rulez asa ceva pe TV Pal...

Ce ati vazut voi aici este rezolutie redusa de la 1080i la 720p, deci si "distrusa" de deintretesere, sa nu mai zic de compresie. Camera are si DV, care chiar daca e putin sub VX2100, nu te tine nimeni sa nu recadrezi la post-prelucrare cadrul pe 720x576, eventual stabilizand imaginea tremurata, etc....

Asta este o camera care te aduce un pas "mai aproape" de modalitatea de lucru cu pelicula...adica segmentul super-profesional. Vezi insa ca asta atrage si munca si pricepere mai multa decat in cazul video DV-ului, unde lucrurile stau putin mai simplu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cornel



Conectat la: 22 Apr 2004
Mesaje: 25

MesajTrimis: Lun Mai 09, 2005 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fantastic,
Imaginea HDV seamana mai mult cu filmele de la Hollywood ... Nu comentez referitor la saltul calitativ. As ridica cateva probleme, mai precis care este pretul pentru a putea trece la HDV?
1. Cat ocupa 1 ora de material HDV pe HDD stiind ca 1 ora de DV este cam 13GB?
2. Sa presupunem ca avem plasma cu intrare pt HDV format, pot arde montajul HDV pe un DVD disk eventual DL pt ca mai apoi sa-l rulez din DVD player si sa am imagine HD pe plasma? (eu cred ca nu ... nu cunosc player de DVD cu iesire HD eventual va trebui sa mai asteptam pana sa apara noile "raza albastra").
3. Cam cat timp poate dura exportul a 1 ora de montaj, mie de ex pt 1 ora de DV imi ia cam 3 ore exportul montajului.
Adresez intrebarile in special lui Radu care a ajuns sa tina in maini FX-ul si care cred ca este cel mai in masura sa ne dea cateva detalii in acest sens (cat mai aproape de realitate).
Escu-le ca sa impaci si capra si varza, ai putea sa nu mai stai prea mult pe ganduri si sa mergi direct la varianta Profi a lui FX1 - HVR-Z1U care trage si DVCAM si HDV (cu pretul a inca 1500-2000 de coco in plus fata de FX1).
Radu spune-mi si mie mai multe despre DVCPro care sunt diferentele fata de DV sau HDV
Multumesc mult si scuze de stres.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 09, 2005 7:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cornel a scris:
1. Cat ocupa 1 ora de material HDV pe HDD stiind ca 1 ora de DV este cam 13GB?


Tot atat, daca il capturezi in format nativ, pentru ca pe banda miniDV sunt scrisi tot 25 Mbps, dar in loc sa foloseasca un tip de compresie "M-JPEG" se foloseste o compresie mai eficienta MPEG-2.

Daca il capturezi intr-un format intermediar, de tipul Cineform, atunci cerintele de spatiu cresc.

Cornel a scris:
2. Sa presupunem ca avem plasma cu intrare pt HDV format, pot arde montajul HDV pe un DVD disk eventual DL pt ca mai apoi sa-l rulez din DVD player si sa am imagine HD pe plasma? (eu cred ca nu ... nu cunosc player de DVD cu iesire HD eventual va trebui sa mai asteptam pana sa apara noile "raza albastra").


Plasma cu intrare "HDV" mai rar - doar Sony face cateva modele cu intrari Firewire compatibile si acelea functioneaza in principiu doar cu HDR-FX1.

Dar poti sa faci ce iti doresti tu cu un DVD-player cu suport pentru WMV HD (de ex. Kiss, mai sunt si altele). Comprimi materialul in format WMV HD (720p sau 1080i, sunt suportate ambele) si apoi il rulezi de pe un DVD-R pe un astfel de DVD-player si vei avea iesiri High Definition (fie via component, fie - pe unele modele - via DVI/HDMI).

Cornel a scris:
Radu spune-mi si mie mai multe despre DVCPro care sunt diferentele fata de DV sau HDV


DVCPro este un nume prea generic ca sa fie relevant.

DVCPro25 = miniDV/DVCAM;

DVCPro50 = un fel de DigiBeta ceva mai comprimat (foloseste tot rezolutie standard, dar cu un bitrate de 50 Mbps fata de cei 25 Mbps ai miniDV/DVCAM, ceea ce ii permite sa stocheze culoarea in 4:2:2);

DVCPro100/DVCProHD=formatul echivalent lui HDV, dar cu un bitrate de 100 Mbps (e drept, cu o compresie mai putin eficienta). La fel ca DVCPro50, stie sa stocheze culoarea 4:2:2 si este in genere mai bun calitativ decat HDV.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
BipBip



Conectat la: 09 Iul 2004
Mesaje: 283

MesajTrimis: Lun Mai 09, 2005 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Plasma cu intrare "HDV" mai rar - doar Sony face cateva modele cu intrari Firewire compatibile si acelea functioneaza in principiu doar cu HDR-FX1.



Cele Sony pe care le gasesti prin Romania (seria MRX, plasme si LCD-uri)
accepta intrari HD pe componente, nu pe Firewire, si sunt compatibile cu orice sursa care respecta standardul HD1080.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 09, 2005 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BipBip a scris:
Cele Sony pe care le gasesti prin Romania (seria MRX, plasme si LCD-uri) accepta intrari HD pe componente, nu pe Firewire, si sunt compatibile cu orice sursa care respecta standardul HD1080.


Da, dar intrarea pe Component e agnostica din punctul de vedere al sursei, cum spui si tu. Din ce am inteles eu, Cornel intreba daca exista modele cu intrare "HDV".

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mai 09, 2005 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cornel a scris:
Fantastic,
Escu-le ca sa impaci si capra si varza, ai putea sa nu mai stai prea mult pe ganduri si sa mergi direct la varianta Profi a lui FX1 - HVR-Z1U care trage si DVCAM si HDV (cu pretul a inca 1500-2000 de coco in plus fata de FX1).


Poate-mi "pasezi" un link de la vreun shop din Anglia!!! Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Trazvan



Conectat la: 19 Apr 2005
Mesaje: 57
Locatie: Balan

MesajTrimis: Lun Mai 09, 2005 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Radu a scris:
Camera poate face conversie in timp real de la HD la SD, asa ca da, poti vedea pe un TV PAL perfect ce ai filmat in HDV


Face crop, sau recalculeaza imaginea? Mai conteaza cele doua standarde: PAL si NTSC? Pentru ca pe un site din SUA am gasit-o la pretul de 3200 dolari.

Edit: Se pare ca da: modelul PAL costa 3600.

Razvan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 8:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Face resize, evident. Cele doua standarde PAL/NTSC conteaza in continuare pentru ca si formatul HDV poate avea 25fps sau 29.97fps

Vad ca au avut foarte mare succes cele cateva surse HDV de la mine.
Haideti sa va arat si cateva mostre din DEMO-ul camerei (trase chiar de SONY cu FX1 pentru show-uri si expozitii). Atentie ca de data asta am recurs la compresie XviD setat de 7-8 ori mai lent ca DivX-ul anterior pentru a scoate calitate maxima (atentie sa nu vizualizati cu un codec mai vechi -in acest sens cel mai bine recomand ultimul ffdshow instalat si configurat corect)

NOTA : Neaparat sa stati jos cand vizualizati aceste imagini !! Twisted Evil



HDV3.zip
 Description:

Download
 Filename:  HDV3.zip
 Filesize:  2.92 MB
 Downloaded:  425 Time(s)


HDV2.zip
 Description:

Download
 Filename:  HDV2.zip
 Filesize:  1.62 MB
 Downloaded:  386 Time(s)


HDV1.zip
 Description:

Download
 Filename:  HDV1.zip
 Filesize:  880.85 KB
 Downloaded:  279 Time(s)



Ultima modificare efectuata Radu la Mar Mai 10, 2005 8:24 am, modificat de 3 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community