FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera noua HDTV Sony
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 8:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ultima mostra este un 1920x1080 intretesut (rezolutia intreaga a formatului, o sa necesite o rezolutie de monitor minim 1600x1200 pentru a intelege ceva)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 8:20 am    Titlul subiectului: Mitica




HDV4.zip
 Description:

Download
 Filename:  HDV4.zip
 Filesize:  2.25 MB
 Downloaded:  425 Time(s)

Sus
Trazvan



Conectat la: 19 Apr 2005
Mesaje: 57
Locatie: Balan

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 11:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Superbe imaginile. E o camera de vis.

Dar cand face resize pentru a putea fi vizionat filmul pe televizoare obisnuite, imaginea e mai buna decat la VX2100?

Razvan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 10, 2005 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea poti compara. Pentru ca scalarea nu e perfecta, se foloseste doar ca un fel de preview. Si HDV e format obligat 16:9....
Este ca si cum intrebi ce se vede mai bine, ProTV prin cablu sau un DivX prin TvOut ?
Concluzia este ca VX2100 la capitolul PAL si TV-uri 4:3, rupe. In continuare nu exista nimic consumer mai bun ca ea. Chiar si daca tragi HD si cropezi cadrul la dimensiunea DV-ului, tot VX-ul va fi mai buna, pentru ca pretul de cost si calitatea materialelor sunt foarte similare, insa senzorul/obiectivul odata le folosesti la intreaga capacitate, odata doar o mica particica din ele. Sper ca este clar.
FX1 este o camera HDV. Nu faci poze cu ea, nu tragi DV cu ea, nu arunci dupa bibilici cu ea. Vrei SD, iei VX. Vrei HD iei FX. Simplu, nu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 7:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca s-a ajuns intr-un punct mort! Sad Sad Sad Mai sunt multe de vorbit, dar...

Mai am eu niste intrebari:

1.La lumina slaba cum se comporta FX1 fata de VX2100, sau mai bine,
fata de PD170?
2.Cum sta camera HDV cu ergonomia? Care este calitatea materialelor folosite? Butoanele de pe carcase "sunt fabricate din plasticuri ieftine"?
3.Pe un TV 4:3 "dungile negre" sunt asemanatoare cu filmele hollywodiene (gen late si foarte late)?!?!
4.Ai folosit softul Adobe Premiere cu suportul Cineform?

Poate ne raspunzi si la astea!!! Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, pentru aceste intrebari va trebui sa astepti articolul Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 15, 2005 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asta vroiam sa-i sugerez si eu...daca aflu de acum nu mai imi place revista si regret ca am dat 80.000 pe ea Smile cat ne-a povestit despre noua camera acum este arhisuficient, restul detaliilor le vom dezbate cu ajutorul lui Radu peste o luna doua... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 17, 2005 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si din iulie, prima camera HD cu adevarat pentru segmentul consumer: Sony HDR-HC1, la $1700 pret de strada in SUA.

Ea vine insotita de HVR-A1, varianta profesionala (similar cu distinctia intre FX1 si Z1), care adauga mai multe setari manuale, plus bine-cunoscutele intrari XLR. Pretul va fi in jur de $3500.

Se pare ca atunci cand Sony a declarat 2005 ca "The Year of HD", nu glumeau.



sonyhdrc1.jpg
 Description:
 Filesize:  159.32 KB
 Viewed:  183 Time(s)

sonyhdrc1.jpg



_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Iun 20, 2005 8:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o intrebare: Pe site-ul camcorderinfo.com (http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-Broadcast-Announces-HVR-Z1-HDV-Camcorder-with-PAL-and-NTSC-Support-No-24P.htm) am citit review-ul la camera HDV Z1 si am ramas putin nedumerit: Acest camcorder poate filma in ambele standarde (Pal si NTSC) si DVCAM si HDV? Asta inseamna ca daca as cumpara camera din USA pot filma fara probleme material Pal, fara a fii nevoie de conversii ulterioare?

Va multumesc anticipat! Very Happy

_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kpk1



Conectat la: 26 Feb 2005
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sam Iun 25, 2005 11:27 pm    Titlul subiectului: Filtre ? Raspunde cu citat (quote)

Legat de filmarile facute de tine (Radu) pe balcon si comparativ cu cele promo de la Sony: La FX1 in promo imi place vietatea culorilor. Ma intereseaza daca o fi la mijloc un filtru, ceva... ce ziceti ?

Pe VX2100 cum poti obtine gama asta de culori ?

PS. Adevarat cine a spus "HollyWood"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 12, 2005 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aoleu, s-a luat si Canon dupa Sony..1080i, 24p pauza.

http://www.camcorderinfo.com/content/Canon-to-Announce-HDV-Camcorder-Next-Week.htm

daca o sa fie mai bun raportul semnal zgomot si contrastul (desi ma indoiesc) in lumina slaba, o sa vedem pe strada oameni care-si dau in cap cu FX1-urile de-abia cumparate Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Escu'



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Oct 03, 2005 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai cititi si voi ceva articole de pe www.creativevideo.co.uk pt. a vedea ultimele camere HDV (de la Sony si JVC, astept CANON)... Cred ar merita si camera SONY HVR-A1E pt un buget mai mic (HDV, DV, DVCAM)...


sony_hvr-a1e.gif
 Description:
 Filesize:  70.8 KB
 Viewed:  178 Time(s)

sony_hvr-a1e.gif



_________________
It's a HDV future - in a product for today. (HDV FX1E)


Ultima modificare efectuata de catre Escu' la Lun Oct 03, 2005 5:52 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 03, 2005 5:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ba eu va zic sa nu trageti cu ochiul, ca in primul rand aveti doar unul de rezerva si in al doilea rand, merita sa cititi bine si atent ce va intereseaza Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Vin Oct 14, 2005 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FX1 este o camera video super pro, f.f.f.f bine realizata si conceputa - de asemenea si varianta HC1
Eu am ales o camera video f. mica, cam cit 2 pachete de tigari - precizare-eu nu fumez - -model PC1000 cu 3 x CMOS - prima de fel -si posibilitati de inregistrare in 16:9 widescreen pe linga full screen, pe minidv - inregistrari si sunet f. bun, cinematic mode,lentila Carl Zeiss, o caseta trasa si apoi trimisa in plasma sau lcd printr-un line doubler iSCAN prezinta o imagine exceptionala. o imagine acum cu PC1000 ( fara wide angle lens si fara zoom microphone caci nu le aveam cind am facut poza) alaturi de un TRV cu CCD

Aici descrierea camerei - - http://www.sonystyle.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/en/-/USD/SY_DisplayProductInformation-Start?ProductSKU=DCRPC1000&Dept=cameras&CategoryName=dcc_DICamcorders_MiniDVHandycamCamcorders

Aici niste poze super in XL mode si descrierea principala ---

http://www.crutchfield.com/S-Yb5A3LV2Oum/cgi-bin/ProdView.asp?i=158DCRPC1K&search=SONY+PC1000



CMOS5.jpg
 Description:
 Filesize:  195.98 KB
 Viewed:  242 Time(s)

CMOS5.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Vin Oct 14, 2005 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o imagine mai de sus
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 15, 2005 8:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IR Babuin a scris:
FX1 este o camera video super pro, f.f.f.f bine realizata si conceputa
nu-ti dai seama ca spui asta doar ca un sofer exclusiv de dacie 1300, care s-a urcat prima data intr-un logan. intr-adevar ti se pare o limuzina, dar pana la un mercedes sau roll-royce autentic, crede-ma ca mai e o cale cat nici nu-ti poti imagina de lunga.

uite aici "camera super pro". camera "doar pro" este DSR570-ul
FX1 este (poate exact ca si noua dacie-renault), o nesperata sansa de a avea acces la un compromis al formatului HDTV 1920x1080 (HDV-ul in cazul nostru fiind 960x1080 si intretesut) la un pret nesperat de mic. E intr-devar foarte bine realizata si conceptuta, dar cu aproape 3 pasi de diafragma mai slaba ca VX-ul (vechi de peste 5 ani de zile) la sensibilitate/contrast in lumina slaba, lucru pe care eu nu pot sa i-o iert oricate gigaliarde de pixeli ar avea pe senzori si indiferent cu ce lentile Super Ultra Mega Carl-Zeiss 3D Turbo 1000000x s-ar lauda.



hdwf900_z_e.jpg
 Description:
 Filesize:  215.53 KB
 Viewed:  238 Time(s)

hdwf900_z_e.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community