FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
stabilizator imagine

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mrmyagi



Conectat la: 10 Noi 2006
Mesaje: 23
Locatie: arad

MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 6:47 pm    Titlul subiectului: stabilizator imagine Raspunde cu citat (quote)

Sunt aparate care nu au stabilizator de imagine.Este importanta aceasta optiune a unui aparat foto de a avea stabilizator de imagine?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 6:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
amlethus



Conectat la: 18 Aug 2005
Mesaje: 304
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai câștigi 2 stopuri, dacă nu ai o mână așa de sigură... dar dacă subiectul e în mișcare nu e de rpea mare folos...
oricum, e o facilitate mult mai utilă decât detectorul de fețe sau de zâmbete...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde. E bun oricum ai da-o. Dar, trebuie sa spui si la ce iti trebuie.

stabilizatorul nu iti va "ingheta" un subiect rapid. Sa zicem ca ai un alergator si il pozezi din lateral. daca nu ai timpul de expunere suficient de mic, va arata putin "blurat" indiferent ca ai stabilizator sau nu.
Daca insa pozezi ceva nemiscat in lumina slaba, si in mod normal poza ti-ar iesi miscata, cu stabilizator iese mult mai bine. Mie de exemplu orice pozez cu timp de expunere de sub 1/60 imi iese miscat sau "in ceata" cum zic eu. Un stabilizator m-ar ajuta aici. Dar nu ar face minuni, adica nu as putea poza la 1secunda nici cu mama stabilizatorului.

Stabilizatorul e cu atat mai eficient cu cat zoom-ul e mai lung ca sa zic asa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 8:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Marele avantaj al stabilizatorului (IS) este la filmare, unde timpii sunt dati in principal de standardul TV si sunt relativ redusi (1/50 sec sau 1/60sec).

In tehnica foto, stabilizarea ar fi utila la zoomuri lungi, peste 150mm (echivalent format 35mm) unde chiar si la expuneri de 1/150 sec (care ar ingheta subiecti in miscare lenta), tremuratul mainii se face prezent.
Asta presupune insa inca o conditie - sa nu fie lumina buna, care ar obliga limitarea la timpi de acest gen. Daca este lumina buna, sau camera poate folosi ISO mai mare fara probleme de zgomot, limita focalei de la care IS este util creste (spre numere mai mari adica).

Cred ca la obiective cu focala echivalenta sub 100mm, utilitatea IS este minima spre nula si este doar o chestie de marcheting. Eu oricand prefer un aparat capabil de ISO mare curat unuia cu IS dar cu ISO mare zgomotos...
Sigur ca daca s-ar intampla ambele nu m-as supara Smile Dar asta deja costa ceva mai mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 8:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este chiar asa, nu e deloc chestie de marketing. Gandeste-te ca esti intr-o biserica, un muzeu, etc, si nu vrei/poti sa folosesti flash. La focale mici, un IS iti poate da o poza buna chiar si la 1/15, ba unii zic ca si la 1/3 (timpi de expunere).
Pt poze de interior de genul asta mie mi se pare super util un IS. La focale mari e cu atat mai util, dar asta nu elimina utilitatea la focale mici. Insa se catiga mult mai putine stopuri la focale mici, fata de focale mari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum am zis, daca ai subiecti in viata, aia se vor misca... Ceea ce iti taie "avantajul" timpului ala de 1/3 secunde. Si iti ramane numai ISO pe care sa poti sa il ridici alea 3 trepte necesare.
PS: Daca faci poze de icoane, poti cara un tripod cu tine care faca o stabilizare mai buna de 2-3 trepte Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

IS nu e gandit din start pt subiecti in miscare, deci nu inteleg de ce aduci in discutie asa ceva. Doi la mana, de aia exista IS, ca sa nu te cari dupa tine cu trepied pt o poza in biserica/muzee etc. Ca tu gasesti alternative la ce spun eu, pt ca nu ai tu nevoie, nu elimina deloc utilitatea IS-ului chiar si la focale mici. este util si la focale mici, asta e realitatea. nu ca la alea mari, de acord, dar este util.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community