FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
calitatea imaginii la TV digital?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
2Dy



Conectat la: 12 Apr 2008
Mesaje: 17
Locatie: Cluj-napoca

MesajTrimis: Dum Mai 04, 2008 1:40 pm    Titlul subiectului: calitatea imaginii la TV digital? Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.. sper sa postez unde trebuie.

Sunt curios la calitatea imaginii ale televiziunilor digitale precum dolce, digiTV etc. sau la RDS digital (cablu)... pe o plasma

Eu momentan am UPC analog si calitatea este cam proasta, si nu stiu daca sa ma mut.

As vrea ca posesorii sa-si dea cu parerea asupra calitatii si daca au probleme cu semnalul
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mai 04, 2008 1:40 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ovi1968



Conectat la: 05 Oct 2006
Mesaje: 32
Locatie: Deva

MesajTrimis: Dum Mai 04, 2008 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am dolce si digi pe Panasonic 37PV70 si 42PV70.Nu sunt diferenta mari intre ele.Un plus pt dolce,dar este pe plasma de 37 si poate ca sunt subiectiv.De la UPC am plecat.Semnalul este mai prost pe UPC.
Pe un LCD Samsung fullHD de pe RDS-cablu se vede oribil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 04, 2008 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma incurcati merele cu perele. Transmisia pe CATV clasica este cat se poate de analogica. Sistemul Dolce, Digi, Boom boom este de tip DVB-S, adica cat se poate de digital. Daca la CATV se poate vedea groaznic datorita zgomotului, mai ales pe ecrane de rezolutie mai mare decat TV-ul standard, la transmisiile digitale e problema de compresie (face patratele).
Vezi ca UPC are si sistem DVB-C, adica transmisie digitala pe retea CATV, calitatea este net superioara... Wink

_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
2Dy



Conectat la: 12 Apr 2008
Mesaje: 17
Locatie: Cluj-napoca

MesajTrimis: Dum Mai 04, 2008 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da.. stiu ca UPCul are digital, dar din cate am citit pe site-ul lor este doar pentru cei din bucuresti, si eu sunt din cluj
aici poate pot sa-mi pun RDS cablu digital dar nu stiu sigur findca nu specifica pe site daca este valabil pentru cluj.. si ink nu am fost sa ma interesez.

Multumesc de raspuns, din cate am intels imaginea e mai buna pe digital, dar cu cat? merita mutarea?
aveti probleme cu semnalul? daca da. in ce conditii?
thx in advance
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Mai 04, 2008 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rds pe DVT-T e varza,cel putin in Sibiu.
Are un prieten de-al meu si foloseste pe TV CRT de 32''...e VARZA, macroblocuri la greu, "galgaie" sunetul ...ce mai... vb reclamei: de cea mai chespe calitate...Ca o fi din cauza "conservei" sau din encodare egal imi este...tot un r**at este.
Daca tot vrei calitate ia un dreambox+palarie+sharing...pe RDI gasesti info despre ce ai nevoie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 04, 2008 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt posesor de dolce, intradevar pe TV clasic. N-am ce sa comentez, doar ca atunci cand ploua torential zice "No Signal" Smile
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 04, 2008 10:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vezi ca s-a mai discutat mai jos subiectul: plasma-lcd cablu UPC digital.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bradu07



Conectat la: 20 Noi 2007
Mesaje: 82
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 3:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am dolce si pot sa zic ca se vede respectabil la televizorul meu,dar ce as vrea eu sa adaug e ca nu prea as pune pret pe cum se vede una sau alta cand ai investit vreo 40 mil intro plasma sau lcd. Meritul acestor televizoare se vede cand pui un dvd, asculti la un receiver mai ca lumea nu cand te uiti la niste stiri sau emisiuni de 2 lei. Parerea mea.
Si apropo daca vrei sa-ti pui satelit ai sa vezi ca nu toate au aceeasi orientare si degeaba vrei tu dolce ca daca n-ai orienterea respectiva nu o sa-ti puna numeni si o sa te duci la boom etc.

_________________
Receiver Denon AVR-1306 ,Amplificator Technics SU z55, EQ Technics sh-ge70, DVD Pioneer DV400, CD Pioneer PD-S503,CD Sony CDP-CE375,Tuner Kenwood KT-2030L,Front: Jamo S-708,Sub:Panasonic SB-WA50,Centru:Eboda C80, Rear: Sony, LCD Samsung 40B530
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
G.Baran



Conectat la: 28 Mai 2008
Mesaje: 2
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2008 4:29 pm    Titlul subiectului: Covertor pt 1080P Raspunde cu citat (quote)

Incercati produsul de la acest link poate va ajuta cu cava la vizionare pentru televizoarele HD ready sauHD:

http://www.converters.tv/products/vga_to_hdtv/498.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2008 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am trecut si eu acum vreun an jumate de la UPC cablu, analog, la Dolce DVB-S (pe CRT Loewe de 72 cm, cu tub deosebit de bun). Diferenta la calitate e absolut impresionanta, intr-adevar.

Ca si comparatie intre diversii furnizori de DVB-S, ai mei au acasa atat Dolce cat si DigiTV. Calitatea imaginii pare ceva mai buna la Dolce, iar timpul de schimbare intre 2 posturi este mai scurt tot la Dolce. La Digi uneori e deranjant de lung.
In schimb, receiverul Digi are avantajul ca ii poti seta manual purtatoarele si ceilalti parametri, astfel incat cu un pozitioner la antena poti prinde si alte posturi in regim FTA (necodat). Cel de Dolce este blocat pe posturile pre-programate de catre ei (Intrebare, pe aceasta cale: exista vreo posibilitate de a-l "debloca", astfel incat sa poti face reglaje manuale si sa prinzi si alte posturi? Stie cineva ceva?)

In ce priveste problemele de receptie pe vreme rea, la Dolce sunt ca si inexistente (intr-un an si ceva, s-a intamplat de 2-3 ori sa cada semnalul cateva minute, in furtuni puternice).

kilaru_de_coduri a scris:
Daca tot vrei calitate ia un dreambox+palarie+sharing...pe RDI gasesti info despre ce ai nevoie.

...ei, uite pe cineva care stie ce vorbeste! daca posezi o astfel de solutie si/sau esti in tema, ar trebui sa povestim un pic pe PM; sunt interesat de multa vreme de asa ceva!
(cand am vazut aceasta replica nu m-am putut abtine, a trebuit sa readuc threadul in actualitate...) Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
micu_vali



Conectat la: 02 Oct 2007
Mesaje: 22

MesajTrimis: Joi Iul 24, 2008 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

toate se vad varza in comparatie cu HD -ul de la PRO si TVR
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
enterco



Conectat la: 18 Mar 2010
Mesaje: 1
Locatie: GL

MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 9:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, este o diferenta considerabila intre analog si digital. Eu mi-am setat Tv-ul pe DVB-C asa si pot spune ca macroblocurile apar mult mai rar, si per ansamblu imaginea arata mult mai bine. Am senzatia ca voi fi tentat sa schimb abonamentul daca vor fi codate posturile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community