FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Receiver + Sistem Surround
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 1:13 pm    Titlul subiectului: Receiver + Sistem Surround Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Am ajuns aici multumita unui prieten care e si el "into sound". E impresionant cate lucruri interesante gasesc pe acest forum... ok, whatever... Smile

Receiver (cel putin) 5.1 care sa redea calitate cat mai buna si sa aiba cat mai multe tehnologii (totul in limita banilor pe care vreau sa ii investesc). Bani alocati ~ 15mil. Daca aveti idee, HD-urile, blu-ray-urile pe ce tehnologie de sunet merg?! E de avut in calcul si asta pentru mine, pentru ca playerul folosit este PS3-ul care reda si BD-urile si, daca tot pot vedea un film BD, sa pot sa il sa savurez cu totul Smile - adica si sunet!

Boxele... ma gandesc la 4 turnuri si un central sau 2 turnuri, 2 bookshelf si central. Ma intereseaza fidelitate, raspuns, claritate. Voi folosi sistemul cam 75% - filme (cel putin dvd-uri), 25% - muzica (pop, rock, club). Posibilitate de adaugare pe viitor a unui subwoofer. Boxele sa aiba paleta de culori: black sau beech (adica cat mai inchis sau cat mai deschis, in nici un caz cherry sau derivate). Bani alocati ~ 20mil.

Toate astea trebuie sa sune intr-un spatiu de ~25mp, aproximativ patrat ca si compartimentare.

Accept tot felul de sfaturi/pareri gen "mai bine mai pui putin si iei aia"... si tot felul de chestii de genul, in rest, i'm all ears! Smile

Va multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 1:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 6:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce sistem ai mai detinut pana acum ?
_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai, un sistem de genul asta nu prea am avut. Am avut si inca am un CambridgeMegaWorks (5.1, THX, 500W declarati) atasat la calculator. La TV vreau ceva mai fidel, profund... ca si sunet.

Am gasit pe un site de specialitate (sa spun asa) sistemul 5.0 Wharfedale Crystal CR in jurul valorii de 18mil... Cum e? Ca si firma/sunet/performanta?!

Si, totusi, alte idei?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 12:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai citit pe aici si am vazut ca multa lume merge ca entry level de calitate (calitate ieftina mai bine zis) pe Magnat Monitor. Ce parere aveti de 4 turnuri 1000 si un central?! Ar iesi ceva bun la muzica, ca la film, vad ca au raza cat de cat mare de frecveta, deci un sunet larg ca si plaja...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 12:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din auzite magnat 880 ar fi mai bune comparativ cu 1000 . iar
daca tot vrei sa mergi pe magnat , care din partea mea sunt foarte ok pt banii lor , ai putea sa mergi pe acest pachet promotional exact in bugetul tau alocat http://www.sono.ro/pachet-promotional-51-magnat-cu-receiver-yamaha-p-3923.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai omul a zis ca are 15 mil pt rcv si 20 mil pt boxe.

In conditiile astea, poti ahizitiona un receiver mai ok.

Ca sistem de boxe, setul Magnat Monitor e bunicel, desi standfloor-urile cu dif de bass in lateral nu m-au incantat niciodata. Poti incerca sa mergi pe aceeasi directie si sa iei MM880 pt fata, iar pe centru sa ramana aceleasi boxe ca in setul postat mai sus (adika C210 si 110).
Sistemul asta costa putin peste 10 mil...deci iti vor mai ramane bani pt un receiver mai performant. Aici e alta poveste, sunt o gramada de de produse decente in jurul sumei de 20 mil.
Deoarece ai zis ca vei folosi sistemul in mare parte pt filme, atunci receiver-ul ar trebui sa decodeze cat mai multe formate audio. Niste optiuni ar fi Denon AVR-1708 sau Yamaha RX-V563.

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ Pigoo, sistemul as fi vrut sa fie in jurul valorii de 20mil, nu totul. Si, nu tin mortis sa iau Magnat, insa am vazut ca e multa lume care merge pe ele ca entry-level de calitate muzicala. Plus ca mi-am zis ca 1000 nu are cum sa fie mai prost decat 880. Tot timpul am fost de parere ca mai multe difuzoare se vor auzi mai bine decat mai putine (in cazul de fata, 4 vs. 3) si cred ca asa e.

Ca sa ma intelegeti (mai pe scurt): Am zis sa merg pe Yamaha/Jamo/Sony. Magantul nu l-am luat in calcul pt ca stiam ca intai se ocupa sunet de masini si dupa aia de home audio si nu stiam nimic legat de ei pe tema asta, asa ca... Deci, Jamo (S406) - are o culoare care nu merge la interiorul in care urmeaza sa fie facuta camera (in termeni romanesti - sufragerie, alti termeni - leaving), asa ca a cazut, plus ca nu am gasit central in aceeasi gama. Si, am gasit forumul asta - multumesc Domnului, sincer! - pentru ca am citit multe chestii care m-au elucidat in unele probleme. Si, am vazut ca mai multi vor sa scape de sony SS-F6000, ca altii spun "Nu Yamaha!" si am zis sa o iau de la capat (oarecum). Ca o paranteza, la sony eram chitit pe 2 seturi SS-F6000 + un central care nu se gaseste la noi, dar putea sa mi-l trimita cineva de afara, si la Yamaha 2 seturi NS-G40 + NS-CG75 - central (care nu e din gama, dar sa zicem ca merge Smile ).

Si, asa, am ajuns sa ma uit la Magnat (respect parerea celor care stiu ce zic si m-au ajutat - nu neaparat in acest topic ci in general pe intreg forumul).

Si, vazand cam ce se gaseste, am decis sa mai urc un pic stacheta la 40-45mil cu totul... ca nu le iau azi si le arunc maine... Asa ca astept pareri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 1:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

zyx a scris:
Plus ca mi-am zis ca 1000 nu are cum sa fie mai prost decat 880.

Cam are...


zyx a scris:
Tot timpul am fost de parere ca mai multe difuzoare se vor auzi mai bine decat mai putine (in cazul de fata, 4 vs. 3) si cred ca asa e.


Rationament eronat. E greu sa faci sa sune sinergic un sistem format din mai multe elemente...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 2:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, father, iti respect opinia, dar, de ce?! Vreau si eu un raspuns ceva mai clar, ca e mai bine asa si nu invers! Ca sa inteleg, nu de alta...
Aceeasi chestie si pentru rationamentul meu gresit. De fapt, ca sa raspuns cam in acelasi fel ca si tine, e greu, dar nu imposibil! Pana la urma aceste sisteme (boxe + receivere) sunt facute pe "aceasta greutate", care in cele din urma lucreaza... unele mai bine, unele mai putin bine...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai multe difuzoare inseamna mai multe filtre, componente etc, deci mai multe sanse ca lucrurile sa iasa prost. Si ma indoiesc ca lucrurile stau bine la un sistem ieftin. Nu e bine sa te lasi pacalit de ordinele de marime. De foarte multe ori mai mult inseamna mai prost...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte corect si logic si din punctul meu de vedere in ceea ce spui. Mersi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

FATHER a scris:
Mai multe difuzoare inseamna mai multe filtre, componente etc, deci mai multe sanse ca lucrurile sa iasa prost. Si ma indoiesc ca lucrurile stau bine la un sistem ieftin. Nu e bine sa te lasi pacalit de ordinele de marime. De foarte multe ori mai mult inseamna mai prost...


Asa este, specializarea inseamna performanta. Daca face tot mai multe, le va face tot mai prost pe fiecare. Functiile dedicate sunt importante. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mai 07, 2008 11:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

zyx a scris:
Si, vazand cam ce se gaseste, am decis sa mai urc un pic stacheta la 40-45mil cu totul... ca nu le iau azi si le arunc maine... Asa ca astept pareri!


Avand in vedere ca vei folosi sistemul in mare parte pt filme, un set de boxe Magnat Monitor e arhisuficient (mai ales ca 'vii' de pe un sistem pe pc).
Daca chiar ai mai multi bani, poti sa plusezi la receiver...dar ai grija si acolo...sa nu platesti degeaba niste functionalitati pe care le vei folosi prea rar pt a se justifica investitia.

Stai linistit, Magnat Monitor nu le vei arunca a doua zi Laughing

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 12:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inteleg, dar sistemul "de calculator" nu e chiar asa praf, mai ales pe o placa audio e beton... Obisnuiam sa ma uit la filme si sa ascult prin acest sistem. Chestia e ca nu eram pozitionat astfel incat sa imi dau seama de cum vine sunetul dar la parte de muzica este bine de tot. Cu toate ca nu are tweeter-e, inaltele se aud bine iar basul e... incredibil. Asta intr-o camera de 19mp.

Am atasat un paint cu desenul camerei si cam cum vad eu sa vina sistemul. Desenul e facut in graba, dar cred ca toata lumea intelege cam cum vine. Cei 25mp sunt in acel patrat "imaginar" ca in total camera va avea aproape de 30mp... Deci, inca asptept idei.

Ceea ce mi-a sugerat ovi_ice e ceva bun, zic eu, si ca firma si ca ce poate. Prefer Denon desi nu m-am uitat foarte atent la specificatii...

Ca sistem inca nu sunt foarte edificat... Ce turnuri mai sunt la un pret variind intre 4-6 mil pe bucata? Si, care sa merite?! De ce ar fi mai bine 880 in loc de 1000? Chiar e asa o diferenta la calitatea sunetului, sau cum? Am mai citit pe aici cum ca 1000 ar avea un bas cat de cat profund si de calitate, pe care 880 nu il ofera... alte diferente intre ele? Alte variante?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
zyx



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 18

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ovi_ice, vreau totusi cand dau drumul la muzica sa nu stramb din nas ca nu imi place cum se prezinta sunetul...

Momentan ma gandesc la ceva de genul 2xMM1000 pe fata, 2xMM880 pe spate si centralul din serie si inca astept un raspuns cu ce stiti despre wharfedale, o parere sau alta. + alta idei/firme pe care sa merg la sistem...

Cu receiverul... cred ca e mai mult de munca, dat fiind ca sunt cam multe pe care pot merge...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community