FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat achizitie CD + amp + boxe entry level

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
K



Conectat la: 15 Mai 2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Mai 15, 2008 11:49 pm    Titlul subiectului: Sfat achizitie CD + amp + boxe entry level Raspunde cu citat (quote)

Sa incepem cu putina istorie:
Acum ceva timp, satul de sistemul meu 5.1 de duzina si pt ca in ultima vreme ascult mai mult muzica decat ma uit la filme, m-am gandit sa il inlocuiesc cu un receiver 5.0 Sony + un set de 5 boxe (tot Sony). Dupa ce am auzit Sony-ul respectiv la un prieten, mi-am dat seama ca nu este ceea ce vreau si m-am orientat catre un receiver stereo Harman/Kardon HK3380 + o pereche de boxe Infinity Primus 250 sau Pioneer. Cand am ascultat combinatia HK-Infinity nu mi-a venit sa cred cat de prost suna... un sunet plat, fara dinamica, fara nimic special. Am realizat ca e nevoie de ceva mai mult "research" si asa am ajuns pe forumul hi-fi.ro. Dupa ce am citit cam tot ce am gasit aici despre produsele aflate in categoria mea de buget (care intre timp s-a dublat), constat ca sunt mai nehotarat decat am fost vreodata... mai ales in ceea ce priveste boxele. Confused

- Bugetul alocat pentru CD player+amp+boxe este de 3.500-4.000 RON.
- Ascult muzica destul de variata, dar in primul rand trip-hop, jazz, acustica si electronica.
- Vreau un sistem cu dinamica foarte buna, care sa sune bine in special la volum mic dar sa aiba si ceva rezerve pt cazul in care "mi se pune pata".
- Nu imi place bass-ul de subwoofer, mi se pare prelungit si artificial... de fapt nu prea imi place bass reflex-ul in general. Am auzit acum cativa ani o pereche de boxe inchise care mi-au placut foarte mult (aveau un bass puternic dar precis, taiat scurt si exact)... sper sa inteleaga cineva la ce ma refer Smile In ceea ce priveste inaltele, vreau sa se auda fiecare detaliu cat mai clar si precis. Mediile nu au fost pana acum foarte importante pentru mine, eram (partial inca mai sunt Embarassed) adeptul V-ului la egalizator... probabil si datorita faptului ca mediile nu sunau bine pe niciun sistem pe care l-am avut.

In urma discutiilor de pe forum si a review-urilor pe care le-am citit, m-am orientat spre urmatoarele:
- Amplif NAD C325BEE - am citit numai lucruri bune despre el si in plus am inteles ca NAD si-au facut un renume din calitatea produselor lor entry level.
- CD Player NAD C525BEE - nu extraordinar, dar totusi suficient de bun. Cealalta optiune pe care o aveam in calcul (Cambridge Audio AZUR 340C), desi mai bun din cate am inteles, nu se potriveste deloc cu C325BEE la design.

Urmeaza cea mai mare problema... boxele
Camera in care vor fi amplasate are aprox 18mp.
Daca scadem pretul amplif-ului si al CD player-ului din bugetul total, raman pt. boxe cam 1.200-1.800 RON.
In primul rand imi plac floorstander-ele, chiar daca sunt mai dificil de pozitionat. Desi e probabil doar imaginatia mea, nu prea am incredere ca bookshelf-urile pot sa scoata bass-ul pe care il vreau eu. In plus, pentru bookshelf-uri ar trebui si standuri.
M-am gandit la Monitor Audio, Magnat, Mission, Wharfedale... dar cu cat ma gandesc mai mult, cu atat sunt mai nehotarat. Principala problema e ca nu am unde sa le ascult, sa vad exact ce imi place. Nu stau in Bucuresti, dar la nevoie pot sa imi fac drum si sa trec pe la un dealer la care se pot face auditii.

Astept pareri in legatura cu boxele care s-ar potrivi cu NAD-urile, eventual chiar alte sugestii in legatura cu amplif + CD player.

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mai 15, 2008 11:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
maravela



Conectat la: 20 Sep 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Vin Mai 16, 2008 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut.

In combinatie cu NAD eu mi-as lua Jamo C605. Este adevarat ca sar peste bugetul alocat boxelor, dar isi merita banii. Si eu am o combinatie de NAD + Jamo, ascult la fel, trip hop, jazz, electronica si se aude nemaipomenit de bine si de clar la banii pe care i-am dat.

http://www.o firma.ro/produse/Boxe_interior/JAMO/Concert/C60_Series/C_605/
http://jamo.com/Default.aspx?ID=6302&M=Shop&PID=18208&ProductID=17933

Desigur, ar trebui sa mergi pe la dealeri sa asculti si sa iti faci o parere, asta cu Jamo este doar parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
valistr



Conectat la: 05 Ian 2008
Mesaje: 34
Locatie: constanta

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 9:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut!

In banii astia mi-am luat combinatia de cd+amplif dorita de tine + incinte MARS6. Comparatii am facut cu PSB image T55. Am ales MA pt sunetul mai detaliat. Cred ca in banii astia nu poti obtine mai mult de atat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community