FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Minolta z1 vs Canon A85
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mihaib



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 3

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 12:46 pm    Titlul subiectului: Minolta z1 vs Canon A85 Raspunde cu citat (quote)

Salut !

vreau si eu sa imi iau o camera foto si oscilez intre cele doua modele.
Ce opinie aveti despre ele?

Ce lentile are Minolta z1 ?

Multumesc,
Mihai
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 12:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
X5



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 47
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De la toti care am auzit Canon A85 e foarte buna...in orice conditii(noapte,ziua) ai face poze ies super bune...asa ca poti opta catre modelul asta. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
QV4000



Conectat la: 10 Sep 2004
Mesaje: 2

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2004 1:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mi se pare cam ciudat sa alegi intre o camera cu zoom optic 10x (Z1) si una cu zoom optic 3x (A85)... Shocked

personal as alege Minolta... pentru zoom fireste...

exista review-uri pe steve digicams pentru ambele...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adikaitar



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 29

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2004 11:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mergi pe Canon A80 daca inca nu ai luat altceva intre timp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
carol inc



Conectat la: 26 Feb 2004
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 17, 2004 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

www.dpreview.com si ai review-uri si date depre toate aparatele foto existente
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
D2D



Conectat la: 31 Aug 2004
Mesaje: 229
Locatie: around

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2004 10:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ciudata comparatie ne ceri... Daca tot e sa fim ciudati, cam pe la aceiasi bani +50 euro (referinta piata Germaniei) e si HP Photosmart R707. Intre altele are 5.1 Mp.. si o gramada de inovatii tehnologice (Adaptive Lighting Technology, Scoate efect de ochi rosii prin soft -in aparat !!.....) carcasa metalica.. si tocmai a luat premiu gold medal DIWA (The Digital Imaging Websites Assoc.)... In rest mai e si A95, Nikon, Fuji, Olympus..... iar in 28.09 incepe Photokina. Sigur se vor lansa modele noi, 7.1Mp si >>> iar cele vechi se vor ieftiniiiiiiiii. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kosmocos



Conectat la: 24 Apr 2004
Mesaje: 103
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 18, 2004 11:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as opta pentru Minolta Z1 (spun asta deoarece sunt posesorul lui Z2, fratele mai mare al lui Z1).
As alege Minolta Z1 pentru zoom-ul 10x, sunt situatii in care este binevenit.
Daca nu te multumesc cei 3MP de la Z1 si nu ai nevoie de zoom mare atunci Canon este solutia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
stamate



Conectat la: 20 Sep 2004
Mesaje: 4
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor

eu la inceput voiam canon dar dupa mult timp de downloadat review-uri, cred ca o sa-mi iau minolta Z2; m-a convins ca merita...ca de altfel si orice canon din categoria A... numai ca vreau zoom 10x si calitate, la un pret...destul de bun



ps: 'kosmocos' , ce parere ai despre z2 ? tu o folosesti deja...,

cred ca o sa deschid un topic despre problema asta...

_________________
1790602431611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kosmocos



Conectat la: 24 Apr 2004
Mesaje: 103
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 20, 2004 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stamate a scris:
'kosmocos' , ce parere ai despre z2 ? tu o folosesti deja...,


In primul rand am luat Z2 datorita review-urilor bune de pe net, si nu in ultimul rand datorita pretului (mi-a adus-o cineva din America, luata de pe Newegg , la pretul de 392 USD ).

Pentru pretentiile mele mi se pare o camera grozava.

In rest, daca vrei poze facute cu aparatul iti pot da pe MP.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
D2D



Conectat la: 31 Aug 2004
Mesaje: 229
Locatie: around

MesajTrimis: Mar Sep 21, 2004 6:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Z1 are un potential marit la defectare mecanica. ptr. viewer-ul electronic ai o parte mecanica care basculeaza, ca sa ai imagine in viewer sau pe LCD. oare ce se intimpla daca il scapi si se defecteaza ??? ramane blocat intr-o pozitie si ai imagine pe LCD sau pe viewer, sau nu mai ai NIMIC Exclamation [ca nu e caz de garantie, sau dupa ce asta expira] ce ne facem. mie personal asta nu-mi place.
daca tot e sa iei un zoom optic mare, cred ca merita sa te uiti putin si la CANON PowerShot S1 IS Exclamation are si stabilizator optic + ecran LCD rabatabil. Exclamation toate astea pentru vreo 0 $ in plus ( ca sa ma raportez la pretul american)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kosmocos



Conectat la: 24 Apr 2004
Mesaje: 103
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 21, 2004 6:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

D2D a scris:
Z1 are un potential marit la defectare mecanica. ptr. viewer-ul electronic ai o parte mecanica care basculeaza, ca sa ai imagine in viewer sau pe LCD.


D2D, stii ca la Minolta Z1 ( si la Z2 la fel) pe viewfinderul electronic apare nu numai subiectul ci si toate setarile aparatului ? Mie mi se pare foarte utila chestia asta atunci cand fotografiezi cu setari manuale.
Daca folosesti doar in modul auto intr-adevar e o optiune inutila.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
D2D



Conectat la: 31 Aug 2004
Mesaje: 229
Locatie: around

MesajTrimis: Mie Sep 22, 2004 12:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate ca m-am exprimat confuz... problema este ca inauntrul aparatului (indiferent de ce informatii apar pe ecran) este o oglinda miscatoare, care directioneaza imaginea cand spre LCD, cand spre viewfinder. daca la un impact tare (cadere accidentala sau lovire a aparatului) ACEST sistem se defecteaza, ramane blocat intr-o pozitie intermediara, se pare ca "am pierdut" aparatul... Exclamation va atasez de pe site-ul Minolta o foto din care sper sa intelegeti despre ce vorbesc. acest sistem mecanic este doar la z1 si z2. la z3 au schimbat sistemul. poate sistemul nu e fragil sau se poate rezolva simplu. dar siuntem intr-o tara unde totul este groaznic de complicat !!!! Arrow astept 2007.. 8... 9... 10... 11.. 111...

PS. nu am nimic cu Minolta. sunt un fan Minolta (mai exact SRL-uri cu film), de pe vremea cand dadea lectii la Canon si Nikon. Inca mai am un X300, de care nu m-as desparti cu nici un pret. CALITATE si ROBUSTETE !!! Pacat ca azi nu se mai fabrica asa ceva Crying or Very sad



Minolta Z1_Z2.gif
 Description:
 Filesize:  10.91 KB
 Viewed:  2877 Time(s)

Minolta Z1_Z2.gif


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
stamate



Conectat la: 20 Sep 2004
Mesaje: 4
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2004 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="kosmocos"][quote="stamate"] 'kosmocos' , ce parere ai despre z2 ? tu o folosesti deja...,[/quote]

Pentru pretentiile mele mi se pare o camera grozava.

In rest, daca vrei poze facute cu aparatul iti pot da pe MP.[/quote]

catalinmarica@pzp.ro

multumesc! Razz


io inca ma mai plimb pe net, si citesc review-uri...
nici mie nu mi se pare prea grozava treaba cu oglinzile alea, dar din moment ce ai foarte mare grija cu ea... ar trebui sa nu se strice.. nu?
n-o sa arunc cu ea...

_________________
1790602431611
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2004 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai mare grija ca A85 este inferioara dpdv calitativ lui A80 !!!!! Are obiectivul de la A70 si A75. Pozele ies mult mai slab. Ia-ti A80 fara sa stai pe ganduri, sau daca mai ai bani A95 care scoate poze mult mai bune.
Si HP R707 este o camera buna, merita cumparata, cu toate ca are distorsiuni la colturi prea mari, iar compresia JPEG este cam brutal reglata de cei de la HP.
Cat despre Minolta Z1........incearca sa o uiti. Este incomoda, poze nasoale, plastic prea ieftin. Zoom-ul pentru ce il vei folosi ? Doar pentru fundul fetelor ? Ca la zoom maxim orice camera scoate poze execrabile, fara pic de detaliu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2004 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cat despre Z2 si Z3........alte porcarii.....
Alege Canon A80 sau A95 , eventual HP R707
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community