FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DAC Carat Ruby

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2009 8:07 pm    Titlul subiectului: DAC Carat Ruby Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu pot sa patrund "nuantele" alfabetului corean si am inteles ca aparatul are manual de utilzare doar in aceasta limba -(sau gresesc?)
Avind in vedere ca Darku cunoaste pe developer intreb - daca nu va deranjeaza - daca poate obtine de la el pe email o traducere in engleza.
Mai am citeva intrebari Caludiu, Darku sau altii:
- daca e conectat la usb - se alimenteaza de acolo si nu mai are nevoie de alimentator?
- Daca "da" mai sus - atunci cind se foloseste alimentatorul extern - va prelua acesta sarcina?
- stiti cumva citi mA consuma cu HP sau line?
- ce tip de alimentator se livreaza - comutatie sau clasic?
- are filtraj / stabilizare sursa cu care se livreaza sau se filtreaza in interiorul DACului?
- merita facuta o alta sursa cu atentie la rejectia de zgomot si brum?
- l-ati incercat prin comparatie cu DACuri integrate in surse digitale gen CDplayer su receptor satelit - pe intrarea OPT? - si iesirea Line - spre un amlif (teste A/B) ce ati constatat?
- in casti se aude ceva zgomot cu vol la max? - (asta in pauze dintre melodii - deoarece ma gindesc ca daca nu are semnal de intrare are ceva circuit de Mute)

Mentionez ca am cumparat si eu un astfel de DAC - este acasa dar eu sunt la citeva mii de km si nu am sa-l vad prea curand

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 24, 2009 8:07 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2009 8:27 pm    Titlul subiectului: carat ruby Raspunde cu citat (quote)

nu se alimenteaza din portul usb, trebuie obligatoriu alimentator, acesta este livrat in cutia cu care vine produsul! (livreaza 6 volti, 1,3 amperi, si este in comutatie, la fel ca la telefoanele mobile ).
in casti nu se aude nimic, cu potentiometrul dat la maxim! iar cuplat cu un amplificator 2x90w are zgomot de fond foarte mic si putin brum! ( asta cu volumul amplificatorului dat la maxim ).
cuplat pe intrarea optica de un player sony cdp-xb 930, suna aproximativ la fel ca dac-urile player-ului! legat prin portul usb de un calculator suna extraordinar de bine, comparat cu toate placile de sunet care mi-au trecut prin mana pana acum ( revo 7.1, 5.1, audiophile 24/96, 192 si asus xonar ).
in momentul in care este legat prin portul usb este detectat de sistemul de operare ca :usb audio dac si sliderul de volum este anulat ( nu se mai poate regla volumul din " master volume si wave"!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community