FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Necesitate bi-wiring sau doar legatura terminalelor proasta?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dan.C



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2008 5:11 pm    Titlul subiectului: Necesitate bi-wiring sau doar legatura terminalelor proasta? Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Am un amplificator Nad 325bee si incinte mission m35i. Cablul cu care leg aceste incinte este oehlbach twin mix two (2x 6mm cooper+silver) si il pot lega in 2 feluri:

* lasand clema care uneste cele 4 terminale ale fiecarei boxe, la locul ei, si legand cablul la doar primele 2 terminale.

* renuntand la clema respectiva si trecand cablul prin terminalele dejos, apoi prin terminalele de sus, izoland cablul expus intre cele 2 terminale.

Utilizand cea de-a doua metoda, mie mi se pare o imbunatatire clara a claritatii sunetului si a dinamicii. Incercand sa elimin placebo, am folosit 2 cobai. Sotia si inca un prieten. Fara sa stie ce anume am modificat si cand ar trebui sa se auda "rau" si cand "bine", au ascultat aceeasi melodie (ross roads bbking, buddy guy, eric clapton) si au ajuns la aceeasi concluzie ca si mine. Renuntand la acea clema, se aude mai bine.

Acuma, gandinu-ma ca de fapt bi-wiring nu inseamna mai nimic special, practic in cazul unui amplif cu 4 terminale, se introduc cate 2 fire in fiecare terminal, apoi in incinte se leaga fiecare fir pe terminalul lui. Daca terminalul are 8 terminale (boxe A+B) iarasi se fac contacte intre firele de bi-wiring, de aceasta data in interiorul amplifului.

Asa ca ma intreb: boxele care "cer" bi-amplificare (Mission fiind un brand care cere asa ceva) nu cumva de fapt au o clema de unire a terminalelor dintr-un material extrem de prost conductiv? Sau e doar un hazard al electronilor si-n placebo derivat din marketingul extensiv?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 28, 2008 5:11 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2008 5:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Atentie la confuzii: bi-wiring nu e acelasi lucru cu bi-amp.

Boxele nu "cer" bi-amp.

Bi-wiring nu e o necesitate, e un moft(sunt unii care sustin ca bi-wiring-ul aduce ceva,ceva imbunatatiri in anumite cazuri--si eu fac parte dintre ei).

Singra necesitate la legarea boxelor e single-wiring.

Daca ti se par ca influenteaza in rau puntile metalice dintre borne le poti inlocui cu bucati din cablul de boxe pe care il folosesti uzual si apoi analizeaza cum suna.

P.S.
Mare atentie sa nu arzi ceva la modul cum explici ca ai facut sau vrei sa faci(mai ales A+B).

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2008 10:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dan.C a scris:
Acuma, gandinu-ma ca de fapt bi-wiring nu inseamna mai nimic special, practic in cazul unui amplif cu 4 terminale, se introduc cate 2 fire in fiecare terminal, apoi in incinte se leaga fiecare fir pe terminalul lui. Daca terminalul are 8 terminale (boxe A+B) iarasi se fac contacte intre firele de bi-wiring, de aceasta data in interiorul amplifului.


Bi-wiringul nu e chiar un moft , el face separarea buna intre partea de bas si inalte. Acele tablite care le ai ptr single wiring sunt de cea mai proasta calitate si iti reduc din dinamica si baga distorsiuni, pratic sunt o mizerie care distrug sunetul . Solutia data de mselescu e buna sa pui o bucata de cablu din acelasi tip, dar ce te faci daca nu ai aceea bucata sau daca cablul e un bi-wiring de 1000 euro. Eu optez ptr bi-wiring. Ai sa auzi mai multe detalii , cresterea soundstageului , basul mai controlat.

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2008 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa faci niste teste de bi-wiring si vezi ce se schimba in sistem. Numai tu si urechile tale pot decide daca merita sau nu.
_________________
Without music, life is a journey through a desert - Pat Conroy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vintage



Conectat la: 25 Iul 2006
Mesaje: 303
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 12:33 am    Titlul subiectului: Re: Necesitate bi-wiring sau doar legatura terminalelor proa Raspunde cu citat (quote)

Dan.C a scris:
Daca terminalul are 8 terminale

Shocked Very Happy

_________________
Circul incet, pe dreapta, pe langa bordura si am mare, mare grija sa nu stropesc pietonii!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bazaconii...
Curata bine suprafata de contact de pe acele lamele cu o radiera, musai sa fi curat pe maini si sa nu lasi urme de transpiratie la montarea lor.

Voi cei care ziceti de inlocuirea acelor 2 lamele cu niste "sarme" aveti habar de ce DIFERENTA de resistenta electrica exista (oare ?) intre "sarme" si placuta de metal ? (poate fi chiar si din fier chior acea lamela)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vintage



Conectat la: 25 Iul 2006
Mesaje: 303
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 1:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate e mai mica rezistenta electrica a tablelor fata de sarme(totusi discutabil,conteaza materialul si sectiunea Very Happy )dar de fapt este o portiune foarte mica din circuit.Poti sa pui si sina de tren poleita cu aur intre terminalele de la boxa...nu rezolvi nimic,dupa ele urmeaza un cablu subtirel pana la difuzoare.

Problemele apar la suprafata de contact dintre lamele si suruburi.

_________________
Circul incet, pe dreapta, pe langa bordura si am mare, mare grija sa nu stropesc pietonii!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 1:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incepe sa aduca a discutie despre cabluri Laughing Popcorn
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dan.C



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 1:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cablurile din interiorul acestor incinte sunt declarate a fi cupru de puritate mare oxygen free. ce pot spune este ca au diametru de 6mm.

am facut o greseala, ma refeream la amplif cu 8 terminale.

Cred ca am primit raspunsul la intrebare, placutele alea sunt acum in gradina. Dupa cum am spus, in loc de placute, folosesc chiar cablul de boxe, trecut prin ambele seturi de terminale si izolat intre acestea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vintage



Conectat la: 25 Iul 2006
Mesaje: 303
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 1:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dan.C a scris:
Cred ca am primit raspunsul la intrebare, placutele alea sunt acum in gradina. Dupa cum am spus, in loc de placute, folosesc chiar cablul de boxe, trecut prin ambele seturi de terminale si izolat intre acestea.


Foarte bine ai facut!Conteaza doar cum iti place tie ca se aude!

P.S. Totusi cei care fac boxele Mission mi se pareau baieti destepti...N-ar fi rau daca le-ai scrie despre patania ta! Very Happy

_________________
Circul incet, pe dreapta, pe langa bordura si am mare, mare grija sa nu stropesc pietonii!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vintage



Conectat la: 25 Iul 2006
Mesaje: 303
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 1:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dan.C a scris:
cablurile din interiorul acestor incinte sunt declarate a fi cupru de puritate mare oxygen free. ce pot spune este ca au diametru de 6mm.

Faci pariu ca nu-i asa?

_________________
Circul incet, pe dreapta, pe langa bordura si am mare, mare grija sa nu stropesc pietonii!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Dan.C



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 2:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 2:45 am    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

diferenta in cazul de fata poate fi de la cablu de conectie intre amplificator si boxa - s-ar putea sectiunea firului sa fie prea mica ! iar in cazul cuplarii pe toate 4 firele diferenta sa fie simtitoare .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dan.C



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Folosesc Oehlbach Twin Mix cu sectiune tot de 6mm, cupru + cupru argintat. Tot timpul am folosit acelasi cablu. O data cu tablitele atasate, o data fara acele tablite si trecut cablul prin ambele seturi de terminale ale boxei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dan.C



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 81
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 29, 2008 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer, nu am bani sa dau 2 mil pe metrul de cablu de sectiune de 10mm si nici nu cred ca mai reusesc sa il introduc in terminale, fara sa-l "barbieresc".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community