FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
cd-player Atoll sau CD 80 sau Maranz CD 42mk2
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 7:29 pm    Titlul subiectului: cd-player Atoll sau CD 80 sau Maranz CD 42mk2 Raspunde cu citat (quote)

Mi-a aparut pe mesaj privat o persoana-Vizitator care imi propune sa-i ofer cd-playerul meu Atoll CD 80 (care l-am cumparat de 3 zile de pe forum) in schimbul unui Marantz CD42 mK2 modificat NOS-scrie el. Specifica el ca-i treb de la Atoll carcasa pt a instala altceva in el.Si spune ca Atollul se aude groaznic iar fabrica vinde la sub jumate de pret in estul europei unde nu se pricep audiofilii.Am impresia ca tipul a urmarit discutiile cind am luat eu Atollul,a vazul si anuntul la publicitate iar acum imi intinde o cursa. El specifica ca locuieste in Focsani si nu vine in Bucuresti pt Auditie.Daca s-ar putea trimite sculele prin posta sau sa ma duc eu.Ce parere aveti de acesti pirati ai forumului ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 7:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu da crezare la toate mp-urile pe care le primesti. Daca stai un pic sa te gandesti Atollul este din cu totul alta clasa. Marantz CD42 e o scula veche si aia de duzina, oricat o fi modificata nu prea are cum sa se ridice la nivelul Atollului. Am avut si eu un Marantz CD-63(care e din aceeasi clasa ca CD 42 chiar mai nou si care se vinde cam pe la 2 - 300 RON asa ca sa iti faci o idee) si stiu cam ce le poate pielea. E adevarat ca se pot modifica si imbunatati, dar nu se pot face minuni. Altfel ar fi peste tot CD-playere la 100-200 E care sa sune ca cele de 10 ori mai scumpe ca ele daca le scoatem un condensator de pe iesre sau le modificam un op-amp.
Vad ca esti foarte entuziasmat si te grabesti si unii oameni profita in astfel de situatii. Orice sfat primesti pe forum sau oriunde cantareste-l bine si ascultal cu jumate de ureche si prin filtrul unei gandiri proprii sanatoase iar cand cumperi asculta cu mare atentie. In general fii atent la "cunoscatorii" sau la cei care vor sa iti ofere adevaruri sau scule nemaipomenite mai ales la bani putini. Nimeni nu o sa poatea sa iti ofere experienta si nimeni nu stie ceea ce vrei tu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 11:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Katalin iar m-ai scos din impas si mai facut sa stau linistit.Am inteles ca "NU TOT CE ZBOARA SE MANINCA "Sint dator de cinste indiscutabil,sau iti voi face un cadou. Cum doresti tu.Vincentul e si el pe drum spre mine si sint foarte nerabdator si emotionat.Abia astept sa-l ascult.Legat de aceasta as dori o lamurire.Cred ca ai observat la subiectul " Amplif. mai modern" mi-a scris userul "champ" care spunea ca a avut si el acest final si a schimbat lampile(tuburile) 6N1P cu 6N16B obtinind in felul asta un sunet mai bun.Am cautat si eu la publicitate si am gasit de cumparat aceste tuburi.Insa n-au acelasi fel de soclu pt. a fi usor de schimbat. Mai spune "champ" ca durata de viata a acestor tuburi este mica(2000 ore). Asta ma face sa ma gindesc sa-mi fac un stoc de astfel de lampi .Initial am crezut ca Champ n-are dreptate privind schimbarea acestor tuburi ,insa acum nu stiu ce sa mai cred. Chiar daca se va auzi bine sint tentat sa incerc si cu celalalt tip de tuburi.Care este parerea ta despre aceasta problema ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu te mai grabi.
Mai intai ai rabdare sa soseasca amplificatorul asculta-l oabisnueste-te cu noul sistem.
Dupa ceva timp daca esti multumit cu sunetul obtinut treci la regalje fine.
Schimbatul lampilor este orecum la fel ca si schimbatul cablurilor pentru ajustari de finete ale sunetului pt. gustul propriu.
Lamplie fiind pe partea de semnal nu disipa putere prea mare deci ar trebui sa reziste mult. Daca ar cadea doar in 2000 de ore ar fi marele risc ca aparatele sa cada in garantie lucru extrem de nedorit de nici o firma.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 9:17 am    Titlul subiectului: Re: cd-player Atoll sau CD 80 sau Maranz CD 42mk2 Raspunde cu citat (quote)

razvan2403 a scris:
Mi-a aparut pe mesaj privat o persoana-Vizitator care imi propune sa-i ofer cd-playerul meu Atoll CD 80 ..... Specifica el ca-i treb de la Atoll carcasa pt a instala altceva in el.Si spune ca Atollul se aude groaznic


Laughing Laughing Laughing Claudiu....

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vincentul a venit .Incerc sa gasesc de 2 H deocebiri intre el si Yamaha cu tot felul de muzica si nu reusesc mare lucru.Acum le-am pus in acelasi timp cu 4 boxe (2 tipuri diferite ) -Preampl. are 2 iesiri -si suna cam la fel.S-au incalzit deja insa nu stiu cum sa-mi dau seama.N-am trecut cu vol de jumatate .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde si pe ce boxe asculti...
Sus
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

boxele sint Cervin Vega Cls 215 500W-50kg, 24Hz-2o Khz. Apar pe site neomax.Le am de 5 zile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce ma face sa cred ca acele boxe sunt facute pentru party si mai putin pentru fineturi...
Apropo : 50kg/boxa sau impreuna ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 6:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvan2403 a scris:
boxele sint Cervin Vega Cls 215 500W-50kg, 24Hz-2o Khz. Apar pe site neomax.Le am de 5 zile


No offense dar astea nu sunt boxe! Sunt niste pocnitori sinistre Exclamation Nu ai ce diferente sa simti intre amplificatoare...orice vei folosi boxele tot de la execrabil in jos vor suna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Razvan, asta se intampla cand te cam grabesti cu sistemul audio. Tu nu prea ai cum sa auzi diferentele din mai multe motive:
1. Boxele nu prea te ajuta
2. Tu nu iti cunosti sitemul, toate componentele au cateva zile, de-aia iti ziceam eu sa nu te grabesti. De asemenea nu stiu cu ce muzica si ce inregistrari testezi.
3. Nu esti obisnuit sa faci astfel de teste si ca sa devii audiofil nu e suficient sa cumperi un sistem, trebuie sa iti educi urechile si asta cere timp si iarasi rabdare pt ca principala educare a urechii se face pe sistemul de acasa.
4. Tu incerci sa cauti difenetele si astfel nu le vei gasi. Chiar daca suna paradoxal asa este si asta din cauza proprietatilor uimitoare pe care le are creierul nostru. Vezi tu, noi oamenii avem o capacitate uimitoare de a "vedea prin distorsiuni" indiferent de ce natura sunt. De asemena avem o mare putere de adaptare, care ne poate induce usor in eroare in astfel de situatii. Sa-ti dau un exemplu: daca schiezi cu ochelari galbeni cateva ore, o sa vezi zapada alba(adica mintea vede dincolo de distorsiuni) dar cand ii scoti o sa o vezi mov-roz(adica mintea s-a adaptat la conditiile ochelarilor). Astfel se poate interpreta gresit o situatie. De asemenea cand ne chinuim sa gasim ceva mintea noastra este distrasa in detalii si nu mai percepe imaginea(sunetul) de ansamblu si astfel ne putem pacali spunand ca nu exista nicio diferenta. In acest fel testele blind ABX sunt o metoda foarte buna de a demonstra ca nu exista difenete intre 2 entitati(nu conteza in ce domeniu) chiar daca in relitate exista si toata lumea site asta. Creierul este o parte a sistemuli de test si are anumite carecteristici si poate fi usor indus in eroare cand i se impun conditii de limitare(cum sunt in cazul testelor). Ca un sfat, cand vrei sa testezi scule audio si sa auzi diferente, asculta relaxat, pasaje mai lungi(nu doar cateva secunde chit ca memoria auditiva e scurta) si pe care le cunosti bine.
Acum revenind la sistemul tau ai 3 variante:
1. Daca pt tine amplificatorul nu face nicio diferenta nu are rost sa il tii. Asculta mai mult timp pe Yamaha, obisnuieste-te cu sistemul si poate apoi o sa iti dai seama ce ii lipseste si o sa stii mai bine ce vrei de la un amplificator. Poate intre timp mai dai o raita pe la showroom-uri si mai asculti cate ceva.
2. Scapi de Cervin Wega(care din pacate nu prea sunt audiofile ci mai mult de club, nu am vrut sa iti zic asta de la inceput ca sa nu iti tai entuziasmul mai ales ca ai zis ca nu vrei sa le schimbi) si iti iei alte boxe de podea dar nu te mai grabesti ca in cazul electronicelor.
3. Tii boxele Cerwin-Vega cu ampliful Yamaha si preampul pentru situatii in care ai nevoie de un Spl mare(adica chefuri sau alte ocazii) si te duci sa audiezi diferite combinatii amplif + boxe si in timp o sa iti educi si urechile, o sa aflii si ce vrei de la un sistem audio si atunci cand esti hotarat iti cumperi direct un sistem( poti sa tii CD-playerul pt ca e destul de bun) si vei fii multumit un timp. Very Happy


Ultima modificare efectuata de catre katalin la Mie Mai 28, 2008 1:07 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 27, 2008 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi Katalin pt timpulpe care mi-l acorzi explicind cu multa rabdare.Finalul Yamaha il cunosc bine.Il ascult de 16 ani.Insa am folosit niste boxe facute-nu originale pina acum.Cervin Vega le am de 5 zile.Numai o boxa are 50Kg-a intrebat cineva.Le-am asa mari(2 dif,15 `` ) pt ca imi plac mult frecventele foarte joase.Astea le reda bine tipul asta de boxa. Cu Vincentul e un pic mai complicat. A venit din Iasi.Transportul a costat 1mil(afara de pretul lui) Daca il returnez mai trb sa platesc inca odata transportul. Pierd 2 mil.Asa a fost intelegerea cu vinzatorul. Daca nu-mi place cum suna suport transp. si-mi returneaza banii. Pentru a ma hotari imi lasa doar 1 zi.Daca nu-l returnez maine ramin cu el. M-am gindit ca mai bine-l tin si daca nu-l pun in valoare incerc sa-l vind eu pe forum-in felul asta nu mai pierd 1 mil. Incerc sa-i inlocuiesc si tuburile apoi ma hotarasc sau vind Vincentul sau Yamaha. Conteaza calitatea nu banii. am sa incerc sa gasesc pe altcineva cu boxe mai performante sa le compar si asa. Esti singurul de la care am invatat ceva. Ai dreptate ca m-am cam grabit oricum. Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 4:15 pm    Titlul subiectului: Re: cd-player Atoll sau CD 80 sau Maranz CD 42mk2 Raspunde cu citat (quote)

razvan2403 a scris:
Mi-a aparut pe mesaj privat o persoana-Vizitator care imi propune sa-i ofer cd-playerul meu Atoll CD 80 (care l-am cumparat de 3 zile de pe forum) in schimbul unui Marantz CD42 mK2 modificat NOS-scrie el. Specifica el ca-i treb de la Atoll carcasa pt a instala altceva in el.Si spune ca Atollul se aude groaznic iar fabrica vinde la sub jumate de pret in estul europei unde nu se pricep audiofilii.Am impresia ca tipul a urmarit discutiile cind am luat eu Atollul,a vazul si anuntul la publicitate iar acum imi intinde o cursa. El specifica ca locuieste in Focsani si nu vine in Bucuresti pt Auditie.Daca s-ar putea trimite sculele prin posta sau sa ma duc eu.Ce parere aveti de acesti pirati ai forumului ?


Tipul de rabufnire manifestat mai sus nu e singular. Unui alt forumist i-a trebuit un an sa se convinga ca a gresit. Dar ce face ca acesti oameni sa reactioneze astfel? Mandria egoismul si in primul rand lipsa unu sistem de valori autentic. Pentu ei conteaza firma si parerea gloatei. Daca parerea lor corespunde cu a gloatei, au garantia deciziei corecte. Dar de multe ori timpul tine sa le demonstreze contrariul .
Din pacate eu nu am timpul, sau rabdarea sa le explic la fiecare in parte ca mirajul e mare daca nu deschid larg ochii mintii si daca nu incearca sa vada, daca pot, dincolo de ambalaj, de reclama sau de curentul de gloata .
Din pacate lipsa unui sistem de valori se manifesta in toata societatea romaneasca in toate domeniiile. astfel nonvaloarea face legea si legile dupa propiile interese si se cualizeaza pentru realizarea acestora .

Zilele trecute a fost la Focsani Fratele(domnul) Dan Puric. a fost o seara deosebita , unde ne-am adunat chiar daca nu ne cunostem decat tangential, pentru simplu fapt ca gandim la fel, ca vibrm pe aceeasi unda, cum i-i place sa afirme artistului. Exceptie au facut copii adusi de dascalii lor, pentru care a fost un soc sa descopere diferenta imensa intre valorile lor (telefoanele mobile, calculatorul, distractia) si valorile autentice crestine. Acesta era unul dintre scopurile acestei vizite. Acesti copii merita o viata mai buna, merita sa nu devina monstrii printre care traim astazi.

Iata cateva aspecte prezentate prin puterea exemplului:
In timpul inundatiilor , cand siretul a ajuns la streasina caselor si batranii care nu au fost informati la timp, nu au reusit sa fuga din calea potopului ,si s-au suit pe acoperisurile caselor. Functionarul mandru nevoie mare, imbracat la cravata si costum a hotarat oprirea salvarilor pentru ca se intunecase. Un om sinplu care venise tocmai din banat cu o barca pneumatica a dat urmatorul raspuns cand i s-a cerut sa inceteze : CINE ESTI TU MA, CE STII TU..., si toata noaptea a continuat cu catva sateni sa-si salveze semenii. A doua zi functionarul devenise un neica nimeni si nimeni nu mai tinea cont de ce zicea el, pentru ca oamenii si-au regasit valorile autentice.
In urma cu jumatete de an , un "profesor" s-a apucat sa ceara scoaterea icoanelor de pe pereti din salile de clasa. (a fost si o dezbatere televizata pe aceasta tema). mandria si ignorarea valorilor crestine l-au facut chiar sa-si caute dreptatea dand in judecata, si chiar a castigat. Cand a venit vorba sa puna in practica decizia , a urmat judecata crestina. Femeia de servici a fost pusa sa dea icoanele jos, iar ea s-a inchinat si a grait: DOAMNE FERESTE, EU ASA CEVA NU POT SA FAC..., si ghiciti unde sant icoanele acum!
In timpul celui de-al doilea razboi mondial , cand americanii au bombardat la Ploiesti rafinariile de petrol, aviatia noastra militara a ripostat cu toate ca sansele de reusita erau nule, fiind vorba de un raport de 30:1. Unul dintre pilotii care au supravietuit a fost intrebat ce le-a dat curajul si puterea de a se ridica de la sol , stiind de ce i-i asteapta. cu o resemnare precum cea a ciobanului mioritic care spunea : SI DE-O FI SA MOR, pilotul a grait: CA SA SE STIE... CA AICI NU E SAT FARA CAINI.

Recomand sa cititi cartea Fratelui Dan Puric: CINE SUNTEM, chiar daca unii vor afla ca SE VEDE ca nu sunt deloc ceea ce vor sa para. Ea are menirea sa-i aduca pe drumul cel bun si pe acestia.

Daca la aceasta intrunire nu am regasit nici un forumist local de pe acest forum nu a fost o mirare, pentru ca fiind un oras mic i-i si cunosc, si stiu CINE SUNT. Probabil ca si in Bucuresti sau in restul tarii aceste intruniri sau spectacole trec neobservate de gloata grabita in alta directie.( au treaba sa mai insele pe cineva, sa-si mai umple buzunarele )


Si ca sa raspund punctual forumistului, trebuie sa-i zic franc ca nimeni nu-l urmareste, doar greselile i-l urmaresc si ele se transforma usor in frustrari daca nu si le asuma.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da' de ce-i spui, Claudiu, "frate" lu' Dan Puric? E mason, e baptist, etc.? Eu îl știam om serios.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community